Προς το περιεχόμενο

Απορία για αριθμό shots σε Fujifilm.


geor92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, geor92 said:

Άρα τι άλλο θα προτείνατε VS x100v σε levels μέχρι 1k;

Γιατί θέλεις την X100V; 
Εάν πραγματικά έψαξες και θέλεις ντε και καλά το leaf shutter, το υβριδικό EVF/OVF και τα ενσωματωμένα ND με σταθερό φακό, τα πράγματα που πραγματικά κάνουν τη X100V να ξεχωρίζει, τότε δεν υπάρχει τίποτα στο χιλιάρικο. 
Με χίλια μεταξύ μας, ούτε τη Χ100V παίρνεις, αλλά τέλος πάντων, ας δεχτούμε τα 700.

Εάν θέλεις κάμερα/σώμα με πολύ καλή ποιότητα, χρώματα Fuji στα jpeg, σχετικά συμμαζεμένο μέγεθος και ρετρο σχεδίαση, μια πολύ λογική λύση είναι X-T3&XF27f2.8. 
Επίσης η Χ-Pro 1 (που έχω και ξέρω τι παίζει) είναι μια εναλλακτική, κυρίως για τη rangefinder σχεδίαση, αλλά είναι διαφορετική γενιά XTrans (διαφορετικά από τα σημερινά χρώματα, κάτι που προτιμώ προσωπικά, αλλά ίσως δεν αρέσουν σε όλους) και γενικά πολύ περισσότερο "αρχαία" στο χειρισμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, geor92 είπε

Άρα τι άλλο θα προτείνατε VS x100v σε levels μέχρι 1k;

X-E4 που έχει κι αυτή επίσης customization στο white balance per custom fuji recipe

Επεξ/σία από ComX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ComX είπε

X-E4 που έχει επίσης κι αυτή επίσης customization στο white balance per custom fuji recipe

Πανάκριβες επίσης εκτός αν πετύχεις καμία στο marketplace από ιδιώτη. 

54 λεπτά πριν, LongTom είπε

Έχω την X-Pro1 και έχω δοκιμάσει την 3. 
Η Χ100V είναι τουλάχιστον το ίδιο καλή κατασκευαστικά με την 1 που έχω και καλύτερη της 3.
Στο μέταλλο της κατασκευής και ιδίως στο πόσο πιο ποιοτικό ήταν το υβριδικό OVF, η Χ100V είχε άνετο προβάδισμα σε σχέση με την 3 (η 1 φυσικά υπολείπεται τρομερά λόγω ηλικίας σε EVF). 
Με είχε κάνει τρομερή εντύπωση όταν το είχα δει, για αυτό το αναφέρω.
Οι X100 και οι X-Pro2/3, έχουν τιμές στο θέο. Εάν δεν βγάλει η Fuji νέες γενιές, δε βλέπω να πέφτουν εύκολα. 

Η Leica Q επίσης είναι...Leica από γνωστή σειρά και ως εκ τούτου και επένδυση.
Εάν δώσει κάποιος τόσα για το hype, ας τα δώσει εκεί.

Δεν ξέρω ρεαλιστική ή όχι, πάντως παίρνεις - το πιο hype fuji - MF σώμα με 2 χιλιάρικα.
Πέραν των δεκάδων άλλων επιλογών.

Πάσο δεν είχα ποτέ κάποια μόνο σε δοκιμές τις έχω δει. Απλώς μου έδωσε άλλη αίσθηση. Σίγουρα άμα δε χρησιμοποιήσεις κάτι δεν μπορείς να ξέρεις. Περιμένω και εγώ να δω τι θα βγει αν θα βγει κάτι σε αυτόν τον σχεδιασμό γιατί αρνούμαι να δώσω τέτοια ποσά αυτή στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ComX είπε

X-E4 που έχει κι αυτή επίσης customization στο white balance per custom fuji recipe

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Πανάκριβες επίσης εκτός αν πετύχεις καμία στο marketplace από ιδιώτη. 

Αξίζει αυτό το feature για jpeg και νομίζω ότι καποιες Χ-Trans IV και πάνω το προσφέρουν άρα ισως και η X-T3 που αναφέρθηκε νωρίτερα από κάποιον φίλο (μόνο η Χ-Τ30 Ι νομίζω δεν το έχει γιατί έχουν βγάλει την ΙΙ που το έχει).

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: η X-T3 ΔΕΝ το προσφέρει:

 

Επεξ/σία από ComX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ComX είπε

Αξίζει αυτό το feature για jpeg και νομίζω ότι καποιες Χ-Trans IV και πάνω το προσφέρουν άρα ισως και η X-T3 που αναφέρθηκε νωρίτερα από κάποιον φίλο (μόνο η Χ-Τ30 Ι νομίζω δεν το έχει γιατί έχουν βγάλει την ΙΙ που το έχει).

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: η X-T3 ΔΕΝ το προσφέρει:

 

Αν έχεις στο μυαλό σου να δουλέψεις με recipes τότε ναι ίσως δεν είναι η πιο βολική η Χ-Τ3 καθότι δεν έχει καν το classic negative. 

Η Χ-Τ30ΙΙ ως προς αυτό είναι πιο πλήρης αλλά υποδεέστερη εργονομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνταγές φτιάνεις και μόνος και περνάς στη μηχανή. 
Υπάρχουν εκατοντάδες και επίσημες και ανεπίσημες.
Αλλά το WB πρέπει να αλλάζεται κάθε φορά που αλλάζεις συνταγή όπως και το Exposure comp. (τουλάχιστον στις δικές μου που είναι παλιές).
Προβλήματα βέβαια, αλλά εάν είναι να δώσεις 200 ή 500 παραπάνω για σώμα με "καινούργιες" συνταγές, ίσως μπορείς να ζήσεις με τούτους τους περιορισμούς...

2 hours ago, pifilos said:

Αν έχεις στο μυαλό σου να δουλέψεις με recipes τότε ναι ίσως δεν είναι η πιο βολική η Χ-Τ3 καθότι δεν έχει καν το classic negative. 

Η Χ-Τ30ΙΙ ως προς αυτό είναι πιο πλήρης αλλά υποδεέστερη εργονομικά.

Η Χ-Τ30ΙΙ είναι εξαιρετική εσωτερικά, αλλά για εμένα κάπως άβολη.
Έχει σχετικά ΟΚ ποιότητας υλικά με 1-2 κουμπιά κάπως χαμηλής (το Q και το Function).
Επίσης το EVF είναι πολύ, πολύ μικρό. Με τα γυαλιά είχα θέμα. 
Την είχα και την έδωσα σχετικά γρήγορα για τους παραπάνω λόγους.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Η Χ-Τ30ΙΙ είναι εξαιρετική εσωτερικά, αλλά για εμένα κάπως άβολη.
Έχει σχετικά ΟΚ ποιότητας υλικά με 1-2 κουμπιά κάπως χαμηλής (το Q και το Function).
Επίσης το EVF είναι πολύ, πολύ μικρό. Με τα γυαλιά είχα θέμα. 
Την είχα και την έδωσα σχετικά γρήγορα για τους παραπάνω λόγους.

Δε διαφωνώ για αυτό έγραψα για την Χ-Τ3 στην αρχή. Αλλά απ΄ όσο κατάλαβα ο OP ενδιαφέρεται για recipes και δυστυχώς σε αυτόν τον τομέα η Χ-Τ30ΙΙ υπερτερεί. Βασικά ως προς το περιεχόμενο νομίζω η X-S20 είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση αυτή τη στιγμή. IBIS, εξαιρετικό AF λόγω συνδυασμού αισθητήρα - επεξεργαστή, τα πάντα από jpeg settings και τη μεγαλύτερη μπαταρία. Αλλά 1ον) είναι πιο ακριβή συγκριτικά με τις προαναφερθείσες και 2ον) με PASM και flip screen δεν... σε  κάποιο άλλο body θα ήταν το ιδανικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, pifilos said:

Δε διαφωνώ για αυτό έγραψα για την Χ-Τ3 στην αρχή. Αλλά απ΄ όσο κατάλαβα ο OP ενδιαφέρεται για recipes και δυστυχώς σε αυτόν τον τομέα η Χ-Τ30ΙΙ υπερτερεί. Βασικά ως προς το περιεχόμενο νομίζω η X-S20 είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση αυτή τη στιγμή. IBIS, εξαιρετικό AF λόγω συνδυασμού αισθητήρα - επεξεργαστή, τα πάντα από jpeg settings και τη μεγαλύτερη μπαταρία. Αλλά 1ον) είναι πιο ακριβή συγκριτικά με τις προαναφερθείσες και 2ον) με PASM και flip screen δεν... σε  κάποιο άλλο body θα ήταν το ιδανικό. 

Όλα είναι θέμα τι παίρνεις και τι δίνεις.
Είναι πολύ τίμια πρόταση η Χ-Τ30ΙΙ, αλλά έχει περιορισμούς λόγω σχεδίασης.
Όποιος τη κοιτά ως επιλογή πρέπει να το ξέρει. Φυσικά εάν αυτό είναι σοβαρό ή όχι, είναι θέμα του καθενός.
Τη Χ-S20 την είχε ένας φίλος στο photo club που είμαι και ήταν εξαιρετική. Βέβαια είναι καμία 500αρου πιο ακριβή (τουλάχιστον εδώ που είμαι) και σχεδιαστικά δεν έχει την "χάρη" των ρετρο σωμάτων. Είναι εργαλείο, κυρίως για υβριδικών φωτοβίντεογραφικών αναγκών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και χρήστης fuji, δυστυχώς δεν υπάρχει τιποτα σε νορμαλ τιμή αυτή τη στιγμή και μικρό Rangefinder σώμα. Ήδη η fuji ανακοίνωσε ότι δε μπορεί να καλύψει τη ζήτηση σε ΧΗ2 και ΧΤ5. Εναλλακτικά προτείνω τη LUMIX gx9 με αισθητήρα 20ΜΡ, ibis και με τον 25αρη 1.4.

1 minute ago, Yannis1976 said:

Επίσης υπάρχουν και κάποια σώματα Sony 6xxx που με έναν γρήγορο φακό 35 μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά.

Επεξ/σία από Yannis1976
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis1976 είπε

Αν και χρήστης fuji, δυστυχώς δεν υπάρχει τιποτα σε νορμαλ τιμή αυτή τη στιγμή και μικρό Rangefinder σώμα. Ήδη η fuji ανακοίνωσε ότι δε μπορεί να καλύψει τη ζήτηση σε ΧΗ2 και ΧΤ5. Εναλλακτικά προτείνω τη LUMIX gx9 με αισθητήρα 20ΜΡ, ibis και με τον 25αρη 1.4.

Επίσης υπάρχουν και κάποια σώματα Sony 6xxx που με έναν γρήγορο φακό 35 μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά.

Την δίνανε καινούρια πριν λίγους μήνες στα 499€

Τζάαααααμπαααα!
Μετανιώνω που δεν άρπαξα μια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...