Προς το περιεχόμενο

750ti κάρτα έσπασε το hdmi


giannakis95
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από @topos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

το VGA ειναι για πεταμα. δεν ειμαστε στο 1998

απο τη στιγμη που εχει και dvi η καρτα, προφανως θα βαλει dvi αντι για vga

"είναι για πέταμα"

"προφανώς"

Προφανώς και δεν είσαι τυχαία στη λίστα μου.

Παρολαυτά, αν θες, μας εξηγείς ποιες διαφορές είναι δυνατόν να παρατηρήσει κάποιος συνδέοντας μια οποιαδήποτε κάρτα σε οθόνη 1080p / 60Hz, με το D-sub αντί των DVI / Hdmi /Displayport.

Γιατί εγώ αγνοούσα. Νόμιζα ότι η μόνη διαφορά που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος είναι διαφορετικές αποχρώσεις, λόγω του ότι δεν είναι δυνατόν μια κάρτα να έχει το ίδιο καλά καλιμπραρισμένα χρώματα σε τρία ή τέσσερα διαφορετικά είδη εξόδων της.

Δεν το λέω ειρωνικά, θα χαιρόμουν, αν υπάρχει άλλη παρατηρούμενη ή μετρήσιμη διαφορά να τη μάθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

"είναι για πέταμα"

"προφανώς"

Προφανώς και δεν είσαι τυχαία στη λίστα μου.

Παρολαυτά, αν θες, μας εξηγείς ποιες διαφορές είναι δυνατόν να παρατηρήσει κάποιος συνδέοντας μια οποιαδήποτε κάρτα σε οθόνη 1080p / 60Hz, με το D-sub αντί των DVI / Hdmi /Displayport.

Γιατί εγώ αγνοούσα. Νόμιζα ότι η μόνη διαφορά που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος είναι διαφορετικές αποχρώσεις, λόγω του ότι δεν είναι δυνατόν μια κάρτα να έχει το ίδιο καλά καλιμπραρισμένα χρώματα σε τρία ή τέσσερα διαφορετικά είδη εξόδων της.

Δεν το λέω ειρωνικά, θα χαιρόμουν, αν υπάρχει άλλη παρατηρούμενη ή μετρήσιμη διαφορά να τη μάθω.

Οταν λες στη λιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Οταν λες στη λιστα?

Λίστα αγνόησης, δε διαθέτω καμία άλλη λίστα.

Μη το πάρεις προσωπικά, 4 σελίδες είναι η λίστα και προσθέτω κάθε μέρα, δεν είσαι ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PC_Science_Lefkada είπε

Λίστα αγνόησης, δε διαθέτω καμία άλλη λίστα.

Μη το πάρεις προσωπικά, 4 σελίδες είναι η λίστα και προσθέτω κάθε μέρα, δεν είσαι ο μόνος.

Ε καλα, μιλα μονος σου pc scientist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σε διασκεδάζω.

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ε καλα, μιλα μονος σου pc scientist.

Ένα είδους φιλτραρίσματος των ειδοποιήσεων που καταλήγουν στο χρήστη είναι η λίστα και τίποτα παραπάνω. Δεν εμποδίζει την επικοινωνία.

Αν θες να μοιραστείς κάτι άλλο για το θέμα του νήματος, παρόλο που δεν θα μου έρθει ειδοποίηση, θα βρω έναν τρόπο να το μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2023 στις 3:00 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

"είναι για πέταμα"

"προφανώς"

Προφανώς και δεν είσαι τυχαία στη λίστα μου.

Παρολαυτά, αν θες, μας εξηγείς ποιες διαφορές είναι δυνατόν να παρατηρήσει κάποιος συνδέοντας μια οποιαδήποτε κάρτα σε οθόνη 1080p / 60Hz, με το D-sub αντί των DVI / Hdmi /Displayport.

Γιατί εγώ αγνοούσα. Νόμιζα ότι η μόνη διαφορά που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος είναι διαφορετικές αποχρώσεις, λόγω του ότι δεν είναι δυνατόν μια κάρτα να έχει το ίδιο καλά καλιμπραρισμένα χρώματα σε τρία ή τέσσερα διαφορετικά είδη εξόδων της.

Δεν το λέω ειρωνικά, θα χαιρόμουν, αν υπάρχει άλλη παρατηρούμενη ή μετρήσιμη διαφορά να τη μάθω.

Με το dvi-hdmi-dp, to σημα φευγει αυτουσιο, ψηφιακο απο τον υπολογιστη στην οθονη και το καλωδιο δεν παιζει ρολο.Με το d-sub εχουμε ψηφιοαναλογικη μετατροπη απο την καρτα γραφικων, μεταφορα αναλογικα απο το καλωδιο και μετα αναλογικοψηφιακη μετατροπη απο τσιπακι στην οθονη, καθως οι lcd οθονες δειχνουν μονο ψηφιακο σημα.Το d-sub ειναι καταλοιπο των crt οθονων.Το αν θα δεις και ποσο διαφορα, εχει να κανει με την ποιοτητα της καρτας γραφικων, τι DAC εχει δηλαδη, την ποιοτητα  και μηκος καλωδιου, αλλα και την ποιοτητα του μετατροπεα τους οθονης.Απο ανεπαισθητη μη αντιληπτη, εως καταστροφικη  με θολα γραμματα, χαμηλα ευκρινεια  κτλ.Οπως και να εχει ομως, μεσολαβουν 2 μετατροπες ψηφιακη σε αναλογικη και αναλογικη σε ψηφιακη που με το dvi τις αποφευγεις.

Επεξ/σία από toyo73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...