Προς το περιεχόμενο

Συνδεση απο χωρα εξωτερικου σε ελληνικο δικτυο (σαν vpn)


patousitsas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από csontheline,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και συγγνωμη αν δεν ειναι το καταλληλο μερος για την ερωτηση αυτη.

Βρισκομαι Γερμανία και θελω να ρωτησω εαν υπαρχει τρόπος να συνδεθω στο δικτυο του σπιτιου μου στην Ελλαδα και απο εκει να πλοηγουμαι στο ιντερνετ.
Δηλαδή Γερμανία-->Ελλάδα(στο δικτυο του σπιτιου μου)-->ιντερνετ (πχ facebook/netflix οτιδηποτε)

Να διευκρινήσω οτι δεν θελω να εχω ανοιχτό pc στην Ελλαδα γι΄αυτο τον σκοπό ( οπως πχ με teamviewer ). Θελω απλά να ξέρω αν υπαρχει τρόπος να εχω προσβαση στο internet μεσα απο δικτυο του σπιτιου μου στην Ελλαδα ενώ ειμαι στην Γερμανία.
Μεχρι τωρα χρησιμοποιούσα Nordvpn αλλιως εβαζα γονεις να ανοιγουν το pc για να μπω teamviewer , αλλα 1ον πχ το netflix κανει νερά οταν μπαινω απο το vpn και 2ον οταν ειναι να μπώ απο το teamviewer ακουν οι γονείς μου την σειρά που παίζω (ειναι λαπτοπ δεν μπορω να κλεισω τα ηχεια).

Ουσιαστικά θέλω ενα "vpn" απο το pc μου στην Γερμανία προς το σπιτι μου στην Ελλαδα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας ελπίζω να εγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον τρόπο με το λαπτοπ, μπορείς να βάλεις VNC (νομίζω γίνεται και με RDC των windows) και όταν ανοίγεις απομακρυσμένη σύνδεση, μαυρίζει η οθόνη του λαπτοπ και δεν ακούγεται ήχος, σαν να τα τραβάς όλα εσύ στο δικό σου. Είναι η πιο εύκολη λύση χωρίς να χρειαστείς νέο εξοπλισμό.

Ακόμα καλύτερα αν το λαπτοπ έχει ethernet και wake on lan (δύσκολο).

Βέβαια, η βέλτιστη λύση είναι να βάλεις άλλο router πίσω από του παρόχου με δυνατότητα vpn. Υπάρχουν τα Mikrotik που είναι VFM, αλλά για να τα μάθεις θα σου βγάλουν την πίστη (ειδικά αν δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο), ή μπορείς να πας σε Ubiquiti (κατά προτίμηση Unifi) τα οποία είναι αρκετά πιο plug'n'play, αλλά θέλεις 200€+.

Τέλος, γίνεται και με rasbperry pi και είναι σχετικά εύκολο, καθώς υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στο ίντερνετ.

Edit : Αν θέλεις να πλοηγείσαι σαν να είσαι Ελλάδα, προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με surfshark vpn.

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες σελιδες με μπλοκαρουν με nord vpn πχ στοιχιματικα site, το netflix, πολλες φορες εχω θεματα με το gov γι'αυτο ειπα να ρωτησω κατι εκτος vpn. 

ειπα εφοσον εχω ενα εξτρα σπιτι και μπορω να κανω οτι θελω να δω αν υπαρχει τροπος να αποφυγω το αγορασμενο vpn (λογο των αποκλεισμων απο αυτα τα site) και να βρω τροπο να πλοηγουμαι στο ιντερνετ αφου συνδεθω στο δικτυο του σπιτιου μου στην Ελλαδα. 

Αυτο το VNC κ το RDC δεν τα ηξερα θα τα δοκιμασω. Το να δωσω 100-200 ευρω για να παρω ενα σωστο ρουτερ για να γινει η δουλεια μου και να μην ξανα ασχοληθω δεν με χαλαει. Το θεμα ειναι τι ρουτερ πρεπει να παρω και κατα ποσο ευκολο ειναι να γινει? Οτι οδηγο ειδα ειναι για να συνδεθει κανεις στις συσκευες του δικτυο του σπιτιου και οχι για να συνδεθεις στο δικτυο και μετα να πλοηγηθεις στο διαδυκτιο/internet σαν να βρισκεσαι στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Streaming θες να κάνεις και να μη σε τσιμπήσουν; 

Για τα υπόλοιπα, κι εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με απλό VPN, ούτε με το gov, ούτε με στοιχημα. Επίσης αν εχεις ελληνικό κινητό στη Γερμανία και μπεις απο τα δεδομένα του κινητού σου, νομίζω πως σε αφήνει να μπεις στην εφαρμογή σα να ήσουν Ελλάδα (τουλάχιστον το αντίθετο ισχύει σίγουρα, με γερμανικά δεδομένα στην Ελλάδα δεν με άφηνε ο στοιχιμαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως για το Νετφλιξ το ηθελα γιατι ηδη με πεταξε μυνημα  οτι θα αλλαξει στο γερμανικο και αντε μετα να μην γκρινιαζει η κοπελα μου για το οτι δεν θα εχουμε ελληνικους υποτιτλους.

οσον αφορα το gov στις αρχικες σελιδες του gov δεν εχω θεμα οταν πηγα ομως να κανω το market pass για τους γονεις μου δεν μπορουσα να loggarw για να κανω την αιτηση. 

προς τ παρον θα δοκιμασω να εγκαταστησω το προγραμμα που ειπε ο φιλος απο επανω και μετα αν δενβγει ακρη surfshark vpn

ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, patousitsas είπε

Κυριως για το Νετφλιξ το ηθελα γιατι ηδη με πεταξε μυνημα  οτι θα αλλαξει στο γερμανικο και αντε μετα να μην γκρινιαζει η κοπελα μου για το οτι δεν θα εχουμε ελληνικους υποτιτλους.

οσον αφορα το gov στις αρχικες σελιδες του gov δεν εχω θεμα οταν πηγα ομως να κανω το market pass για τους γονεις μου δεν μπορουσα να loggarw για να κανω την αιτηση. 

προς τ παρον θα δοκιμασω να εγκαταστησω το προγραμμα που ειπε ο φιλος απο επανω και μετα αν δενβγει ακρη surfshark vpn

ευχαριστω για το χρονο σας

Mikrotik router από τα καινούργια για να υποστηρίζει Zerotier vpn που είναι εύκολο στο σετάρισμα και δεν χρειάζεται καν να ανοίγεις τον υπολογιστή, όλα γίνονται μέσω αυτού.
Συνδέεσαι στο MT από όπουδήποτε και είναι σαν να σερφάρεις από το σπίτι σου.
Το μειονέκτημα όπως σου είπαν ήδη, είναι σχετικά φθηνά αλλά θέλει κάποιες γνώσεις για να τα στήσεις.

Αν το παραπάνω δεν είναι εφικτό λόγο απόστασης ή γνώσεων τότε την επόμενη φορά που θα κατεβείτε Ελλάδα αγόρασε μία μικρή refurbish κεντρική μονάδα, στήσε την και άστην μόνιμα ανοικτή ή να το ανάβουν οι δικοί σου όποτε το χρειάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/11/2023 at 20:29, patousitsas said:

Αυτο το VNC κ το RDC δεν τα ηξερα θα τα δοκιμασω. Το να δωσω 100-200 ευρω για να παρω ενα σωστο ρουτερ για να γινει η δουλεια μου και να μην ξανα ασχοληθω δεν με χαλαει. Το θεμα ειναι τι ρουτερ πρεπει να παρω και κατα ποσο ευκολο ειναι να γινει? Οτι οδηγο ειδα ειναι για να συνδεθει κανεις στις συσκευες του δικτυο του σπιτιου και οχι για να συνδεθεις στο δικτυο και μετα να πλοηγηθεις στο διαδυκτιο/internet σαν να βρισκεσαι στην Ελλαδα.

Μα, αν συνδεθείς με VPN (προσωπική, όχι Online υπηρεσία), αν έχει στηθεί σωστά, θα σε δρομολογεί μέσα από το δίκτυο που έχεις στην Ελλάδα. Σκέψου ότι θα δημιουργεί μία εικονική συσκευή και θα της δίνει IP μέσα στο LAN των γονιών σου. (συνήθως δίνουν άλλο IP range, διπλανό, πχ το κανονικό σου είναι 192.168.1.0/24, στους VPN clients δίνει το 2.0/24)

Το ντιπ για ντιπ plug'n'play είναι το Teleport στα Unifi, αλλά παίζει -για την ώρα- μόνο σε iOS/MacOS & Android.

Το καλό με τα unifi είναι ότι μπορείς να τα βγάλεις στο unifi.ui.com και να τα ελέγχεις από εκεί, οπότε, ακόμα και αν χάσεις την πρόσβαση στο LAN, θα μπορέσεις να το ρυθμίσεις απομακρυσμένα.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, csontheline είπε

Μα, αν συνδεθείς με VPN (προσωπική, όχι Online υπηρεσία), αν έχει στηθεί σωστά, θα σε δρομολογεί μέσα από το δίκτυο που έχεις στην Ελλάδα. Σκέψου ότι θα δημιουργεί μία εικονική συσκευή και θα της δίνει IP μέσα στο LAN των γονιών σου. (συνήθως δίνουν άλλο IP range, διπλανό, πχ το κανονικό σου είναι 192.168.1.0/24, στους VPN clients δίνει το 2.0/24)

Δεν είναι ακριβώς απόλυτα σωστό αυτό.
Συνήθως vpn χρησιμοποιούμε για να αποκτήσουμε απομακρυσμένη πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο επειδή αυτό μας ενδιαφέρει περισσότερο.
Απλά, μπορούμε και να το ρυθμίσυμε έτσι ώστε αν το επιθυμούμε να μας δίνει πρόσβαση και προς τα έξω στο ίντερνετ.

Το θέμα είναι ότι ο φίλος πρέπει να έχει καλή γραμμή στο σπίτι του με ικανοποιητικό uploading έτσι ώστε να μπορέσει να δεί Netflix από την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ενδιαφέρομαι για προσβαση στο τοπικό δικτυο απλα μόνο για πλοηγηση στο ιντερνετ περνοντας ip απο το δικτυο του σπιτιου μου.
για ταχυτητες περιμένω να εγκαταστήσω το starlink καθως ειναι τραγική η κατάσταση με 10/1 up/down  (προαστιο θεσσαλονίκης).

θελω να μπορώ να μπω σε sites με ταινίες ονλινε / στο νετφλιξ μου , κτλ χωρις να εχω θεματα και με αυτά που εχω δει απο την ομαδα του σταρλινκ στο fb με 20-30 upload δεν νομιζω να εχω θεμα. 

δεν υπαρχει θεμα  χρημάτων απλα το "ετοιμο" vpn απλα οσο το δοκίμασα δεν δουλεψε οπως θα ηθελα και γι'αυτο ψαχνομαι για αλλες λυσεις.

θελω να στησω κατι και ασ ειναι ακριβο αλλα να δουλευει απροβληματιστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, patousitsas said:

εγω δεν ενδιαφέρομαι για προσβαση στο τοπικό δικτυο απλα μόνο για πλοηγηση στο ιντερνετ περνοντας ip απο το δικτυο του σπιτιου μου.
για ταχυτητες περιμένω να εγκαταστήσω το starlink καθως ειναι τραγική η κατάσταση με 10/1 up/down  (προαστιο θεσσαλονίκης).

θελω να μπορώ να μπω σε sites με ταινίες ονλινε / στο νετφλιξ μου , κτλ χωρις να εχω θεματα και με αυτά που εχω δει απο την ομαδα του σταρλινκ στο fb με 20-30 upload δεν νομιζω να εχω θεμα. 

δεν υπαρχει θεμα  χρημάτων απλα το "ετοιμο" vpn απλα οσο το δοκίμασα δεν δουλεψε οπως θα ηθελα και γι'αυτο ψαχνομαι για αλλες λυσεις.

θελω να στησω κατι και ασ ειναι ακριβο αλλα να δουλευει απροβληματιστα.

 

Starlink? Πας σε zerotier που σου ανέφεραν, το unifi θέλει IPv6 (που δεν έχουν δώσει μόνιμα στην Ελλάδα ακόμα). Δυστυχώς είμαι σε παρόμοια κατάσταση για γνωστό μου με starlink 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για  να παίρνεις ελληνική ip για gov κλπ αν έχεις ελληνική σιμ κάνε hotspot το κινητό σου με την ελληνική σιμ.Το έχω κάνει με κοσμοτέ ενώ είμαι Αγγλία , δεδομένα στο κινητό απο την κοσμοτέ καρτα,hotspot  το κινητό,σύνδεση το λαπτοπ και με έβγαζε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...