Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικά με access points roaming και αλλά


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους ,σε διώροφο σπιτι δεν με καλύπτει το ασύρματο δίκτυο του speedport 2 plus ,μιας και έβαλα ένα ρουτερ pfsense κοιτάζω τις επιλογές μου για acces points .

1)Το roaming είναι το mesh network η έχω καταλάβει κάτι λάθος ;

2) Σκέφτομαι να αγοράσω δυο unifi 6plus ,έχουν roaming μεταξύ τους ; Το roaming μπορώ να το συνδυάσω και με το Wi-Fi του speedport 2 plus ?

3)παλιότερα που είχα ξανά ψάξει δεν είχαν όλα schedule για το Wi-Fi ,πλέον να υποθέσω ότι έχουν ; 

4) Μπορώ σε κάποιο access point να ορίσω μετά την επανεκκίνηση να ανοίγει μόνο το 2.4 ssid ?Στο speedport 2 plus όταν κανείς επανεκκίνηση ανοίγουν πάντα και το 2.4ghz και το 5 ghz ,επικοινώνησα με cosmote  και μου είπαν ότι δεν είναι bug αλλά feature .

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ερωτήσεις σχετικά με access points roaming και αλλά

1. Με το Roaming γίνεται αυτόματα μεταφορά της σύνδεσης  μιας ασύρματης κινητής συσκευής που κινείται στον χώρο, από το ένα ΑΡ στο άλλο. Η απόφαση είναι πάντα της κινητής συσκευής.

Το Mesh είναι άλλο πράγμα και αφορά ένα ενιαίο ασύρματο δίκτυο, όπου όλα τα ΑΡ επικοινωνούν ασύρματα μεταξύ τους. Εδώ το roaming παίζει καλύτερα αλλά προϋποθέτει κι οι ασύρματες συσκευές να υποστηρίζουν τα πρωτόκολλα επικοινωνίας.

2. Κανένα ΑΡ δεν έχει roaming. Προφανώς ρωτάς για Mesh που τα συγκεκριμένα δεν το υποστηρίζουν. Έχει άλλη σειρά η εταιρεία (Unifi Mesh) για αυτή την λειτουργία.

Το Roaming παίζει σε οποιονδήποτε Router ή ΑΡ, εφόσον όλα έχουν ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας. Ωστόσο είναι θέμα της ασύρματης κινητής συσκευής αν και πόσο καλά θα παίξει. Το Mesh από την άλλη παίζει αποκλειστικά σε συμβατές συσκευές του ίδιου κατασκευαστή, αλλά το ασύρματο δίκτυο λειτουργεί σαφώς καλύτερα από ένα άλλο που δεν υποστηρίζει το Mesh.

3. Ρύθμιση προγραμματισμού του χρόνου λειτουργίας του WiFi υπάρχει στα Unifi, αλλά μέσω του αντίστοιχου Controller που πρέπει να τρέχει πάντα σε κάποια άλλη συσκευή ή ως εφαρμογή σε υπολογιστή. Αν ρωτάς γενικά για οποιοδήποτε ΑΡ (ή Router), εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το μοντέλο.

4. Στα Unifi, ναι. Αν ρωτάς γενικά για οποιοδήποτε ΑΡ (ή Router), εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ σε ευχαριστώ ,με βοήθησες αρκετά .

Σε διώροφο σπιτι λοιπόν με καινούργιες επώνυμες ασύρματες συσκευες (2 κινητα και ένα λαπτοπ ) .Με ενδιαφέρει το απρόσκοπτο roaming ,και θεωρώ ότι χρειάζομαι δυο acces points .

Θέλω schedule on-off ,με ενδιαφέρει η ισχυς του σήματος να μπορεί να μειωθεί ,όπως επίσης και μετά το on-off να μην επανέρχονται και τα δυο δίκτυα 2.4ghz και 5ghz αλλά να μπορώ να διαλέξω .

Εχω nas ανοιχτό όλο το 24ωρο άρα μπορώ να τρέξω unify controller  η ότι άλλο χρειαστεί .

Ποια πιστεύεις ότι είναι ασφαλής επιλογή ;

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/10/2023 at 13:17, IKARIWTHS said:

Καλημέρα σε όλους ,σε διώροφο σπιτι δεν με καλύπτει το ασύρματο δίκτυο του speedport 2 plus ,μιας και έβαλα ένα ρουτερ pfsense κοιτάζω τις επιλογές μου για acces points .

1)Το roaming είναι το mesh network η έχω καταλάβει κάτι λάθος ;

2) Σκέφτομαι να αγοράσω δυο unifi 6plus ,έχουν roaming μεταξύ τους ; Το roaming μπορώ να το συνδυάσω και με το Wi-Fi του speedport 2 plus ?

3)παλιότερα που είχα ξανά ψάξει δεν είχαν όλα schedule για το Wi-Fi ,πλέον να υποθέσω ότι έχουν ; 

4) Μπορώ σε κάποιο access point να ορίσω μετά την επανεκκίνηση να ανοίγει μόνο το 2.4 ssid ?Στο speedport 2 plus όταν κανείς επανεκκίνηση ανοίγουν πάντα και το 2.4ghz και το 5 ghz ,επικοινώνησα με cosmote  και μου είπαν ότι δεν είναι bug αλλά feature .

1) Το roaming είναι η δυνατότητα να πηδάνε οι συσκευές από ένα AP σε ένα άλλο, εφόσον έχεις κοινό ασύρματο δίκτυο.

2) Όλα τα unifi 6 έχουν δυνατότητα mesh. Συγκεκριμένα, ονομάζεται uplink. Νομίζω ότι πρέπει να τα σετάρεις ενσύρματα αρχικά. https://help.ui.com/hc/en-us/articles/115002262328-UniFi-Configuring-a-Wireless-Uplink H διαφορά ανάμεσα σε unifi plus και mesh είναι οι περισσότερες κεραίες στο mesh (και άρα μεγαλύτερες ταχύτητες και με ενεργοποιημένο meshing). Νομίζω ότι το plus είναι το παλιό lite, ελαφρώς βελτιωμένο. Πάντα η καλύτερη λύση είναι το καλώδιο. Προσπάθησε να εξαντλήσεις όλες τις λύσεις και μετά να πας σε meshing (το καλώδιο είναι futureproof).

3) Τα unifi έχουν προγραμματισμό wifi on/off μέσω του controller. Δεν είναι και ιδιαίτερα εύχρηστος, εκτός αν έχεις ΚΑΛΟ λόγο (η ακτινοβολία ΔΕΝ είναι καλός λόγος στις 99,99999% των περιπτώσεων).

4) Για τα unifi συγκεκριμένα, ότι ορίσεις να μένει ανοιχτό (1x 2,5ghz, 1x 5ghz ή πολλαπλός συνδυασμός αυτών), αυτό θα μένει ανοιχτό. Αυτό που σου είπε η cosmote ως feature (γελάνε και τα GHz) είναι χαζομάρα. Αλλά το κοινό τους είναι μη εκπαιδευμένο, οπότε βρήκαν αυτή την λύση (αν δεν είναι όντως bug).

Για την μείωση της ακτινοβολίας, έχε υπόψιν σου ότι αν την μειώσεις χειροκίνητα, οι συσκευές που έχεις (οι end devices) θα ζορίζονται περισσότερο, άρα θα εκπέμπουν πιο δυνατά και/ή θα έχουν χειρότερη σύνδεση με αποτέλεσμα την χειρότερη εμπειρία χρήσης. Στα unifi υπάρχει επιλογή για αυτόματη ρύθμιση εκπομπής. Και κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από τους πλείστους wannabe wireless engineers (myself included). Υπάρχει και η περίπτωση να θέλεις να την ελέγξεις για να παίζουν καλύτερα, αλλά με 2 συσκευές δύσκολο.

Unifi controller μπορείς να βάλεις και σε NAS. Εναλλακτικά RPi ή, αν αντέχεις, κάποιο Unifi router (UDR, UDM).

Δες και τα tp link omada. Νομίζω εξαγόρασε το λογισμικό της ubiquiti, οπότε είναι σχεδόν ίδιο. Ειδικά για σπίτι χωρίς πολλές απαιτήσεις, είναι καλή λύση (και πιο οικονομική).

Πάντως, σε ότι και να προχωρήσεις, έχε 1 ssid (2,4 + 5ghz) για κύρια χρήση (κινητά, πισιά κλπ) και 1 ssid (ΜΟΝΟ 2,4ghz) για smart συσκευές και λοιπές που δεν υποστηρίζουν τα 5. Θα σε σώσει από πολλά και παράλογα προβλήματα. Επίσης, ενεργοποίησε το "prefer 5ghz" και όχι το "balanced" και βάλε στα 5ghz όριο στο ελάχιστο σήμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...