Προς το περιεχόμενο

Δομημένη καλωδίωση σπιτιού (UTP, συναγερμός , κάμερες , ήχος )


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , ενδιαφέρομαι για δομημένη καλωδίωση σε σπίτι το οποίο όλα θα σκαφτούν και θα τοποθετηθούν από την αρχή . Πέραν της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης με ενδιαφέρει να σκεφτούν και νέοι οδηγοί ώστε να τοποθετηθούν σωλήνες για ανεξάρτητη καλωδίωση . 

Συγκεκριμενα θέλω σε 3αρι σπίτι να υπάρχει σε κάθε χώρο πρίζα με UTP καλώδιο . Ειδικά στο σαλόνι ίσως χρειαστεί και σε 2 διαφορετικές τοποθεσίες . 

Καλωδιωση για ενσύρματη εγκατάσταση καμερών σε κάθε χώρο - και στα μπαλκόνια  (αναμονές UTP σε γωνιές στο ταβάνι) 

Καλωδίωση για συναγερμό (παγίδες και ραντάρ )

Εγκατάσταση καλωδίων ηχου (αναμονές) στο σαλόνι με προδιαγραφές Dolby Atmos 

Τώρα το βασικό είναι όλα τα UTP καλώδια να καταλήγουν σε ένα δωμάτιο όπου θα υπάρχει Rack και switch ώστε να μοιράζονται τα πάντα . 
Οι κάμερες θα καταλήγουν στο αντίστοιχο καταγραφικό. 

Επίσης θεωρείτε σωστό να βάλω και αναμονές οπτικής ίνας ή μόνο Cat 6 καλώδια ; 

Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς την επιλογή υλικών και γενικά τη διαδικασία . Θα χρειαστεί πιστεύω να απευθυνθώ σε επαγγελματία για να αναλάβει τον σχεδιασμό απλά με ενδιαφέρει να μην είναι απλός ηλεκτρολόγος αλλά πραγματικά γνωστής . Γνωρίζετε να προτείνετε ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Καλωδίωση για συναγερμό (παγίδες και ραντάρ )

Ξεκινώντας με μια απλή παρατήρηση, οι παγίδες του συναγερμού απαιτούν να αφαιρέσεις και τα κουφώματα αν υπάρχουν. Αν δεν μπορείς ή δεν προστίθεσαι μπορείς να βάλεις μόνο radar αν και δεν το προτείνω ή να πας σε συναγερμούς που έχουν ασύρματες παγίδες.

26 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Καλωδιωση για ενσύρματη εγκατάσταση καμερών σε κάθε χώρο - και στα μπαλκόνια  (αναμονές UTP σε γωνιές στο ταβάνι) 

Θα περάσεις κάποια γυψωσανίδα με ψευδοροφή ή έχεις σκοπό να ξεκινήσεις να σκάβεις δοκάρια; Απ' τα λεγόμενα σου απ' ότι καταλαβαίνω η οικοδομή υφίσταται οπότε το πέρασμα καλωδίων στην οροφή μάλλον είναι απαγορευτικό χωρίς ψευδοροφή.
 

28 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Επίσης θεωρείτε σωστό να βάλω και αναμονές οπτικής ίνας ή μόνο Cat 6 καλώδια ; 

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό. Ένα Cat6a καλώδιο μέχρι τα 100m μήκος μπορεί να σου δώσει 10Gbps ταχύτητα. Πιστεύεις ότι θα αποκτήσεις ποτέ γρηγορότερη σύνδεση; Πιστεύεις ότι το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού σου θα έχει μεγαλύτερες ανάγκες;

------------

Να πάμε στα γενικά . Κανένας Ηλεκτρολόγος μηχανικός όσο καλός και γνώστης είναι στις εγκαταστάσεις δεν πρόκειται να σου σχεδιάσει την καλωδίωση που θες αν δεν ξέρεις εσύ τις θες.

Για παράδειγμα αν δεν ξέρεις που θα μπει ο καναπές, πως θα ξέρει που να βάλει τα ηχεία έτσι ώστε να φτιάξεις 5.1 ή 7.1 surround. Οπότε πρέπει να έχεις κάνει ήδη τον εσωτερικό σχεδιασμό του σπιτιού σου πριν απευθυνθείς στον ειδικό, καθώς και διάφορα σενάρια χρήσης όπως που θα κάθεσαι με το laptop σου, το κινητό σου κτλ έτσι ώστε να βάλεις ένα access point ή πρίζα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, manolis940 said:

Ξεκινώντας με μια απλή παρατήρηση, οι παγίδες του συναγερμού απαιτούν να αφαιρέσεις και τα κουφώματα αν υπάρχουν. Αν δεν μπορείς ή δεν προστίθεσαι μπορείς να βάλεις μόνο radar αν και δεν το προτείνω ή να πας σε συναγερμούς που έχουν ασύρματες παγίδες.

Θα περάσεις κάποια γυψωσανίδα με ψευδοροφή ή έχεις σκοπό να ξεκινήσεις να σκάβεις δοκάρια; Απ' τα λεγόμενα σου απ' ότι καταλαβαίνω η οικοδομή υφίσταται οπότε το πέρασμα καλωδίων στην οροφή μάλλον είναι απαγορευτικό χωρίς ψευδοροφή.
 

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό. Ένα Cat6a καλώδιο μέχρι τα 100m μήκος μπορεί να σου δώσει 10Gbps ταχύτητα. Πιστεύεις ότι θα αποκτήσεις ποτέ γρηγορότερη σύνδεση; Πιστεύεις ότι το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού σου θα έχει μεγαλύτερες ανάγκες;

------------

Να πάμε στα γενικά . Κανένας Ηλεκτρολόγος μηχανικός όσο καλός και γνώστης είναι στις εγκαταστάσεις δεν πρόκειται να σου σχεδιάσει την καλωδίωση που θες αν δεν ξέρεις εσύ τις θες.

Για παράδειγμα αν δεν ξέρεις που θα μπει ο καναπές, πως θα ξέρει που να βάλει τα ηχεία έτσι ώστε να φτιάξεις 5.1 ή 7.1 surround. Οπότε πρέπει να έχεις κάνει ήδη τον εσωτερικό σχεδιασμό του σπιτιού σου πριν απευθυνθείς στον ειδικό, καθώς και διάφορα σενάρια χρήσης όπως που θα κάθεσαι με το laptop σου, το κινητό σου κτλ έτσι ώστε να βάλεις ένα access point ή πρίζα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Η οικοδομή είναι υπό ανέγερση όποτε όλα είναι ακόμη υπό σχεδιασμό και μπορούμε να τα διαμορφώσουμε όπως θελουμε . 
Σιγουρα εγώ θα πρέπει να ορίσω τα πιθανά σενάρια και να κάνω έναν πρόχειρο σχεδιασμό . 
Σε τι ειδικότητα όμως να απευθυνθώ ώστε να με κατατοπίσει και να αναλάβει τις εργασίες ; Διότι οι εργολάβοι και τα συνεργεία τους δεν υπάρχει περίπτωση να αναλάβουν τέτοιες εργασίες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα θα βρεις που θα είναι το κέντρο..όπου θα μπουν και θα διανέμονται τα καλώδια 

αν μπορούν να είναι μαζί καλώδια συναγερμού με αλλά δικτύου θα στο πουν ειδικοι

αν οι τοίχοι θα είναι με σοβά η γυψοσανιδα έχεις άλλη προσέγγιση....η γυψοσανιδα απλοποιεί τα πραγματα

γιαυτο όπως είπε και ο φίλος από πάνω η γυψοσανιδα στο ταβάνι σου λύνει τα χέρια

σήμερα υπάρχουν υλικά να κανείς σωστή δουλειά αφού είσαι υπό ανέγερση..

ο μηχανικός που έκανε τα σχέδια πιστεύω ότι μπορεί να σου δώσει ιδέες αν του εξηγήσεις τι θέλεις και που θα είναι ευκολότερο να περάσουν καλώδια

μια πολύ καλή γείωση να βάλεις .....εκεί που θα μπει το ρολόι ...2 μέτρα σωλήνα και όχι σύρμα χαλκού αλλά πλέγμα χαλκού

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ήμουν σε παρόμοια φάση τα έκανε όλα αυτά ο ηλεκτρολόγος και ακόμη περισσοτερα ,αρκεί να του υποδείξεις που θα μπει το κάθε τι .Αυτό που έχω να σου προτείνω εγώ είναι:

 α) Να βάλεις cat6 καλώδια,τα cat5e άρχισαν να δείχνουν την ηλικία τους ενώ τα cat7 είναι υπερβολή για σπίτι .

β)Να αφήσεις στους τοίχους άδειες πλαστικές σωλήνες τα λεγόμενα κανάλια, έτσι ώστε μελλοντικά να περάσεις οπτικές ίνες η ότι άλλο θέλεις. 

γ)Βάλε σε κάθε δωμάτιο 2 πρίζες δικτύου .

Επεξ/σία από IKARIWTHS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα που λετε αλλα συζήτησε το και με τον ηλεκτρολογο που θα τα περασει ποσο κοστιζει το μετρο περασμενο και μετα κανε τα κουμαντα σου. 

Γιατι με 5 και 6 ευρω που εχει εδω ετσι και περασεις και 2 πριζες σε καθε δωματιο, καμερες, συνεγερμος κλπ το κοστος θα ανεβει απιστευτα πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει καταρχήν να επιλέξεις το χώρο όπου θα τοποθετήσεις το Rack με τον switch και θα σου πρότεινα να είναι κ POE για να τροφοδοτείς μέσω Ethernet τα πάντα,από κάμερες,συναγερμό, access point και ότι άλλο που πιθανών να χρειαστείς.Τα καλώδια που θα πρέπει να επιλέξεις να είναι Paduit cat6A . Σε κάθε δωμάτιο θα πρέπει να έχεις πρίζες δικτύου για υπολογιστή,τηλεόραση,και κάμερες και συναγερμό,PIR κουρτίνες, και παγίδες στις πόρτες,αν και αυτές πλέον δεν είναι απαραίτητες!!Συναγερμό δικτυακό!!!Όπως καταλαβαίνεις όλα τα καλώδια θα πρέπει να καταλήγουν στο Rack όπου και θα τοποθετήσεις ένα Patch panel με module και θα τερματήσεις όλα τα καλώδια!!!Αν το διαμέρισμα είναι σε αρχική μορφή καλό πριν περάσεις τα σπιράλ στους τοίχους καλό θα ήταν να περάσεις μαζί και τα καλώδια,γιατί μετα θα πεδευτείς.Χρειάζεται να καθήσεις να σχεδιάσεις τι θα θέλεις να έχεις σε κάθε δωμάτιο,και μετά να ξεκινήσεις την δομημένη!!!Φυσικά και αναμονή σπιράλ για οπτική που θα καταλήγει στο Rack!!!!Καλό κουράγιο σχεδίασε τι θες να κάνεις και άσε καιμερικά σπιράλ κενά ενα σε κάθε δωμάτιο,που θα επικοινωνούν στο χώρο του Rack για κάθε μελοντική χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 9:23 ΜΜ, thephotoshoped είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Η οικοδομή είναι υπό ανέγερση όποτε όλα είναι ακόμη υπό σχεδιασμό και μπορούμε να τα διαμορφώσουμε όπως θελουμε . 
Σιγουρα εγώ θα πρέπει να ορίσω τα πιθανά σενάρια και να κάνω έναν πρόχειρο σχεδιασμό . 
Σε τι ειδικότητα όμως να απευθυνθώ ώστε να με κατατοπίσει και να αναλάβει τις εργασίες ; Διότι οι εργολάβοι και τα συνεργεία τους δεν υπάρχει περίπτωση να αναλάβουν τέτοιες εργασίες . 

Συστήματα ασφαλείας:

Εγώ δεν θα σου πω να βρεις εσύ που θα μπει το κέντρο. Ένα κέντρο συναγερμού καλό να είναι να σου υποδείξει κάποιος ειδικός στα συστήματα ασφαλείας που θα μπει. Έχει την σημασία του για να είναι δύσκολα προσβάσιμο. Αν σε παίρνει το budget σου, βάλε και κάμερες ή τουλάχιστον πέρνα τα καλώδια τώρα. Ένας τεχνικός συστημάτων ασφαλείας μπορεί να σου υποδείξει το που γι αυτά και ξεμπέρδεψες.

Ήχος:

Όσον αφορά τα ηχεία δεν ξέρω που να σε παραπέμψω. Το στήσιμο των ηχείων σου μπορείς να το κάνεις θεωρώ μόνος σου. Απλώς πρέπει να αποφασίσεις που θα μπει η τηλεώραση/προφολέας σου, που θα μπει ο καναπές έτσι ώστε να γνωρίζεις την θέση που κάθεσαι και έπειτα να αποφασίσεις τι ήχο θες. 5.1; 7.1; Safe επιλογή είναι το 7.1 όπου σου δίνει επιλογές και για τα 2 αλλά εξαρτάτε αν μπορεί να στηθεί στο σαλόνι που φτιάχνεις.

Internet:

UTP πρίζες και Internet τώρα σε 3άρι, εγώ θα έβαζα εκεί που έχω συνήθως κάποιο γραφείο και μιας και μιλάμε για 3άρι πιθανών να χρειάζεται το κέντρο να είναι μακρυά από κάποια δωμάτια οπότε δεν θα ήταν άσχημο να έχεις παροχές UTP είτε στις οροφές των δωματίων είτε σε κάποιο άλλο κάπως ψηλό σημείο για να μπει κάποιο Access point.

Πχ το cAP lite της Mikrotik μικρό, διακριτικό, δεν φαίνονται καλώδια και βγάζεις αν θες και το καπάκι του εύκολα και κάνεις 3D print κάτι άλλο.

Καλώδια Cat 7 εγώ θα έβαζα. Σήμερα είναι υπερβολικό αλλά μετά από 20 χρόνια θα είναι must. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις σπίτι μέχρι τότε; Πιστεύω ότι είναι μικρή η διαφορά κόστους σε σχέση με την αναβάθμιση στο μέλλον.

Ίσως ένας τεχνικός δικτύων που θα δει το σχέδιο σου, θα έχει να δώσει 5 παραπάνω προτάσεις και να δώσει και 2 καλές οδηγίες στον ηλεκτρολόγο. Φυσικά είναι θέμα budget και εδώ αν και οι περισσότεροι αν τους δώσεις την δουλειά δεν θα σου χρεώσουν κάτι παραπάνω για την μελέτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ! Έχω φτιάξει ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού σχετικά με τα όσα είπαμε ώστε να έχετε και εσείς μια εικόνα. 

@kostasbm Το έχω σκεφτεί για γυψοσανίδα απλά δεν γνωρίζω το ύψος του ταβανιού και πόσο θα χρειαστεί να κατέβει. Φαντάζομαι θα χρειαστεί να γίνει όλο το ταβάνι του σπιτιού γυψοσανίδα σωστά;

@IKARIWTHS Πολύ σωστό να αφήσω αναμονές σπιράλ σε κάθε τοίχου του σπιτιού. Πάντα προκύπτουν νέες ανάγκες. 

@gorge18 Σίγουρα το κόστος θα το συζητήσω απλά πρέπει να έχω όπως είπατε ένα σχέδιο για να προκύψει η εκτίμηση. 

@airdimitris Εξαιρετικές οι συμβουλές!

@manolis940 Σε ευχαριστώ πραγματικά για τη βοήθεια. 

Άρα πρώτα να απευθυνθώ στον ηλεκτρολόγο του εργολάβου ή σε τεχνικό δικτύων και κατόπιν στον εργολάβο;

Οποιαδήποτε πρόταση έχετε καλοδεχούμενη. 

image.jpeg.da880c27c14253da2c91865df8fd4d48.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 8:02 ΜΜ, thephotoshoped είπε

Καλησπέρα σας , ενδιαφέρομαι για δομημένη καλωδίωση σε σπίτι το οποίο όλα θα σκαφτούν και θα τοποθετηθούν από την αρχή . Πέραν της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης με ενδιαφέρει να σκεφτούν και νέοι οδηγοί ώστε να τοποθετηθούν σωλήνες για ανεξάρτητη καλωδίωση . 

Συγκεκριμενα θέλω σε 3αρι σπίτι να υπάρχει σε κάθε χώρο πρίζα με UTP καλώδιο . Ειδικά στο σαλόνι ίσως χρειαστεί και σε 2 διαφορετικές τοποθεσίες . 

Καλωδιωση για ενσύρματη εγκατάσταση καμερών σε κάθε χώρο - και στα μπαλκόνια  (αναμονές UTP σε γωνιές στο ταβάνι) 

Καλωδίωση για συναγερμό (παγίδες και ραντάρ )

Εγκατάσταση καλωδίων ηχου (αναμονές) στο σαλόνι με προδιαγραφές Dolby Atmos 

Τώρα το βασικό είναι όλα τα UTP καλώδια να καταλήγουν σε ένα δωμάτιο όπου θα υπάρχει Rack και switch ώστε να μοιράζονται τα πάντα . 
Οι κάμερες θα καταλήγουν στο αντίστοιχο καταγραφικό. 

Επίσης θεωρείτε σωστό να βάλω και αναμονές οπτικής ίνας ή μόνο Cat 6 καλώδια ; 

Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς την επιλογή υλικών και γενικά τη διαδικασία . Θα χρειαστεί πιστεύω να απευθυνθώ σε επαγγελματία για να αναλάβει τον σχεδιασμό απλά με ενδιαφέρει να μην είναι απλός ηλεκτρολόγος αλλά πραγματικά γνωστής . Γνωρίζετε να προτείνετε ; 

 

Για να εισαι πιο future proof  θα προτεινα να περασεις οσο πιο χοντρες σωληνες μπορεις, ωστε να μπορεσεις να βαλεις εξτρα καλωδια στο μελλον η πιο χοντρα καλωδια.

Επισης, μια πριζα δικτυου ανα δωματιο δεν ειναι αρκετη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Ntinaras said:

Για να εισαι πιο future proof  θα προτεινα να περασεις οσο πιο χοντρες σωληνες μπορεις, ωστε να μπορεσεις να βαλεις εξτρα καλωδια στο μελλον η πιο χοντρα καλωδια.

Επισης, μια πριζα δικτυου ανα δωματιο δεν ειναι αρκετη. 

Σκέφτομαι να σκαφτούν νέες σωλήνες που θα αφορούν μόνο τη δομημένη καλωδίωση και θα έχουν μεγάλη άνεση. Αν δεις το σχέδιο έχω βάλει σε κάθε δωμάτιο 2 πρίζες. 

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Καλημέρα ! Έχω φτιάξει ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού σχετικά με τα όσα είπαμε ώστε να έχετε και εσείς μια εικόνα. 

@kostasbm Το έχω σκεφτεί για γυψοσανίδα απλά δεν γνωρίζω το ύψος του ταβανιού και πόσο θα χρειαστεί να κατέβει. Φαντάζομαι θα χρειαστεί να γίνει όλο το ταβάνι του σπιτιού γυψοσανίδα σωστά;

@IKARIWTHS Πολύ σωστό να αφήσω αναμονές σπιράλ σε κάθε τοίχου του σπιτιού. Πάντα προκύπτουν νέες ανάγκες. 

@gorge18 Σίγουρα το κόστος θα το συζητήσω απλά πρέπει να έχω όπως είπατε ένα σχέδιο για να προκύψει η εκτίμηση. 

@airdimitris Εξαιρετικές οι συμβουλές!

@manolis940 Σε ευχαριστώ πραγματικά για τη βοήθεια. 

Άρα πρώτα να απευθυνθώ στον ηλεκτρολόγο του εργολάβου ή σε τεχνικό δικτύων και κατόπιν στον εργολάβο;

Οποιαδήποτε πρόταση έχετε καλοδεχούμενη. 

image.jpeg.da880c27c14253da2c91865df8fd4d48.jpeg

 

Τα radar του συναγερμού καλύτερα να ρωτήσεις έναν ειδικό να σου πεί που πρέπει να τοποθετηθούν.
Προσωπικά θεωρώ ότι τα έχεις σε λάθος σημείο στο υπονοδωμάτιο και το σαλόνι καθώς κανονικά πρέπει να «κοιτάνε» τα πιθανά σημεία εισόδου, δηλαδή της μπαλκονόπορτες.
Επίσης στο σαλόνι πιθανότατα θα χρειαστείς και άλλο ένα απέναντι από την κεντρική είσοδο.

Μπρίζες UTP καλύτερα να επιλέξεις να είναι διπλές και στα μικρά δωμάτια δεν χρειάζονται σε 2 διαφορετικά σημεία.

Καλώδια ήχου μπορείς να βρείς πλακέ τύπου προκειμένου να «κρυφτούν» στο ταβάνι και λάβε υπόψιν ότι αν θες να στήσεις Multi room σύστημα πιθανότατα να πρέπει να περαστούν και σε άλλους χώρους αν και πλέον με τις δυνατότητες που παρέχει το ΒΤ δεν είναι τόσο απαραίτητα.

Για τις κάμερες αν καταλήξεις σε μοντέλα ip τότε θα χρειαστείς να περάσεις και για αυτές καλώδια utp, σε διαφορετική περίπτωση θες άλλου τύπου καλώδιο.
Αν πας σε ip camera μπορεί να χρησιμοποιείσεις το καλώδιο utp και για την τροφοδοσία με ρεύμα, διαφορετικά θα πρέπει να έχεις και μία μπρίζα κοντά σε κάθε κάμερα.

Τέλος πρέπει να ξανασκεφτείς την θέση του rack καθώς είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να φιλοξενήσει συσκευές με ανεμιστήρα οπότε θα παράγει συνεχώς έναν ήχο, έστω και χαμηλό και δεν είναι η καλύτερη θέση μέσα σε μία κρεβατοκάμαρα.
Καλύτερα σε ένα χώλ και να τοποθετηθεί ψηλά στο ταβάνι.

Και για να επεκταθώ λίγο και πέρα από το τεχνικό κομμάτι.
1- η κουζίνα έχει πού λίγα ντουλάπια, χρειάζεται επανασχεδίαση, εκμεταλεύσου τον χώρο μπροστά από το ψυγείο, μετέφερε το εκεί και στην θέση που είναι τώρα κάνε επιπλέον ντουλάπια.
Εναλλακτικά μπορείς να το πας δίπλα στην κουζίνα, αλλά θα χρειαστεί να αλλάξει η φορά που ανοίγει η πόρτα και στην θέση που είναι τώρα να φτιάξεις γωνιακά ντουλάπια.
.
2- η μάστερ κρεβατοκάμαρα έχει ντουλάπα με αστείο μέγεθος σε σχέση με τα μικρά υπνοδωμάτια, δεν παίζει αυτό το σενάριο για να βάζει τα ρούχα του ένα ζευγάρι.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dpolal είπε

Για τις κάμερες αν καταλήξεις σε μοντέλα ip τότε θα χρειαστείς να περάσεις και για αυτές καλώδια utp, σε διαφορετική περίπτωση θες άλλου τύπου καλώδιο.
Αν πας σε ip camera μπορεί να χρησιμοποιείσεις το καλώδιο utp και για την τροφοδοσία με ρεύμα, διαφορετικά θα πρέπει να έχεις και μία μπρίζα κοντά σε κάθε κάμερα.

Επιλογή 1, περνάς και ρεύματος και UTP

Επιλογή 2 PoE Injector

Γενικά πολύ κακό για το debuging να μην καταλήγει η τροφοδοσία των καμερών σε ένα κέντρο και να υπάρχει κάποιο τροφοδοτικό που να παρέχει μία στοιχειώδη ασφάλεια στις κάμερες.

Πλέον όμως οι ομοαξωνικές έχουν τόσο καλή ανάλυση και σε πολύ μακρινές αποστάσεις που δεν βρίσκω λόγο να πας σε IP.

11 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Καλημέρα ! Έχω φτιάξει ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού σχετικά με τα όσα είπαμε ώστε να έχετε και εσείς μια εικόνα. 

@kostasbm Το έχω σκεφτεί για γυψοσανίδα απλά δεν γνωρίζω το ύψος του ταβανιού και πόσο θα χρειαστεί να κατέβει. Φαντάζομαι θα χρειαστεί να γίνει όλο το ταβάνι του σπιτιού γυψοσανίδα σωστά;

@IKARIWTHS Πολύ σωστό να αφήσω αναμονές σπιράλ σε κάθε τοίχου του σπιτιού. Πάντα προκύπτουν νέες ανάγκες. 

@gorge18 Σίγουρα το κόστος θα το συζητήσω απλά πρέπει να έχω όπως είπατε ένα σχέδιο για να προκύψει η εκτίμηση. 

@airdimitris Εξαιρετικές οι συμβουλές!

@manolis940 Σε ευχαριστώ πραγματικά για τη βοήθεια. 

Άρα πρώτα να απευθυνθώ στον ηλεκτρολόγο του εργολάβου ή σε τεχνικό δικτύων και κατόπιν στον εργολάβο;

Οποιαδήποτε πρόταση έχετε καλοδεχούμενη. 

image.jpeg.da880c27c14253da2c91865df8fd4d48.jpeg

 

Αν πούμε ότι αφήνουμε το κέντρο στο σημείο που το έχεις, σίγουρα θα χρειαστείς Access point τουλάχστον στο απέναντι δωμάτιο, αλλά η δική μου γνώμη είναι να βάζεις παντού και να τους κόβεις λίγο την ισχύ.

Δεν θα το άφηνα όμως το κέντρο εκεί. Το ζήτημα είναι που να το πάω; Αν αφήσουμε το σχέδιο έτσι όπως είναι τώρα ίσως καλύτερα να έφτιαχνα ένα διακριτικό ντουλάπι στο σαλόνι. Καταγραφικά και άλλες συσκευές κάνουν ελάχιστη φασαρία αλλά είναι αρκετή για να σου χαλάσει τον ύπνο.

Δεν θα το άφηνα όμως έτσι το σχέδιο. Η κουζίνα σου δεν έχει χώρους καθόλου. Σίγουρα το είδε γυναίκα αυτό το σχέδιο και δεν έχει βάλει τις φωνές; Μήπως στην θέση του WC να φτιάξεις ένα αποθηκάκι και να βάλεις εκεί όλα τα κέντρα και φυσικά και άλλα πράγματα; Ίσως βέβαια χρειάζεται επέμβαση απ' τον αρχιτέκτονα και να κάνει κάποιες ριζικές αλλαγές γι αυτό το λόγο.

Για τα συστήματα ασφαλείας σίγουρα θα πρέπει κάποιος να έρθει στο χώρο από κοντά για να σου δώσει μια σοβαρή γνώμη, Εγώ βλέπω πχ κάποια καραμπινάτα λάθη όπως για παράδειγμα τα ραντάρ πάνω απ' τις ντουλάπες που είναι πιθανών να μην έχουν καθόλου χώρο. Να πω εδώ ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι σε γωνία και σε κάποια κορυφή. Τα περισσότερα πλέον έχουν γωνία θέασης 120 μοίρες καθώς και το προτεινόμενο τους ύψος είναι περρίπου απ' το 1,20m μέχρι τα 2m. Οι κάμερες επίσης θέλουν διαφορετική φιλοσοφία και σχεδιασμό. Έχεις πιθανών ξεχάσει τον παράγοντα ότι και οι ίδιες απειλούνται, όχι μόνο το σπίτι σου. Επίσης, γιατί όχι μπροστά απ' το παράθυρο της κουζίνας;

Κάτι που δεν αναφέραμε ίσως είναι ένα κεντρικό online UPS. Δεν είναι τρελά τα έξοδα. Απλώς σε κάποιες πρίζες πχ τηλεώραση θα βάλεις κι άλλη μία πρίζα που το καλώδιο της θα πηγαίνει στο UPS. Τις πρίζες αυτές τις βάζουμε σε κόκκινο χρώμα για να γνωρίζουμε ποιες είναι και να μην βάλουμε καμιά ηλεκτρική σκούπα πάνω.

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 05/11/2023 at 19:13, manolis940 said:

Πχ το cAP lite της Mikrotik μικρό, διακριτικό, δεν φαίνονται καλώδια και βγάζεις αν θες και το καπάκι του εύκολα και κάνεις 3D print κάτι άλλο.

Καταλαβαίνω ότι είναι απλά ένα παράδειγμα κι όχι πρόταση, αλλά damn, ούτε σαν τέτοιο δεν θα linkαρα WiFi N AP, όχι το 2023 αλλά ούτε το 2019. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καταλαβαίνω ότι είναι απλά ένα παράδειγμα κι όχι πρόταση, αλλά damn, ούτε σαν τέτοιο δεν θα linkαρα WiFi N AP, όχι το 2023 αλλά ούτε το 2019. 😛

Σε cAP ac ή wAP ac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...