Προς το περιεχόμενο

Η εμπειρια μου με το Σκρουτζ...


ampalaea4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ασχημη εμπειρια που ειχα με το σκρουτζ.

συγκεκριμενα αγορασα K5l7kgM.png

Ερχοντε λοιπον τα προιοντα στο σπιτι και φωναζω τεχνικο να ρθει να μου στησει το PC γιατι εγω προσωπικα δε γνωριζω. Αρχικα βλεπουμε οτι το κουτι της μητρικης ηταν ανοιχτο.. λεμε οκ μαλλον το ανοιξαν απο την εταιρια για να τσεκαρουν το προιον. Εγω γενικα ειχα εμπιστοσυνη γενικα γιατι ποτε δε μου χε τυχει κατι στραβο. Βλεπουμε ομως τη μητρικη και ειχε πανω στιγματα/λεκεδες...

sO9wY5M.png

μαλιστα οταν ανοιξαμε το PC μας εβγαλε μυνημα οτι εγκαταστησαμε καινουριο επεξεργαστη! (πραγμα που σημαινει οτι ειχε μπει κι αλλος επεξεργαστης πιο πριν...)

xu3fcku.png

περνω τηλεφωνο στο σκρουτζ να τους ενημερωσω και το πρωτο πραγμα που με ρωτησαν ηταν "αν δουλευει"... προφανως δεν υπαρχει προβλημα να πληρωσεις κατι καινουριο και να παρεις μεταχειρησμενο.. αρκει να δουλευει.. αφου τους ειπα οτι και ο υπολογιστης που εχω τωρα και ειναι 5 ετων δουλευει αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μου ειπαν αν θελω να το επιστρεψω.

Αφου μιλησα με το τεχνικο και επειδη περιμενα αρκετο καιρο να ερθουν τα προιοντα και δεν ηθελα να μπω παλι στη διαδικασια, ειπαμε να δοκιμασουμε πρωτα αν δουλευει οκ και δε πειραζει ας περασει ετσι...

αφου λοιπον στηνει το PC ο τεχνικος, διαπιστωνουμε εν τελη οτι η μια μνημη ΡΑΜ ηταν ελαττωματικη! Ο τεχνικος εκανε πολλα τεστ για να φτασει σε αυτο το αποτελσμα..

1) δοκιμασε πρωτα με τη μια μνημη και ολα δουλευαν οκ. Μολις εβαζε την ελαττωματικη (ειτε μονη της ειτε μαζι με την αλλη μνημη) το PC δεν ανοιγε..

2) μετα δοκιμασε την καλη μνημη σε ολα τα σλοτ της μητρικης μηπως και εφταιγε η μητρικη αλλα παλι ολα δουλευαν σωστα.

3) εφερε δικες του μνημες ωστε να δουμε αν η μητρικη και παλι ειχε θεμα οταν βαζαμε παραπανω απο μια μνημη. Παλι ολα δουλεψαν οκ με 4 μνημες επανω!

4) τελος αφου βαλαμε windows κτλ εκανε update το bios της μητρικης και εβαλε ολους τους drivers της μητρικης και κτλ κτλ και δοκιμασε παλι την μνημη αλλα παλι δημιουργουσε προβλημα.

Ετσι λοιπον αποφασισα αναγκαστικα να την στειλω για αλλαγη. Και εδω ξεκιναει ολο το μαρτυριο... Τις μνημες τις εστειλα 29 Σεπτεμβριου.. αφου φτασαμε στις 20 Οκτωβριου αρχισα να περνω τηλ να ρωτησω τι γινεται γιατι αργουν τοσο, καθως ημουν στον υπολογιστη με τις μνημες του τεχνικου που μου τις αφησε μεχρι να ρθουν οι δικες μου..

Στο καταστημα (eurosupplies) μου λεγανε δε ξερουν τιποτα και οτι πρεπει να μιλησω με το σκρουτζ.. στο σκρουτζ μου λεγανε οτι ειναι προς ελεγχο και οτι θα προωθησουν το θεμα μου.. ρωτουσα αν μπορω να μιλησω με το τμημα που θα κανει τον ελεγχο αλλα δε γινοταν.. εδω να πω οτι τα παιδια στο τηλεφωνο ηταν ευγενεστατα και φυσικα δε φταινε αυτα σε τιποτα για την ολη κατασταση..

αφου λοιπον περναει αλλη μια βδομαδα μου στελνουν ξαφνικα μυνημα οτι ο ελεγχος εγινε και οτι η μνημη ειναι μια χαρα! Τους  περνω παλι τηλεφωνο και ζηταω να μιλησω με το τεχνικο που εκανε τον ελεγχο να του εξηγησω και γω τι προβλημα υπαρχει.. δυστυχως δεν γινεται αυτο... μπορουσα μονο να στειλω ενα mail στο ([email protected]). Και τους στελνω λοιπον mail και τους εξηγω τι προβλημα υπαρχει και μαλιστα τους στελνω το τηλεφωνο μου να με παρουν αν μπορουν να μιλησουμε.

Vyod2IG.png

ojD7CpM.png

μου απαντανε αυτο. Τους ξαναστελνω οτι δεν εχω εγω τις μνημες οτι τις εχουν εκεινοι για ελεγχο. Δε μου ξανα-απαντησαν ποτε..

Τελικα το σκρουτζ μου εστειλε πισω ενα μηνα μετα τις ιδιες μνημες και φυσικα η μια ειναι ελαττωματικη!

Πραγματικα ειναι η χειροτερη εμπειρια που ειχα ποτε σε online παραγγελια! Ειχα την εντυπωση οτι παραγγελνωντας μεσω σκρουτζ ειμαι καλυμενος για οτι συμβει και τελικα οχι απλα δεν εισαι αλλα ειναι πολυ πιο δυσκολο μετα να βρεις το δικιο σου, αφου δε μπορεις να μιλησεις με κανεναν "υπευθυνο" παρα μονο με το τηλεφ. support του σκρουτζ που στην ουσια δεν εχουν καμια "δυναμη" να κανουν οτιδηποτε παρα μονο να ακουνε τα παραπονα και να προωθουν τα αιτηματα...

Αφου λοιπον εδωσα 820 ευρω.. πηρα μια μεταχειρισμενη μητρικη η οποια ευτυχως δουλευει και ελαττωματικη ραμ η οποια δεν αντικατασταθηκε και περιμενα και ενα μηνα!!

Επεξ/σία από ampalaea4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα κατευθείαν με Corsair support και εξήγησε τους τι γίνεται. Οι μνήμες σου είναι officially supported από την μητρική σου;

(Σε αντίστοιχη εμπειρία που είχα εγώ με τον Σκρουτζ πάντως, μου επέστρεψαν τα λεφτά, χωρίς να πάρουν καν το προϊόν για έλεγχο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι να μην ειναι? η μητρικη μου σηκωνει DDR4 εως και 3600 ταχυτυτα εγω αγορασα 3200. Η μια μνημη δουλευει μια χαρα εξαλου. Επισης στα spec της μητρικης λεει οτι σηκωνει εως και 128GB RAM .. συμφωνα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα οι μνημες επρεπε να δουλευουν.

Q7DPNpt.png

Επεξ/σία από ampalaea4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ampalaea4 είπε

1) δοκιμασε πρωτα με τη μια μνημη και ολα δουλευαν οκ. Μολις εβαζε την ελαττωματικη το PC δεν ανοιγε..

2) μετα δοκιμασε την καλη μνημη σε ολα τα σλοτ της μητρικης μηπως και εφταιγε η μητρικη αλλα παλι ολα δουλευαν σωστα.

3) εφερε δικες του μνημες ωστε να δουμε αν η μητρικη και παλι ειχε θεμα οταν βαζαμε παραπανω απο μια μνημη. Παλι ολα δουλεψαν οκ με 4 μνημες επανω!

4) τελος αφου βαλαμε windows κτλ εκανε update το bios της μητρικης και εβαλε ολους τους drivers της μητρικης και κτλ κτλ και δοκιμασε παλι την μνημη αλλα παλι δημιουργουσε προβλημα.

Ποια ελαττωματική να σας βράσω; Αφού δε τη δοκίμασε μόνη της, πως είναι ελαττωματική;

Βάλτες τη καθε μία μόνη της πριν καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι φταίει η μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ποια ελαττωματική να σας βράσω; Αφού δε τη δοκίμασε μόνη της, πως είναι ελαττωματική;

Βάλτες τη καθε μία μόνη της πριν καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι φταίει η μνήμη.

φυσικα την δοκιμασε και μονη της! απλα δε το εγραψα σωστα... οταν λεω μολις εβαζε την ελαττωματικη εννοω ειτε μονη της ειτε μαζι με την αλλη... θα το διορθωσω για να μην υπαρχει παρερμηνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ampalaea4 είπε

φυσικα την δοκιμασε και μονη της! απλα δε το εγραψα σωστα... οταν λεω μολις εβαζε την ελαττωματικη εννοω ειτε μονη της ειτε μαζι με την αλλη... θα το διορθωσω για να μην υπαρχει παρερμηνια

Δεν το ξεκαθάριζες, αλλά εντάξει να το δεχτώ. Κανένα πρόβλημα, δοκιμάστηκε μόνη της σε όλα τα slot της μητρικής σου και δεν ξεκίναγε το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση οι μνήμες να παίζουν σε χαμηλότερη ταχύτητα σε άλλο pc , δυστυχώς η διαδικασία για να βγει ελαττωματική μια μνημη έχει πολλά στάδια και θέλει φωτογραφίες από τα διαγνωστικά 

Συμφωνώ ότι είχες απαράδεκτη αντιμετώπιση στην εξυπηρέτηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 3:09 ΜΜ, ampalaea4 είπε

Καλησπερα! Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ασχημη εμπειρια που ειχα με το σκρουτζ.

συγκεκριμενα αγορασα K5l7kgM.png

Ερχοντε λοιπον τα προιοντα στο σπιτι και φωναζω τεχνικο να ρθει να μου στησει το PC γιατι εγω προσωπικα δε γνωριζω. Αρχικα βλεπουμε οτι το κουτι της μητρικης ηταν ανοιχτο.. λεμε οκ μαλλον το ανοιξαν απο την εταιρια για να τσεκαρουν το προιον. Εγω γενικα ειχα εμπιστοσυνη γενικα γιατι ποτε δε μου χε τυχει κατι στραβο. Βλεπουμε ομως τη μητρικη και ειχε πανω στιγματα/λεκεδες...

sO9wY5M.png

μαλιστα οταν ανοιξαμε το PC μας εβγαλε μυνημα οτι εγκαταστησαμε καινουριο επεξεργαστη! (πραγμα που σημαινει οτι ειχε μπει κι αλλος επεξεργαστης πιο πριν...)

xu3fcku.png

 

Αυτό το μήνυμα που σου έβγαλε στο πρώτο post σχετικά με το TPM δεν είναι πρόβλημα , η μητρική φοράει bios που ενεργοποιεί by default το TPM ,σε κάθε εγκατάσταση καινούργιου cpu αλλάζει η δομή οπότε σου αναφέρει τις επιλογές που έχεις με το yes or no ανάλογα τι θα επιλέξεις θα γίνει reset στο TPM η θα παραμείνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...