Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αναβάθμιση γραμμής NOVA.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα σας, 

 Το καλοκαίρι άλλαξα όλες τις συνδέσεις μου από cosmote σε Nova διότι με συνέφερε οικονομικά. Πριν από 2 μέρες έκανα αίτημα αναβάθμισης από 50 mbps vdsl σύνδεση σε 100 mbps vdsl σύνδεση, διότι στην περιοχή μου δεν έχει οπτική ίνα (Άγιος Κωνσταντίνος, Λαυρεωτικής 19500), επειδή η πενηντάρα σύνδεση ήταν εξαιρετική οπότε λέω αφού ήταν πολύ κοντά τα πάγια της πενηντάρας με την κατοστάρα να την αναβαθμίσω καθώς πλέον με την Eon tv+ μέσω internet έχουμε αυξημένες ανάγκες ως τετραμελής οικογένεια. Σήμερα, για να μην μακρολογώ ολοκληρώνεται η αναβάθμιση. Το θέμα όμως είναι ότι έχω upload κατοστάρας γραμμής και download πενηντάρας. Καμία συμβουλή? Screenshot_20231025_234730_com.chrome_beta.jpg.a6f6aa34053fdc669ec3a253a1f1ffd2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/10/2023 στις 8:03 ΠΜ, SaFiS είπε

 Μπορει να ειναι θεμα καλωδιωσης (διακλαδωσεις - παραλληλες πριζες) ή εχεις αποσταση απο την καμπινα. Χρειαζεσαι τεχνικο…

Έχω μεγάλη απόσταση από την καμπίνα, ήρθαν τεχνικοί του ΟΤΕ και έλεγξαν και μου είπαν ότι παρόλο που το καφάο είναι αναβαθμισμένο σε vectoring αδυνατεί να δώσει 100άρα το ονόμασαν ανεφικτότητα. Τώρα περιμένω απάντηση από ΕΕΤΤ

Στις 26/10/2023 στις 6:53 ΜΜ, Inuyasha είπε

Ίσως δεν έχει τελειώσει η αναβάθμιση, μίλα μαζί τους, πολύ πιθανό να σου λύσουν το πρόβλημα

Η αναβάθμιση έχει ολοκληρωθεί, μακάρι να ήταν αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/11/2023 at 08:26, Antonios_Amantos said:

Έχω μεγάλη απόσταση από την καμπίνα, ήρθαν τεχνικοί του ΟΤΕ και έλεγξαν και μου είπαν ότι παρόλο που το καφάο είναι αναβαθμισμένο σε vectoring αδυνατεί να δώσει 100άρα το ονόμασαν ανεφικτότητα. Τώρα περιμένω απάντηση από ΕΕΤΤ

Η αναβάθμιση έχει ολοκληρωθεί, μακάρι να ήταν αυτό. 

Φιλε σημερα εγινε και εμενα αλλαγη απο 50 σε 100αρα , Στην περιοχη της Ηλιουπολης Αθηνα , και πιανω μαξ 58mbps με upload φυσικα 10. Ξενερωσα απειρα. Εχεις βγαλει καμια ακρη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giorgoszaxas είπε

Φιλε σημερα εγινε και εμενα αλλαγη απο 50 σε 100αρα , Στην περιοχη της Ηλιουπολης Αθηνα , και πιανω μαξ 58mbps με upload φυσικα 10. Ξενερωσα απειρα. Εχεις βγαλει καμια ακρη ?

με τέτοια απόκλιση, το δηλώνεις αμέσως, κρατάς ΓΡΑΠΤΩΣ emails κ επικοινωνία κ τους λες πως επειδή είναι πολύ μεγάλη απόκλιση , ή ακυρώνεις κ γυρνάς σε 50αρα με την τιμή της 50αρας χωρίς πρόστιμα κλπ ή να κόψουν τον κ***λο τους να το φτιάξουν κ μέχρι να γίνει 100αρα δε θα πληρώνεις  ολόκληρο το ποσό

στην επικοινωνία cc κ την ΕΕΤΤ k αν θες κατευθεία καταγγελία στην ΕΕΤΤ να τους τρέξεις

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτήσεις  για να διευκρινιστεί κάτι :

1.Τεχνικός της NOVA ήρθε στο σπίτι;

2. Τον ΟΤΕ ποιος τον έφερε και σου μέτρησε την γραμμή; Η NOVA έπειτα από τα παράπονά σου και έπειτα από την επίσκεψη του τεχνικού της;

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολα σφάλματα στην γραμμή ισως φτεει η καλωδίωση του σπιτιου σου.. 

Με 19 attenuatetion θεωρείται μακρια και είναι απαγορευτικό για 100αρα?? για πειτε ρε παιδιά γτ δεν νομιζω εγω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, vagelis2019 said:

Με 19 attenuatetion θεωρείται μακρια και είναι απαγορευτικό για 100αρα?? για πειτε ρε παιδιά γτ δεν νομιζω εγω.. 

Το fritzbox με βγαζει στα 200 μετρα περιπου απο την καμπινα. Με αυτην την πληροφορια στο μυαλο , το ZTE οπως της παραπανω εικονας μου βγαζει (up/down) 0/6.6 attenuation. Αρα ναι , το 19 πρεπει να σημαινει μεγαλη αποσταση. Τωρα αν ειναι απαγορευτικο για 100αρα..τι να σου πω. Δεν ξερουμε τι γινεται με την εσωτ. καλωδιωση του φιλου , ωστε να δουμε ποσο μαξ να πιανει απο την γραμμη. Ισως να μην πιανει 100 , αλλα καπου κοντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...