Προς το περιεχόμενο

Kαλύτερη συνδεσμολογία ρούτερ σε FTTH ?????


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εξής απορία και θα ήθελα μία γνώμη.
Σε γραμμή FTTH με τηλεφωνία που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ρούτερ από αυτό του παρόχου για διάφορους λόγους έχω δεί τις παρακάτω περιπτώσεις που προτείνουν κατά καιρούς και απλά αναρωτιέμαι ποιά είναι η καλύτερη ή αν στην τελική δεν παίζει τόσο ρόλο.

1.
ONT --> router παρόχου για τηλεφωνία --> δικό μας ρούτερ --> δίκτυο.
Είναι η ποιό εύκολη λύση αλλά αν π.χ. θέλουμε πρόσβαση από έξω μπλέκουμε με 2πλά ΝΑΤ κλπ.

2.
ONT --> switch --> ρουτερ παρόχου για την τηλεφωνία και ρούτερ δικό μας για το υπόλοιπο δίκτυο.

3.
ONT --> router παρόχου σε bridge mode --> δικό μας ρούτερ --> δίκτυο.

4.
ΟΝΤ --> δικό μας ρουτερ --> ρούτερ παρόχου.

5.
ΟΝΤ --> μόνο το δικό μας ρούτερ --> δίκτυο.
Οι πάροχοι δίνουν τα password για να περάσεις τις ρυθμίσεις στο δικό σου ρούτερ αλλά από όσο ξέρω ΟΧΙ για το ΟΝΤ στην περίπτωση που θες να καταργήσεις εντελώς το ρούτερ  τους και να περνάς και την τηλεφωνία από το δικό σου οπότε είναι η ποιό δύσκολη περίπτωση και απαιτεί γνώσεις καθώς πολλοί το ξεπερνάνε αυτό με διάφορα hacks.

.

Προσωπικά έχω σετάρει το 3. σε σπίτι φίλου και το 4. στο δικό μου σπίτι και έχω ψάξει στο νέτ για όλα τα παραπάνω που περιέγραψα αλλά έχω την απορία που έγραψα στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποια κουρτίνα θα χρησιμοποιηθεί, εξαρτάται από την υλοποίηση της τηλεφωνίας του παρόχου, τους περιορισμούς της συσκευής που δίνει και τέλος τις δυνατότητες της συσκευής του χρήστη.

Για παράδειγμα σε Cosmote παίζουν οι κουρτίνες 5 και 4.

Το ΟΝΤ είναι πάντα του παρόχου και αυτό δεν αλλάζει, αλλά ούτε υπάρχει κάτι να ρυθμίσει ο χρήστης που να επηρεάζει την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον και μετά την απόφαση που βγήκε για το 'Σημείου Τερματισμού Δικτύου', μετά το ONT μπορείς να βάλεις ότι θέλεις και για την τηλεφωνία. Cosmote (έδινε ανέκαθεν) και πλέον και Voda, δίνουν κωδικούς VoIP γιατί είναι υποχρεωμένοι. Η Nova προς το παρόν κάνει τα δικά της και αρνείται να δώσει κωδικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν και καθυστερημένα να δώσω και την δική μου εκδοχή στις επιλογές σου εφ όσον είσαι εκτός NOVA.

ONT - Δικό σου Router - ATA (Για voip)

Η ακόμα πιο ιδανικό για μένα αν το επιτρέπουν οι συνθήκες (κατι που στην χώρα μας δεν ειναι ακόμα εφικτό)

Δικό σου Router με SFP ONT -ATA

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...