Προς το περιεχόμενο

mi box s συνδεση ethernet


vangelis1602

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα mibox s και θα ηθελα να το συνδεσω με usb to ethernet adapter

λογικα ειναι usb 2  η θυρα εβαλα ενα ανταπτορα  no name εκλεισα το usb debuging παιρνει ρευμα   αλλα δεν λειτουργει.

Μπορει καποιος να μου προτεινει μια συσκευη usb to ethernet adapter

που εχει δοκιμασει και λειτουργει με το mi box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δούλεψε σε εμένα δυστυχώς βλέπω δεν το έχει πια στο eshop:
https://www.e-shop.gr/sharkoon-3-port-usb-30-aluminium-hub-rj45-ethernet-adapter-black-p-PER.804169
Εκτός αν είναι αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/23740569/Sharkoon-USB-3-0-Hub-3-THyron-me-syndesi-USB-A-Ethernet-4044951016983.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω βαλει ενα tplink που εχει και ενσωματωμενες usb. Επαιζε καλα. Τελευταια βεβαια αρχισε να κολλαει το mi box στην ethernet χωρις υπαιτιοτητα του ανταπτορα καθως με λαπτοπ παιζει κανονικα. Με restart επανερχονταν. Του εκανα κι ενα reset... Με αλλα λογια βαλε ενα tplink κια λογικα θα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μετά την τελευταία αναβάθμιση του mi box s σε androd 12 δεν λειτουργεί το ugreen hub ethernet adapter.

Και αυτό συμβαίνει με πολλά hub, είναι θέμα η κάποιο bug του update μάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2023 στις 4:22 ΜΜ, Tzenamo είπε

Δυστυχώς μετά την τελευταία αναβάθμιση του mi box s σε androd 12 δεν λειτουργεί το ugreen hub ethernet adapter.

Και αυτό συμβαίνει με πολλά hub, είναι θέμα η κάποιο bug του update μάλλον?

Φιλε μου δοκιμασα το απλο tplink χωρις τις usb και δ3ν παρουσιαζει προβλημα. Ισως οι usb τραβναε πςρισσοτερο ρευμα και δημιουργει προβλημα. Παρε το απλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω 2 Mi Box S και δύο adapters ο ένας είναι ένας φτηνιάρικος κινέζικος που το είχα πάρει για ένα tablet Lenovo που είχα παλιά και ο άλλος είναι το UE300 και τα δύο δουλεύουν με τα MiBox S που έχω. image.jpeg.313f2e3392263c280312223e5b05a92a.jpegι τα δύο είναι USB 3.0 για να έχω Gigabit ethernet αν χρειαζόταν ποτέ. Έχω μείνει ικανοποιημένος....

εικόνα_Viber_2023-11-09_18-16-06-085.jpg

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα τα λεει ο φιλος παραπανω. κι εγω με τον παραπανω adapter δεν εχω προβληματα. Επομενως απεφυγε καποιο με usb θυρες καθως πεφτει η ταση και θα εχεις αποσυνδεσεις... προτιμησε το παραπανω που ειναι δοκιμασμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτό και δουλεύει μια χαρά,του έχω βάλει και σκληρό δίσκο στην μια είσοδο και στην άλλη usb dac και δεν είχε πρόβλημα Αν χρειαστείς ρεύμα μπορείς να βάλεις έξτρα τροφοδοσία (5v).

https://www.cosmodata.gr/filesw/4/19705.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ έχω το Mi Box S 4K  (1st gen αγορασμένο το 2020) & έχω αυτό τον αντάπτορα https://www.skroutz.gr/s/36132673/Ugreen-USB-3-0-Hub-4-THyron-me-syndesi-USB-A-Ethernet-Asimi-60554.html

Εχει γίνει update σε Android 12 (πριν το update δούλευε άλφα - τώρα μετά το update η ταχύτητα με το ethernet hub είναι ούτε 10mbps σε 100αρα γραμμή).

Δηλαδή με απλό ethernet usb hub θα έχω την σωστή ταχύτητα? Έχετε κάνει μέτρηση με το hub να δείτε πόσο σας βγάζει?

 

Επεξ/σία από Tzenamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω τους ειδικούς των vpn...

Εχω πρόσφατα αγοράσει ενα vpn router & το έχω σε bridge mode με το router της Nova.

Του έχω περάσει μέσα vpn & θέλω να ρωτήσω, όποια συσκευή π.χ τηλεόραση - iptv box συνδεθεί με ethernet είναι καλυμμένο με το vpn?

Η θα πρέπει να ανοίγω & την εφαρμογή του vpn για να είμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...