Προς το περιεχόμενο

Νηπιαγωγείο και συγκέντρωση χρημάτων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να βρω μια πλατφόρμα για δωρεές (όποιος ξέρει ας προτείνει και κάποια με κοινό) για να ζητήσω την βοήθεια του κόσμου , στο διεθνή κοινό γιατί εμείς εδώ είμαστε σε φάση ποιος να βοηθήσει ποιον... Για να φτιάχνουν κάποια πράγματα στο νηπιαγωγείο μας... και να λυθούν και κάποια ζητήματα ασφάλειας. 

Που και όλα αυτά έγιναν σιγά σιγά με τα χρόνια με την πώληση ημερολογίων, συνδρομές στον σύλλογο, από γονείς κλπ γιατί αυτά που δίνει το κράτος είναι ελάχιστα... απλά έχουν χαλάσει με τα χρόνια και άλλα υπέστησαν και κάποιες φθορές λόγω βανδαλισμών γιατί ήταν στην αυλή... 

Ελπίζω δλδ να πετύχει η φάση και να μαζευτούν λεφτά γιατί μπορεί να μην μαζευτεί ούτε ένα ευρώ...

Το θέμα είναι ότι από όσο ξέρω πρέπει να μπει ένα IBAN για να πέσουν τα λεφτά μέσα. Εγώ μπορώ πχ να βάλω revolut που έχω που δεν την χρησιμοποιώ πλέον και να υπαρχει ανάλυση λογαριασμού, κινησεις κλπ και τα ψώνια να γίνονται μέσω κάρτας. Τα λεφτά αυτά μπορει να φανούν Ελλάδα αν μείνουν μόνο ρεβολουτ? Μην φάω καμιά καμπάνα από εφορία κλπ. 

Ασχολείται κάποιος με αυτά? Τι κάνει συνήθως για να μην υπάρξει θέμα? Ευχαριστώ πολύ. Όποια πληροφορία καλοδεχουμε. Δεν έχω ιδέα από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνετε οι γονείς ένα Σύλλογο να τον νομιμοποιήσετε ,θα έχει συμβούλιο  και λογαριασμό για να κανεις αυτά που θέλεις.....

έτσι μπορείς να πάρεις και ένα βοήθημα από το τοπικό Δήμο ..να αποδεχτείς μια δωρεά πχ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostasbm είπε

να κάνετε οι γονείς ένα Σύλλογο να τον νομιμοποιήσετε ,θα έχει συμβούλιο  και λογαριασμό για να κανεις αυτά που θέλεις.....

έτσι μπορείς να πάρεις και ένα βοήθημα από το τοπικό Δήμο ..να αποδεχτείς μια δωρεά πχ......

 

Υπάρχει Σύλλογος Γονέων και έγινα και εγώ μέλος ίσα ίσα για να συμπληρωθούν τα άτομα...
Ο Δήμος βοηθάει μόνο στα σημαντικά, για παράδειγμα στο ότι έβαζε η σκεπή νερά πέρσι και ήρθαν άμεσα και την έφτιαξαν . ή για τον καυστήρα.
Και ένα μικρό ποσό για αναλώσιμα που αυτό νομίζω το δίνει η πρωτοβάθμια που δεν φτάνουν κλπ. Τα υπόλοιπα τα βάζουν οι γονείς με κάτι σαν συνδρομή 50euro τον χρόνο από οτι μου είπαν. 
Λογαριασμός δεν υπάρχει γενικά επίσημος, ότι λεφτά μαζεύονται πχ από πωληση ημερολογίων, κάποιο μπαζάρ κλπ και κρατούνται από την ταμεία. με αποδείξεις αγορών , τετράδιο κλπ... Μιλαμε τώρα για χωριό και με λίγο αριθμό μαθητών... Και κάθε χρόνο γίνετε και μια αγορά πχ μία τσουλίθρα πλαστική... 

Οπότε δλδ θα μπορούσε να ανοιχτεί ένας λογαριασμός? Ο σύλλογος όμως αλλάζει κάθε χρόνο. πόσο εύκολο θα ήταν να γίνει αυτό? Δεν θα θέλει και ΑΦΜ? τρέξιμο, χαρτούρα, υπηρεσίες κλπ? δυσκολεύει λίγο η φάση. 

Επεξ/σία από Melissa_virus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Melissa_virus said:

Υπάρχει Σύλλογος Γονέων και έγινα και εγώ μέλος ίσα ίσα για να συμπληρωθούν τα άτομα...
Ο Δήμος βοηθάει μόνο στα σημαντικά, για παράδειγμα στο ότι έβαζε η σκεπή νερά πέρσι και ήρθαν άμεσα και την έφτιαξαν . ή για τον καυστήρα.
Και ένα μικρό ποσό για αναλώσιμα που αυτό νομίζω το δίνει η πρωτοβάθμια που δεν φτάνουν κλπ. Τα υπόλοιπα τα βάζουν οι γονείς με κάτι σαν συνδρομή 50euro τον χρόνο από οτι μου είπαν. 
Λογαριασμός δεν υπάρχει γενικά επίσημος, ότι λεφτά μαζεύονται πχ από πωληση ημερολογίων, κάποιο μπαζάρ κλπ και κρατούνται από την ταμεία. με αποδείξεις αγορών , τετράδιο κλπ... Μιλαμε τώρα για χωριό και με λίγο αριθμό μαθητών... Και κάθε χρόνο γίνετε και μια αγορά πχ μία τσουλίθρα πλαστική... 

Οπότε δλδ θα μπορούσε να ανοιχτεί ένας λογαριασμός? Ο σύλλογος όμως αλλάζει κάθε χρόνο. πόσο εύκολο θα ήταν να γίνει αυτό? Δεν θα θέλει και ΑΦΜ? τρέξιμο, χαρτούρα, υπηρεσίες κλπ? δυσκολεύει λίγο η φάση. 

και 'γώ σε χωριό ειμαι

ο σύλλογος αφού έχει καταστατικό (νομιμοποιημένο) μπορεί να ανοίξει λογαριασμό σε τραπεζα....ο σύλλογος δεν αλλάζει έχει μια επωνυμία

το οτι αλλάζει το ΔΣ επειδή φεύγουν γονείς επειδή μεγαλωνουν τα παιδιά δεν είναι προβλημα γιατί θα μαζεύεστε και θα ορίζετε νέο ΔΣ στη συνέλευση της χρονιάς και θα ενημερώνετε τη Τράπεζα για την αλλαγή

επειδή τα χρήματα δεν είναι και σωστό να να κρατά κάποιος στο σπίτι γιατί κάποιοι μπορεί να πουν κουβέντες καλύτερα σε λογαριασμό και όταν κάνετε εκδηλώσεις και μαζεύετε χρήματα κατευθείαν στο λογαριασμό γιατί έτσι έχετε και εικόνα ...έσοδα - έξοδα

πρέπει όμως να ασχολούνται κάποιοι με τα γραφειοκρατικά

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχεις και άδικο. ειδικά όταν πρόκειται για λεφτά θέλει προσοχή. 
Καλά γενικά κανένας δεν ήθελε να είναι ταμείας από ότι κατάλαβα, απαιτεί και παραπάνω χρόνο... οπότε το συνεχίζει υποχρεωτικά η κοπέλα που ήταν πέρσι... 

θα ρωτήσω τι παίζει με τα τυπικά του συλλόγου. δεν ξέρω και πως πάνε οι διαδικασίες. και αναλόγος θα πράξουμε. ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Επεξ/σία από Melissa_virus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Melissa_virus said:

Δεν έχεις και άδικο. ειδικά όταν πρόκειται για λεφτά θέλει προσοχή. 
Καλά γενικά κανένας δεν ήθελε να είναι ταμείας από ότι κατάλαβα, απαιτεί και παραπάνω χρόνο... οπότε το συνεχίζει υποχρεωτικά η κοπέλα που ήταν πέρσι... 

θα ρωτήσω τι παίζει με τα τυπικά του συλλόγου. δεν ξέρω και πως πάνε οι διαδικασίες. και αναλόγος θα πράξουμε. ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

διαβασε το καταστατικό για να είστε ΟΚ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...