Προς το περιεχόμενο

Ακόμα και τα καλύτερα τσιπ της Intel δεν θα φτάσουν τις επιδόσεις της Apple, λέει ο CEO της TSMC


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, immortalx είπε

Cyrix γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα

τα instruction set της cyrix ενσωματωθηκαν στην amd τοτε μετα την εξαγορα, δεν εφυγε ποτε, δυστηχως δεν περασε ποτε cyrix απο τα χερια μου, ειχα τοτε τον MMX overclocked μετα πηγα σε amd duron απευθειας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, dionisisg είπε

τα instruction set της cyrix ενσωματωθηκαν στην amd τοτε μετα την εξαγορα, δεν εφυγε ποτε, δυστηχως δεν περασε ποτε cyrix απο τα χερια μου, ειχα τοτε τον MMX overclocked μετα πηγα σε amd duron απευθειας.

Εμενα ηταν το πρωτο CPU σε Windows μηχανημα (μεχρι τα μεσα των 90's ακομα με Amiga ημουν 😛) Μπορει να ηταν budget αλλα ειχε τρομερες επιδοσεις για την τιμη. Το κακο ηταν οτι σε καποια games ηταν σκετη πατατα 😕

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και τότε γιατί βγήκε να κάνει δηλώσεις , για ποιο λόγο , άρα ανησυχεί , γιατί όντως οι Meteor Lake θα είναι ένα άλμα μεγάλο προς την σωστή κατεύθυνση , αν θα είναι λιγο πανω ή λιγο κάτω απο τους M της Apple λίγο ενδιαφέρει 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, immortalx είπε

Εμενα ηταν το πρωτο CPU σε Windows μηχανημα (μεχρι τα μεσα των 90's ακομα με Amiga ημουν 😛) Μπορει να ηταν budget αλλα ειχε τρομερες επιδοσεις για την τιμη. Το κακο ηταν οτι σε καποια games ηταν σκετη πατατα 😕

Kαι γενικα ηταν λιγο ζεστες CPU, αλλα σαν VFM ηταν κορυφη, τιμια μηχανηματα σε καλες τιμες, η Amiga ειναι το μεγαλυτερο αχτι μου, ποτε δεν πηρα μια δική μου, ακομα και σημερα τις κοιταω που εχει βγει σχετικα συγχρονο hardware (X1000, X5000 etc) για το OS 4.2 αλλα οι τιμες είναι απαγορευτικές, το OS 4.1 παντως τρεχει και σε 1200 με το καταλληλο accelerator. 

edit

Τωρα που το καλοσκεφτομαι το σημειο που επασχαν οι CYRIX ηταν η ελλειψη FPU και εκει εχανε για χρηση business.

5 λεπτά πριν, ethereum είπε

και τότε γιατί βγήκε να κάνει δηλώσεις , για ποιο λόγο , άρα ανησυχεί , γιατί όντως οι Meteor Lake θα είναι ένα άλμα μεγάλο προς την σωστή κατεύθυνση , αν θα είναι λιγο πανω ή λιγο κάτω απο τους M της Apple λίγο ενδιαφέρει .

προσωπικα απο τη μερα που σταματησα να ειμαι spec freak και απλα κοιταω αν το εργαλειο κανει τη δουλεια που θελω ειμαι πιο χαρουμενος, αν τωρα κερδισω η χανω 1ms η 10 fps δεν με απασχολει καθολου οταν με ικανοποιει το αποτελεσμα που βλεπω.

Επεξ/σία από dionisisg
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, techon1 said:

Και η θάλασσα είναι μπλε, τί άλλα νέα;

Σε άλλα νέα και ο ουρανός μπλέ είναι, ενώ ενημέρωση της τελευταίας στιγμής λέει ότι η Γή είναι σφαιρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Σε άλλα νέα και ο ουρανός μπλέ είναι, ενώ ενημέρωση της τελευταίας στιγμής λέει ότι η Γή είναι σφαιρική.

Ψεματα!! η κοινωνια των Flat earthers διαφωνει! το οτι καταλαθος με τα πειραματα τους απεδειξαν οτι ειναι στρογγυλή είναι αλλο θεμα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dionisisg είπε

Ζω για την μερα που θα ξεφυτρωσει παλι καμια Zilog η καμια Motorola με νεα σχεδιαση και αρχιτεκτονικη και θα φανε και οι 3 σκονη. Αρκετα δις εβγαλαν και οι 3 τους κατεμε. 

Τι Επεξεργαστές έβγαζε η Motorola ρε φίλε ???

(Το εννοώ)

Αλλά Εγώ ξεκίνησα με Pentium II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι ο καλύτερος σιωπας δεν το διαδίδεις...

Και δεν έχουν μετρήσει ποτέ κανείς τους real-life long term εμπειρία που αυτό είναι που μετράει όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά για έναν υπολογιστή.  

Είναι πολλές οι παράμετροι για να πει κανείς ποιος είναι ο καλύτερος.  Έχουν εθιστεί οι χρήστες στα διάφορα μετρητηρια και έχουν χάσει εντελώς το νόημα της χρήσης ενός υπολογιστή.  

Προς το παρόν μόνο Intel.  Θα δείξει το μέλλον ποιος είναι ο καλύτερος στην πραγματικότητα.  

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Τι Επεξεργαστές έβγαζε η Motorola ρε φίλε ???

(Το εννοώ)

Αλλά Εγώ ξεκίνησα με Pentium II

Έβγαζε σε συνεργασία με άλλους...

https://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC

Για την ιστορία η  Apple θα πάει σε αυτον που φτιάχνει τον αποδοτικοτερο επεξεργαστή.  Αν είναι intel ή TSMC μικρή σημασία παίζει. Πχ. Αν δει ότι η intel μπορεί να ικανοποιήσει τα στάνταρ της , δεν το έχει σε τίποτα να κάνει την μετάβαση ξανά. Έχει εμπειρία χρόνων στην σχεδίαση επεξεργαστών,  άσχετα αν η μάζα την γνωρίζει μόνο για τα iPhone...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι ξέραμε οτι η intel είναι ο μεγάλος κατασκευαστης επεξεργαστων ,και δε φαινόταν οτι μπορεί κάποιος να την κουνήσει απ το θρονο της. Αθορυβα η tsmc  ουσιαστικά της εχει παρει το θρονο κυρίως λογω της εκρηξης των smartphone.  Η intel δεν εχει μονο το πρόβλημα οτι δεν μπορεί να κατέβει νανομετρα. Εχει και το πρόβλημα οτι έχει τεχνογνωσία μιας αρχιτεκτονικής η οποία ξεπερνιεται σιγα σιγα, αν και πολλοί θα διαφωνήσουν σε αυτο.  Δεν λεει κανείς οτι θα σβησει, άλλα το μέλλον ειναι μικρο και φορητο, και εκει η intel πασχει. Θα της παρει τουλάχιστον μια 10ετια πιστεύω να γίνει ανταγωνιστικη εκει, και δεν ξέρουμε που θα εχει φτασει τοτε η tsmc..

Εδω χρειάστηκε μια 10ετια απλα για να παει απ τα 14nm στα 10..

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dawnvibe είπε

Τι Επεξεργαστές έβγαζε η Motorola ρε φίλε ???

(Το εννοώ)

Αλλά Εγώ ξεκίνησα με Pentium II

Φιλε μηχανηματα αλλης εποχής και πολύ σοβαρά εργαλεία, ενημερωτικά όποιος ασχολείται με διαστημα θα εχει παρατηρήσει οτι η ΝΑΣΑ στο launch control ακομα χρησιμοποιεί Amiga 4000 με Motorola CPU. Σε νεωτερες εκδοσεις Power PC η αρχικτεκτονική cell της IBM (βλεπε PS3) είναι σε άλλο πλανήτη, γιατί δεν τα είδαμε ποτε σε desktop παρα μόνο σε blade servers και το PS3 ουδής γνωρίζει.

2 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Όταν είσαι ο καλύτερος σιωπας δεν το διαδίδεις...

Και δεν έχουν μετρήσει ποτέ κανείς τους real-life long term εμπειρία που αυτό είναι που μετράει όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά για έναν υπολογιστή.  

Είναι πολλές οι παράμετροι για να πει κανείς ποιος είναι ο καλύτερος.  Έχουν εθιστεί οι χρήστες στα διάφορα μετρητηρια και έχουν χάσει εντελώς το νόημα της χρήσης ενός υπολογιστή.  

Προς το παρόν μόνο Intel.  Θα δείξει το μέλλον ποιος είναι ο καλύτερος στην πραγματικότητα.  

 

τα μετρητηρια είναι μεγαλη πατατα οπως το βλεπω εγω γιατι ενα μονολιθικό νουμερο δεν λεει τιποτα για real world applications, προσωπικα πηγα σε λαπτοπ με Ryzen (πρωτη φορά AMD μετα απο 15+ χρονια) και για την δουλεια που το θελω ειναι σουπερ το μηχανακι, αλλα δεν είμαι φαν μποι κανενος, όταν ψωνίζω κοιταω το καλυτερο που σηκώνει η τσεπη μου ασχετως κατασκευαστη.

Επεξ/σία από dionisisg
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dionisisg είπε

Φιλε μηχαναμηματα αλλης εποχής και πολύ σοβαρά εργαλεία, ενημερωτικά όποιος ασχολείται με διαστημα θα εχει παρατηρήσει οτι η ΝΑΣΑ στο launch control ακομα χρησιμοποιεί Amiga 4000 με Motorola CPU. Σε νεωτερες εκδοσεις Power PC η αρχικτεκτονική cell της IBM (βλεπε PS3) είναι σε άλλο πλανήτη, γιατί δεν τα είδαμε ποτε σε desktop παρα μόνο σε blade servers και το PS3 ουδής γνωρίζει.

 https://www.macrumors.com/2021/03/02/nasa-mars-perseverance-rover-imac-powerpc/

Κάποιοι είχαν την τύχη να τα έχουν και στον desktop   τους τα powerpc αλλά για την cell αρχιτεκτονική όντως πήρε χρόνο να εφαρμοστεί. Μάντεψε τις ομοιότητες της cell αρχιτεκτονικής με ένα σύγχρονο soc Μ επεξεργαστή της Apple....

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, atheatos είπε

 https://www.macrumors.com/2021/03/02/nasa-mars-perseverance-rover-imac-powerpc/

Κάποιοι είχαν την τύχη να τα έχουν και στον desktop   τους τα powerpc αλλά για την cell αρχιτεκτονική όντως πήρε χρόνο να εφαρμοστεί. Μάντεψε τις ομοιότητες της cell αρχιτεκτονικής με ένα σύγχρονο soc Μ επεξεργαστή της Apple....

Δεν μου φαινεται παραλογο, αυτα τα εργαλεια ξεκινησαν να σχεδιαζονται δεκαετιες πριν οπότε επιλεχθηκε chip και αρχισαν να σχεδιαζουν πανω του, το οτι καθε μερα βγαινει κατι καινουργιο δεν σημαινει οτι κατι παλιοτερο ειναι αχρηστο ειδικά όταν πρόκειται για πολύ συγκεκριμένη χρήση. Αναφορικά θα πώ ότι όλα τα βιομηχανικά PLC δουλευουν με μικροελεγκτες 8 bit γιατι απλά δουλευουν και κανουν αυτό που πρέπει. Τα G3 της apple τα δουλευα στη σχολη εποχη 98-99 αν θυμαμαι καλα, ωραια εργαλεία αλλα το λειτουργικό της τοτε είχε πολλά θεματα ιδίως με το page file.

edit

επίσης η τεχνολογία hardware προχωραει πολύ γρηγορότερα απο το software, τραγικό παραδειγμα η demo scene των παλιων μηχανηματων και το τι μπορούν να κανουν σημερα που γνωριζουμε καλυτερα το software σε σχεση με τοτε. Βαλτε να δειτε το demo Batman forever στον CPC6128 και ελατε να μου πειτε ότι είχατε δει τετοια γραφικα όταν το μηχανημα ήταν στα ντουζενια του.

Επεξ/σία από dionisisg
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...