Προς το περιεχόμενο

Θέλω μεγαλύτερο upload...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω στο σπίτι μου cosmote vdsl 50αρα.

Δυστηχως οπτική ίνα δεν έχει περάσει κ ούτε πρόκειται σύντομα αποτι μου είπαν. Επειδή έχω δικό μου cloud  στο σπίτι θέλω να μπορώ απομακρυσμένα να δω κάποια βίντεο από αυτό αλλά έχω μόνο 5mbps upload. Υπάρχει κάποια λύση για μεγαλύτερο upload?

Δίνει η κόσμοτε μια συσκευή με σιμ και σε boostarei αποτι μου είπε κάποιος αλλά το θέμα είναι ότι είναι από τα λίγα μέρη του κόσμου που στο σπίτι μου η ρημαδα η κόσμοτε δεν έχει σήμα.

Τι άλλες λύσεις εχω; σκέφτηκα να κάνω μια σύνδεση vodafone red unlimited να έχω σαν κινητό και να μου δώσουν μια δεύτερη σιμ να βάλω σε ένα ρούτερ στο σπίτι και να χΩ από εκεί ίντερνετ στον server. Αλλά είναι όντως unlimited? Και μήπως βάζουν κόφτες στις ταχύτητες; δε τα ξέρω αυτά...

Ακούω ιδέες!!! 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις βιντεο απομακρυσμενα ? Αναλογως τι βιντεο ... ακομα και η 100αρα που εχει 10mbps (= 1.25mb/s) upload δεν ξερω αν σου φτανει. Ειτε πας σε καμμια inalan αν εχει καλυψη στην περιοχη σου ειτε σε κινητη τηλεφωνια αν εχεις καλο σημα με καποια εταιρια. Συνηθως το unlimited ειναι οντως unlimited. Το ρωτας στον παροχο αυτο για περισσοτερη σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κινητή τηλεφωνία τι upload μπορεί να έχω δηλαδή;

Δεν έχω κάλυψη inalan.

Με τη vodafone έχω φουλ σήμα 5g

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 5g vodafone θα πιάνεις πολύ καλό upload , της τάξης του 80-100 mbps οπότε δεν θα χεις κανένα πρόβλημα...αλλά γενικά στις ασύρματες συνδέσεις mobile internet , αν τερματίσεις είτε το download είτε το upload, αυξάνεται πάρα πολύ το ping της σύνδεσης αυτής, εκτός κι αν βάλεις κάποιο κόφτη (SQM-QoS) λίγο πιο κάτω απ τις μέγιστες ταχύτητες. Και το αναφέρω αυτό διότι ίσως να σε ενδιαφέρει μια πιο stable και responsive γραμμή για όσο τη χρησιμοποιείς.

 

Α, και μην ξεχνάς, το cloud σου πρέπει να συνδεθεί σε vpn server 3oυ host ή ακόμα πιο απλά αν είναι TCP based, μπορείς να κάνεις ένα απλό ssh  remote port forwarding προς άλλο host σου που ξέρεις ότι έχει public ip και να χει και αυτό καλή ταχύτητα upload , έτσι ώστε να μην τρως bottleneck (δλδ μην  στείλεις traffic προς τη vdsl σου που βγαίνει με 5 upload έτσι κάνεις μια τρύπα στο νερό, αλλά σε ένα κανονικό VPS από datacenter, υπάρχουν πολλά φθηνά αν ψάξεις). Αυτό γίνεται επειδή η vodafone στο mobile internet της σε βάζει πίσω από CGNAT, άρα θες αναγκαστικά ένα 3ο host για να βγάλεις τις υπηρεσίες σου προς τα έξω (internet) και να χεις πρόσβαση σε αυτές.

Επεξ/σία από bob7greejkiver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, bob7greejkiver είπε

Με 5g vodafone θα πιάνεις πολύ καλό upload , της τάξης του 80-100 mbps οπότε δεν θα χεις κανένα πρόβλημα...αλλά γενικά στις ασύρματες συνδέσεις mobile internet , αν τερματίσεις είτε το download είτε το upload, αυξάνεται πάρα πολύ το ping της σύνδεσης αυτής, εκτός κι αν βάλεις κάποιο κόφτη (SQM-QoS) λίγο πιο κάτω απ τις μέγιστες ταχύτητες. Και το αναφέρω αυτό διότι ίσως να σε ενδιαφέρει μια πιο stable και responsive γραμμή για όσο τη χρησιμοποιείς.

 

Α, και μην ξεχνάς, το cloud σου πρέπει να συνδεθεί σε vpn server 3oυ host ή ακόμα πιο απλά αν είναι TCP based, μπορείς να κάνεις ένα απλό ssh  remote port forwarding προς άλλο host σου που ξέρεις ότι έχει public ip και να χει και αυτό καλή ταχύτητα upload , έτσι ώστε να μην τρως bottleneck (δλδ μην  στείλεις traffic προς τη vdsl σου που βγαίνει με 5 upload έτσι κάνεις μια τρύπα στο νερό, αλλά σε ένα κανονικό VPS από datacenter, υπάρχουν πολλά φθηνά αν ψάξεις). Αυτό γίνεται επειδή η vodafone στο mobile internet της σε βάζει πίσω από CGNAT, άρα θες αναγκαστικά ένα 3ο host για να βγάλεις τις υπηρεσίες σου προς τα έξω (internet) και να χεις πρόσβαση σε αυτές.

Επειδή με έκαψες λίγο... Να σου πω πιο συγκεκριμένα...

Έχω ένα raspbbery Pi με δικό μου VPN server kai cloud στο σπίτι. Και σκεφτόμουν να επερνα ένα ρούτερ με κάρτα σιμ όπου να έβαζα τη vodafone και από εκεί ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ να δίνει ίντερνετ στο raspbbery.

Kaι το υπόλοιπο ίντερνετ του σπιτιού μου να είναι όπως τοχω τώρα με ρούτερ ΟΤΕ 50αρα VDSL.

Πώς το βλέπεις σαν σκέψη;

Βεβαια μέσω του raspbbery κατεβάζω που και που 4Κ υλικό (50+GB) και δε ξέρω κατά πόσο θα πρέπει αυτό να γίνεται απτή vodafone στην οποία ναι μεν θα έχω unlimited data alla δε ξέρω αν βάζουν τίποτα κόφτες.

Με τη Cgnat που λες της vodafone δε θα μπορώ δηλαδή να κάνω αυτό που θέλω ; ή επειδή θα έχω ξεχωρίσει τη vodafone (μόνο στο raspbbery) με τον ΟΤΕ vdsl(σόλο το υπόλοιπο σπίτι) δεν με πειράζει που θαμαι πίσω από cgnat?

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το VPN server που ανέφερες:

α) Το χεις στήσει εσύ έτσι ώστε όταν είσαι εκτός σπιτιού να μπαίνεις σε αυτό και να έχεις την IP του σπιτιού σου? Αν ναι, τότε απλά ξέχνα το απ τη γραμμή της vodafone με τα απεριόριστα data ,διότι λόγω cgnat δεν μπορείς να κάνεις port forward, πρέπει να περάσεις την κίνηση από 3ο host.

β) Αν εννοείς ότι συνδέεσαι σε έναν VPN server του εξωτερικού , τότε σίγουρα θα ξέρεις την IP του  VPN server και θα μπορείς να μπαίνεις μέσω αυτού.

 

Τώρα για τη δικτύωση γενικά, μπορείς να βάλεις ένα 2ο network interface στο pi σου (πχ το wlan0 του, αφού το eth0  του θα τραβάει internet από το 5g router vodafone μέσω καλωδίου ethernet όπως ανέφερες, αν δεν σου κάνει, μπορείς να βάλεις ενα usb-ethernet interface και να χεις ένα eth1 που να συνδέεται καλωδιακά με το ΟΤΕ LAN) να μπαίνει στο wifi του OTE router, έτσι ώστε να μπαίνεις σε αυτό μέσω της LAN IP  που θα χει πάρει το wlan0. Και αν θυμάμαι καλά, το metric του eth0 είναι  πάντα πιο χαμηλό οπότε με eth0 και wlan0 σε διαφορετικά δίκτυα συνδεδεμένα, πάντα θα χει προτεραιότητα το eth0 ως προς το  routing, άρα το pi θα παίρνει internet από eth0 και θα είναι απλα μέλος του άλλου δικτύου (lan οτε) μέσω του wlan0.

 

Τώρα για κόφτες, δεν ξέρω, σε μένα τουλάχιστον η voda έχει θέμα το download στις βραδυνές ώρες (το πρωί όκ) και το upload είναι σταθερά στα 80-100 όλη τη μέρα.

Επεξ/σία από bob7greejkiver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VPN που ανεφερα ναι το εχω στησει εγω ωστε οταν ειμαι εκτος σπιτιου να μπαινω σε αυτο με ddns που εχω ορισει στο σπιτι.

τωρα οσον αφορα σε αυτο που ειπες για τη δικτυωση γενικα...αν τα κανω ετσι οπως περιγραφεις, ξεπερναω το προβλημα δηλαδη με το CGnat? αφου παλι ιντερνετ οπως λες θα περνω απτο vodafone.

 

 

 

1 ώρα πριν, bob7greejkiver είπε

Το VPN server που ανέφερες:

α) Το χεις στήσει εσύ έτσι ώστε όταν είσαι εκτός σπιτιού να μπαίνεις σε αυτό και να έχεις την IP του σπιτιού σου? Αν ναι, τότε απλά ξέχνα το απ τη γραμμή της vodafone με τα απεριόριστα data ,διότι λόγω cgnat δεν μπορείς να κάνεις port forward, πρέπει να περάσεις την κίνηση από 3ο host.

β) Αν εννοείς ότι συνδέεσαι σε έναν VPN server του εξωτερικού , τότε σίγουρα θα ξέρεις την IP του  VPN server και θα μπορείς να μπαίνεις μέσω αυτού.

 

Τώρα για τη δικτύωση γενικά, μπορείς να βάλεις ένα 2ο network interface στο pi σου (πχ το wlan0 του, αφού το eth0  του θα τραβάει internet από το 5g router vodafone μέσω καλωδίου ethernet όπως ανέφερες, αν δεν σου κάνει, μπορείς να βάλεις ενα usb-ethernet interface και να χεις ένα eth1 που να συνδέεται καλωδιακά με το ΟΤΕ LAN) να μπαίνει στο wifi του OTE router, έτσι ώστε να μπαίνεις σε αυτό μέσω της LAN IP  που θα χει πάρει το wlan0. Και αν θυμάμαι καλά, το metric του eth0 είναι  πάντα πιο χαμηλό οπότε με eth0 και wlan0 σε διαφορετικά δίκτυα συνδεδεμένα, πάντα θα χει προτεραιότητα το eth0 ως προς το  routing, άρα το pi θα παίρνει internet από eth0 και θα είναι απλα μέλος του άλλου δικτύου (lan οτε) μέσω του wlan0.

 

Τώρα για κόφτες, δεν ξέρω, σε μένα τουλάχιστον η voda έχει θέμα το download στις βραδυνές ώρες (το πρωί όκ) και το upload είναι σταθερά στα 80-100 όλη τη μέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cgnat το ξεπερνάς,  αφού πρακτικά έχεις πρόσβαση στο νdsl cosmote δίκτυό σου απέξω και με το κατάλληλο port forward προς την LAN IP του raspberry pi (σε αυτή που απλά είναι μέλος, μεσω του αλλου interface του, δεν παιρνει internet απ αυτή) μπορείς να το δεις. Απλά έχε υπόψη σου ότι επειδή ακριβώς μπαίνεις μέσω cosmote, το upload σου θα είναι 5 mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να ξεπεράσεις το cgnat και να έχεις καλό upload, πρέπει να χρησιμοποιήσεις 3ο host για να περνάς την κίνηση, έτσι ώστε να συνδέεσαι στο cloud του pi μέσω της IP του 3ου host. Προσωπικά, έχω νοικιάσει εδώ , ελληνικό host για να έχω καλό ping και με απεριόριστο traffic, το πιο φθηνό VPS, ετήσιο πακέτο στα 70 ευρώ τον χρόνο (μαζί με ΦΠΑ). Μπορείς να βρεις και φθηνότερα, (ακόμα και με 2 ευρώ το μήνα αν ψάξεις στο webhostingtalk )σε κάποιο host του εξωτερ ικού (πχ Γερμανία, Γαλλία ή Ολλανδία) αν δεν σ' ενδιαφέρει το ping.

 

Oποτε, πας και νοικιάζεις το server, και στήνεις μετά εκεί είτε vpn server ή απ τη μεριά του pi σου κάνεις ssh remote port forward προς το server αυτό και μεταφέρεις τα tcp σου να βγαίνουν από κει.

Επεξ/σία από bob7greejkiver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H IP της κινητής μου(vodafone )τώρα είναι 62.74.24.251. Νομίζω αυτή δεν είναι μορφή IP πίσω από cgnat. Κάνω λάθος;

Δοκίμασα και με cosmote και είναι της μορφής 100.***.***.***Δοκίμασα και με άλλους δύο φίλους με vodafone και όλοι είναι της μορφής 62.***.**.**.Από αυτό προκύπτει ότι η vodafone δεν είναι πίσω απo cgnat ενώ η cosmote είναι;

Και μια ερώτηση. Διαβάζω ότι αν χρησιμοποιήσεις την IPv6 αντί για IPv4 παρακάμπτεις το cgnat.ισχυει;

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, καμία σχέση.

Η 62.74.. είναι αυτή που βγαίνεις στο internet, μετά το cgnat. Αν δεις την WAN IP address του 4G/5G router σου, θα δεις ότι δεν είναι η 62.74... αλλά μια 100....αυτό σημαίνει ότι είσαι σε cgnat, όπως και το 99% των χρηστών κινητής τηλεφωνίας, το 1% είναι αυτοί που έχουν απευθείας public IP , δλδ χωρίς cgnat του παρόχου όπως και στις DSL γραμμές, αλλά κάτω από ειδικό καθεστώς/πακέτα. Νομίζω  η cosmote δίνει public IP αν το ζητήσεις , στα mobile πακέτα της.

Για IPv6, δεν έχω καμία ιδέα.

Επεξ/σία από bob7greejkiver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον να ρωτήσω κάτι άλλο.γινεται η vodafone με κάποιο πρόγραμμα με unlimited data να μου δώσει public ip?

Δε ξέρω πως θα συνενοηθω μαζί τους phrα προλιγου εξυπηρέτηση πελατών και είπα γισντη ταχύτητα upload κ με ρωτούσε πόση ώρα τι εννοώ ταχύτητα upload  κ ότι μια είναι η ταχύτητα.οτι ναναι

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Hamurabi said:

Μάλλον να ρωτήσω κάτι άλλο.γινεται η vodafone με κάποιο πρόγραμμα με unlimited data να μου δώσει public ip?

Δε ξέρω πως θα συνενοηθω μαζί τους phrα προλιγου εξυπηρέτηση πελατών και είπα γισντη ταχύτητα upload κ με ρωτούσε πόση ώρα τι εννοώ ταχύτητα upload  κ ότι μια είναι η ταχύτητα.οτι ναναι

Δεν μπορεις να συνενοηθεις επειδη δεν γνωριζουν.
Ολοι αυτοι που παιρνετε τηλέφωνο για να σας βοηθησουν στα τεχνικά θεματα, δεν ξέρουν τιποτα και έχουν μια βδομάδα εκπαιδευση απο την εταιρια και αυτη για βασικά πραγματα. Πχ στους τεχνικους, συνδεσμολογιες κλπ.

Στους υπολοιπους που δουλευουν στο εμπορικο / πωλησεις κλπ, ακομα χειροτερα :P 

Οποτε ψαξε σε κανα φορουμ αντι να παιρνεις τηλεφωνα και να χαραμιζεις τον χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...