Προς το περιεχόμενο

Ακόμα και τα καλύτερα τσιπ της Intel δεν θα φτάσουν τις επιδόσεις της Apple, λέει ο CEO της TSMC


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω τα λεω χρονια οτι η intel πρεπει να αλλαξει αντικειμενο 'εργασιας'. Καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.

Ετσι κι αλλιως, ψηστηρια φτιαχνει. Ιδου λοιπον, πεδιο δοξης λαμπρον. Ματια, γκαζακι, τοστιερες, μπαρμπεκιου, το χει με τη θερμοκρασια ρε παιδι μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Όλοι ξέραμε οτι η intel είναι ο μεγάλος κατασκευαστης επεξεργαστων ,και δε φαινόταν οτι μπορεί κάποιος να την κουνήσει απ το θρονο της. Αθορυβα η tsmc  ουσιαστικά της εχει παρει το θρονο κυρίως λογω της εκρηξης των smartphone.  Η intel δεν εχει μονο το πρόβλημα οτι δεν μπορεί να κατέβει νανομετρα. Εχει και το πρόβλημα οτι έχει τεχνογνωσία μιας αρχιτεκτονικής η οποία ξεπερνιεται σιγα σιγα, αν και πολλοί θα διαφωνήσουν σε αυτο.  Δεν λεει κανείς οτι θα σβησει, άλλα το μέλλον ειναι μικρο και φορητο, και εκει η intel πασχει. Θα της παρει τουλάχιστον μια 10ετια πιστεύω να γίνει ανταγωνιστικη εκει, και δεν ξέρουμε που θα εχει φτασει τοτε η tsmc..

Εδω χρειάστηκε μια 10ετια απλα για να παει απ τα 14nm στα 10..

Ναι αλλά καταφέρνει να βγάζει καλύτερες επιδόσεις από τα αντίστοιχα AMD που είναι και πιο λίγα nm. Άρα μήπως δεν θέλει; μήπως θεωρεί ότι είναι νωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionisisg είπε

Δεν μου φαινεται παραλογο, αυτα τα εργαλεια ξεκινησαν να σχεδιαζονται δεκαετιες πριν οπότε επιλεχθηκε chip και αρχισαν να σχεδιαζουν πανω του, το οτι καθε μερα βγαινει κατι καινουργιο δεν σημαινει οτι κατι παλιοτερο ειναι αχρηστο ειδικά όταν πρόκειται για πολύ συγκεκριμένη χρήση. Αναφορικά θα πώ ότι όλα τα βιομηχανικά PLC δουλευουν με μικροελεγκτες 8 bit γιατι απλά δουλευουν και κανουν αυτό που πρέπει. Τα G3 της apple τα δουλευα στη σχολη εποχη 98-99 αν θυμαμαι καλα, ωραια εργαλεία αλλα το λειτουργικό της τοτε είχε πολλά θεματα ιδίως με το page file.

edit

επίσης η τεχνολογία hardware προχωραει πολύ γρηγορότερα απο το software, τραγικό παραδειγμα η demo scene των παλιων μηχανηματων και το τι μπορούν να κανουν σημερα που γνωριζουμε καλυτερα το software σε σχεση με τοτε. Βαλτε να δειτε το demo Batman forever στον CPC6128 και ελατε να μου πειτε ότι είχατε δει τετοια γραφικα όταν το μηχανημα ήταν στα ντουζενια του.

Εννοούνται όλα αυτά που έγραψες

Αφού μας έχουν καταντήσει Beta Testers

Και τους πληρώνουμε και από πάνω

Και το Android 14 έχει βγάλει θεματάκια

Και το IOS 17

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Εννοούνται όλα αυτά που έγραψες

Αφού μας έχουν καταντήσει Beta Testers

Και τους πληρώνουμε και από πάνω

Και το Android 14 έχει βγάλει θεματάκια

Και το IOS 17

οχι απλα πληρωνουμε, νεφρο χερι και ποδι, για A14 ios δεν εχω αποψη αλλα για Α13 και windows 11 αν αρχισω τη λιστα με τα bugs θα μας παρει πολυυυυυυυυυυυυυυ ωρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, immortalx είπε

Cyrix γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα

Κυριολεκτικά οι χειρότεροι επεξεργαστές. Διαφήμιζαν "Pentium-equivalent performance" αλλά όχι μόνο στο floating-point ήταν ένα μάτσο χάλια αλλά δεν υποστήριζαν και τις νέες εντολές του Pentium. Ακόμα και αν ήσουν προετοιμασμένος να δεχθείς τις χαμηλότερες επιδόσεις στο floating-point, το γεγονός ότι μερικά προγράμματα δεν έτρεχαν καθόλου επειδή ο επεξεργαστής δεν είχε τις νέες εντολές που εισήγαγε ο Pentium στο σύνολο εντολών x86 ήταν απλά ξεφτίλα για έναν επεξεργαστή που θέλει να πλασάρεται ως "Pentium-equivalent".

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Κυριολεκτικά οι χειρότεροι επεξεργαστές. Διαφήμιζαν "Pentium-equivalent performance" αλλά όχι μόνο στο floating-point ήταν ένα μάτσο χάλια αλλά δεν υποστήριζαν και τις νέες εντολές του Pentium. Ακόμα και αν ήσουν προετοιμασμένος να δεχθείς τις χαμηλότερες επιδόσεις στο floating-point, το γεγονός ότι μερικά προγράμματα δεν έτρεχαν καθόλου επειδή ο επεξεργαστής δεν είχε τις νέες εντολές που εισήγαγε ο Pentium στο σύνολο εντολών x86 ήταν απλά ξεφτίλα για έναν επεξεργαστή που θέλει να πλασάρεται ως "Pentium-equivalent".

Εννοειται πως ηταν οι χειροτεροι. Budget CPUs ηταν. Για την τιμη τους και καθημερινο desktop use ηταν τιμιοτατοι παντως. Και οι πρωιμοι AMD ειχαν incompatibilities καθως και διαφορετικα extensions απο Intel, δεν ηταν μονο οι Cyrix. Καλα και εγω μετα απο εκεινον τον πρωτο μου το γυρισα σε Intel μετα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, immortalx είπε

Εννοειται πως ηταν οι χειροτεροι. Budget CPUs ηταν. Για την τιμη τους και καθημερινο desktop use ηταν τιμιοτατοι παντως. Και οι πρωιμοι AMD ειχαν incompatibilities καθως και διαφορετικα extensions απο Intel, δεν ηταν μονο οι Cyrix. Καλα και εγω μετα απο εκεινον τον πρωτο μου το γυρισα σε Intel μετα 😛

Να μην τους πουλούσαν ως Pentium-equivalent τότε. Ευτυχώς ποτέ μου δεν είχα PC με επεξεργαστή Cyrix, αλλά αν δεις το μάρκετινγκ τους ήταν ο ορισμός της απάτης. Σε έκαναν να νομίζεις ότι αποκτάς Pentium επεξεργαστή σε τιμή ευκαιρίας. Το προϊόν κρίνεται ως αυτό που το πουλάει ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dionisisg είπε

Βαλτε να δειτε το demo Batman forever στον CPC6128 και ελατε να μου πειτε ότι είχατε δει τετοια γραφικα όταν το μηχανημα ήταν στα ντουζενια του.

Ω ρε φίλε, δεν το είχα πετύχει ποτέ αυτό! Με έστειλες τώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Να μην τους πουλούσαν ως Pentium-equivalent τότε. Ευτυχώς ποτέ μου δεν είχα PC με επεξεργαστή Cyrix, αλλά αν δεις το μάρκετινγκ τους ήταν ο ορισμός της απάτης. Σε έκαναν να νομίζεις ότι αποκτάς Pentium επεξεργαστή σε τιμή ευκαιρίας. Το προϊόν κρίνεται ως αυτό που το πουλάει ο κατασκευαστής.

Νομιζεις οτι ειμαι κανενας φανατικος υποστηρικτης Cyrix; 😂 Το ειπα και στο προηγουμενο post, ηταν οι χειροτεροι. Βλακωδως δεν προεβλεψαν την σημασια του gaming στα PCs, και ελλειψει FPU, ειχαν τραγικο performance σε games οπως το Quake (ειχε γινει μεγαλος ντορος τοτε, ηταν το meme της εποχης!).
Για desktop-use-on-a-budget ομως ηταν μια χαρα δεδομενης της τιμης. Διαφορετικα, δεν θα ειχαν και καμια τυχη στην αγορα αλλωστε. Η Intel χρειαστηκε να απαντησει με τους Celeron γιατι ειχε αρχισει να χανει το low-end market, κυριως χαριν σ'αυτους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, atheatos said:

Για την ιστορία η  Apple θα πάει σε αυτον που φτιάχνει τον αποδοτικοτερο επεξεργαστή.  Αν είναι intel ή TSMC μικρή σημασία παίζει. Πχ. Αν δει ότι η intel μπορεί να ικανοποιήσει τα στάνταρ της , δεν το έχει σε τίποτα να κάνει την μετάβαση ξανά. Έχει εμπειρία χρόνων στην σχεδίαση επεξεργαστών,  άσχετα αν η μάζα την γνωρίζει μόνο για τα iPhone...

Ναι μεν αν υπάρχει μία εταιρεία που μπορεί να κάνει εύκολα και απροβλημάτιστα τη μετάβαση από μία αρχιτεκτονική σε μία άλλη, αυτή είναι η Apple, μιας και έχει μεγάλη εμπειρία, αλλά το ερώτημα είναι... αν θέλει. Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα κόστους, απόδοσης, ή επιδόσεων. Για 'μενα είναι πρωτίστως θέμα ελέγχου.

Όσο μεγάλη εταιρεία και να είναι, οι επιθυμίες της δεν έχουν απόλυτη επιρροή πάνω σε μία άλλη εταιρεία για τους consumer επεξεργαστές της δεύτερης. Εάν ζητούσε custom σχεδιάσεις, ναι, αλλά πριν τη μετάβαση στο Apple Silicon έβαζε στα μηχανήματά της «κοινούς» επεξεργαστές που ήταν διαθέσιμοι στο εμπόριο.

Συνεπώς θεωρώ ότι εάν υποθετικά στο μέλλον κάποτε ξαναγύριζε σε X86, θα ήταν μία τελευταία «σανίδα σωτηρίας» γιατί κάτι θα 'χε πάει τρομακτικά πολύ στραβά. Τώρα το τι θα ήταν αυτό δε μπορώ να το φανταστώ. Όμως όχι απλά επειδή «πλέον θα'ταν πιο αποδοτικοί». 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Ναι μεν αν υπάρχει μία εταιρεία που μπορεί να κάνει εύκολα και απροβλημάτιστα τη μετάβαση από μία αρχιτεκτονική σε μία άλλη, αυτή είναι η Apple, μιας και έχει μεγάλη εμπειρία, αλλά το ερώτημα είναι... αν θέλει. Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα κόστους, απόδοσης, ή επιδόσεων. Για 'μενα είναι πρωτίστως θέμα ελέγχου.

Όσο μεγάλη εταιρεία και να είναι, οι επιθυμίες της δεν έχουν απόλυτη επιρροή πάνω σε μία άλλη εταιρεία για τους consumer επεξεργαστές της δεύτερης. Εάν ζητούσε custom σχεδιάσεις, ναι, αλλά πριν τη μετάβαση στο Apple Silicon έβαζε στα μηχανήματά της «κοινούς» επεξεργαστές που ήταν διαθέσιμοι στο εμπόριο.

Συνεπώς θεωρώ ότι εάν υποθετικά στο μέλλον κάποτε ξαναγύριζε σε X86, θα ήταν μία τελευταία «σανίδα σωτηρίας» γιατί κάτι θα 'χε πάει τρομακτικά πολύ στραβά. Τώρα το τι θα ήταν αυτό δε μπορώ να το φανταστώ. Όμως όχι απλά επειδή «πλέον θα'ταν πιο αποδοτικοί». 

Ακόμα και τα Intel chip που φόραγαν τα Mac είχαν ξεχωριστό κωδικό και δεν ήταν ακριβώς τα ίδια με των υπολοίπων.Να σου θυμίσω το custom chipset για το MacBook Air. Εννοείται ότι θα πάει σε πιο αποδοτικό chip και όχι απαραίτητα x86 αλλά θα έχει περισσοτερο έλεγχο επι της Intel αυτή την φορά.Άλλωστε η Intel δήλωσε ότι είναι σε θέση να παράγει ακόμα και arm επεξεργαστές.Δεν νομίζω να κάνει επεξεργαστές για την Apple αυτή την φορά που θα είναι ίδιοι με τους άλλους. Η apple έδωσε γερό μάθημα στο τι είναι ικανή να κάνει και δεν αντιμετωπίζεται σαν μια εταιρεία που έχει την ανάγκη των άλλων. Οποίος ζει 20 χρόνια πίσω, καιρός να συνέλθει στην πραγματικότητα…

Επισης δεν νομίζω ότι η x86 κλειστή αρχιτεκτονική θα γίνει ποτέ αποδοτικότερη της arm ότι και να κάνει η Intel. Περισσότερες πιθανότητες έχει να βελτιώσει το fabrication process και την δυνατότητα stacking όπου θα κάνει τον ARM πιο αποδοτικό σε σχέση με την TSMC παρά να φτάσει ποτέ να ξεπεράσει o x86 σε απόδοση τους ARM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες εταιρίες στο χώρο της πληροφορικής - οι λεγόμενοι κολοσσοί όπως Intel, Microsoft, Apple, TSMC κλπ έχουν να αντιπετωπίσουν τον ανταγωνισμό μεταξύ τους αλλά και προβλήματα που προκύπτουν εξ αιτίας του ίδιου του μεγέθους τους και των συνεργασιών που έχουν η μία με την άλλη.

Η επιτυχία της Intel δεν οφείλεται αποκλειστικά στην ίδια και στους επεξεργαστές της αλλά και στο σημαντικότερο συνεργάτη της τη Microsoft και αυτό ισχύει και αντίστροφα. Είναι market leader αλλά δεν έχει την ανάγκη να παράξει τον κορυφαιο επεξεργστή για να είναι η ίδια στην κορυφή, πρέπει να παράξει τον κατάλληλο επεξεργαστή που θα κρατήσει το γενικότερο οικοσύστημα στην κορυφή και θα διασφαλίσει κέρδη στα επόμενα τέταρτα - να μην διαταραχθούν οι ισορροπίες.

Η Apple δεν είναι μία μονολιθική εταιρία που ένας αποφασίζει για όλα. Ο αποφάσεις είναι τις πιο πολλές φορές αποτέλεσμα πολλών εσωτερικών διεργασιών, σχέσεων με υπεργολάβους κλπ, που πραγματικά αν κάποιος δεν το παρακολουθήσει από μέσα δεν είναι εύκολο να το κατανοήσει. Ακόμα και έτσι όμως έχει συγκριτικό πλεονέκτημα απέναντι στους άλλους δύο.

Πιστεύω ότι αυτά που λένε και γράφουν οι επικεφαλείς των εταιριών αλλά και οι μεταξύ τους αντιπαραθέσεις ανήκουν στο χώρο του brand name support και γίνονται να υποστηρίξουν οι ίδιοι τις δικές τους τεράστιες αμοιβές παρά οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...