Προς το περιεχόμενο

400 εκατομμύρια ενεργοί χρήστες για τα Windows 11, ξεπερνώντας τις προσδοκίες της Microsoft


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/10/2023 στις 6:30 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Όποιος θέλει gaming είναι μονόδρομος λόγω HDR.

Ο μόνος λόγος που κάποιος πάει αναγκαστικά σε windows 11 είναι αν έχει intel επεξεργαστή 12ης ή άνω γενιάς λόγω των e-cores και του ότι ο thread scheduler των 11 ξέρει καλύτερα να τους διαχειρίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Goulam είπε

Όσον αφορά το context menu δεν είχα παρατηρήσει τα προβλήματα που λες. Θυμάμαι ότι έμπαιναν και έβγαιναν πράγματα χωρίς κάποιο restart. Μάλιστα παλαιότερα είχα και ένα προγραμματάκι για να βάζω custom πράγματα και να βγάζω ότι θέλω χωρίς κάποιο restart.
Και το άλλο που λες ότι είναι πιο αργό είναι κάτι που με ενοχλεί και συμβαίνει γενικά στα windows όσο προχωράνε αλλά προσπαθώ να το προσπεράσω γιατί είναι κάτι που συμβαίνει γενικά στον χώρο των software.

Ένα προγραμματάκι με custom πράγματα... Μιλάμε για shell extensions που υποστηρίζουν πολλαπλές γλώσσες κλπ. Τα dlls αυτών μόνο με restart του explorer μπορούσαν να αφαιρεθούν. Είναι κάτι που χρόνια παλεύουν με αυτό όλοι οι installers. Για αυτό και όλοι τους έχουν και διαδικασίες για reboot. Πραγματικά απορώ πως και δεν το έχεις παρατηρήσει. Ένα απλό παράδειγμα προγράμματος για να το παρατηρήσεις, το 7zip.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, yianos είπε

 

Πήρα το εκτελέσιμο των xp ( γνήσιο πρόγραμμα Εdius 5) , το μόνο πρόβλημα που είχα με τους drivers του hasp key  αλλά κατέβασα τους

Sentinel_LDK_MSI_Run-time_Install_API    και ετσι  το έλυσα.

Η νεότερη έκδοση 10 την οποια έχω τρέχει στα 10αρια, για 11 θέλει Edius 11  εγώ έκανα τη δουλειά μου με το  Εdius 5  των  xp.

Κουλό αυτό που έκανες αλλά για να καταλάβω το Edius 5 δεν σου έπαιζε στα 10αρια και παίζει στα win11;

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Κουλό αυτό που έκανες αλλά για να καταλάβω το Edius 5 δεν σου έπαιζε στα 10αρια και παίζει στα win11;

Όχι δεν έπαιζε δεκάρια ... μόνο ΧΡ  για  win 7 ήθελε  την έκδοση 6  (έχω όλες τις εκδόσεις έως τη δέκα  γνησιες) , τελευταία είχα αναβαθμίσει στo Edius 10 για τα win 10 . Eγκαθιστώντας πρόσφατα σε νέο υπολογιστή win 11 λέω πριν αναβαθμίσω στην έκδοση 11 να κάνω μια δοκιμή παλαιότερες εκδόσεις. 'Ετσι στο πειραματισμό εγκαταστάθηκε και απέφυγα το κόστος της αναβάθμισης στη νέα έκδοση. Το μόνο που επεξεργάζομαι αρχεία βίντεο μέχρι FHD. 

Επεξ/σία από yianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yianos είπε

Όχι δεν έπαιζε δεκάρια ... μόνο ΧΡ  για  ήθελε το 6  (έχω όλες τις εκδόσεις έως τη δέκα  γνησιες) , τελευταία είχα αναβαθμίσει στo Edius 10 για τα win 10 . Eγκαθιστώντας πρόσφατα σε νέο υπολογιστή win 11 λέω πριν αναβαθμίσω στην έκδοση 11 να κάνω μια δοκιμή παλαιότερες εκδόσεις. 'Ετσι στο πειραματισμό εγκαταστάθηκε και απέφυγα το κόστος της αναβάθμισης στη νέα έκδοση. Το μόνο που επεξεργάζομαι αρχεία βίντεο μέχρι FHD. 

Αν και θεωρώ ότι εξυπηρετεί μία μικρή μερίδα ανθρώπων το θεωρώ ένα πολύ χρήσιμο feature. Θα δοκιμάσω και εγώ τους drivers ενός παλαιού εκτυπωτή που τον έχω αφήσει στην άκρη ως φωτοτυπικό, όπου έπαιζαν στα windows 10 και σταμάτησαν μετά από μία αναβάθμιση.

Πάντως ακόμη δεν θα μπορέσω να κάνω τα windows 11 βασικό λειτουργικό. Πολλά βασικές λειτουργίες του πλέον θέλουν παραπάνω click και αναρωτιέμαι τι σκέφτεται η ομάδα πίσω απ' το UI/UX design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, uniquegr είπε

Και αυτός είναι ο λόγος που απέφευγα να εγκαταστήσω linux: επικρατεί η άποψη ότι είναι προβληματικό λειτουργικό για τους προαναφερθέντες λόγους. Στη δική μου περίπτωση όμως, κάθε άλλο παρά αληθές είναι αυτό. Σε τουλάχιστον 5 μηχανήματα όπου έχω εγκαταστήσει linux ( ένα εκ των οποίων τρέχει Gentoo παραμετροποιημένο απο εμένα και ενώ ασχολήθηκα γύρω στις δύο εβδομάδες μαζί του για να διαβάσω, να δω videos και να το υλοποιήσω και ενώ δεν θεωρούμαι power user ), δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Μα, είμαι τόσο τυχερός πια;

Οι πιο πολλοι δεν εχουν 5 μηχανήματα να δοκιμάζουν. Έχουν 1 λαπτοπ και 1 ή κανένα desktop . Στο λαπτοπ είναι προβληματικά τα λινουξ, σε δεσκτοπ θέλει dual boot που μπορείς να πα΄ρεις στο χέρι τα αρχεία σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dorian είπε

Οι πιο πολλοι δεν εχουν 5 μηχανήματα να δοκιμάζουν. Έχουν 1 λαπτοπ και 1 ή κανένα desktop . Στο λαπτοπ είναι προβληματικά τα λινουξ, σε δεσκτοπ θέλει dual boot που μπορείς να πα΄ρεις στο χέρι τα αρχεία σου. 

Από πότε είναι προβλιματικά στα laptop τα linux και από πότε το dualboot είναι επικίνδυνο για τα αρχεία ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι χρήστης MacOS πολλά χρόνια. Τα windows 11 τα βρήκα παρά πολύ συμπαθητικά. Μάλιστα τα έβαλα σε ένα παλιό imac 2011 και πάνε εξαιρετικά.  Ελπίζω τα 12 να συνεχίσουν αυτό το θετικό μονοπάτι.

Επεξ/σία από KostasMulti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dorian είπε

Οι πιο πολλοι δεν εχουν 5 μηχανήματα να δοκιμάζουν. Έχουν 1 λαπτοπ και 1 ή κανένα desktop . Στο λαπτοπ είναι προβληματικά τα λινουξ, σε δεσκτοπ θέλει dual boot που μπορείς να πα΄ρεις στο χέρι τα αρχεία σου. 

Δεν έχω 5 μηχανήματα για δοκιμές, ένα είναι το βασικό λαπτοπ μου και ένα το κύριο desktop. Το laptop τρέχει αποκλειστικά Linux (mint ) το desktop τρέχει windows bare metal και Linux και windows μέσω hypervisor (proxmox)  εγκατεστημένο σε ξεχωριστούς δίσκους. 

Επειδή όμως έχω περάσει Linux και σε αρκετά παλιό laptop (του 2011) τολμώ να πω ότι υπερβάλεις. Ούτε ένα πρόβλημα, όλες οι συσκευές αναγνωριζονται κανονικά. 

Μα,τόσο τυχερός είμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, aypnia είπε

Ένα προγραμματάκι με custom πράγματα... Μιλάμε για shell extensions που υποστηρίζουν πολλαπλές γλώσσες κλπ. Τα dlls αυτών μόνο με restart του explorer μπορούσαν να αφαιρεθούν. Είναι κάτι που χρόνια παλεύουν με αυτό όλοι οι installers. Για αυτό και όλοι τους έχουν και διαδικασίες για reboot. Πραγματικά απορώ πως και δεν το έχεις παρατηρήσει. Ένα απλό παράδειγμα προγράμματος για να το παρατηρήσεις, το 7zip.

Ναι καταλαβαίνω ότι μιλάμε για shell extensions αλλά απλά έφερνα ένα απλό παράδειγμα.

Επίσης, και εγώ απόρησα που δεν το είχα πολυπαρατηρήσει οπότε μιας και είχα ένα windows 7 σε ένα virtual machine είπα να το δοκιμάσω με το 7zip που λες.
Και όντως ισχύει αυτό που έλεγα. Έκανα install και uninstall και προστίθεται και αφαιρείται στο context menu χωρίς να θέλει κάποιο restart στα windows ή χωρίς να φαίνεται να κάνει κάποιο restart στον explorer (τουλάχιστον εξ όψεως). Οπότε λογικό να μην το παρατηρήσω αν όντως το κάνει restart που λες.

Επεξ/σία από Goulam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Goulam είπε

Ναι καταλαβαίνω ότι μιλάμε για shell extensions αλλά απλά έφερνα ένα απλό παράδειγμα.

Επίσης, και εγώ απόρησα που δεν το είχα πολυπαρατηρήσει οπότε μιας και είχα ένα windows 7 σε ένα virtual machine είπα να το δοκιμάσω με το 7zip που λες.
Και όντως ισχύει αυτό που έλεγα. Έκανα install και uninstall και προστίθεται και αφαιρείται στο context menu χωρίς να θέλει κάποιο restart στα windows ή χωρίς να φαίνεται να κάνει κάποιο restart στον explorer (τουλάχιστον εξ όψεως). Οπότε λογικό να μην το παρατηρήσω αν όντως το κάνει restart που λες.

Δεν ισχύει. Μόλις τώρα το ξαναδοκίμασα σε vmware και μου το έκανε. Το 7-zip.dll δεν αφαιρείται χωρίς restart του explorer ή reboot με τίποτα, αν του κάνεις λίγη χρήση και φορτωθεί στον explorer δεν μπορεί να το αφήσει ελεύθερο. Δεν λέμε απλό install και μετά αμέσως uninstall, λέμε τι παίζει όταν φορτωθεί το dll.

Είναι θέμα του explorer εδώ και δεκαετίες και δεν μπορεί να διορθωθεί αν δεν γίνει ξήλωμα του context menu.

Χρόνιο πρόβλημα, δες ένα thread από το 2010 που το συζητάνε και αναρωτιούνται γιατί γίνεται αυτό και απαιτείται reboot αν έχει γίνει load το dll από τον explorer. Και εξηγεί και ο ίδιος ο Pavlov γιατί συμβαίνει αυτό.

Why does 7-zip need reboot after install?

https://sourceforge.net/p/sevenzip/discussion/45798/thread/c6b04df7/

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Dorian said:

Οι πιο πολλοι δεν εχουν 5 μηχανήματα να δοκιμάζουν. Έχουν 1 λαπτοπ και 1 ή κανένα desktop . Στο λαπτοπ είναι προβληματικά τα λινουξ, σε δεσκτοπ θέλει dual boot που μπορείς να πα΄ρεις στο χέρι τα αρχεία σου. 

Ούτε κατά διάνοια.

Η μόνη περίπτωση να το λες αυτό είναι αν συγκρίνεις prebuilt Windows laptop με όλα τα drivers από τη μάνα του με μεταγενέστερο Linux installation σε μηχάνημα που έχει "σπάνιο" hardware και το driver πρέπει να κατέβει ξεχωριστά επειδή δεν είναι στο kernel.

Για σύγκρινε fresh installation των Windows με τα δικά τους, generic drivers και fresh installation Linux που έχουν όλα τα drivers στο kernel και ξανασυζηταμε για το ποιο λειτουργικό είναι προβληματικό.

Ή για σύγκρινε laptop που έρχεται pre-built με Linux (π.χ Tuxedo κλπ) και πες μου ότι έχουν προβλήματα σε laptop.

Στο dual boot σε Linux από ποτέ κινδυνεύεις να πάρεις στο χέρι τα αρχεία σου; Δεν έχει καμία βάση και λογική αυτό που λες. Αντιθέτως, επειδή ψυλλιαζομαι τι λες, μιλάς για μια οθόνη που εμφανίζεται καμιά φορά ότι δε βρέθηκε λειτουργικό σύστημα. Αυτό είναι τα "καταπληκτικά" (εδώ γελάμε) Windows, που, όταν εγκαθίστανται δεύτερα, πάνε και αντικαθιστούν το bootloader, με το δικό τους με αποτέλεσμα να μη "βλέπει" το σύστημα τα υπόλοιπα λειτουργικά. Τα συστήματα παραμένουν εγκατεστημένα, τα αρχεία είναι εκεί. Απλώς εγκαθιστας πάλι το GRUB και ξεμπερδευεις. Κοινώς; Άλλη μια ένδειξη του αστείου τρόπου με τον οποίο λειτουργούν τα Windows.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν ισχύει. Μόλις τώρα το ξαναδοκίμασα σε vmware και μου το έκανε. Το 7-zip.dll δεν αφαιρείται χωρίς restart του explorer ή reboot με τίποτα, αν του κάνεις λίγη χρήση και φορτωθεί στον explorer δεν μπορεί να το αφήσει ελεύθερο. Δεν λέμε απλό install και μετά αμέσως uninstall, λέμε τι παίζει όταν φορτωθεί το dll.

Είναι θέμα του explorer εδώ και δεκαετίες και δεν μπορεί να διορθωθεί αν δεν γίνει ξήλωμα του context menu.

Χρόνιο πρόβλημα, δες ένα thread από το 2010 που το συζητάνε και αναρωτιούνται γιατί γίνεται αυτό και απαιτείται reboot αν έχει γίνει load το dll από τον explorer. Και εξηγεί και ο ίδιος ο Pavlov γιατί συμβαίνει αυτό.

Why does 7-zip need reboot after install?

https://sourceforge.net/p/sevenzip/discussion/45798/thread/c6b04df7/

Νόμιζα ότι αναφερόσουν στην προσθήκη και αφαίρεση του 7zip από το right click context menu συγκεκριμένα μιας και από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση. Αυτό εμφανίζεται και αφαιρείται χωρίς να απαιτείται κανένα restart ακόμα και με πολύ χρήση και με ότι πείραμα του έκανα (install, uninstall, update, κτλ).

Το ότι απλά μένει ένα dll σε ένα folder μέχρι το restart δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Τα ίδια τα windows με τα updates τους και ένα σωρό άλλα προγράμματα δημιουργούν περισσότερα σκουπίδια και temp files που απαιτούν restart. To ένα dll που θα μείνει μαζί με αυτά μέχρι το restart μετα το uninstallation του προγράμματος είναι το λιγότερο που με ενοχλεί. (Αντίθετα το πιο αργό context menu που θα υπάρχει για πάντα είναι πιο ενοχλητικό)

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι πιο "καθαρός" ο άλλος τρόπος όσον αφορά τον κώδικα, όμως έχω βαρεθεί να χάνεται τόσο efficiency από προγράμματα και λειτουργικά απλά και μόνο γι'αυτό.
Και τα UWP apps είναι θεωρητικά πιο "καθαρός" τρόπος για να γράψεις και να τρέχεις ένα πρόγραμμα στα windows έναντι ενός win32 προγράμματος αλλά είναι και 2-3 φορές πιο αργός. (πχ δες το καινούργιο calculator που κάνει 3 φορές περισσότερο χρόνο να ανοίξει).

Επεξ/σία από Goulam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Odyss3us said:

να χαρω εγω τους ριζοσπαστικοποιημενους τζιχαντιστες του καναπε που εξεθρεψε ο μπιλακος και μισουν τα Windows 11  γραφοντας απο καποια προηγουμενη εκδοση Windows 😄 (χωρις να τεκμηριωνουν το γιατι, προφανως γιατι η Microsoft απο πισω ειναι πολυεθνικη δισεκατομμυριων και αρα ευκαιρια για τζαμπα κραξιμο)

Το "γιατί" έχει τεκμηριωθεί ποικιλοτρόπως από όλους όσους "μισούμε" τα Windows (11), μερικοί εκ των οποίων ήδη είναι σε σχόλια στο post. Καταλαβαίνω, βέβαια σχόλια του στυλ "τζιχαντιστές" έχουν την ευκολία ότι παρακάμπτουν την ανάγκη να διαβάσουμε τα αντίθετα επιχειρήματα πριν γράψουμε.

Οι υπόλοιποι που δε γράφουμε από κάποια προηγούμενη έκδοση των Windows, έχουμε δικαίωμα στην αποψη ή πρέπει να παραδώσουμε το αποδεικτικό πίστης στην MS στην είσοδο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...