Προς το περιεχόμενο

TCL NXTPAPER 11 Review - Tablet χάρμα οφθαλμών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα προβλήματα ή μία από τις προκλήσεις, αν προτιμάτε, που φέρνει μαζί της η ακατάπαυστη χρήση της τεχνολογίας, είναι η έκθεση των ματιών των ανθρώπων σε οθόνες.

Από το tablet στο smartphone κι από την τηλεόραση στον υπολογιστή, οι ώρες που περνάμε μπροστά από μία οθόνη σε καθημερινή βάση φτάνουν συχνά σε δυσθεώρητα νούμερα.

Οι ειδικοί έχουν κρούσει επανειλημμένα τον κώδωνα του κινδύνου σε ό,τι αφορά την υγεία των ματιών μας, με τους κατασκευαστές να έχουν σκύψει τα τελευταία χρόνια πάνω από το πρόβλημα, προσπαθώντας να βρουν λύση. Η TCL είναι ένας εξ αυτών, έχοντας αναπτύξει την τεχνολογία NXTPAPER με την οποία έχει πλαισιώσει το tablet της, NXTPAPER 11. Τι προσφέρει αυτό και πού υπερτερεί έναντι του ανταγωνισμού; Πάμε να το αναλύσουμε.

Το NXTPAPER 11 είναι μία πρόταση στις 11 ίντσες ή για να ακριβολογούμε στις 10,95. Οι διαστάσεις του είναι 259,04 x 163,64 x 6,9 χιλ. ενώ το βάρος του κυμαίνεται στα 462 γραμμάρια. Παίρνοντάς το στα χέρια σας, θα διαπιστώσετε ότι η κατασκευή και συναρμολόγησή του είναι αρκετά στιβαρές (απόρροια του σώματος αλουμινίου), αποπνέοντας έτσι έναν premium αέρα που για τα οικονομικά του δεδομένα. Η προτεινόμενη τιμή λιανικής στη χώρα μας είναι €280 συνιστά μάλλον ευχάριστη έκπληξη, με την εντυπωσιακή συσκευασία να περιλαμβάνει θήκη προστασίας και το Τ-Pen που θα μιλήσουμε στη συνέχεια.

image.jpeg

Στην πρόσοψη δεσπόζει η οθόνη LCD ενώ στις πλάγιες όψεις θα βρείτε όλα κι όλα δύο πλήκτρα: αυτό της ενεργοποίησης και εκείνο της αυξομείωσης της έντασης του ήχου. Η συσκευή έρχεται και με τέσσερα στερεοφωνικά ηχεία εκ δεξιών και εξ ευωνύμων ενώ διατίθεται μόνο σε ένα χρώμα (σκούρο γκρι).

Πριν περάσουμε στην οθόνη που αποτελεί και το μεγάλο «όπλο» του NXTPAPER 11, θα ήταν καλό να μιλήσουμε για το πρόβλημα που έρχεται να λύσει εκείνη: τη βλαβερή μπλε ακτινοβολία. Είμαστε σίγουροι πως θα έχετε συναντήσει τον παραπάνω όρο σε αρκετές περιπτώσεις. Αυτό που ενδεχομένως όμως να μη γνωρίζετε είναι πως δεν έχουν όλα τα είδη μπλε ακτινοβολίας τα ίδια βλαβερά αποτελέσματα. Η μπλε ακτινοβολία εντοπίζεται στο ορατό φάσμα, ανάμεσα στα 380 και τα 500 nm. Ξεχωρίζει γιατί διαθέτει το μικρότερο μήκος κύματος και κατ’ επέκταση την υψηλότερη ενέργεια από το ορατό φως. Σύμφωνα με τους ειδικούς, η βλαβερή μπλε ακτινοβολία είναι εκείνη μεταξύ 415 και 455 nm.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει reviews και οι περισσότεροι λένε ότι αν το χρησιμοποιήσεις σαν tablet είναι πιο αργό από τον θάνατο. Δηλαδή αν είναι να το χρησιμοποιείς σαν e-reader είναι ΟΚ αλλά σε οτιδήποτε άλλο όχι.

Για κάποιον μαγικό λόγο κάποιοι είπαν ότι έχει και bloatware. Ποτέ δεν θα καταλάβω τις εταιρίες που βάζουν ένα σωρό βλακείες στις android συσκευές τους.

Ζω για την στιγμή που θα κάνει μία εταιρία ένα android gadget και να μην έχει μέσα τίποτα εκτός από το google store και τις ρυθμίσεις τις συσκευής.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα για support λογισμικού ενός έτους και μόνο. Αν ισχύει τότε υπάρχει χωρίς λόγο, όταν εκεί κοντά υπάρχουν τόσες άλλες λύσεις και επώνυμες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξεργαστής μεσαίας κατηγορίας του 2018 με 4GB RAM από TLC... στα 279€... Οκ, βγάζουμε και 30€ τη γραφίδα... και πάλι ακριβό.

https://www.skroutz.gr/s/46628266/TCL-NXTPAPER-11-11-Tablet-me-WiFi-4GB-128GB-Dark-Gray.html 

Καλή η οθόνη, αλλά όχι... Υπάρχουν επιλογές. Η κόρη μου έχει tablet με mediatek g99 και πάλι είναι μέτρια κατάσταση.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/mediatek-helio-p60-vs-mediatek-helio-g99

Ο P60 με τον Ρ60Τ έχουν διαφορά μόνο στο ότι ο p60 υποστηρίζει LTE...

Αυτό είναι ταμπλετ για 200€ max και αυτό μόνο και μόνο λόγω οθόνης και το ότι στη συσκευασία έχει το πενάκι.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Έχω διαβάσει reviews και οι περισσότεροι λένε ότι αν το χρησιμοποιήσεις σαν tablet είναι πιο αργό από τον θάνατο. Δηλαδή αν είναι να το χρησιμοποιείς σαν e-reader είναι ΟΚ αλλά σε οτιδήποτε άλλο όχι.

Για κάποιον μαγικό λόγο κάποιοι είπαν ότι έχει και bloatware. Ποτέ δεν θα καταλάβω τις εταιρίες που βάζουν ένα σωρό βλακείες στις android συσκευές τους.

Ζω για την στιγμή που θα κάνει μία εταιρία ένα android gadget και να μην έχει μέσα τίποτα εκτός από το google store και τις ρυθμίσεις τις συσκευής.

Βάλε custom rom. Μόνο έτσι.

Εδώ και χρόνια οι κατασκευαστές εισπράτουν από τρίτες εταιρείες χρήματα για να βάλουν το bloatware. Δε νομίζω να αλλάξει σύντομα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η TCL βγάζει πολύ τιμια προιόντα.Έχω πάρει 2 κινητά TCL 20 plus black friday στα παιδιά μου στα 105€ το ένα και εδώ και 2 χρονια παίζουν ασταμάτητα τα πάντα.Αλλά αυτό το paper view δεν μπορώ να το καταλάβω..Η οθόνη έχει μια θολή επίστρωση που είχαν τα πρώτα κινητά ταμπλετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υφη αλλαζει lcd οθονη ειναι, δεν νομιζω να  ειναι σαν το kindle και τα αναλογα εγχρωμα πολλαπλασιας τιμης, υπαρχει μειωση του μπλε φωτος και στις αλλες lcd οθονες στο κανει πιο κιτρινο, στα 300 παιρνεις απ εξω oled με 870

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JonnyBoy είπε

  Insomnia, εκτός από την εμπειρία θέασης γράψε και κάτι για την γραφίδα και τις εφαρμογές που την υποστηρίζουν!

Υποτίθεται ότι την γραφίδα την χρησιμοποιείς αντί για το δάχτυλο...Και πρέπει να χρησιμοποιείται σε όλα τα apps

4 ώρες πριν, akmakas είπε

Η TCL βγάζει πολύ τιμια προιόντα.Έχω πάρει 2 κινητά TCL 20 plus black friday στα παιδιά μου στα 105€ το ένα και εδώ και 2 χρονια παίζουν ασταμάτητα τα πάντα.Αλλά αυτό το paper view δεν μπορώ να το καταλάβω..Η οθόνη έχει μια θολή επίστρωση που είχαν τα πρώτα κινητά ταμπλετ.

Και καλά ότι δεν κουράζονται τα μάτια μας και δεν αλλοιώνεται η όραση μας

Και καλά 

17 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Έχω διαβάσει reviews και οι περισσότεροι λένε ότι αν το χρησιμοποιήσεις σαν tablet είναι πιο αργό από τον θάνατο. Δηλαδή αν είναι να το χρησιμοποιείς σαν e-reader είναι ΟΚ αλλά σε οτιδήποτε άλλο όχι.

Για κάποιον μαγικό λόγο κάποιοι είπαν ότι έχει και bloatware. Ποτέ δεν θα καταλάβω τις εταιρίες που βάζουν ένα σωρό βλακείες στις android συσκευές τους.

Ζω για την στιγμή που θα κάνει μία εταιρία ένα android gadget και να μην έχει μέσα τίποτα εκτός από το google store και τις ρυθμίσεις τις συσκευής.

Αναγκαστικά θα περάσεις custom rom

Αν το αγοράσεις

Εκτός αν πας σε Lenovo Tab 9 (που έχει μηδενικό bloatware) και με μόνο 3Gb Ram

17 ώρες πριν, mistiri0 είπε

Κάπου διάβασα για support λογισμικού ενός έτους και μόνο. Αν ισχύει τότε υπάρχει χωρίς λόγο, όταν εκεί κοντά υπάρχουν τόσες άλλες λύσεις και επώνυμες.

Και η TCL επώνυμη είναι

(Αλλά μόνο στην Κίνα)(Βέβαια από το 2015 της ανοίκει το 15% της Παγκόσμιας Αγοράς των Ηλεκτρονικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενδιαφέρον , βγαίνει και κινητό nxtpaper , λες να είναι καλύτερο απο Kindle scribe , remarkable , boox e-ink , Lenovo smart paper ? ? καλά τα reviews  αλλά πρέπει  να το δούμε απο κοντά , ο Κώτσος το φέρνει νομίζω

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ethereum said:

λες να είναι καλύτερο απο Kindle scribe , remarkable , boox e-ink , Lenovo smart paper ? ? καλά τα reviews  αλλά πρέπει  να το δούμε απο κοντά , ο Κώτσος το φέρνει νομίζω

Δεν έχει e-ink display οπότε δύσκολα...Φαίνεται πάντως σημαντικά καλύτερο από τις τυπικές lcd οθόνες για διάβασμα.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...