Προς το περιεχόμενο

Μην την ξαναπατήσετε με τους κλώνους που έχουν γεμίσει το Marketplace σχετικά με τα Airpods!


Ioannisgnk
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από billdanos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
20 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Στο find συνδεονται; 

Δε νομίζω! Αν και δεν είχα την "τυχη" να παίξω ποτέ με κλώνους κλπ...

Αμφιβάλλω αν η θήκη τους έχει από μέσα ηχείο κλπ όπως η original! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, billdanos said:

Δε νομίζω! Αν και δεν είχα την "τυχη" να παίξω ποτέ με κλώνους κλπ...

Ε τοτε μη πεταγεσαι και λες τα προφανη: "λες να μην εχουν διαφορες" αφου δε γνωριζεις. Το ξερουμε πως εχουν διαφορες, χαιρω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Ε τοτε μη πεταγεσαι και λες τα προφανη: "λες να μην εχουν διαφορες" αφου δε γνωριζεις. Το ξερουμε πως εχουν διαφορες, χαιρω πολυ.

Εσύ ρώτησες κάτι για το οποίο η απάντηση είναι προφανής... 😛 

Αν τώρα εσύ θες να βρεις airpods pro με 50 ευρώ, που να κάνουν ο,τι και τα  original και να έχουν μέσα τους και το σχετικό chip για να παίζει το find my, γίνε αντιπρόσωπός τους να τρελαθείς στα κέρδη! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billdanos said:

Εσύ ρώτησες κάτι για το οποίο η απάντηση είναι προφανής... 😛 

Αν τώρα εσύ θες να βρεις airpods pro με 50 ευρώ, που να κάνουν ο,τι και τα  original και να έχουν μέσα τους και το σχετικό chip για να παίζει το find my, γίνε αντιπρόσωπός τους να τρελαθείς στα κέρδη! :) 

Μα το θεμα ειναι να ξερουμε τις διαφορες για να δουμε ποσο πραγματικα αξιζουν. Αφου δε τις ξερουμε τις διαφορες, υποθετικα μπορουμε να μιλαμε και να λεμε ο,τι ναναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Μα το θεμα ειναι να ξερουμε τις διαφορες για να δουμε ποσο πραγματικα αξιζουν. Αφου δε τις ξερουμε τις διαφορες, υποθετικα μπορουμε να μιλαμε και να λεμε ο,τι ναναι...

Ένας κλώνος, είναι πάντα ένα σασί που μοιάζει με το original. Το εσωτερικό των συσκευών της Apple, είναι hardware που της ανήκει και ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τρίτους.

Είναι σα να αγοράζεις παπούτσια Abibas και να θες έχουν τα χαρακτηριστικά των original! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Και βασικα αν οντως δε μπαινουν στο find δε χρειαζεται κανενας οδηγος. Αν δε μπαινουν ειναι μαιμου και τελος.

Για να φτάσεις σε αυτό το στάδιο όμως θα πρέπει να τα ανοίξεις και να προσπαθήσεις να τα συνδέσεις. Οι περισσότερες αγγελίες με ελκυστικές τιμές σου λένε "σφραγισμένα", ώστε να τσιμπήσεις πιο εύκολα και να πληρώσεις για αποστολή στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, billdanos said:

Για να φτάσεις σε αυτό το στάδιο όμως θα πρέπει να τα ανοίξεις και να προσπαθήσεις να τα συνδέσεις. Οι περισσότερες αγγελίες με ελκυστικές τιμές σου λένε "σφραγισμένα", ώστε να τσιμπήσεις πιο εύκολα και να πληρώσεις για αποστολή στο σπίτι...

Αν ομως πω στον αλλο, θα με αφησεις πρωτα να συνδεσω στο find και πει οχι, τοτε ειναι μαιμου....

Τωρα οποιος απλα πληρωνει και του στελνουν, ειναι αξιος της μοιρας του. Μπορει ναρθει και τουβλο, δεν εχει να κανει με airpods μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Αν ομως πω στον αλλο, θα με αφησεις πρωτα να συνδεσω στο find και πει οχι, τοτε ειναι μαιμου....

Τωρα οποιος απλα πληρωνει και του στελνουν, ειναι αξιος της μοιρας του. Μπορει ναρθει και τουβλο, δεν εχει να κανει με airpods μονο.

Πάντως παρόλα αυτά, μην ξεχνάμε πως υπάρχει και κόσμος που τα αγοράζει ενώ γνωρίζει πως δεν είναι γνήσια, μόνο και μόνο για να τα "δείχνει". Οπότε σου λέει "και δεν ξεχωρίζουν από τα original και ταυτόχρονα μπορώ και ακούω τη μουσική  μου (έστω και με συμβιβασμούς)"... 

Πάρα πολλοί αγοράζουν από απόσταση πάντως και μετά δεν μπορείς να αποδείξεις και τίποτα, γιατί και ο πωλητής μπορεί να ισχυριστεί πως ούτε αυτός γνώριζε αν ήταν original... Και τρέχα μετά να βγάλεις άκρη με συναλλαγή μεταξύ ιδιωτών...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2023 στις 9:52 ΠΜ, billdanos είπε

Είναι άλλο πράγμα να πετύχεις κατάστημα που τα έφερε με παραεισαγωγή και τα πουλάει σε τελική τιμή χωρίς το ΦΠΑ και άλλο να ξέρει ο άλλος πως πουλάει μαϊμούδες και να βάζει υπερβολικά χαμηλές τιμές! 

Δεν μιλάμε για καταστήματα, για το Marketplace 

Στις 24/10/2023 στις 1:48 ΜΜ, billdanos είπε

Για να φτάσεις σε αυτό το στάδιο όμως θα πρέπει να τα ανοίξεις και να προσπαθήσεις να τα συνδέσεις. Οι περισσότερες αγγελίες με ελκυστικές τιμές σου λένε "σφραγισμένα", ώστε να τσιμπήσεις πιο εύκολα και να πληρώσεις για αποστολή στο σπίτι...

Έχω αναφέρει επάνω τις διαφορές στα σφραγισμένα πακέτα ουτοσώστε να μην την πατήσετε ούτε και σε αυτά 

Στις 24/10/2023 στις 1:50 ΜΜ, Georgebek2 είπε

Αν ομως πω στον αλλο, θα με αφησεις πρωτα να συνδεσω στο find και πει οχι, τοτε ειναι μαιμου....

Τωρα οποιος απλα πληρωνει και του στελνουν, ειναι αξιος της μοιρας του. Μπορει ναρθει και τουβλο, δεν εχει να κανει με airpods μονο.

Πρόσεχε! Στα Gen 1 το Find My δουλεύει, στα Gen 2 δεν δουλεύει μέσω των Airpods App αλλά όταν γίνουν Pair μπορεις να τα κάνεις Tracking. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/10/2023 at 13:38, billdanos said:

Εσύ ρώτησες κάτι για το οποίο η απάντηση είναι προφανής... 😛 

Αν τώρα εσύ θες να βρεις airpods pro με 50 ευρώ, που να κάνουν ο,τι και τα  original και να έχουν μέσα τους και το σχετικό chip για να παίζει το find my, γίνε αντιπρόσωπός τους να τρελαθείς στα κέρδη! :) 

 

4 hours ago, Ioannisgnk said:

Πρόσεχε! Στα Gen 1 το Find My δουλεύει, στα Gen 2 δεν δουλεύει μέσω των Airpods App αλλά όταν γίνουν Pair μπορεις να τα κάνεις Tracking. 

Οχι αποκλειεται, το ειπε ο απο πανω πως δε γινεται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

 

Οχι αποκλειεται, το ειπε ο απο πανω πως δε γινεται. 0:)

Επειδή επιμένεις, χωρίς να γνωρίζεις το πως λειτουργούν τα original AirPods (και το find my γενικότερα), πάρε τότε ένα ζευγάρι με 50-100 ευρώ και όλα οκ. Λειτουργούν τα πάντα όλα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις 250+ ευρώ! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, billdanos said:

Επειδή επιμένεις, χωρίς να γνωρίζεις το πως λειτουργούν τα original AirPods (και το find my γενικότερα), πάρε τότε ένα ζευγάρι με 50-100 ευρώ και όλα οκ. Λειτουργούν τα πάντα όλα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις 250+ ευρώ! :) 

Εγω επιμενω; Αχαχαχ.. Ταχω σκασει ηδη σε istorm, αλλα ψηνομαι για ενα που θα εχω μονιμα στο αμαξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Εγω επιμενω; Αχαχαχ.. Ταχω σκασει ηδη σε istorm, αλλα ψηνομαι για ενα που θα εχω μονιμα στο αμαξι...

Καλές αγορές τότε! Κι αν σου κλέψουν και το αμάξι να είσαι σίγουρος πως μέσα από το iCloud και το find my θα τα εντοπίσεις όλα άμεσα! 😛 

Μη σου πω πως και το ηχείο που έχουν πλέον τα gen2 στη θήκη για να τα εντοπίζεις όπως τα AirTags, στον κλώνο μπορεί να παίζει και μουσική! 🤪

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τρώγεστε χωρίς να ξέρετε και έχω Pro 1 γνήσια και Pro 2 μπανάνα, ας σας μορφώσω δωρεάν.

Στα Pro 2 clone δουλεύουν ANC, Transparency, Spatial Audio, Gestures(και Volume), Audio Share, iCloud Connect, Hey Siri. Παίρνουν ακόμα και updates (όχι από Apple προφανώς). Το Find My ναι μεν δείχνει τοποθεσία αλλά είναι η τελευταία τοποθεσία που συνδέθηκαν, δεν έχει Precision Tracking κλπ. Αλλά ειλικρινά, ποιος χέστηκε για 50€ που έχουν;

Σαφώς σε σχέση με τα γνήσια τα μπανάνα edition χάνουν εδώ και εκεί ωστόσο τις όποιες διαφορές τις ξεχνάς όταν δίνεις το 1/5 της τιμής. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ τίμια και επειδή στοιχίζουν ψίχουλα τα χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο εν τέλει γιατί δε με νοιάζει αν θα τα χάσω ή αν θα μου πέσουν κάτω και γίνουν 1000 κομμάτια. 

Να σημειώσω εδώ ότι τα έφερα μόνος μου απ'έξω και ήταν το πιο ακριβό ζευγάρι που έπαιζε. Πλέον σκέφτομαι να δώσω τα γνήσια και να πάρω άλλο ένα με Type C. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...