Προς το περιεχόμενο

Θέμα με GPU...


redbighunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Αντιμετωπίζω το εξής θέμα...που δεν ξέρω που οφείλεται...

Είχα να ανοίξω το PC 4-5 μήνες λόγω συνεχών υποχρεωσεων και το είχα εκτός ρεύματος....

Είχα πάρει το block της GPU rtx 3080...αλλά δεν είχα προλάβει να το βάλω πάνω...κι έτσι μπήκε αυτό το σκ που επιτέλους βρήκα χρόνο!

Κουμπωθηκαν όλα κομπλέ ...εξαερωσεις κτλ...μπουταρει Windows...

Λέω ας βάλω ένα παιχνιδάκι έτσι για το καλό.... αλλά...μετά από 2 λεπτά για άγνωστο λόγο η κάρτα χάνει το σήμα και η οθόνη δείχνει no signal!

Βάζω να τρέξει furmark... ακριβώς τα ίδια....

Από το furmark...η κάρτα φτάνει 73 βαθμούς μέσα στα 1-2 λεπτά πριν χάσει το σήμα...

Λύνω την κάρτα.. τα καθαρίζω όλα...ξανά από την αρχή... δέσιμο...και τώρα το PC δείχνει το logo της μητρικής...για λίγα δευτερόλεπτα μαύρη οθόνη...και μετά no signal!

Ομοίως κι αν μπω στο bios της μητρικής...μετά από λίγα δευτερόλεπτα...no signal...

Υπόψιν το PC δούλευε κομπλέ την τελευταία φορά που το άνοιξα (4-5 μήνες πριν δλδ) και δεν είναι η πρώτη μου υδροψυξη...

Επίσης δοκίμασα άλλη ίδια κάρτα γραφικών φίλου...και το PC δουλεύει κομπλέ!

 

Καμία ιδέα???

Επεξ/σία από redbighunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα μαλλον τα τιναξε, αφου αλλαξες και καρτα θα δοκιμασες να ξαναπερασεις drivers(DDU). Το μονο που εμεινε να βαλεις την 3080 σε αλλο πισι.

Η αλλη καρτα που δοκιμασες ητανε το ιδιο ενεργοβορα? Το αναφερω σε περιπτωση που το τροφοδοτικο κανει "παιχνιδια".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα είναι η gigabyte eagle oc και block της barrow

Η άλλη κάρτα φίλου που δοκίμασα είναι η ίδια ακριβώς υλοποίηση 

Ddu δεν δοκίμασα να πω την αλήθεια αφού με άλλη ίδια ακριβώς κάρτα δουλεύει κομπλέ σε όλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, redbighunter είπε

Λύνω την κάρτα.. τα καθαρίζω όλα...ξανά από την αρχή... δέσιμο...

Έβαλες ξανά από την αρχή την υδρόψυξη ή έβαλες πάλι τη stock ψύκτρα της κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Έβαλες ξανά από την αρχή την υδρόψυξη ή έβαλες πάλι τη stock ψύκτρα της κάρτας;

Ξανά την υδροψυξη...αλλά θα δοκιμάσω και την stock ψυκτρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, redbighunter είπε

Ξανά την υδροψυξη...αλλά θα δοκιμάσω και την stock ψυκτρα 

Με ψυχραιμία. Έχω μια υποψία ότι έχεις πολύ κακή ψύξη εκτός του πυρήνα. Στα VRM μάλλον. Πιστεύω η σωστή κίνηση είναι να βάλεις πάλι την stock ψύκτρα και να ελέγξεις αν η κάρτα δουλεύει καλά με αυτήν ή έχει πάθει βλάβη.

Με την επανατοποθέτηση της υδρόψυξης κάποια thermal pads ίσως να πατάνε ακόμα χειρότερα ή καθόλου και για αυτό να χάνει την εικόνα γρηγορότερα και να μην είναι ήδη χαλασμένη η κάρτα.

Με την αερόψυξη, βάλε κανα ελαφρύ παιχνίδι για αρχή και άσε τα βαριά τεστ για αργότερα ή αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Με ψυχραιμία. Έχω μια υποψία ότι έχεις πολύ κακή ψύξη εκτός του πυρήνα. Στα VRM μάλλον. Πιστεύω η σωστή κίνηση είναι να βάλεις πάλι την stock ψύκτρα και να ελέγξεις αν η κάρτα δουλεύει καλά με αυτήν ή έχει πάθει βλάβη.

Με την επανατοποθέτηση της υδρόψυξης κάποια thermal pads ίσως να πατάνε ακόμα χειρότερα ή καθόλου και για αυτό να χάνει την εικόνα γρηγορότερα και να μην είναι ήδη χαλασμένη η κάρτα.

Με την αερόψυξη, βάλε κανα ελαφρύ παιχνίδι για αρχή και άσε τα βαριά τεστ για αργότερα ή αύριο.

Τοοοοσο γρήγορα χτυπάνε θερμοκρασίες τα vrm...που δεν προλαβαίνει ούτε καν να μπουταρει?

Και έχω και αλλαγμένα pads με gelid extreme σχεδόν από τότε που την πήρα...και οι θερμοκρασίες με αέρα ήταν παααρα πολύ καλές! Τα ίδια pads έχει και τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, redbighunter είπε

Και έχω και αλλαγμένα pads με gelid extreme σχεδόν από τότε που την πήρα.

Δεν είχε το block δικά του thermal pad?Συνήθως είναι σε διαφορετικά πάχη από τα μαμά αυτά των block ,αν και barrow δεν έχει πέσει στα χέρια μου..Το τσεκαρες αυτό στο manual εγκατάστασης?Το λέω μήπως έχει μπει κάνα πιο χοντρό ή πολύ λεπτό pad σε κάποιο σημείο  και εμποδίζει vrm ή πυρήνα να κάνουν σωστή επαφή με το block.Η μήπως με το waterblock έπρεπε να βάλεις και σε κάποιο άλλο σημείο thermal pad ,που με την προηγούμενη ψυχτρα έκανε τη δουλειά ο αέρας.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, niko13 είπε

Δεν είχε το block δικά του thermal pad?Συνήθως είναι σε διαφορετικά πάχη από τα μαμά αυτά των block ,αν και barrow δεν έχει πέσει στα χέρια μου..Το τσεκαρες αυτό στο manual εγκατάστασης?Το λέω μήπως έχει μπει κάνα πιο χοντρό pad σε κάποιο σημείο  και εμποδίζει vrm ή πυρήνα να κάνουν σωστή επαφή με το block.Η μήπως με το waterblock έπρεπε να βάλεις και σε κάποιο άλλο σημείο thermal pad ,που με την προηγούμενη ψυχτρα έκανε τη δουλειά ο αέρας.

Δεν το τσεκαρα αυτό...όσες φορές έχω βάλει fullcover block τα μαμά pads ήταν και ότι έβαζαν και οι υπόλοιπες εταιρίες water-cooling! Και τα pads της barrow δεν μπορεί να είναι καλύτερα από τα gelid extreme!  Πάντως pads έχουν μπει σε memory...vrms σε όλα! Ακόμη και στην πίσω πλευρά μιας και το backplate είναι μεταλλικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, redbighunter είπε

Δεν το τσεκαρα αυτό...όσες φορές έχω βάλει fullcover block τα μαμά pads ήταν και ότι έβαζαν και οι υπόλοιπες εταιρίες water-cooling! Και τα pads της barrow δεν μπορεί να είναι καλύτερα από τα gelid extreme!  Πάντως pads έχουν μπει σε memory...vrms σε όλα! Ακόμη και στην πίσω πλευρά μιας και το backplate είναι μεταλλικό!

Φίλε μου βρες το manual να δεις πως λέει ο κατασκευαστής να γίνει η εγκατάσταση και τι πάχος είναι τα pads που βάζει η barrow.Είναι 0.5/1/2/3 mm? Τα gelid που έχεις ξέρεις πόσο είναι σε πάχος ηδη.Αν είναι το ίδιο,οκ.Σε δεύτερο χρόνο δες που λεει να βάλεις pads η barrow μπρος κ πίσω από την καρτα,αν έχεις σε όλες τις θέσεις πάλι οκ.Οτι block έχει περάσει από τα χέρια μου (κ τώρα έχω) δεν είναι για χρήση με τα pads που είχε η μαμά ψυχτρα της κάρτας,για αυτό και οι εταιρίες στέλνουν τα δικά τους.Ειναι συνήθως  διαφορετικό πάχος και μπορεί να μην ακούγεται πολύ αλλά 1mm διαφορα είναι αρκετό καμμια φορά  για να μην κάνει επαφή σωστά το block.Δεν είναι τίποτα να τα τσεκαρεις όλα αυτά,αλλιώς μάλλον κλαίμε την κάρτα έτσι όπως τα περιγράφεις.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, redbighunter είπε

Δεν το τσεκαρα αυτό...όσες φορές έχω βάλει fullcover block τα μαμά pads ήταν και ότι έβαζαν και οι υπόλοιπες εταιρίες water-cooling! Και τα pads της barrow δεν μπορεί να είναι καλύτερα από τα gelid extreme!  Πάντως pads έχουν μπει σε memory...vrms σε όλα! Ακόμη και στην πίσω πλευρά μιας και το backplate είναι μεταλλικό!

Δεν σημαινει οτι τα pads αυτα κανουν για το block ,αλλαζει το παχος , λυστην αλλη μια φορα και περνα τα pads που ειχε μεσα το block συμφωνα με τις οδηγιες  για το που πρεπει να παει τι.  Δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο  περαν  των pads , εκτος αν εχεις κανει καταλαθος καμια ζημια στην καρτα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, redbighunter είπε

Τοοοοσο γρήγορα χτυπάνε θερμοκρασίες τα vrm...που δεν προλαβαίνει ούτε καν να μπουταρει?

Nαι, ξεκάθαρα. Από προσωπική εμπειρία, έλυσα και ξαναέδεσα την κάρτα 3-4 φορές μέχρι να βάλω τα σωστά εκεί που έπρεπε, και στο τέλος είχα χειρότερο αποτέλεσμα σε hotspot (καλύτερο σε πυρήνα) από ότι με τα 3ετίας σάπια pads.

Αυτά, με V56 πριν κάποια χρόνια.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και συγνώμη για την καθυστέρηση! Ελεύθερος χρόνος με το σταγονόμετρο! Λοιπόν... έλυσα το μπλόκ...και έτσι όπως ήταν με τα pads...ξαναεβαλα την stock ψυκτρα! Και η κάρτα δουλεύει ξανά κομπλέ!!!! Στο manual του block δεν είδα κάπου να γράφει πάχος των pads... παρά μόνο ότι περιλαμβάνονται pads! Έχω ήδη στείλει mail στη barrow για πληροφορίες σχετικά με το πάχος των pads συγκεκριμένα για κάθε σημείο!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...