Προς το περιεχόμενο

Το iPhone δεν είναι πλέον το πιο δημοφιλές smartphone στην Κίνα χάρη στη Huawei


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, paulchro είπε

Ξερω εγω, ειναι σαν να λεμε fiat vs audi. Και εχω δουλεψει και τα 2.

Θέλω να σου κάνω μία προσωπική ερώτηση... Ποιά εταιρεία θεωρείς Εσύ ως την Lamborghini των κινητών τηλεφώνων ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσουμε ότι εκτός της εξόφθαλμης διαφήμισης της Huawei, είναι ηλίθιο να βγαίνει συμπέρασμα με δυό-τρεις βδομάδες κυκλοφορίας ενός κινητού…

όταν κλείσει η χρόνια, τότε θα δούμε τι μερίδιο έχει η μια και τι μερίδιο έχει η άλλη και τότε θα βγάλουμε συμπεράσματα…

ΥΓ: πληροφοριακά μόνο ακόμα και στην Κίνα, την Huawei οι ίδιοι οι Κινέζοι την υπολογίζουν στο “Others”…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να μην πάρει ο Κινέζος iphone αφού είναι μόλις 2.000 ημερομίσθια. Ξεκινάς να μαζέψεις λεφτά για το iphone 15 και στο τέλος θα πάρεις το 18. Μια χαρά τώρα που το σκέφτομαι, μια τέτοια αγορά θα βόλευε λόγο και χρόνων παράδοσης και τα δικά μας μεγάλα πολυκαταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, xemis said:

είπα πουθενά ότι η φέτα είναι ίδια με το κινητό? Μιλησα για τις προτιμήσεις του πληθυσμού

Επίσης, το λογισμικό του iphone είναι κινέζικο?

το συκώτι  είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο ΑΡΑ το συκώτι είναι μπουζούκι, εύγε ωραία λογική.

σωστός σε λίγο θα είναι η μυζήθρα που είναι φτηνότερη...

Οι προτιμήσεις του πληθυσμού ήταν Apple τα τελευταία χρόνια και το 4,5% είναι πολύ χρήμα σε τέτοιο πληθυσμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NickTG said:

Στην Κίνα δεν έχουν google apps ούτως ή άλλως οπότε δεν άλλαξε κάτι. 

Στην Κινα οχι. Στον υπολοιπο κοσμο ( στον οποιο απευθυνονται τα συγκεκριμενα advertorial ), ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paulchro said:

Ξερω εγω, ειναι σαν να λεμε fiat vs audi. Και εχω δουλεψει και τα 2.

Πολλοί έχουμε δουλέψει και τις 2 και πολλές άλλες εταιρείες. 

Το audi (apple) να φανταστώ είναι το ηλεκτρικό με κόφτη στα 180 χλμ; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, orfeas11 είπε

Πολλοί έχουμε δουλέψει και τις 2 και πολλές άλλες εταιρείες. 

Το audi (apple) να φανταστώ είναι το ηλεκτρικό με κόφτη στα 180 χλμ; 

Define κοφτη. Και μη μου πεις "δεν μπορω να στειλω εικονες με Bt".

 

1 ώρα πριν, dawnvibe είπε

Θέλω να σου κάνω μία προσωπική ερώτηση... Ποιά εταιρεία θεωρείς Εσύ ως την Lamborghini των κινητών τηλεφώνων ???

Δεν ξερω ποια ειναι η lamborghini των κινητων. Θεωρω πως ποιοτικα τα iPhone , καθως και στο overall, ειναι καλυτερα απο οποια αλλα εχω πιασει στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν έχει δουλέψει ναυαρχίδα της Huawei, απλά χάνει. Δυστυχώς, τα gapps είναι ένα μεγάλο θέμα και γι'αυτό με βαριά καρδιά πήγα σε S23 Ultra.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο οι πωλήσεις ενός μήνα αλλά το μερίδιο αγοράς . Το iPhone είναι sold out και περιμένεις κανένα τρίμηνο για να υπάρχει άμεσα διαθέσιμο . Σε 6 μήνες από τώρα ας δουν Ποσο πούλησε το καθένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2023 στις 12:58 ΜΜ, koutsis είπε

Όσοι αγοράζουν iphone το κανουν για το λογισμικό και το οικοσύστημα της apple. Καλό hardware έχουν και όλες οι android ναυαρχίδες!

Οντως πολυ καλο λειτουργικο το ios και απο πολλες αποψεις ανωτερο του android, αλλα ισχυει οτι εχει πολλους περιορισμους σε συγκριση με το android. Το παλεψα πολυ για να βρισκω συνεχεια λυσεις και πατεντες για να κανω ολα οσα ηθελα, αλλα μολις ξαναεπιασα android βρηκα την υγεια μου. Αν και μου αρεσε πολυ το 13 pro max, πλεον εχω τη sim μου σε android. Ωστοσο καταλαβαινω οσους προτιμουν το iphone. Αναλογα για τι χρηση το θελει ο καθενας, το iphone παρεχει μια ξεγνοιασια και απλοτητα που δεν υπαρχει σε κανενα κινητο android. Το ιδιο ισχυει και με τα ipad και τα android tablets. Θα ξαναπαρω iphone, αλλα με τη λογικη αντι να πληρωσω για καλη φωτογραφικη, ας παρω iphone που κανει ενα σωρο πραματα συν οτι ειναι πολυ αξιοπιστο στις φωτο και στα βιντεο. Ασε που αμα χαλασει το android, θα βαλω τη sim στο iphone μεχρι να παρω αλλο κινητο. Και τα iphones κινηταρες ειναι, αλιμονο.

Ομως παλι εκτος θεματος ειμαι, κλασικα 😋

Σχετικα με τα huawei, εχω καποιο συναισθηματικο δεσιμο επειδη το πρωτο μου smartphone ηταν huawei. Κριμα που δεν εχουν προσβαση στο play store, επειδη κατα τ αλλα βγαζουν κινηταρες. Μιας και ειναι δεμενη με την κυβερνηση της Κινας, δε μπορουμε να ξερουμε ποσο μαγειρεμενα ειναι τα νουμερα. Επισης οπως πολυ σωστα ειπε ο vagosd, η παραγωγη των iphones δεν προλαβαινει να καλυψει τη ζητηση. Σε μερικους μηνες που θα εχουν παρει iphone 15 ολοι οσοι σκοπευουν να παρουν, θα βγουν πιο χρησιμα συμπερασματα

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις ενδιαφέρουν κυρίως  τις εταιρίες/μετόχους μετά τους εμπόρους & διαφημιστικές εταιριές μετά τους developer και τέλος εμάς από κουτσομπολιό. Αν ξεχνάω κάτι ευπρόσδεκτα τα σχόλια.  . 

Στην πραγματικότητα πρέπει να συγκρίνεις τα κινητά στην ίδια κατηγορία. Η Apple είναι στο high end μόνο όποτε αν πουλήσει μια εταιρία φθηνότερα κινητά σε μεγάλες ποσότητες δεν αφορά το ίδιο μερίδιο/κομμάτι αγοράς.

Επίσης μεγάλη σημασία έχει αυτός που παίρνει ένα κινητό ποσά ξοδεύει (και σε πλήθος και σε κόστος) σε accessories πχ smartwatch, earbuds, θήκες , φορτιστές πάντως τύπου, tags, tablets, pens, assistants και πάει λέγοντας…. (Ακόμα και από 3rd party). 

Τέλος , σημαντικό είναι επίσης ποσά δίνει για αφορά εφαρμογών/συνδρομών ή ποσό χρησιμοποιεί την συσκευή για να τρώει διαφημίσεις. 
Το ίδιο το κινητό είναι μικρό μπροστά στα υπόλοιπα έσοδα.

Όλα τα άλλα που ακούω και διαβάζω μοιάζουν καθαρή άγνοια του τρόπου λειτουργίας της  αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Όποιος δεν έχει δουλέψει ναυαρχίδα της Huawei, απλά χάνει. Δυστυχώς, τα gapps είναι ένα μεγάλο θέμα και γι'αυτό με βαριά καρδιά πήγα σε S23 Ultra.

Εγώ πάντως με το Nova 9 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το μικρό κενό με τις εφαρμογές του καλύπτεις άνετα με το Gspace. Το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το πορτοφόλι της Google αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...