Προς το περιεχόμενο

Νέο Σύστημα για αγορά στον μήνα των προσφορών (BF)


gotthard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα να κάνω μια λίστα για υπολογιστή στον μικρό μου (15 ετών). Δεν έχω εμπειρία οπότε η βοήθεια θα είναι πολύτιμη. Το σέτ το έκανα με προτάσεις που έγιναν σε άλλα νήματα εδώ μέσα . Για την ώρα παίζει fortnite αλλά σίγουρα θα θέλει να δοκιμάσει πράμα ερχόμενος απο ps4.

Ποσό που διαθέτουμε : 700

 

Χρήση υπολογιστή : gaming λογικά αν και τον τραβάει η επεξεργασία βίντεο (ξέρω πως δεν φτάνουν τα χρήματα)

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?  Όχι. Υπάρχει η LG 32UK550-B VA HDR

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).  Θεσ/νίκη ΑΛΛΑ σκοπός μου είναι να παρακολουθήσω την αγορά (Ελληνική και Ευρωπαϊκή)

και να αγοράσω τα κομμάτια σε τυχόν ευκαιρίες που θα παρουσιαστούν ως τα Χριστούγεννα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Skroutz και Amazon θα ηγηθούν

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Οχι

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι

 

Screenshot (33).png

Επεξ/σία από gotthard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To screenshot που έχεις βάλει τι είναι;

Κάθε άλλο παρά καλή ευκαιρία...

4k μόνιτορ...για fortnite κάτι γίνεται, γενικότερα 4k σε άλλα games μην περιμένεις να δεις σε αυτό το budget.

5600g  δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς.

5500 με b450 ίσως αξίζει με την λογική για να διαθέσεις το μεγαλύτερο ποσό στην κάρτα λόγω 4k.

Σε διαφορετική περίπτωση r5-5600/b550 είναι ιδανικό σενάριο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nickol-us είπε

To screenshot που έχεις βάλει τι είναι;

Κάθε άλλο παρά καλή ευκαιρία...

4k μόνιτορ...για fortnite κάτι γίνεται, γενικότερα 4k σε άλλα games μην περιμένεις να δεις σε αυτό το budget.

5600g  δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς.

5500 με b450 ίσως αξίζει με την λογική για να διαθέσεις το μεγαλύτερο ποσό στην κάρτα λόγω 4k.

Σε διαφορετική περίπτωση r5-5600/b550 είναι ιδανικό σενάριο.

 

Χρησιμοποίησα πρόγραμμα σύνθεσης υπολογιστή από γνωστό μαγαζί. Απλά για να τα έχω μαζεμένα κάπως και να έχω μια αρχική ενδεικτική εικόνα της τιμής. Το βλέπω και εγώ καλό το σενάριο r5, 5600/b550. Κουτί και τροφοδοσία που δεν έχω την παραμικρή ιδέα, έχουμε κάποια πρόταση ή κάτι που πρέπει να ξέρω και να προσέξω; 5600 επίσης σκέτη; τα x, g κλπ αλλάζουν κάτι; 

Επεξ/σία από gotthard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, gotthard είπε

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?  Όχι. Υπάρχει η LG 32UK550-B VA HDR

Θες και οθόνη. Παντελώς ακατάλληλη για gaming σύστημα στο budget που δίνεις.

Τα παιχνίδια, γιατί δε θα μείνει μόνο στο fortnite, αρχικά θα κολλάνε συνέχεια. Θα ρίχνει την ανάλυση για να παίζουν πιο στρωτά, όμως θα πιξελιάzουν γιατί είναι μεγάλη η οθόνη (32"). Συν του ότι είναι VA. Δε θα μείνει καθόλου ικανοποιημένος.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Θες και οθόνη. Παντελώς ακατάλληλη για gaming σύστημα στο budget που δίνεις.

Τα παιχνίδια, γιατί δε θα μείνει μόνο στο fortnite, αρχικά θα κολλάνε συνέχεια. Θα ρίχνει την ανάλυση για να παίζουν πιο στρωτά, όμως θα πιξελιάzουν γιατί είναι μεγάλη η οθόνη (32"). Συν του ότι είναι VA. Δε θα μείνει καθόλου ικανοποιημένος.

Αυτό μου διαλύει όλα τα σχέδια, καθώς δεν φτάνει το ποσό. Τώρα μπήκα σε αδιέξοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gotthard είπε

Αυτό μου διαλύει όλα τα σχέδια, καθώς δεν φτάνει το ποσό. Τώρα μπήκα σε αδιέξοδο. 

Όχι απαραίτητα. Απλώς σου επισημαίνω ότι αυτή η οθόνη ζητάει αρκετά ακριβότερο κομπιούτερ και πάλι δε θα είναι η οθόνη που θα δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα ούτε σε αυτή την περίπτωση. Θα θέλει σίγουρα να την αλλάξει στο μέλλον ακόμα και να ανέβαες λίγο το budget, άρα δεν πρέπει να πας σε σύστημα που στοχεύει να την αξιοποίησει.

Η αλήθεια είναι ότι τα πιτσιρίκια είναι απαιτητικά και αν δε διαθέσεις σε βάθος χρόνου παραπάνω από εφτά κατοστάρικα δε θα ξεμπερδέψεις. Τι κάνεις τώρα είναι το θέμα. 144Ηz οθόνη θα στη ζητήσει αργά ή γρήγορα ο γιος σου, δεν τη γλυτώνεις.

Νομίζω ότι πρέπει να κάνετε ένα σύστημα προσανατολισμένο για 1080p/144Hz βάσει των οικονομικών σου. Δηλαδή έμφαση σε επεξεργαστή και μικρή κάρτα γραφικών. Ξεκινάς με αυτή την οθόνη και βάζεις στο πρόγραμμα τα δυόμιση κατοστάρικα που κάνει αυτή που θα χρειαστείς. Με ενδιάμεση, μεσοβέζικη λύση μια 1080p/60Hz. Και δανική θα μπορούσες να βρεις μια τέτοια ή μεταχειρισμένη στο πενηντάευρο. Την 4k, αν δεν έχεις τη χρειάζεσαι αλλού, θα μπορούσες να την βάλεις αγγελία για πούλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Όχι απαραίτητα. Απλώς σου επισημαίνω ότι αυτή η οθόνη ζητάει αρκετά ακριβότερο κομπιούτερ και πάλι δε θα είναι η οθόνη που θα δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα ούτε σε αυτή την περίπτωση. Θα θέλει σίγουρα να την αλλάξει στο μέλλον ακόμα και να ανέβαες λίγο το budget, άρα δεν πρέπει να πας σε σύστημα που στοχεύει να την αξιοποίησει.

Η αλήθεια είναι ότι τα πιτσιρίκια είναι απαιτητικά και αν δε διαθέσεις σε βάθος χρόνου παραπάνω από εφτά κατοστάρικα δε θα ξεμπερδέψεις. Τι κάνεις τώρα είναι το θέμα. 144Ηz οθόνη θα στη ζητήσει αργά ή γρήγορα ο γιος σου, δεν τη γλυτώνεις.

Νομίζω ότι πρέπει να κάνετε ένα σύστημα προσανατολισμένο για 1080p/144Hz βάσει των οικονομικών σου. Δηλαδή έμφαση σε επεξεργαστή και μικρή κάρτα γραφικών. Ξεκινάς με αυτή την οθόνη και βάζεις στο πρόγραμμα τα δυόμιση κατοστάρικα που κάνει αυτή που θα χρειαστείς. Με ενδιάμεση, μεσοβέζικη λύση μια 1080p/60Hz. Και δανική θα μπορούσες να βρεις μια τέτοια ή μεταχειρισμένη στο πενηντάευρο. Την 4k, αν δεν έχεις τη χρειάζεσαι αλλού, θα μπορούσες να την βάλεις αγγελία για πούλημα.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέτεις να με ενημερώσεις. Από την μία καλά κάνουν και απαιτούν, από την άλλη εγώ επιμένω για υπολογιστή (Ο μικρός και με ps5) χαρούμενος θα ήταν. Βέβαια το οικονομικό πάντα είναι τροχοπέδη. Προσωπικά και το 1080 gaming εμένα μου φαίνεται μια χαρά (εξάλλου το gaming είναι που πρέπει να μετράει και όχι οι επιδόσεις). Αν θα βρεις χρόνο και μπορείς σε παρακαλώ, δώσε μου μια λίστα για ψώνια επάνω σε αυτό το σύστημα. Δεν ξέρω αν αυτά που επέλεξα κάνουν ή δεν κάνουν. Ότι έχω γράψει παραπάνω δεν το έχω υποχρεωτικό να το αγοράσω καινούργιο. Είτε προσφορά θα κοιτάξω, είτε μεταχειρισμένο. Ότι δεν βρω θα πάω σε αγορά του στην τρέχουσα τιμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gotthard είπε

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέτεις να με ενημερώσεις. Από την μία καλά κάνουν και απαιτούν, από την άλλη εγώ επιμένω για υπολογιστή (Ο μικρός και με ps5) χαρούμενος θα ήταν. Βέβαια το οικονομικό πάντα είναι τροχοπέδη. Προσωπικά και το 1080 gaming εμένα μου φαίνεται μια χαρά (εξάλλου το gaming είναι που πρέπει να μετράει και όχι οι επιδόσεις). Αν θα βρεις χρόνο και μπορείς σε παρακαλώ, δώσε μου μια λίστα για ψώνια επάνω σε αυτό το σύστημα. Δεν ξέρω αν αυτά που επέλεξα κάνουν ή δεν κάνουν. Ότι έχω γράψει παραπάνω δεν το έχω υποχρεωτικό να το αγοράσω καινούργιο. Είτε προσφορά θα κοιτάξω, είτε μεταχειρισμένο. Ότι δεν βρω θα πάω σε αγορά του στην τρέχουσα τιμή. 

Λόγο του μπάτζετ που διαθέτεις θα πρότεινα να ξεχάσεις καλύτερα το 4k gaming και να επικεντρωθείς σε σύνθεση για 1080p.

Το ps5 θα ήταν ιδανική λύση με πολύ λιγότερα χρήματα πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Η αλήθεια είναι ότι τα πιτσιρίκια είναι απαιτητικά

Εβαλες το δακτυλο στην πληγη, τωρα. Η 8χρονη εγγονα μου θελει ταμπλετ. Bαζω χρημνατα στην ακρη, απο τωρα. γιατι στα 15 της, σηγουρα θα θελει AMD theadripper pro 5995 wy με 64 cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dpolal είπε

Λόγο του μπάτζετ που διαθέτεις θα πρότεινα να ξεχάσεις καλύτερα το 4k gaming και να επικεντρωθείς σε σύνθεση για 1080p.

Το ps5 θα ήταν ιδανική λύση με πολύ λιγότερα χρήματα πάντως.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά θέλω να έχει υπολογιστή για να μάθει κιόλας εκτός από παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2023 στις 11:22 ΠΜ, gotthard είπε

Κουτί και τροφοδοσία που δεν έχω την παραμικρή ιδέα, έχουμε κάποια πρόταση ή κάτι που πρέπει να ξέρω και να προσέξω; 5600 επίσης σκέτη; τα x, g κλπ αλλάζουν κάτι; 

Στα είπαν ήδη πολύ σωστά τα παιδιά ,με το 4κ μόνιτορ εκτός του ότι είναι πιο πολύ γραφείου μόνιτορ (βάση specs) και όχι για gaming,σκάβεις και το λακο σου.Μολις πάει να δοκιμάσει κάτι εκτός fortnite θα σου λέει για αναβάθμιση.Απο την άλλη αν πας σε 1080p θα πρέπει να κοιτάς σε μικρότερο μέγεθος σε ιντσες.Ιδανικα 24 άντε βία 27.Αυτο θα ενοχλήσει το μικρό?Όσων αφορά τους επεξεργαστές o 5600g έχει ενσωματωμενα γραφικά και είναι pcie3 ,ο 5600 είναι δυνατότερος κ pcie 4 αλλα δεν έχει τα ενσωματωμένα (πράγμα που από τη στιγμή που θα  βάλεις κάρτα δεν σε απασχολει ) κ ο 5600x έχει ελαφρώς καλύτερες συχνότητες από τον 5600 αλλά όχι κάτι που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής.Υπαρχει και ο 5500 που πρακτικά είναι ο 5600g χωρίς τα ενσωματωμένα γραφικά.5600g k 5500 είναι καλύτερο να πας με b450 μητρική (λόγω pci3),σαν αυτή που κοιταγες, ενώ 5600 καλύτερα με b550 αλλά θα σου βγει λιγο παραπάνω, για τον 5600 κοίτα να έχει ένα υποτυπώδες heatsink στα vrm μην είναι τελείως γυμνή.Τα υπόλοιπα από άποψη specs στο budget σου είναι λίγο πολύ αυτά που κοιταγες ήδη.Μπορεις να χρησιμοποιήσεις σε πρώτο χρονο το stock cooler που έρχεται με τον επεξεργαστή να γλιτώσεις μερικά από εκεί  και το επόμενο καλοκαίρι που θα ανέβουν οι θερμοκρασίες το κοιτάς για αλλαγη.Τροφοδοτικο εγώ θα έβαζα  κάτι ποιοτικό σε gold γύρω στα 500w για αυτά που κοιτάς  πχ https://www.skroutz.gr/s/30023281/Seasonic-G12-GC-550-550W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Gold.html.Σε κουτί προτίμησε κάτι με διάτρητο μπροστινό (mesh) ,και δες τι ανεμιστήρες περιλαμβάνει ή αν θα πρέπει να προσθέσεις εσύ.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gotthard είπε

Ότι έχω γράψει παραπάνω δεν το έχω υποχρεωτικό να το αγοράσω καινούργιο. Είτε προσφορά θα κοιτάξω, είτε μεταχειρισμένο. Ότι δεν βρω θα πάω σε αγορά του στην τρέχουσα τιμή. 

Τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο. Θέλει πολλές γνώσεις για να αντιληφθείς την κατάστασή τους.

4 ώρες πριν, gotthard είπε

Δεν ξέρω αν αυτά που επέλεξα κάνουν ή δεν κάνουν.

Δεν τα πήγες καθόλου άσχημα.

3 ώρες πριν, gotthard είπε

Αν θα βρεις χρόνο και μπορείς σε παρακαλώ, δώσε μου μια λίστα για ψώνια επάνω σε αυτό το σύστημα

Η λίστα μου στερείται πρωτοτυπίας όσο δε φαντάζεσαι!

Μητρική

Επεξεργαστής

Ψύκτρα

Μνήμες

Κάρτα Γραφικών

Τροφοδοτικό

Μνήμες έχω βάλει 2x8=16GB και μου βγαίνουν στα 600 κατοστάρικα από mgmanager:

Spoiler

3456.jpg.682efd1eae4889f3d99096042e93f15e.jpg

Πάστα έχει η ψύκτρα μέσα και λείπει μόνο το κουτί και ένας ssd.

Κουτί βάζω το Cougar MX410 Mesh-G RGB στα 70 ευρώ. Είναι καλύτερο από το Sharkoon που έχεις βάλει.

M.2 Nvme Ssd βάλε έναν φτηνό 1ΤΒ των 50-60 ευρώ. Δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές, ούτε αξίζει σε τόσο στριμωγμένο σύστημα να κόψεις από άλλα εξαρτήματα ή την χωρητικότητα του, για να πας σε καλύτερες ταχύτητες ή μεγαλύτερη αξιοπιστία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών 7800 ΧΤ
Για οθόνη δες αργότερα μια 1440p
4K απλά είναι τοο much σαν ανάλυση - να φανταστείς εχω 4Κ oled 55" και μια χαρά παίζω σε 1440p...
1080p είναι πολύ λίγο - είναι ανάλυση που παίζαμε 15 χρόνια πριν....
Οπότε 1440p για μένα

 

amd5600build.png

Βασικά τώρα είδα το budget, γνώμη μου βάλε μια 4060 τουλάχιστον για κάρτα γραφικών και ας χρειαστεί να ανέβεις. Ψύκτρα κάποια με 125+ TDP ή καλύτερη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2023 στις 5:56 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο. Θέλει πολλές γνώσεις για να αντιληφθείς την κατάστασή τους.

Ψύκτρα

 

 

Ψύκτρα να προσθέσω μια δοκιμασμένη και αρκετά καλή για τα χρήματα της; 

https://www.e-shop.gr/deepcool-ag400-hp-cooler-p-PER.592560?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI5YeRpbaZggMVWlFBAh1dUwGCEAQYASABEgJjovD_BwE

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2023 στις 5:56 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο. Θέλει πολλές γνώσεις για να αντιληφθείς την κατάστασή τους.

Δεν τα πήγες καθόλου άσχημα.

Η λίστα μου στερείται πρωτοτυπίας όσο δε φαντάζεσαι!

Μητρική

Επεξεργαστής

Ψύκτρα

Μνήμες

Κάρτα Γραφικών

Τροφοδοτικό

Μνήμες έχω βάλει 2x8=16GB και μου βγαίνουν στα 600 κατοστάρικα από mgmanager:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

3456.jpg.682efd1eae4889f3d99096042e93f15e.jpg

Πάστα έχει η ψύκτρα μέσα και λείπει μόνο το κουτί και ένας ssd.

Κουτί βάζω το Cougar MX410 Mesh-G RGB στα 70 ευρώ. Είναι καλύτερο από το Sharkoon που έχεις βάλει.

M.2 Nvme Ssd βάλε έναν φτηνό 1ΤΒ των 50-60 ευρώ. Δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές, ούτε αξίζει σε τόσο στριμωγμένο σύστημα να κόψεις από άλλα εξαρτήματα ή την χωρητικότητα του, για να πας σε καλύτερες ταχύτητες ή μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Ενδιαφέρον και μπορεί να το ακολουθήσω και με ευλάβεια. Ίσως με προσφορές βγει συνολικά πιο φθηνά από 600 και με μια μικρή υπέρβαση στην ήδη υπέρβαση του ποσού, να καταφέρω να αγοράσω και οθόνη. Είδα στο σκρουτζ μια οθόνη στα 170 με ανάλυση για 2κ. Ευχαριστώ ξανά. 

Στις 27/10/2023 στις 8:22 ΜΜ, hln3 είπε

Κάρτα γραφικών 7800 ΧΤ
Για οθόνη δες αργότερα μια 1440p
4K απλά είναι τοο much σαν ανάλυση - να φανταστείς εχω 4Κ oled 55" και μια χαρά παίζω σε 1440p...
1080p είναι πολύ λίγο - είναι ανάλυση που παίζαμε 15 χρόνια πριν....
Οπότε 1440p για μένα

 

amd5600build.png

Βασικά τώρα είδα το budget, γνώμη μου βάλε μια 4060 τουλάχιστον για κάρτα γραφικών και ας χρειαστεί να ανέβεις. Ψύκτρα κάποια με 125+ TDP ή καλύτερη

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ειδικά σε θέμα οθόνη μπήκα ήδη στο ψάξιμο για να βρω τρόπο να την προσθέσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...