Προς το περιεχόμενο

Αγορα UTP cat 6a για καλωδιωση σε σπιτι


stemac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μπει στη διαδικασια να περασω μεσα απο τα κουτια τηλεφωνιας UTP και ηθελα να βαλω cat 6a χωρις shielding καθως απο οσο εχω καταλαβει δε προκειται να επηρεαζεται απο τα κουτια ρευματος που ειναι απο κατω.

Το προβλημα ειναι οτι σε skroutz και μερικα μεγαλα μαγαζια δε βρισω cat 6a UTP bulk διαθεσιμο πουθενα. Γνωριζει καποιος να μου υποδειξει κανενα μαγαζι που να εχει / στελνει Αθηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξε στα φίλτρα το "χωρίς ακροδέκτες".

Το  πιθανόν πρόβλημα που ίσως να βρεθεί μπροστά σου, είναι αλλού. Πόσα καλώδια σκοπεύεις να περάσεις μέσα από τον ίδιο σωλήνα εντός του τοίχου;

Θεωρώ ότι γνωρίζεις πως για το πέρασμα μέσα από τους σωλήνες θα χρειαστείς απαραίτητα και πρόσβαση σε όλα τα ενδιάμεσα κουτιά διακλάδωσης ψηλά στον τοίχο, άρα έξτρα μερεμέτι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks. Για τα κουτια τηλεφωνιας το γνωριζω και τα εχουμε ηδη ανοιξει για να δουμε διαμετρο των σωληνων.

3 θελω αλλα για μερικα μετρα θα ειναι 3 μαζι, μετα 2 κτλπ. Ως εκεινο το σημειο θα περασουμε λογικα και 2ο σωληνα.

Έχω βρει eurolamp (6e), digitus (6a), cabletech (6e). Ολα UTP, ξερει κανεις αν καποια εταιρεια ειναι καλυτερη;

Απο καταστημα επεμεναν οτι πρεπει να βαλω shielded. Απο συζητησης και το forum εχω καταλαβει οτι δεν χρειαζεται για σπιτι και σκετο UTP ειναι οκ.

 

Επεξ/σία από stemac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα κάνουν, απλά τα 2 πρώτα παρέχουν πλήρης πληροφορίες των χαρακτηριστικών τους. Το πάχος όλου του καλωδίου είναι περίπου 1cm (για την ακρίβεια 9mm) όποτε να το έχετε κατά νου πόσα χωράνε στον υπάρχον σωλήνα (που λογικά είναι Φ16 ή Φ20). Το Digitus έχει παχύτερους αγωγούς (23AWG) έναντι των άλλων 2 (24AWG).

Τα shielded είναι πλεονασμός για οικιακή εγκατάσταση. Μόνον χρειάζεται προσοχή στην όδευση του καλωδίου που φέρνει το τηλεφωνικό σήμα απ' έξω μέχρι το σημείο που θα τοποθετηθεί ο Router. Εδώ συνήθως περνιέται ένα μονοκόμματο καλώδιο (πάχους 23AWG) από τον κατανεμητή της οικοδομής και σε απόσταση από ισχυρά ρεύματα, διότι το DSL σήμα έχει θέματα απωλειών λόγω ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Σε όλη την υπόλοιπη καλωδίωση μετά τον Router (είτε για τηλεφωνία είτε για δίκτυο) δεν παίζει ρόλο ούτε έχει θέμα με απώλειες. Σε FTTH δεν μας απασχολούν αυτά τα θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι με τα καλωδια πάρε και ατσαλίνα για να τραβάς τα καλώδια και γράσο ή βαζελίνη να βάζεις κάθε τόσο για να γλιστράει το καλώδιο μέσα στους σωλήνες 3 μαζί καλώδια άνετα περνάνε μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όλα κάνουν, απλά τα 2 πρώτα παρέχουν πλήρης πληροφορίες των χαρακτηριστικών τους. Το πάχος όλου του καλωδίου είναι περίπου 1cm (για την ακρίβεια 9mm) όποτε να το έχετε κατά νου πόσα χωράνε στον υπάρχον σωλήνα (που λογικά είναι Φ16 ή Φ20). Το Digitus έχει παχύτερους αγωγούς (23AWG) έναντι των άλλων 2 (24AWG).

Τα shielded είναι πλεονασμός για οικιακή εγκατάσταση. Μόνον χρειάζεται προσοχή στην όδευση του καλωδίου που φέρνει το τηλεφωνικό σήμα απ' έξω μέχρι το σημείο που θα τοποθετηθεί ο Router. Εδώ συνήθως περνιέται ένα μονοκόμματο καλώδιο (πάχους 23AWG) από τον κατανεμητή της οικοδομής και σε απόσταση από ισχυρά ρεύματα, διότι το DSL σήμα έχει θέματα απωλειών λόγω ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Σε όλη την υπόλοιπη καλωδίωση μετά τον Router (είτε για τηλεφωνία είτε για δίκτυο) δεν παίζει ρόλο ούτε έχει θέμα με απώλειες. Σε FTTH δεν μας απασχολούν αυτά τα θέματα.

Νομιζω Φ13+Φ16 εχει αλλα θα το δω. Για FTTH προκειται οποτε συμφωνα με οτι ειπες θα ειμαι οκ. Το Digitus λεει 7mm συνολικη διαμετρο. Εχω βρει και το Nexans S/FTP παλι 7mm ενω παραδοξως το ιδιο σε U/UTP ειναι 7.4mm ... Κατω απο 7mm δεν εχω δει cat6a.

3 ώρες πριν, soteras είπε

Μαζι με τα καλωδια πάρε και ατσαλίνα για να τραβάς τα καλώδια και γράσο ή βαζελίνη να βάζεις κάθε τόσο για να γλιστράει το καλώδιο μέσα στους σωλήνες 3 μαζί καλώδια άνετα περνάνε μέσα.

Εχει και ο ηλεκτρολογος + σαπουνι για να τσουλαει :) Με Φ13-16 σπιραλ που ειναι για της τηλεφωνιας παμε για 1 στα Φ13 και 2 στα Φ16...

 

Εξτρα απορια:

  • cat6a & cat6 εχουν το ιδιο rj45 connector σωστα; Ισχυει οτι στα cat6a ειναι πιο ζορικο να βαλεις το connector; εχουμε κανα recommendation ή οτι εχει ο μπαξες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον αναφέρεσαι σε σταθερή καλωδίωση εντός του τοίχου, πρόκειται για μονόκλωνο καλώδιο και ίσως πάχους 23AWG. Μην εξετάζεις καν να τοποθετήσεις βύσματα στις άκρες του κάθε καλωδίου, αλλά αυτές πρέπει να τερματίζουν σε πρίζες ή patch panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Εφόσον αναφέρεσαι σε σταθερή καλωδίωση εντός του τοίχου, πρόκειται για μονόκλωνο καλώδιο και ίσως πάχους 23AWG. Μην εξετάζεις καν να τοποθετήσεις βύσματα στις άκρες του κάθε καλωδίου, αλλά αυτές πρέπει να τερματίζουν σε πρίζες ή patch panel.

Εχεις δικιο, μπερδευτηκα πριζες εννουσα, ισχυει εκει κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...