Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα σε 13700k


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αδερφός μου έχει την συγκεκριμένη CPU (13700k) με την eSports Duo. Σε κάποιες στιγμές (π.χ. στο Online του Red Dead) χτυπάει 90+ βαθμούς.
Υπάρχει κάποια ψύκτρα που να κάνει δουλειά; 

Κουτί έχει το Be Quiet Pure Base 500DX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Ο αδερφός μου έχει την συγκεκριμένη CPU (13700k) με την eSports Duo. Σε κάποιες στιγμές (π.χ. στο Online του Red Dead) χτυπάει 90+ βαθμούς.
Υπάρχει κάποια ψύκτρα που να κάνει δουλειά; 

Κουτί έχει το Be Quiet Pure Base 500DX.

Μέχρι πόσα λεφτά ; θα χρειαστείς μία με 253W TDP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Ποια είναι η πιο οικονομική και αξιόπιστη που υπάρχει;

Όπως ανέφερα προηγουμένως ο επεξεργαστής είναι 253W TDP , σε αερόψυξη θα χρειαστείς πολύ καλή ψήκτρα για να γίνει σωστή απαγωγή θερμότητας , το κόστος φτάνει περίπου στα 100 ευρώ δεν αξίζει όμως καθώς με περίπου στα ίδια χρήματα πας σε υδρόψυξη και μάλιστα 360mm όπως πχ αυτή https://www.e-shop.gr/alphacool-core-ocean-t38-aio-360mm-p-PER.607115 η κάτι αντίστοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, @ngelos είπε

Αυτή δυστυχώς δεν μπαίνει στο κουτί αυτό (εκτός αν βγάλει τους σκληρούς δισκους). 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αεροψυξη;

Από περιέργεια, πως έχεις τα φαν στο κουτί;

90°C δεν είναι καλά αλλά ούτε και απαγορευτικά τελειώς αν δεν τα πιάνει συνέχεια.

Μπορείς να δοκιμάσεις να παίξεις με power limit ώστε να περιορίσεις τον cpu να τραβάει ελεύθερα, έχοντας ελάχιστο πέναλτι επιδόσεων (πιθανώς αμελητέο) με πιο διαχειρίσιμες θερμοκρασίες.

Η υδρόψυξη είναι όντως η καλύτερη επιλογή για τόσο ενεργοβόρα cpu, ωστόσο από τις τρομερές vfm αεροψύξεις που παίζουν

https://www.amazon.de/Thermalright-Peerless-Assassin-120-CPU-Luftkühler/dp/B09NSTR7JZ?th=1

~60€ με τα μεταφορικά μέσα για dual tower, δεν το λες κι ασχημα

 

Μερικά review, το ένα συγκρίνει με freezer duo και βγάζει περίπου 5°C διαφορά μεταξύ τους

https://www.tomshardware.com/reviews/thermalright-peerless-assassin-120-se

https://www.overclock.net/threads/thermalright-peerless-assassin-120-review.1796001/

https://www.youtube.com/watch?v=Mm4hyIHe1PM

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Από περιέργεια, πως έχεις τα φαν στο κουτί;

 

Έχει αυτούς που είχε το κουτί όταν το πήρε, τοποθετημένοι όπως ήταν.
ImageServer.php (3000×2000) (bequiet.com)

Λες αν βάλει άλλους δύο (έναν ακόμα μπροστά και έναν πάνω) να δει βελτίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, @ngelos είπε

Αυτή δυστυχώς δεν μπαίνει στο κουτί αυτό (εκτός αν βγάλει τους σκληρούς δισκους). 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αεροψυξη;

https://www.e-shop.gr/cougar-forza-135-cpu-cooler-p-PER.593096

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε απο προσωπικη εμπειρια και φιλων που εχουμε συζητησει   οτι και να βαλεις (εκτος custom που δεν γνωριζω εκει τι γινεται)  αν κανεις cpu benchmarks θα σου πηγαινει 90+ δυστυχως ναι μεν ειναι πολυ δυνατοι αλλα και πολυ ενεργοφοροι  αυτον εχω και εγω στα παιχνιδια στιγμιαια μπορει να πηγαινει εκει που λες καποιος πυρηνας αλλα σιγουρα θα κανει throttling αν περασει καποιοα θερμοκρασια και θα ριχνει την temp και την συχνοτητα (εχω την arctic 420)

πιο πριν ειχα τον 12600κ τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα σε θερμοκρασιες αλλα και πολυ λιγοτεροι πυρηνες

εγω τον ειχα τεσταρει παλιοτερα σε παιχνιδια με την 3070 τουλαχιστον δεν ειχε διαφορες πολλες σε fps σε καποια παιχνιδια πχ warzone ειτε τον ειχα auto ειτε με power limit οπως σου ειπαν τα παιδια απο το bios ειτε απο τον ιντελ extreme utility  Μπορεις να τον κατεβασεις 70+-120+  watt  μαλιστα καποιοι πυρηνες στο msi riva tuner εβλεπα 5.1 συχνοτητες  ακομα και με  50 watt

εγω τον εχω 50 watt απο bios ακομα και ετσι ειναι μια χαρα

αν παλι επιμενεις σε ψυκτρα καλυτερα οπως ειπαν τα παιδια να πας σε μια τριπλη υδροψυξη το λιγοτερο αν στο επιτρεπει το κουτι

Τελος ο γιος μου που εχει τον 13700 τον ειχαμε βαλει καπου 160 tdp με τριπλη υδροψυξη μια aerocool λευκη σε multi εφαρμογες δεν ξεπερνουσε τους 90 απο τι θυμαμαι

 

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί εντάξει είναι, αλλά θέλει σίγουρα τουλάχιστον 1 ακόμα ανεμιστήρα μπροστά να βάζει (ίσως και έναν 2ο να βάζει πάνω) και μπορεί να βάλει μια PeerlessAssassin/Deepcool AG/AK620 εκεί γύρω στα 60€ και να έχει μια βελτίωση στις θερμοκρασίες (όχι κάτι θεαματικό, αλλά λογικά κάπου στους 5-10° διαφορά θα την δει στα παιχνίδια).

Δεν μας είπες και ποια είναι η κάρτα γραφικών, γιατί ανάλογα κ με την θερμότητα που παράγει αυτή, λογικό να γίνεται φούρνος το κουτί, έχοντας μόνο 1 φαν να βάζει αέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Το κουτί εντάξει είναι, αλλά θέλει σίγουρα τουλάχιστον 1 ακόμα ανεμιστήρα μπροστά να βάζει (ίσως και έναν 2ο να βάζει πάνω) και μπορεί να βάλει μια PeerlessAssassin/Deepcool AG/AK620 εκεί γύρω στα 60€ και να έχει μια βελτίωση στις θερμοκρασίες (όχι κάτι θεαματικό, αλλά λογικά κάπου στους 5-10° διαφορά θα την δει στα παιχνίδια).

Δεν μας είπες και ποια είναι η κάρτα γραφικών, γιατί ανάλογα κ με την θερμότητα που παράγει αυτή, λογικό να γίνεται φούρνος το κουτί, έχοντας μόνο 1 φαν να βάζει αέρα.

 

Έλεγα να προσθέσουμε δύο ίδιους με αυτούς που έχει:
Be Quiet Pure Wings 2 Case Fan 140mm με Σύνδεση 4-Pin PWM | Skroutz.gr

Κάρτα γραφικών έχει την 3080 αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικά ξεκινάτε από εκεί κ βλέπετε πώς πάει. Πάντως επαναλαμβάνω να μην περιμένεις θαύματα, άλλοι με υδρόψυξη κ βαράει 80-90, αλλά δεν υπάρχει κ λόγος ανησυχίας, έχουν σύστημα προστασίας (throttling) το οποίο επεμβαίνει για να μην γίνει ζημιά (στους 100° αυτά, 90 μια στο τόσο δεν είναι ούτε καν... πταίσμα).

Εννοείται μπορείς να δεις και το θέμα power limit από το BIOS, που ανέφεραν οι συμφορουμίτες πιο πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...