Προς το περιεχόμενο

Θέλω μεγαλύτερο upload...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/10/2023 στις 9:23 ΠΜ, bob7greejkiver είπε

Αν θες να ξεπεράσεις το cgnat και να έχεις καλό upload, πρέπει να χρησιμοποιήσεις 3ο host για να περνάς την κίνηση, έτσι ώστε να συνδέεσαι στο cloud του pi μέσω της IP του 3ου host. Προσωπικά, έχω νοικιάσει εδώ , ελληνικό host για να έχω καλό ping και με απεριόριστο traffic, το πιο φθηνό VPS, ετήσιο πακέτο στα 70 ευρώ τον χρόνο (μαζί με ΦΠΑ). Μπορείς να βρεις και φθηνότερα, (ακόμα και με 2 ευρώ το μήνα αν ψάξεις στο webhostingtalk )σε κάποιο host του εξωτερ ικού (πχ Γερμανία, Γαλλία ή Ολλανδία) αν δεν σ' ενδιαφέρει το ping.

 

Oποτε, πας και νοικιάζεις το server, και στήνεις μετά εκεί είτε vpn server ή απ τη μεριά του pi σου κάνεις ssh remote port forward προς το server αυτό και μεταφέρεις τα tcp σου να βγαίνουν από κει.

Να σε ρωτήσω ρε αδερφέ μήπως με αυτό που σκέφτηκα γίνεται κάτι.

Έχω το σπίτι μου με 50αρα ΟΤΕ με 5 mbps upload. Και εκεί είναι και ο file server  μου,cloud κτλ.  Το ζητούμενο είναι να έχω υψηλότερο upload υπενθυμίζω.

Ο αδερφός μου στην εταιρία του έχει οπτική ίνα με τεράστιο download  κ upload.

Μπορώ να κάνω κάτι που να μεσολαβήσει η οπτική ίνα του αδερφού ώστε να έχω τελικά πολύ υψηλότερο upload ενώ ο file server/cloud παραμείνουν στη θέση τους?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Να σε ρωτήσω ρε αδερφέ μήπως με αυτό που σκέφτηκα γίνεται κάτι.

Έχω το σπίτι μου με 50αρα ΟΤΕ με 5 mbps upload. Και εκεί είναι και ο file server  μου,cloud κτλ.  Το ζητούμενο είναι να έχω υψηλότερο upload υπενθυμίζω.

Ο αδερφός μου στην εταιρία του έχει οπτική ίνα με τεράστιο download  κ upload.

Μπορώ να κάνω κάτι που να μεσολαβήσει η οπτική ίνα του αδερφού ώστε να έχω τελικά πολύ υψηλότερο upload ενώ ο file server/cloud παραμείνουν στη θέση τους?

Ευχαριστώ 

Ναι

 

1) Ρύθμισε το pi σου (φαντάζομαι από εκεί σηκώνεις τα file , cloud και λοιπές υπηρεσίες σου που θέλεις να έχουν καλό upload) έτσι ώστε να παίρνει internet από το mobile internet της vodafone με τα απεριόριστα data.

2) Ζήτα απ τον αδερφό σου αν γίνεται να σου ανοίξει ένα vpn server από την εταιρία  ή ένα ssh server.

 

3) Τώρα, ανάλογα με το τί επέλεξες πριν:

α)Αν επέλεξες vpn Θα συνδεθεί το pi σου  ως client στο vpn server της εταιρίας του αδερφού σου και θα αποκτήσει την IP από κει, τώρα απλά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συνδεθείς και συ στο ίδιο vpn (με άλλο config για να μην γίνει κανά IP conflict) και έτσι θα είσαι στο ίδιο virtual network με το pi και θα χεις access στα πάντα του

 

β) Αν επέλεξες ssh ,άρα ξέρεις τα στοιχεία και την ip σύνδεσης της εταιρείας, ανοίγεις μια ssh σύνδεση από το pi σου προς τα κει και κάνεις remote port forwarding τις TCP υπηρεσίες που σε ενδιαφέρουν. Απ τη μεριά του server , μην ξεχάσεις να κάνεις edit το /etc/ssh/sshd_config και στην γραμμή 90, εκεί που λέει GatewayPorts να το βάλεις ως "clientspecified" αντί για "no" , για να δουλέψει το ssh port forwarding.

Επεξ/σία από bob7greejkiver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...