Προς το περιεχόμενο

Απορία για αριθμό shots σε Fujifilm.


geor92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Κοιτάω να αγοράσω τη Fujifilm X100V και έχω μια απορία σχετικά με τον αριθμό των κλικς που έχουν οι διάφορες κάμερες που βρίσκω online. Πχ στην παρακάτω, τα shots είναι 173 ή 17300; Γιατί άλλοι το διαβάζουν χωρίς τα δύο “00” στο τέλος και άλλοι με… Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ισχύει.

Ευχαριστώ πολύ! 

IMG_3927.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 17300

Στην συγκεκριμένη μάλιστα περίπτωση δεν νομίζω καν πως πρόκειται για shots, δεδομένου πως το shutter movement είναι τύπου leaf και όχι curtain
Επίσης να γνωρίζεις πως ο μετρητής μετράει μονο μηχανικά shutter clicks και όχι ηλεκτρονικά. Οπότε αν ο προηγούμενος τραβούσε με ηλεκτρονικό κλείστρο ή απλά τραβούσε βίντεο, δεν πρόκειται να δεις ποτέ τον πραγματικό αριθμό κλικ

That said, 17300 κλικ (όπως και αν τα μετρήσει κανείς) είναι ελάχιστα σε όλες τις περιπτώσεις.
Αν η υπόλοιπη κατάσταση της κάμερας φαίνεται καλή, προχωράς. Κατα προτίμηση θα σου έλεγα να πάρεις απο μαγαζί μεταχειρισμένων τύπου mpb, camerastore κλπ για να έχεις και μια εγγύηση, αλλά και δικαίωμα επιστροφής, παρά απο ιδιώτη

Και επίσης αφού είπαμε όλα τα παραπάνω, γιατί X100v;
Είναι μια υπερτιμημένη μηχανή που έγινε γνωστή (και υπερτιμήθηκε) απο κανα δύο youtubers και πλέον πωλείται μεταχειρισμένη παραπάνω απο όσο έκανε καινούρια.
Αν έχεις σοβαρούς λόγους να την θέλεις οκ (επειδή έχει κάποιες δυνατότητες που άλλες δεν έχουν), αλλά αν πρόκειται για αγορά χωρίς συγκεκριμένα κριτήρια, απλά λόγο του ονόματος που έφτιαξε, ξανασκέψου το. Δεν αξίζει το hype. Με μια X-T4 στην μισή σχεδόν τιμή ή Χ-Τ3 στο 1/3 της τιμής, θα κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα φωτογραφικά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα σας,

Κοιτάω να αγοράσω τη Fujifilm X100V και έχω μια απορία σχετικά με τον αριθμό των κλικς που έχουν οι διάφορες κάμερες που βρίσκω online. Πχ στην παρακάτω, τα shots είναι 173 ή 17300; Γιατί άλλοι το διαβάζουν χωρίς τα δύο “00” στο τέλος και άλλοι με… Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ισχύει.

Ευχαριστώ πολύ! 

IMG_3927.jpeg

Δεν υπάρχει ακριβής μέτρηση απ΄ όσο γνωρίζω για τις Fujifilm. Σχετικά με την Χ100V έχω δει posts όπου μεταξύ κάποιων κλικ έβγαζε το ίδιο νούμερο ο μετρητής (ο οποίος τα μετράει σε 100άδες παρεμπιπτόντως). Επίσης έχω διαβάσει πως γενικά ο αριθμός δεν αντιστοιχεί στα clicks καθώς λόγω bug ενεργοποιείται και από άλλες λειτουργίες. Άλλοι λένε πως μετράει και τα click με ηλεκτρονικό κλείστρο, άλλοι λένε πως όχι.

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την παρακάτω σελίδα για να τα μετρήσουν όμως και πάλι δεν είναι απόλυτα ακριβής. Σε κάθε περίπτωση μη σε προβληματίζει τόσο. Οποιοσδήποτε αριθμός και να ισχύει είναι μικρός συγκριτικά με τα 150κ που δίνει ως κατασκευαστής και που συνήθως ξεπερνάται έτσι και αλλιώς. Εφόσον είναι σε καλή κατάσταση τόσο εξωτερικά όσο και λειτουργικά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

Μια σημείωση μόνο που είναι δικό μου "κομπλεξ". Λόγω προβλημάτων που έχουν αναφερθεί στο πάνω μέρος των μηχανών από soft shutter release buttons που χρησιμοποιούν ορισμένοι θα απέφευγα οποιαδήποτε μηχανή η οποία φέρει τέτοιο κουμπί σε φωτογραφίες προς πώληση. Δεν είναι πάντα αυτός ο λόγος αλλά επειδή ορισμένοι τα βιδώνουν αρκετά σφιχτά και πατιούνται άτσαλα μπορεί ενδεχομένως στον μέλλον να εμφανίσει θέμα. 
 

https://www.apotelyt.com/camera-exif/fujifilm-shutter-count

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναφορές είναι μικτές για το τι πραγματικά μετράει (κάποιοι αναφέρουν και ανοιγοκλεισήματα και κ.τ.λ.) και εφόσον είναι από τις λίγες (ή η μόνη) που έχει αυτό το μετρητή, δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω στις δικές μου Fuji να σε πω.
Πολύ πιο "αξιόπιστο" είναι να δεις τη μηχανή για σημάδια χρήσης και να δεις και αισθητήρα για τυχών γρατζουνίσματα και σκόνες.

Έπειτα, το κλασσικό. 
Γιατί X100V και όχι κάποια άλλη; 
Η 100V και γενικά η σειρά Χ100 έρχεται με το σούπερ-hype καπέλο που στην X100V άνετα φτάνει το +50% της τιμής που είχε καινούργια!
Εάν πραγματικά τη θέλεις, πάντα πρέπει να την ελέγξεις πριν τη πάρεις ο ίδιος. 
Προσωπικά θα συμβούλευα να την αποφύγεις και να πάρεις κάτι άλλο με έναν ΧF27φ2.8. Ή να περιμένεις να μειωθεί η τρέλα και να πέσουν οι τιμές. 

4 hours ago, highpriest said:

. Κατα προτίμηση θα σου έλεγα να πάρεις απο μαγαζί μεταχειρισμένων τύπου mpb, camerastore κλπ για να έχεις και μια εγγύηση, αλλά και δικαίωμα επιστροφής, παρά απο ιδιώτη

Βράζε ρύζι με mpb. 
Οι τιμές στους σε περιζήτητες Fuji είναι τιμές τοκογλύφου και σκάλπερ. 
Θα το απέφευγα για αυτές τις αγορές και γενικά για οτιδήποτε έχει πέραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LongTom είπε

Οι αναφορές είναι μικτές για το τι πραγματικά μετράει (κάποιοι αναφέρουν και ανοιγοκλεισήματα και κ.τ.λ.) και εφόσον είναι από τις λίγες (ή η μόνη) που έχει αυτό το μετρητή, δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω στις δικές μου Fuji να σε πω.
Πολύ πιο "αξιόπιστο" είναι να δεις τη μηχανή για σημάδια χρήσης και να δεις και αισθητήρα για τυχών γρατζουνίσματα και σκόνες.

Έπειτα, το κλασσικό. 
Γιατί X100V και όχι κάποια άλλη; 
Η 100V και γενικά η σειρά Χ100 έρχεται με το σούπερ-hype καπέλο που στην X100V άνετα φτάνει το +50% της τιμής που είχε καινούργια!
Εάν πραγματικά τη θέλεις, πάντα πρέπει να την ελέγξεις πριν τη πάρεις ο ίδιος. 
Προσωπικά θα συμβούλευα να την αποφύγεις και να πάρεις κάτι άλλο με έναν ΧF27φ2.8. Ή να περιμένεις να μειωθεί η τρέλα και να πέσουν οι τιμές. 

Βράζε ρύζι με mpb. 
Οι τιμές στους σε περιζήτητες Fuji είναι τιμές τοκογλύφου και σκάλπερ. 
Θα το απέφευγα για αυτές τις αγορές και γενικά για οτιδήποτε έχει πέραση.

Δε γελάω με το περιεχόμενο αλλά την περιγραφή. Είναι όντως ακραίες οι τιμές στο MPB ακόμα και τώρα που έπεσαν. Πριν μια βδομάδα περίπου οι τιμές για τη V ήταν χοντρικά 2.200 με 2.400. Πλέον είναι στα ~ 1.800 που και πάλι είναι παραπάνω από την τιμή λανσαρισματος που είχε. 

Πάντως είναι και θέμα αγοράς. Τον Αύγουστο που ήμουν Λονδίνο και πέρασα από τη Fujifilm είχαν ελάχιστες μεν διαθέσιμες αλλά σε τιμή που είχε κατά την έναρξη ~ 1.400. Τώρα Ελλάδα ....

edit : και το e-infinity βέβαια στο ίδιο στυλ... 2.000

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα αγόραζα τιποτα είτε καινουριο, είτε μεταχειρισμένο σε τιμή πάνω από την retail, δεν έχω σκοπο να κανω μάγκες ολους τους εμποράκους που βρήκαν ευκαιρια να βγαλουν λεφτά εις βάρος των κορόιδων, αυτή είναι η γνώμη μου. Συμφωνω με τον @LongTom, καλυτερα να πάρεις οποιαδήποτε άλλη Fujifilm που δεν έχει εκτοξευτεί η τιμή της παραλογως…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για όλα τα παραπάνω αλλά μετά από μεγάλο research έχω βρει επιλογές σε τιμές γύρω στα 700. Οπότε γι αυτό το λόγο το σκέφτομαι και ειδικά αν γίνει αγορά με PayPal σαν “goods and services” τότε είμαι καλούμενος. Άρα αυτά τα νούμερα των shots που παίζουν γύρω στα “20k” είναι οκ για μια μεταχειρισμένη κάμερα, απ’ ότι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geor92 είπε

Σας ευχαριστώ για όλα τα παραπάνω αλλά μετά από μεγάλο research έχω βρει επιλογές σε τιμές γύρω στα 700. Οπότε γι αυτό το λόγο το σκέφτομαι και ειδικά αν γίνει αγορά με PayPal σαν “goods and services” τότε είμαι καλούμενος. Άρα αυτά τα νούμερα των shots που παίζουν γύρω στα “20k” είναι οκ για μια μεταχειρισμένη κάμερα, απ’ ότι καταλαβαίνω.

Τα νούμερα των shots είναι μια χαρά ναι. Ωστόσο η τιμή που αναφέρεις μυρίζει απάτη. Αν πιστεύεις πως είσαι καλυμμένος και θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω πάσο δεν ξέρω. Προσωπικά δε θα το ρίσκαρα. Αν επιτρέπεται από που τη βρίσκεις τόσο ; Γιατί ακόμα και σε ομάδες που αποδείχθηκε πως ήταν scam αγγελία οι τιμές που έβαζαν ήταν λίγο πάνω από χιλιάρικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pifilos είπε

Τα νούμερα των shots είναι μια χαρά ναι. Ωστόσο η τιμή που αναφέρεις μυρίζει απάτη. Αν πιστεύεις πως είσαι καλυμμένος και θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω πάσο δεν ξέρω. Προσωπικά δε θα το ρίσκαρα. Αν επιτρέπεται από που τη βρίσκεις τόσο ; Γιατί ακόμα και σε ομάδες που αποδείχθηκε πως ήταν scam αγγελία οι τιμές που έβαζαν ήταν λίγο πάνω από χιλιάρικο. 

Δεν είναι αρχικές τιμές αυτές που έχουν στις αγγελίες αλλά μετά από negotiations τις έχω ρίξει σ αυτά τα επίπεδα. Στο marketplace έχω δει αγγελίες (όχι εντός Ελλάδας). Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός αλλά εφόσον η μεταφορά χρημάτων γίνει μέσω PayPal και σαν “goods and services” είμαι ουσιαστικά καλυμμένος. Τώρα τι να πω κι εγώ… 

 

Α! Και επίσης πάντα ξεκινάς και λες για face to face συνάντηση και εφόσον είναι οκ λες ότι τελικά δεν μπορείς και να στη στείλει. Οπότε έτσι κάπως κανεις minimise τους scammers. Βέβαια στη θεωρία όλα αυτά ακόμα.. αν την πάρω θα σας πω 🤷🏻‍♂️

Επεξ/σία από geor92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, geor92 said:

Σας ευχαριστώ για όλα τα παραπάνω αλλά μετά από μεγάλο research έχω βρει επιλογές σε τιμές γύρω στα 700. Οπότε γι αυτό το λόγο το σκέφτομαι και ειδικά αν γίνει αγορά με PayPal σαν “goods and services” τότε είμαι καλούμενος. Άρα αυτά τα νούμερα των shots που παίζουν γύρω στα “20k” είναι οκ για μια μεταχειρισμένη κάμερα, απ’ ότι καταλαβαίνω.

Δεν είναι αρχικές τιμές αυτές που έχουν στις αγγελίες αλλά μετά από negotiations τις έχω ρίξει σ αυτά τα επίπεδα. Στο marketplace έχω δει αγγελίες (όχι εντός Ελλάδας). Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός αλλά εφόσον η μεταφορά χρημάτων γίνει μέσω PayPal και σαν “goods and services” είμαι ουσιαστικά καλυμμένος. Τώρα τι να πω κι εγώ… 

700 για Χ100V τη σήμερον ημέραν, σημαίνει ότι είναι τρελό σκότωμα (εξαιρετικά σπάνιο, σχεδόν απίθανο κατ' εμέ εφόσον είναι από τις γνωστότερες overhyped κάμερες στο ευρύ κοινό), είτε κλεμμένη ή κάποιο scam.
Πολύ προσοχή και πάντα προσωπική παρουσία και δοκιμή.
Επίσης καλός έλεγχος ότι όντως παίρνεις-θα παραλάβεις τη V και όχι κάποιο παλαιότερο μοντέλο. 
Εκεί είναι τα δύσκολα, επειδή στο reclaim επειδή έχω δει στυλ "έλαβε το προϊόν, αλλά δεν κατάλαβε τι αγοράζει" σε διάφορα φόρουμ. 

Καλή τύχη σε ότι κάνεις. 

4 hours ago, pifilos said:

Δε γελάω με το περιεχόμενο αλλά την περιγραφή. Είναι όντως ακραίες οι τιμές στο MPB ακόμα και τώρα που έπεσαν. Πριν μια βδομάδα περίπου οι τιμές για τη V ήταν χοντρικά 2.200 με 2.400. Πλέον είναι στα ~ 1.800 που και πάλι είναι παραπάνω από την τιμή λανσαρισματος που είχε. 

Πάντως είναι και θέμα αγοράς. Τον Αύγουστο που ήμουν Λονδίνο και πέρασα από τη Fujifilm είχαν ελάχιστες μεν διαθέσιμες αλλά σε τιμή που είχε κατά την έναρξη ~ 1.400. Τώρα Ελλάδα ....

edit : και το e-infinity βέβαια στο ίδιο στυλ... 2.000

Την είχα δει στα 1200-1300 σε μαγαζιά, τσιμπημένη τιμή για ότι είναι, αλλά ψιλονορμάλ. Βέβαια, τότε δεν ψαχνόμουν Fuji. 
Πολύ ωραία κάμερα και εξαιρετική κατασκευή (καλύτερη κατασκευαστικά από τις X-Pro), αλλά για 2000 μεταχειρισμένη δεν είναι θαρρώ.
Με τόσα βρίσκεις GFX50R...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, LongTom είπε

Την είχα δει στα 1200-1300 σε μαγαζιά, τσιμπημένη τιμή για ότι είναι, αλλά ψιλονορμάλ. Βέβαια, τότε δεν ψαχνόμουν Fuji. 
Πολύ ωραία κάμερα και εξαιρετική κατασκευή (καλύτερη κατασκευαστικά από τις X-Pro), αλλά για 2000 μεταχειρισμένη δεν είναι θαρρώ.

Στο χέρι όσες φορές τις έχω πιάσει δε μου έδωσε την αίσθηση καλύτερης κατασκευής από την X-Pro αλλά οκ είναι και υποκειμενικό αυτό. Εννοείται πως 2.000 είναι ξεφτίλα όταν η ίδια η εταιρεία την κοστολογεί 1.400 οπότε...  απλώς δεν τη βρίσκεις εύκολα και σύντομα. Και στο marketplace αλλά και εδώ στο insomnia που τις βλέπω στα 1.200 - 1.400 πάλι πολλά είναι για μεταχειρισμένη αν και βάζω στοίχημα πως μερικές είναι σε άριστη κατάσταση και απλώς τις πουλάνε τώρα γιατί δεν έχουν χασούρα.

!@#$ρίζεται λίγο η Fujifilm γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικά διαθέσιμο τύπου rangefinder μοντέλο με OVF αυτή τη στιγμή εξού και οι τιμές. Και τα 1.000 για X-Pro 2 πολλά είναι αυτή τη στιγμή. Η X-Pro 3 εφόσον έχει το γνωστό θέμα με την οθόνη έγινε ουσιαστικά discontinued...  Ελπίζω να είναι απλώς θέμα έλλειψης υλικών και όχι κάτι άλλο αφού βλέπει πως υπάρχει ζήτηση για τέτοιου τύπου μοντέλα. 

40 λεπτά πριν, LongTom είπε

Με τόσα βρίσκεις GFX50R...

Ή και Leica Q θα πω εγώ :D 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LongTom said:

αλλά για 2000 μεταχειρισμένη δεν είναι θαρρώ.
Με τόσα βρίσκεις GFX50R...

Κρατάω αυτό . Μία απόλυτα ρεαλιστική πρόταση . 

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100V-vs-Fujifilm-GFX-50R#:~:text=Fujifilm X100V has a 26.0,features X Processor Pro processor.

 

51 : 81 όσο να'ναι .... είναι διαφορά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pifilos said:

Στο χέρι όσες φορές τις έχω πιάσει δε μου έδωσε την αίσθηση καλύτερης κατασκευής από την X-Pro αλλά οκ είναι και υποκειμενικό αυτό. Εννοείται πως 2.000 είναι ξεφτίλα όταν η ίδια η εταιρεία την κοστολογεί 1.400 οπότε...  απλώς δεν τη βρίσκεις εύκολα και σύντομα. Και στο marketplace αλλά και εδώ στο insomnia που τις βλέπω στα 1.200 - 1.400 πάλι πολλά είναι για μεταχειρισμένη αν και βάζω στοίχημα πως μερικές είναι σε άριστη κατάσταση και απλώς τις πουλάνε τώρα γιατί δεν έχουν χασούρα.

!@#$ρίζεται λίγο η Fujifilm γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικά διαθέσιμο τύπου rangefinder μοντέλο με OVF αυτή τη στιγμή εξού και οι τιμές. Και τα 1.000 για X-Pro 2 πολλά είναι αυτή τη στιγμή. Η X-Pro 3 εφόσον έχει το γνωστό θέμα με την οθόνη έγινε ουσιαστικά discontinued...  Ελπίζω να είναι απλώς θέμα έλλειψης υλικών και όχι κάτι άλλο αφού βλέπει πως υπάρχει ζήτηση για τέτοιου τύπου μοντέλα. 

Ή και Leica Q θα πω εγώ :D 

Έχω την X-Pro1 και έχω δοκιμάσει την 3. 
Η Χ100V είναι τουλάχιστον το ίδιο καλή κατασκευαστικά με την 1 που έχω και καλύτερη της 3.
Στο μέταλλο της κατασκευής και ιδίως στο πόσο πιο ποιοτικό ήταν το υβριδικό OVF, η Χ100V είχε άνετο προβάδισμα σε σχέση με την 3 (η 1 φυσικά υπολείπεται τρομερά λόγω ηλικίας σε EVF). 
Με είχε κάνει τρομερή εντύπωση όταν το είχα δει, για αυτό το αναφέρω.
Οι X100 και οι X-Pro2/3, έχουν τιμές στο θέο. Εάν δεν βγάλει η Fuji νέες γενιές, δε βλέπω να πέφτουν εύκολα. 

Η Leica Q επίσης είναι...Leica από γνωστή σειρά και ως εκ τούτου και επένδυση.
Εάν δώσει κάποιος τόσα για το hype, ας τα δώσει εκεί.

47 minutes ago, Dr_73 said:

Κρατάω αυτό . Μία απόλυτα ρεαλιστική πρόταση . 

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100V-vs-Fujifilm-GFX-50R#:~:text=Fujifilm X100V has a 26.0,features X Processor Pro processor.

 

51 : 81 όσο να'ναι .... είναι διαφορά !

Δεν ξέρω ρεαλιστική ή όχι, πάντως παίρνεις - το πιο hype fuji - MF σώμα με 2 χιλιάρικα.
Πέραν των δεκάδων άλλων επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...