Προς το περιεχόμενο

Επιλογη soundbar


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα.

Ειμαι σε σκεψεις να αλλαξω απο τα πολυ καλα για την εποχη τους Z5500 logi, σε μια ηχομπαρα.

Πηγα σε ενα πλαισιο τις προαλες και ακουσα μερικες και μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο,

Βεβαια ο εντυπωσιακος ηχος εβγαινε απο εντυπωσιακες ηχομπαρες σε τιμη😁

Επειδη εχω LG tv ελεγα να κοιταω LG μπαρες,

Σαν 1η επιλογη ειδα αυτη

https://www.skroutz.gr/s/37212792/LG-S75Q-Soundbar-380W-3-1-2-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html

μεσαια επιλογη

https://www.skroutz.gr/s/42139122/LG-SC9S-Soundbar-400W-3-1-3-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html

και ταβανι

https://www.skroutz.gr/s/37426625/LG-S80QR-Soundbar-620W-5-1-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html

 

Τι λετε αξιζει η μεταβαση? Ειναι σωστη η χρονικη περιοδος για τετοια αγορα? Ερχεται και black Friday (:P) σε ενα μηνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, ASFE said:

Καλησπερα στην παρεα.

Ειμαι σε σκεψεις να αλλαξω απο τα πολυ καλα για την εποχη τους Z5500 logi, σε μια ηχομπαρα.

Πηγα σε ενα πλαισιο τις προαλες και ακουσα μερικες και μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο,

Βεβαια ο εντυπωσιακος ηχος εβγαινε απο εντυπωσιακες ηχομπαρες σε τιμη😁

Επειδη εχω LG tv ελεγα να κοιταω LG μπαρες,

Σαν 1η επιλογη ειδα αυτη

https://www.skroutz.gr/s/37212792/LG-S75Q-Soundbar-380W-3-1-2-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html

μεσαια επιλογη

https://www.skroutz.gr/s/42139122/LG-SC9S-Soundbar-400W-3-1-3-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html

και ταβανι

https://www.skroutz.gr/s/37426625/LG-S80QR-Soundbar-620W-5-1-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html

 

Τι λετε αξιζει η μεταβαση? Ειναι σωστη η χρονικη περιοδος για τετοια αγορα? Ερχεται και black Friday (:P) σε ενα μηνα.

 

To LG tv LG soundbar δεν έχει καπιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα. Αμφιβάλω πολύ αν θα δεις βελτίωση απο τα Z5500, σιγουρα όχι απο τις πρώτες 2 και πιθανό απ την τρίτη. Στο sub υστερούν και οι τρεις σε σχέση με τα Logitech. H λογική να πας σε soundbar είναι για να μην έχεις καλώδια να τρέχουν να έχεις κατι συμαζεμένο και τις ευκολίες του ARC.

Αν θες τις ευκολίες της soundbar με καλο αποτέλεσμα εντος budget ξεχνάς το surround και θα κοιταγα κάτι σε jbl 2.1 deep bass (πουλούνται 2 μοντέλα το παλιο και το καινούργιο αλλά οι τιμές είναι τσιμπιμένες). 

Αν θες και surround θες ένα budget 500-600  και750-1000 για atmos .  

Επεξ/σία από alexzorb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μην ανοίγω νέο topic postάρω εδώ μπας και μάθω τίποτα και καταλήξω κάπου.

Η τηλεόραση είναι η TCL 75C745, ο ήχος της κακός.

Έχω βάλει για πλάκα (περίπου) τα Logitech Z2300 που είχα παροπλισμένα εδώ και χρόνια, αλλά από χθες κάτι έχει πάθει το sub και δεν παίζει όπως πριν, είναι υποτονικό, ίσως επειδή τα έχω μονίμως ανοιχτά για να μην τα ανοιγοκλείνω απ' το wired remote και ανά διαστήματα ακούγεται ένας θόρυβος σαν peak απ' το sub (συνήθως όταν ανοίγω την τηλεόραση).

Αν όντως τα έχουν παίξει, σκέφτομαι τη λύση της ηχόμπαρας.

Αυτό που θέλω σίγουρα είναι να μη χρειάζεται να την ανοιγοκλείνω κάθε φορά που ανοιγοκλείνω την τηλεόραση, και η ένταση να αυξομειώνεται απ' το remote της τηλεόρασης.

Επειδή δεν έχω τρελές απαιτήσεις και θέλω απλά κάτι καλύτερο απ' τον ξερό ήχο της TCL, το budget είναι αρκετά χαμηλό.

Εξάλλου απ' ότι διάβασα σε σχετικά topics αν θες κάτι αξιόλογο που να παίζει όντως Atmos κ.λπ. πρέπει να πλησιάσεις τετραψήφιο και βάλε.

Επίσης διάβασα ότι σε κάποιες μπορείς να βάλεις ασύρματα πίσω ηχεία (με μπαταρία) που κάνουν κάποια διαφορά.

Η χρήση είναι απλή, τηλεοπτικό περιεχόμενο, καμιά σειρά στο Netflix, YouTube. Δε θέλω να διοργανώνω πάρτι.

Οπότε τι παίζει σε value for money;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάμε πάλι...
το -πραγματικό- atmos μπορεί να βιωθεί ΜΟΝΟ σε κινηματογραφική αίθουσα και στην Ελλάδα οι αίθουσες που το υποστηρίζουν είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
σε οικιακό περιβάλλον, εκτός του ότι θα πρέπει να είναι μιξαρισμένο κατάλληλα το περιεχόμενο, το atmos θα είναι virtual,εικονικό. 
θα είναι "κάτι σαν atmos", στην καλύτερη περίπτωση.

για το δικό σου usecase, πάνε σε κάτι τέτοιο και θα είσαι μια χαρά.
https://www.skroutz.gr/s/27738163/Creative-Stage-V2-Soundbar-160W-2-1-me-Tilecheiristirio-Mayro.html

Επεξ/σία από sleepychris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έγραψα ότι το διάβασα αυτό για το Atmos, μεταξύ μας δεν περίμενα και να παίζουν οι οικονομικές, ούτε να προσομοιώσω τον κινηματογράφο.

Η Creative που παρέθεσες, έχει remote βλέπω. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να την ανοίγω κάθε φορά που ανοίγω την τηλεόραση; Γιατί ήμουν σαφής στο ότι θέλω κάποια που να είναι σαν κομμάτι της τηλεόρασης, να μην ασχολείται κάποιος μαζί της. Ας είναι μονίμως ανοιχτή, κι ας είναι κλειστή η τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, phanispal said:

έχει remote βλέπω. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να την ανοίγω κάθε φορά που ανοίγω την τηλεόραση;

Αν η soundbar έχει HDMI και υποστιρίζει ARC τότε μπορεις να αυξομειώνεις τον ήχο και να ανοίγει κλείνει μαζί με την tv απο το τηλεκοντρόλ της tv. Όλες οι soundbar έρχονται και με το δικό τους remote συνήθως για τις έξτρα λειτουργίες που έχουν πχ αλλάγη πηγής εισόδου ή γενικά να τις χειρίζεσαι αν δεν λειτουργούν μαζι με την τηλεόραση.  

Πόσο είναι το διαθεσίμο budget σου γιατι το vfm εξαρτάται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexzorb είπε

Αν η soundbar έχει HDMI και υποστιρίζει ARC τότε μπορεις να αυξομειώνεις τον ήχο και να ανοίγει κλείνει μαζί με την tv απο το τηλεκοντρόλ της tv.

Τότε να πληροί αυτές τις προϋποθέσεις.

 

11 λεπτά πριν, alexzorb είπε

Πόσο είναι το διαθεσίμο budget σου γιατι το vfm εξαρτάται

Δεν το έχω αναφέρει γιατί δεν το έχω σκεφτεί ακόμα, αφού δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά και σε τι είναι καλύτερη μία από κάποια άλλη φθηνότερη. Τι κερδίζω και τι χάνω δηλαδή.

Ας πούμε δε γνώριζα ότι κάποιες παίρνουν και δορυφόρους για πίσω που δουλεύουν με μπαταρία. 

Γενικά δε θέλω να δώσω πολλά για τη χρήση που έχω αναφέρει. Τι να σου πω, 100-200€;

Θα ήθελα να ξέρω όμως τι κερδίζω όσο ανεβαίνω ώστε να κρίνω αν αξίζει η υπέρβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω σε κριτικές στο skroutz για κάποιες ότι έχουν θέματα με συνδέσεις/αποσυνδέσεις.

Άλλες δεν παίζουν σε όλες τις τηλεοράσεις με ARC και τις βάζουν με οπτική, κάτι που είναι πρόβλημα.

Άλλη λέει έχει ένα power saving feature που κλείνει όταν δεν παράγεται κάποιος ήχος και όταν παράγεται καθυστερεί μερικά δευτερόλεπτα να συνδεθεί, και δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης, δηλαδή τραγικό αν ισχύει.

22 λεπτά πριν, sleepychris είπε

τι να κερδιζεις ρε συντροφε?

ποιοτητα ηχου, υλικων, ενταση, επιλογες.

Σύντροφε, δε γνωρίζω τι δυνατότητες έχουν, γι' αυτό ρωτάω.

Διαβάζοντας, να πω επίσης τα εξής:

Θα ήθελα να υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης των led όταν είναι κλειστή, γιατί κάποιοι λένε ότι φωτίζει όλο το δωμάτιο τη νύχτα και δε μπορούν να κάνουν κάτι.

Για άλλες λένε ότι όταν έχεις την ένταση της τηλεόρασης χαμηλά, δε βγάζει ήχο η ηχόμπαρα και ότι θέλει να την αυξήσεις με αποτέλεσμα να ενοχλείς.

Επίσης για κάποιες άλλες διαβάζω ότι η ηχόμπαρα από μόνη της έχει μέτριο έως κακό ήχο, και το sub βγάζει υπερβολικό μπάσο που δε μπορείς να το μειώσεις. Οπότε ούτε κάτι τέτοιο μου κάνει.

Όλα αυτά είναι σημαντικά και δε λέει να τα μαθαίνεις κατόπιν εορτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, phanispal said:

Θα ήθελα να ξέρω όμως τι κερδίζω όσο ανεβαίνω ώστε να κρίνω αν αξίζει η υπέρβαση.

Ξεκινώντας με πιο φθηνή επιλογή την creative που πρώτεινε ο @sleepychris 

μετά

Crystal Audio CASB320  (126€) πιο μεγάλη (πιο μεγάλη είκονα στο stereo) και μεγαλύτερο sub

JBL SB-170 (168€) καλύτερο sub

Samsung HW-Q60C (225€) μπορουν να προστεθούν πίσω ηχεία για κανονικό surround 

JBL Bar 2.1 MKII Deep Bass  (350€) ίσως το καλύτερο μπάσο μέχρι αυτά τα χρήματα

JBL Bar Soundbar 510W 5.1 (539€) καλό sub ασύρματα πίσω ηχεία με μπαταρία για κανονικό surround 

Πιστεύω ήδη έχω ξεφύγει στην τιμή απλά για να φτάσω στο όριο της JBL Bar 5.1 που έχει τα πίσω ηχεία.

 Το αν αξίζει η υπερβαση το κρίνεις με βάση τα οικονομικά σου δεδομένα και τις απαιτήσεις σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω την Harman Kardon Multibeam 1100. Tην πήρα στα 499 ευρώ BF. 

Έχει οθόνη  touch screen led αλλά ειναι στο πάνω μέρος οπότε πρακτικά δεν θα σε ενοχλεί στο μάτι.

Συνδέθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα στην arc της τηλεόρασης απο την πρώτη μέρα και εδώ και 1,5 μήνα που την έχω είναι μια χαρά.

Όταν ανοίγει η τηλεοραση ανοίγει αυτόματα κι εκείνη και όταν κλείνει απενεργοποιείται, καμία καθυστέρηση στην λειτουργία της λόγω power saving κλπ.

Όσον αφορά το μπάσο της πέρα του ότι είναι εξαιρετικο, είναι και παραμετροποιήσιμο απο τις ρυθμίσεις του (3 ή 4 επιλογές έντασης έχει νομίζω). Εγώ το έχω στο 0.

Για χωροταξικούς λόγους δεν θα βάλω πίσω ηχεία αλλά παίρνει τα δικά της.

Με το Atmos της παρόλο την έλλειψη surround  είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος. Σε ταινία αναφοράς πχ Τop Gun υπήρχαν στιγμές που όντως ένιωθες τον ήχο των αεροσκαφών να παίζει ψηλά στο χώρο μου. Η συγκεκριμένη δεν είναι απο αυτές που χρησιμοποιούν ψευδοαλγόριθμο αλλά  διαθέτει 2  upfiring ηχεία τα οποία ρίχνουν προς την οροφή και έτσι σου δημιουργείται αυτή η καλύτερη  αίσθηση να το πω σε σχέση με τα άλλα.  Βέβαια πιστευω βοηθάει και η οροφή μου γιατί δεν είναι ψηλά , έχω σποτάκια και όχι κρεμαστά φώτα και είναι γυψοσανίδα οπότε βολεύει.

 

Γενικά αξίζει να δώσεις το κάτι παραπάνω για την Dolby Atmos αίσθηση πάντα αναλογικά με τον χώρο σου βέβαια. Ελπίζω να σε βοήθησα, αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο με ρωτάς.

Επεξ/σία από slobou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να προτείνω κάτι διαφορετικό

Full ποιοτικότερο από οποιαδήποτε ήχο μπάρα σ’ αυτό το price range  Να ακούς και μουσικούλα από το YouTube σαν άρχοντας

https://www.skroutz.gr/s/42663702/Behringer-Truth-3-5-BT-Aytoenischyomena-Icheia-Studio-Monitor-2-Dromon-me-Bluetooth-32W-Zeygos-Mayro.html

Η αυτά 

Τιμή τεμάχιο https://www.skroutz.gr/s/4489762/Tannoy-Reveal-402-Aytoenischyomeno-Icheio-Studio-Monitor-2-Dromon-50W-Temachio-Mayro.html

Θυσιάζεις το HDMI παίρνεις πολλά περισσότερα.

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ.

Ηχεία τύπου monitor δε θα ήθελα να βάλω για αισθητικούς λόγους αλλά και χώρου. Ίσως αν τα έβαζα σε βάσεις. Όχι ότι η ηχόμπαρα με τρελαίνει αισθητικά βέβαια.

Ίσως η JBL SB-170 καλύπτει κάποιες απ' τις παραμέτρους που έχω θέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...