Προς το περιεχόμενο

iPhone 14 pro max ή canon 700d 18-55mm


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από stratigos24,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Όντας νέος στο κοσμο της φωτογραφίας και με αρκετά βιντεάκια που έχω δει αποφάσισα και πηρα μια dslr για να ξεκινήσω να ασχολούμαι με αυτό το κομμάτι καθώς μου κέντρισε το ενδιαφέρον… έχω πάρει την canon 700d με τον κλασικό κιτ φακό 18-55mm 3,5-5,6 και ήθελα να ρωτήσω επειδή πλέον έχουν ξεφύγει οι κάμερες των κινητών, συγκρίνεις την συγκεκριμένη μηχανή με ένα iPhone 14 pro max ή μιλάμε για δυο διαφορετικούς κόσμους στο θέμα φωτογραφίας και επεξεργασίας μετά στο photoshop; Σίγουρα ξέρω ότι με έναν φακό καλό η dslr ανεβαίνει πολλά επίπεδα απλά στην παρούσα φάση με ποια συσκευή θα φωτογραφίζατε και γιατί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GiorgosTr98 είπε

Σίγουρα ξέρω ότι με έναν φακό καλό η dslr ανεβαίνει πολλά επίπεδα απλά στην παρούσα φάση με ποια συσκευή θα φωτογραφίζατε και γιατί; 



Προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο με την Canon σου και μόλις δεις το αποτέλεσμα, έχεις και την απάντηση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2023 στις 5:32 ΜΜ, GiorgosTr98 είπε

Καλησπερα. Όντας νέος στο κοσμο της φωτογραφίας και με αρκετά βιντεάκια που έχω δει αποφάσισα και πηρα μια dslr για να ξεκινήσω να ασχολούμαι με αυτό το κομμάτι καθώς μου κέντρισε το ενδιαφέρον… έχω πάρει την canon 700d με τον κλασικό κιτ φακό 18-55mm 3,5-5,6 και ήθελα να ρωτήσω επειδή πλέον έχουν ξεφύγει οι κάμερες των κινητών, συγκρίνεις την συγκεκριμένη μηχανή με ένα iPhone 14 pro max ή μιλάμε για δυο διαφορετικούς κόσμους στο θέμα φωτογραφίας και επεξεργασίας μετά στο photoshop;

Όχι δεν υπάρχει σύγκριση τόσο πριν όσο και μετά το photoshop. Είναι κλάσεις ανώτερη μια μηχανή.

Στις 1/11/2023 στις 5:32 ΜΜ, GiorgosTr98 είπε

Σίγουρα ξέρω ότι με έναν φακό καλό η dslr ανεβαίνει πολλά επίπεδα απλά στην παρούσα φάση με ποια συσκευή θα φωτογραφίζατε και γιατί; 

Αν μιλάμε για φωτογραφία σα δραστηριότητα - χομπυ - τέχνη νομίζω είναι προφανής η απάντηση. Αν μιλάμε για μια σελφι ή την τιμή του λαδιού σε προσφορά πάλι προφανής :D  

Για να μη φανώ όμως μεροληπτικός θα βάλω μερικά προφιλ στο instagram οι χρήστες των οποίων χρησιμοποιούν και/μόνο κινητό για να μη νομίζει κάποιος πως το μέσο τον περιορίζει ως προς το αν μπορεί να βγάλει φωτογραφίες. 

https://www.instagram.com/dimpy.bhalotia/

https://www.instagram.com/alice1280/?g=5

https://www.instagram.com/emmafwright/?g=5

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://avclub.gr/index.php?threads/sygkritiko-sony-a6500-vs-iphone-12-pro-max.173375/

Εδώ ένα συγκριτικό για να πάρεις μια εικόνα ανάμεσα σε Sony a6500 και iPhone 12 Pro.

Διαβάζεις και τι λένε στα σχόλια κλπ.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα δεν είναι αν είναι καλύτερη μια φωτογραφική (ειδικά με εναλλάξιμους φακούς) απο ένα κινητό. 
Σαν ερώτημα δεν πρέπει καν να υφίσταται. 
Όπως και μεταξύ φωτογραφικών μηχανών είναι εμφανείς οι διαφορές ανάλογα τον σένσορα, πόσο μάλλον ο αισθητήρας ενός κινητού που σε μέγεθος και μεγαπίξελ βρίσκεται χρονολογικά σε κομπακτ μηχανές του 2008. Επειδή τα 60 ή τα 100 μεγαπίξελ είναι ουσιαστικά 12 μεγαπίξελ (το μέγιστο) Χ τάδε φορές στο υπολογιστικό πρόγραμμα κάθε κινητού για να βγουν τα μεγαπίξελ αυτά. Επειδή δεν χωράνε να μπουν περισσότερα μεγαπίξελ σε τόσο μικρούς αισθητήρες. Γι' αυτό και προσπαθούν να βρουν οι μεγάλοι του χώρου των κινητών χώρο, να χωρέσουν μεγαλύτερους αισθητήρες.

Το βασικό ερώτημα είναι αν αρκεί ένα κινητό για να βγάζει κάποιος τα snapshots του, τις βόλτες του, τα βιντεάκια του, το κέηκ που έφαγε και το έκανε story στο ινσταγκραμ. Σε όλα τα παραπάνω η απάντηση είναι ναι. Το κινητό είναι όχι μόνο αρκετό, αλλά και καλύτερο μιας και τα κάνει όλα αυτά μόνο του. Ούτε να βγάλεις κάρτες να φορτώσει σε υπολογιστές, ούτε να συνδεθείς σε άλλο μηχάνημα για να ποστάρεις στο ιντερνετ, ούτε να κουβαλάς και να αλλάζεις φακούς,  ούτε τίποτα.

Αλλά ως εκεί.
Το κινητό δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα Playstation σε επίπεδο παιχνιδιών, με ένα καλό στερεοφωνικό συγκρότημα σε επίπεδο μουσικής, Με μια 36άρα οθόνη σε επίπεδο θέασης και με μια φωτογραφική μηχανή σε επίπεδο φωτογραφίας. Εκ των πραγμάτων. Δεν μπορείς να αλλάξεις τους νόμους της φυσικής. Είναι και οι λόγοι που μια κομπακτ κάμερα δεν θα δώσει ποτέ καλύτερη φωτογραφία (σε επίπεδο εικόνας) απο μια Full Frame. 

Το να επιλέξει κάποιος να βγάζει φωτογραφίες με το κινητό επειδή αυτό έχει, είναι καθ' όλα αποδεκτό. Το να υποστηρίξει πως βγάζει καλύτερες ή έστω και ίδιας ποιότητας φώτο είναι απλά άγνοια για το τι μπορούν να κάνουν οι μηχανές. Άλλο αν είναι πιο δύσκολο να τις μάθεις. Άλλο αν δεν θέλεις καν να τις μάθεις. Τώρα μιλάμε για το προιόν, για το μέσο απεικόνισης.
 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τη συγκεκριμένη φωτογραφία με τον συγκεκριμένο φακό και όχι γενικά για όλες τις φωτογραφικές μηχανές με οποιονδήποτε άλλο φακό ανώτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GiorgosTr98 είπε

Μιλάω για τη συγκεκριμένη φωτογραφία με τον συγκεκριμένο φακό και όχι γενικά για όλες τις φωτογραφικές μηχανές με οποιονδήποτε άλλο φακό ανώτερο 

Ναι, τα ίδια που γράφτηκαν παραπάνω ισχύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά πηρα την απαντηση απλά για να μην παρεξηγηθώ εννοείται πως πιστεύω ότι κάθε αντικείμενο είναι για το ειδος του και ότι μια dslr δεν συγκρίνεται στη φωτογραφία με ένα κινητό, για αυτό και όντας νέος στις συγκεκριμένες φωτογραφικές μηχανές, όπως προανέφερα, προσπαθώ ότι φωτογραφία βγάζω από εδώ και πέρα να είναι μόνο με την dslr για να την μάθω, άσχετα αν με ένα κινητό, στο επίπεδο που είμαι τώρα, μπορώ να βγαλω εύκολα μια φωτογραφία που θα είναι πιο ελκυστικη από αυτή της μηχανής.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασε ότι pdf υπάρχει στο νετ περί φωτογραφίας. Δες ότι βίντεο μπορείς για φωτισμό και εκμάθηση μηχανής. Τι είναι το iso, shutter speed, aperture, πάρε κι ένα μεταχειρισμένο tamron 17-50 στο f/2.8 που πήραμε ορισμένοι και νομίζαμε ότι πατήσαμε στη σελήνη και μετά θα δεις που όταν σου λένε για iPhone θα τους κοροϊδεύεις στο θέμα φωτογραφίας. Εκεί θα έχεις και μόνος σου την απάντηση που ζητάς 😁

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

, πάρε κι ένα μεταχειρισμένο tamron 17-50 στο f/2.8 που πήραμε ορισμένοι και νομίζαμε ότι πατήσαμε στη σελήνη  😁

ή έναν sigma 17-50mm 2.8.... 😁

Πρότεινα σήμερα την παρακάτω αγγελία (που τον δίνει σε καλή τιμή) σε φίλο με Νίκον μηχανή αλλά τελικά ήταν για Κάνον μηχανές οπότε τη βάζω εδώ στο φίλο την αγγελία μήπως και θέλει να του ρίξει μια ματιά του φακού. Για μένα τοπ κροπ φακός. 

 

ΥΓ. Δεν έχω καμία σχέση με την αγγελία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GiorgosTr98 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά πηρα την απαντηση απλά για να μην παρεξηγηθώ εννοείται πως πιστεύω ότι κάθε αντικείμενο είναι για το ειδος του και ότι μια dslr δεν συγκρίνεται στη φωτογραφία με ένα κινητό, για αυτό και όντας νέος στις συγκεκριμένες φωτογραφικές μηχανές, όπως προανέφερα, προσπαθώ ότι φωτογραφία βγάζω από εδώ και πέρα να είναι μόνο με την dslr για να την μάθω, άσχετα αν με ένα κινητό, στο επίπεδο που είμαι τώρα, μπορώ να βγαλω εύκολα μια φωτογραφία που θα είναι πιο ελκυστικη από αυτή της μηχανής.  

Είναι όντως πιο ελκυστική μια εικόνα από σημερινά κινητά καθότι είναι προϊόν αρκετής επεξεργασίας που γίνεται αυτόματα. Σε αυτό το πεδίο τα πάνε κάπως καλύτερα τα κινητά συγκριτικά με τις περισσότερες μηχανές.  Η επεξεργασία όμως είναι βασικό κομμάτι της φωτογραφίας και φυσικά όχι μόνο της ψηφιακής εικόνας. Επίσης, είναι και μέρος του ύφους και της ταυτότητας του καθενός. Όπως δε θέλει κάποιος να αποφασίζει η μηχανή τις παραμέτρους κατά τη λήψη μιας εικόνας έτσι και για την επεξεργασία δε θέλει να αποφασίζει το κινητό ή η μηχανή το πως θα αποτυθπωθεί η σκηνή που βλέπει μπροστά του. 

Αλλά αυτό είναι το επόμενο βήμα. Το πρώτο είναι να είσαι σε θέση να πάρεις ένα σωστό αρχείο το οποίο θα αναδειχθεί μετά. Σωστό αρχείο = σωστή έκθεση, ενδιαφέρον θέμα, καδράρισμα και φυσικά κατάλληλο φως. Θέλει τον χρόνο του. Ωστόσο, με τα σημερινά μέσα και την πληροφορία που υπάρχει ο χρόνος αυτός μειώνεται σημαντικά και αυτό είναι καλό. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

ή έναν sigma 17-50mm 2.8.... 😁

Πρότεινα σήμερα την παρακάτω αγγελία (που τον δίνει σε καλή τιμή) σε φίλο με Νίκον μηχανή αλλά τελικά ήταν για Κάνον μηχανές οπότε τη βάζω εδώ στο φίλο την αγγελία μήπως και θέλει να του ρίξει μια ματιά του φακού. Για μένα τοπ κροπ φακός. 

 

ΥΓ. Δεν έχω καμία σχέση με την αγγελία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι ακόμα σε στάδιο που τώρα μαθαίνω μια κάμερα σκέφτομαι αν είναι σωστό να πειραματιστώ αρχικά με τον φακό που έχω ήδη ή να πάω στην αγορά κάποιου καλύτερου φακού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GiorgosTr98 είπε

Επειδή είμαι ακόμα σε στάδιο που τώρα μαθαίνω μια κάμερα σκέφτομαι αν είναι σωστό να πειραματιστώ αρχικά με τον φακό που έχω ήδη ή να πάω στην αγορά κάποιου καλύτερου φακού 

Μάθε πρώτα με αυτά που έχεις.
Στην πορεία θα αλλάξεις και φακούς, αλλά και σώμα. Είναι πρακτικά προεξοφλημένο, αν σε κερδίσει το άθλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GiorgosTr98 είπε

Επειδή είμαι ακόμα σε στάδιο που τώρα μαθαίνω μια κάμερα σκέφτομαι αν είναι σωστό να πειραματιστώ αρχικά με τον φακό που έχω ήδη ή να πάω στην αγορά κάποιου καλύτερου φακού 

Κάνε και με τον φακό σου διάφορες λήψεις αλλά αν βρεις και μ ένα καλύτερο που είπαμε μεταχειρισμένο θα σου δώσει σίγουρα άλλη οπτική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...