Προς το περιεχόμενο

Αίτημα στη Microsoft να σώσει εκατομμύρια υπολογιστές από τα σκουπίδια παρατείνοντας την υποστήριξη των Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, n3a είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν συνέκρινα το δικό μου μαγαζί με τη Vodafone, τον Κωτσόβολο και τα σουπερμάρκετ, που έχουν (εκτός των άλλων) μια στρατιά τεχνικών IT. Νομίζω όμως πως και αυτοί θα έχουν παρόμοιο πρόβλημα. Είναι σωστό ή λογικό να πετάξουν μερικές δεκάδες χιλιάδες υπολογιστών στα σκουπίδια; 

Θυμίζω το θέμα γιατί ίσως μιλάμε για διαφορετικά πράγματα: Τα μηχανήματα 7ης γενιάς δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, και καλύπτουν 100% τις ανάγκες ενός χρήστη για δουλειά γραφείου. Στην ουσία μιλάμε για planned obsolescence, όχι για "φραγκοφονιάδες" επαγγελματίες που αρνούνται να ρίξουν 1 ευρώ στη δουλειά τους. 

Το planned obsolescence μου τη δινει και μενα. Και αντε εγω εχω τα λεφτα ν αλλαζω υπολογιστη (αυτη την περιοδο, το μελλον δεν ξερουμε τι μας επιφυλασσει) και μ αρεσει κιολας να βλεπω πως ειναι τα καινουργια windows οποτε βγαινουν (οχι ομως να ψαχνω τις ρυθμισεις), υπαρχει πολυς κοσμος που δε μπορει ή δε θελει να τον αναγκασουν ν αλλαξει υπολογιστη. Παλια δεν υπηρχε περιπτωση τα windows 11 να υποστηριζοταν μονο απο επεξεργαστης 8ης γενιας και μετα. Ο,τι δικαιολογιες να λεει η microsoft, ειμαι σχεδον σιγουρος πως εχει παρει χοντρη μιζα κατω απ το τραπεζι απ την intel και ισως και απο κατασκευαστες pc. Ασε που και η ιδια πουλαει τη σειρα surface. Θελει να πουλαει οσο περισσοτερα surface γινεται. Παλια δεν πουλουσε δικα της pc. Και η apple το δουλευει το planned obsolescence, και η google. Γενικα καλλιεργειται επιμονα το να δεχτουμε οτι ειναι οκ να πληρωνουμε συνεχεια για πραματα τα οποια με τον ενα ή τον αλλο τροπο δε θα μας ανηκουν ή θα ειναι αχρηστα οποτε επιλεξει η εταιρεια που μας το πουλησε. Η ουσια ειναι η ιδια. Γι αυτο και η μια εφαρμογη μετα την αλλη γινονται συνδρομητικες πχ η σουιτα της adobe που χρειαζεται πολυς κοσμος. Γι αυτο και πανε προς καταργηση τα video games σε φυσικη μορφη. Να μη μπορεις να το δανεισεις ή χαρισεις ή πουλησεις σε αλλον. Γι αυτο και θελουν να πληρωνουμε συνδρομη σε διαφορα καναλια για να βλεπουμε περιεχομενο, συνδρομη για ν ακουμε μουσικη κοκ. Παλια δε συνεβαινε αυτο, τωρα συμβαινει. Δε λεω να μην υπαρχει η επιλογη του συνδρομητικου, αλλα οχι να υπαρχει μονο συνδρομη και games μονο σε ηλεκτρονικη μορφη. Ας υπαρχουν και οι δυο μορφες και ο καθενας ας κανει οπως θελει. Οι εταιρειες προσπαθουν να υπαρχουν μονο συνδρομες και ηλεκτεονικες μορφες. Ο λογος ειναι για να αυξανονται συνεχεια τα κερδη των μετοχων, αλλιως παιρνει ποδι ο CEO. 

Με το προηγουμενο μου σχολιο που ανεφερα για το εργιστασιο που δουλευα δεν ηθελα να στην πω. Εκεινοι ειναι αλλη περιπτωση. Δυο εφεδρικα pc μονο χρειαζοταν με κοστος λιγοτερο απο 2000€ για να εχουν το κεφαλι τους υσηχο για πολλα χρονια και δεν ηθελαν να τα δωσουν. Και μιλαμε για τεραστια εταιρεια με δεκαετιες στην αγορα. Την πωληση ασβεστη και διαφορων παραγωγων του στη μιση Ελλαδα τη μοιραζοταν η εταιρεια που δουλευα μαζι με μια αλλη, χωρια που πουλουσε και στο εξωτερικο. Τα καθαρα κερδη καθε χρονιας ηταν αρκετα εκατομμυρια. Ασε που αυτους δεν τους επιανε ουτε καν το planned obsolescence. Τα pc δεν ηταν συνδεμενα στο ιντερνετ και απαγορευοταν να συνδεσουμε φλασακι. Δεν υπηρχε θεμα ασφαλειας. Απλα ειχα ορεξη για μπλα μπλα και επειδη η κατασταση στο εργοστασιο που δπυλευα συνδεοταν καπως με αυτα που ειχαν λεχθει προηγουμενως ειπα να τα γραψω 

edit: Τωρα που το ξανασκεφτομαι, ο τροπος λειτουργιας του εργοστασιου που δουλευα ηταν πιο κοντα στον τροπο που λειτουργουν οι τεχνολογικοι κολοσσοι παρα στο μαγαζι ενος μικρομεσαιου. Παλια εκανε κουμαντο ο παππους, ο οποιος και το δημιουργησε απ το μηδεν και πονουσε την επιχειριση και ενδιαφεροταν για το μακροπροθεσμο συμφερον της. Μετα ανελαβε ο γιος του, ο οποιος εβαλε στη και εκανε και μετοχους το γιο του καο δυο ανηψιους του. Οποτε εγιναν 4 οι μετοχοι. Μετα μπηκε μετοχος και ενας πρωην διευθυντης τραπεζας ο οποιος ειχε ακρες σε μια τραπεζα, στη νεα δημοκρατια και γενικα στο συστημα για φτηνα δανεια, επιχορηγησεις κτλ. Ο παππους δεν εδινε τοσο βαση σ αυτα. Αυτος ο πρωην τραπεζικος εβαλε μετοχο και το γιο του οποτε οι μετοχοι εγιναν 6 και τους ενοιαζε περισσοτερο να ειναι τα καθαρα κερδη του ετους οσο μεγαλυτερα γινεται παρα το πραγματικο συμφερον της εταιρειας. Οπως βλεπω να γινεται και στη microsoft απο τοτε που παραιτηθηκε ο Bill Gates απο ceo και στην apple απο τοτε που πεθανε ο Steve Jobs. Να με συγχωρειτε για την πολυλογια μου αλλα θα αναφερω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα και μ αυτο τελειωνω. Ολα τα εργοστασια της εταιρειας που δουλευα τα εστησε ενας απιστευτος γνωστης της δουλειας ο οποιος ομως τους ελεγε τους μετοχους τα πραματα οπως ειναι, δεν τους χαιδευε τ αυτια. Αυτος δουλευε απο πολυ παλια στπ εργοστασιο. Πολυ πριν αναλαβει ο γιος του παππου.  Αυτοι ομως επειδη τρελαινονταν να τους κολακευουν και να τους γλυφουν τον ειχαν στη μπουκα. Εφτασαν να του δινουν μικροτερο μισθο απ ολους οσους δουλευαν βαρδια ωστε να τον αναγκασουν να παραιτηθει. Δεν ηθελαν ουτε αποζημιωση να του δωσουν, γι αυτο και δεν τον απελυαν. Η φαση ειναι πως χωρις αυτον τα εργοστασια δε μπορουσαν να λειτουργησουν!! Μιλαμε για μεγαλη κακοδιαχειριση. Ευτυχως ου εφυγα πριν φυγει αυτος, αλλιως θα ζουσα πολυ ασχημες καταστασεις. Χωρια που εχασαν καλους πελατες καθαρα λογω τουπε

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Εντωμεταξύ  οργανισμοί  όπως Τράπεζες τρέχουν ακόμα xp στο intranet τους.

Αυτος δε μπορει να τους αναγκασει η microsoft ν αλλαξουν συστηματα, ειναι δυνατοι. Απ τους μικρομεσαιους απαιτει με τον τροπο της ν αγορασουν καινουργια pc 

edit: Αντε η microsoft κοιταει να κονομησει. Εμεις γιατι να συμφωνουμε πως αυτο ειναι ντε και καλα το σωστο και να προσπαθουμε να πεισουμε και τους αλλους; Ειναι δυσαρεστο το ποσο πολλη πλυση εγκεφαλου μας εχουν κανει. Σας επρηξα σημερα, δεν ειχα πολλη δουλεια βλεπετε 😋

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic..

Κάτι τέτοια άρθρα είναι η χαρά των "επαγγελματιών" που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν linux γιατί ως γνωστόν το μισό και παραπάνω insomnia αποτελείται απο γραφίστες, μηχανολόγους, γιατρούς και λογιστές.. 

 η αλήθεια είναι η κοινότητα... 

όταν ένας νέος χρήστης με γνώσεις μηδενικές απο υπολογιστή, θέλοντας να κάνει την δουλειά του, ενα ρημάδι browser, να τσεκάρει τα mail του, να δει καμιά ταινία, αντί να του προτείνουν την αποδεδειγμένη most dummy-proof distro hassle free "Mint" θα πετάξουν ιδέες απο debian μέχρι gentoo...

τα'παμε ο νέος χρήστης, γειά σας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Odyss3us είπε


1) τα λειτουργικα στα οποια ειχες τον ελεγχο μαλλον ηταν free customιες, σε κανενα επι πληρωμη λειτουργικο δεν ειχες κι ουτε θα εχεις ποτε τον απολυτο ελεγχο, αυτο που πληρωνεις ειναι να σου παρεχει τη δυνατοτητα να εισαι στη κορυφη του ανταγωνισμου, πχ. να εχεις ολα τα settings του account σου στο cloud και να τα μεταφερεις σε οποιο αλλο μηχανημα θελεις ή και στο ιδιο με ενα click μετα απο format!
 

Τα λειτουργικά που είχα ήταν μια χαρά πληρωμένα ή OEM. Έχω περάσει από dos, windows 3.11, win95, 98, NT, 2000, XP, 7, Vista, 10. Και φυσικά κάμποσες διανομές linux, *bsd, unix κτλ. Ακόμα και στα win10 έχω επαρκή έλεγχο, δεν υποχρεούμαι να εγκαθιστώ μόνο από store, να έχω cloud account, μπορώ να είμαι ακόμα και offline!

Αυτά περί της "κορυφής του ανταγωνισμού" πραγματικά μου φαίνονται ως κόλπα του μάρκετινγκ, που μας έχει πείσει ότι το να πληρώνεις για να στα κάνουν όλα οι άλλοι, ως απλός οικιακός χρήστης, είναι added value. Μπορεί να είναι αν είσαι επαγγελματίας, πιθανώς να είναι και για το ιδιωτικό σου pc, αν είσαι πολυάσχολος. Εγώ θέλω να έχω την επιλογή.

Το cloud κοστίζει και όλοι θέλουν να στα παίρνουν συνδρομητικά! Να μη σου ανήκει τίποτα και να το πληρώνεις για πάντα.

Η εμπειρία μου, ως χρήστης υπηρεσιών cloud είναι καλή, όσο μπορώ να επιλέγω αν θέλω να την χρησιμοποιήσω. Σκέφτομαι, όμως, κάτι παιχνίδια του iPad, που αγόρασα και πλέον βγήκαν από το store και δεν μπορώ να τα παίξω και αισθάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.

Πώς θα σου φαινόταν αν ερχόταν η bosch στο σπίτι σου, πέντε χρόνια μετά την αγορά του απολύτως λειτουργικού ψυγείου σου, και σου έλεγε "καταργώ το μοντέλο, στο παίρνω/κλειδώνω/απενεργοποιώ και, για να έχεις ψυγείο, θα πρέπει να αγοράσεις νέο";

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tuxpower είπε

off topic..

Κάτι τέτοια άρθρα είναι η χαρά των "επαγγελματιών" που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν linux γιατί ως γνωστόν το μισό και παραπάνω insomnia αποτελείται απο γραφίστες, μηχανολόγους, γιατρούς και λογιστές.. 

 η αλήθεια είναι η κοινότητα... 

όταν ένας νέος χρήστης με γνώσεις μηδενικές απο υπολογιστή, θέλοντας να κάνει την δουλειά του, ενα ρημάδι browser, να τσεκάρει τα mail του, να δει καμιά ταινία, αντί να του προτείνουν την αποδεδειγμένη most dummy-proof distro hassle free "Mint" θα πετάξουν ιδέες απο debian μέχρι gentoo...

τα'παμε ο νέος χρήστης, γειά σας...

 

Παλια τα ubuntu ηταν τα πιο ευκολα. Καπου το ειχα διαβασει δηλαδη, μπορει να ηταν λαθος αυτα που διαβασα, και γι αυτο ασχοληθηκα σχεδον μονο με αυτα. Τωρα τα mint ειναι πιο ευκολα; Στα mint δε χρειαζεται terminal; Απο προγραμματα και drivers πως παει; Δεν ειρωνευομαι, απο περιεργεια ρωταω για να ξερω

Επεξ/σία από chrsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, johnnieinlab said:

Πώς θα σου φαινόταν αν ερχόταν η bosch στο σπίτι σου, πέντε χρόνια μετά την αγορά του απολύτως λειτουργικού ψυγείου σου, και σου έλεγε "καταργώ το μοντέλο, στο παίρνω/κλειδώνω/απενεργοποιώ και, για να έχεις ψυγείο, θα πρέπει να αγοράσεις νέο";

 

εγω δε θα σου φερω παραδειγμα με ψυγειοκαταψυκτη απλα θα σου υπενθυμισω οτι ο αλλος αντιπαλος η Apple υποστηριζει για 8 χρονια περιπου το λειτουργικο που στην ουσια ειναι μονο για 5 κλειστες συσκευες (ενα laptop σε 3 διαστασεις, 2-3 mac κι 1-2 mini ολα κι ολα)

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

εγω δε θα σου φερω παραδειγμα με ψυγειοκαταψυκτη απλα θα σου υπενθυμισω οτι ο αλλος αντιπαλος η Apple υποστηριζει για 8 χρονια περιπου το λειτουργικο που στην ουσια ειναι μονο για 5 κλειστες συσκευες (ενα laptop σε 3 διαστασεις, 2-3 mac κι 1-2 mini ολα κι ολα)

Τα mac ομως ειναι πιο ασφαλη. Δεν κινδυνευεις τοσο πολυ απο υιους και spam οσο στα windows. Να το αναφερουμε και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, chrsiou said:

Τα mac ομως ειναι πιο ασφαλη. Δεν κινδυνευεις τοσο πολυ απο υιους και spam οσο στα windows. Να το αναφερουμε και αυτο


ειναι πιο ασφαλη γιατι:

1) εχουν μικροτερο μεριδιο αγορας κι αρα δεν ασχολουνται οι χακερς

2) ειναι κλειστο λειτουργικο δλδ αυτα για τα οποια ορισμενοι κραζουν τα Windows το MacOs τα εχει σε υπερθετικο βαθμο

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Παλια τα ubuntu ηταν τα πιο ευκολα. Καπου το ειχα διαβασει δηλαδη, μπορει να ηταν λαθος αυτα που διαβασα, και γι αυτο ασχοληθηκα σχεδον μονο με αυτα. Τωρα τα mint ειναι πιο ευκολα; Στα mint δε χρειαζεται terminal; Απο προγραμματα και drivers πως παει; Δεν ειρωνευομαι, απο περιεργεια ρωταω για να ξερω

Είμαστε off topic, όχι δεν χρειάζεσαι terminal ούτε drivers. Το περιβάλλον είναι windows friendly. Διάλεξε cinnamon edition και δοκίμασε το σε ένα usb flashaki.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω αυτό εδώ το link για μετατροπή σε ltsc "πάνω" από home ή pro: https://www.youtube.com/watch?v=CPl8O_795pA&t=67s

Στη συνέχεια για να το κάνεις ενεργοποίηση με γνωστό εργαλείο, χρησιμοποιεί κλειδί IoT. Όταν με το καλό το κάνω παρ όλα αυτά θα εισάγω χειροκίνητα

το generic κλειδί (με κλειστό internet) για να μου κάνει την αναβάθμιση από την απλή LTSC στην IoT LTSC. Και στη συνέχεια θα κάνω μόνιμη ενεργοποίηση με το γνωστό εργαλείο.

Όλα αυτά σε pc που μπορεί να τρέξει επίσημα W11.

Δεν ξέρω αν θα τα κάνω από τώρα όλα αυτά ή αν θα περιμένω να δω πως θα κινηθεί η MS με τα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το έχουν κάψει εκεί στην  Microsoft.

Εάν ένα τόσο μεγάλο μερίδιο υπολογιστών δεν μπορεί καν να τρέξει το νέο λειτουργικό κάτι δεν κάνουν καλά εκεί.

Δηλαδή που να βάλεις και επιπλέον προγράμματα. Θα γονατιζουν δηλαδή και αυτοί που είναι συμβατοί?

Windows 11: μόνο για gaming συνθέσεις!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrsiou είπε

Παλια τα ubuntu ηταν τα πιο ευκολα. Καπου το ειχα διαβασει δηλαδη, μπορει να ηταν λαθος αυτα που διαβασα, και γι αυτο ασχοληθηκα σχεδον μονο με αυτα. Τωρα τα mint ειναι πιο ευκολα; Στα mint δε χρειαζεται terminal; Απο προγραμματα και drivers πως παει; Δεν ειρωνευομαι, απο περιεργεια ρωταω για να ξερω

Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με οδηγούς. Μια φορά μόνο έκανε κάτι παλαβά ο cups (εκτυπωτή ),έψαξα, το έφτιαξα αλλά αυτό έγινε πέρυσι και με τα τελευταία updates δεν έχει βγάλει κιχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γνωστό παραμύθι των ενημερώσεων για να πάρεις νέο pc. Αν δεν έχει 128gb μνήμη και 50 πυρήνες πως θα τρέξεις το word 2030 και θα βλέπεις βιντεακια στο YouTube 

Και αν δε βάλεις τις ενημερώσεις ασφαλείας θα σου πάρουν τα στοιχεία οι κακοί πειρατές 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, neo80 είπε

πόσο πια πιο μαρκιά να πάνε. Εμείς θα γεράσουμε και αυτά θα είναι ακόμα ενεργά στις ενημερώσεις 🤣😅😂

 

windows expire.jpg

κοίτα να δεις έχεις δίκιο αλλά όταν ο άλλος δεν έχει χρήματα και ζορίζεται τι να κάνει.

Φίλε ποιά έκδοση είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...