Προς το περιεχόμενο

Δομημένη καλωδίωση σπιτιού (UTP, συναγερμός , κάμερες , ήχος )


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, manolis940 said:

Σε cAP ac ή wAP ac?

Ίσως να φανώ απόλυτος/υπερβολικός, αλλά όχι κάτι λιγότερο από cAP AX ή UniFi 6+. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ίσως να φανώ απόλυτος/υπερβολικός, αλλά όχι κάτι λιγότερο από cAP AX ή UniFi 6+. 😛

Αν δεν θελήσει να τα βάλει στο ταβάνι ή σε τοίχο και με ένα μονό επιτραπέζιο Deco χ20 ή χ50 μια χαρά θα κάνει δουλειά νομίζω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, dpolal said:

Αν δεν θελήσει να τα βάλει στο ταβάνι ή σε τοίχο και με ένα μονό επιτραπέζιο Deco χ20 ή χ50 μια χαρά θα κάνει δουλειά νομίζω.
 

Δεν το λέω από πλευράς συγκεκριμένων μοντέλων, αλλά κυρίως για το WiFi 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν το λέω από πλευράς συγκεκριμένων μοντέλων, αλλά κυρίως για το WiFi 6.

Και τα deco που παρέθεσα wifi6 υποστηρίζουν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, dpolal said:

Και τα deco που παρέθεσα wifi6 υποστηρίζουν. :)

Το γνωρίζω, απλά διευκρινίζω ποια ήταν η αρχική μου ένσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το γνωρίζω, απλά διευκρινίζω ποια ήταν η αρχική μου ένσταση.

Όντως, θα ήταν χαζό να πάει κάποιος σε κάτι μικρότερο από wifi6 πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2023 στις 12:18 ΠΜ, dpolal είπε

Και τα deco που παρέθεσα wifi6 υποστηρίζουν. :)

Καλύτερα με wifi 4 παρά με tp-link. Είναι ωστόσο πολύ λεπτομέρεια κάτι τέτοιο και φαντάζομαι ότι αν συμβουλευτεί κάποιον θα του εξηγήσει τις διαφορές.

Από εμπειρία πάντως οι περισσότεροι δεν πληρώνουν το κάτι παραπάνω για wifi6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πρόσφατα έφτιαξα σε νεόδμητο διαμερισμα σε κτίριο στην επαρχία. Είχα και εγώ ζητήσει εδώ βοήθεια πιο πολύ για το patch panel, τερματικά clips κλπ και είχα ακολουθήσει κατά γράμμα τα προιόντα που μου πρότεινε ο χρήστης #poulinos (panduit ήταν) και πραγματικά δεν βγήκα χαμένος.

Βασικά ήμουν πολύ τυχερός γιατί ο ηλεκτρολόγος του κατασκευαστή που έφτιαξε τα σπίτια ήταν πολύ ενημερωμένος και μεγάλο γατόνι ο ίδιος και δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα.

Εν τάχει και όπου χρειαστείς και μπορώ, θα γίνω πιο αναλυτικός.

Είχα ήδη αποφασίσει για το που θα μπει τι στο σπίτι, π.χ τηλεόραση, το γραφείο μου, τηλεοράσεις στα υπνοδωμάτια κλπ.

Κατάργησα (έτσι και αλλιώς θα το καταργούσα) ένα δεύτερο μικρό wc που ήταν στα σχέδια, το μίκρυνα σε διαστάσεις και έφτιαξα ένα μικρό αποθηκάκι μέσα στο σπίτι. To rack και τους τερματισμούς όλους από δικτυα, συναγερμούς, κάμερες κλπ το πήγα εκεί. To rack ήταν 80αρι (9u) και το έβαλα ψηλά στο αποθηκάκι να μην φάει χώρο και έτσι κατάφερα και την γυναίκα να συμφωνήσει. Βασικά το έβαλα επάνω από το κάσωμα της πόρτας της αποθήκης και δεν το βλέπεις καν.

Στο κεντρικό χώρο της τηλεόρασης έβαλα 4 πρίζες δικτύου και 2 πρίζες ρεύματος, σε ύψος τέτοιο που τα κρύβει το έπιπλο που είχε ήδη σχεδιαστεί (χαμηλά στον τοίχο σε κρεμαστό επιπλο. Η tv στον τοίχο. Επίσης, σημαντικό κατέβασα και δύο δορυφορικά καλώδια για nova και cosmote στο rack, εκεί τερμάτισε και τις πρίζες των tv με αποτέλεσμα όλες οι πρίζες tv να έχουν δορυφορικό σήμα ανάλογα πιο αποκωδικοποιητή θα συνδέσεις. Στην πράξη όμως στο χώρο της κεντρικής tv έβαλα 2 πρίζες μια για κάθε πάροχο και έτσι έφτασα τις 8 στο σημείο αυτό.  Στις άλλες θέσεις tv δίπλα από την πρίζα του σήματος και πρίζα δικτύου. Ετσι με smart tv και τον player του παρόχου έχεις κάλυψη για cosmote και nova, netflix, disney και ότι άλλη παπαριά χρειαστείς.

Στο σημείο που θα μπεί το pc άλλες δύο πρίζες δικτύου. Στο δωμάτιο πχ που θα βάλω το pc έχω 3 πρίζες δικτύου.

Ψευδοροφή για να στηθεί ηχοσύστημα atmos κλπ ΔΕΝ έκανα (περί ορέξεως ο λόγος). Προτίμησα μια καλή ηχομπάρα.

Συναγερμό δεν έβαλα αλλά είναι έτοιμες όλες οι καλωδιώσεις για κάμερες, παγίδες κλπ σε όλα τα σημεία και όλα τερματίζουν στο rack.

Switch δεν πήρα POE, αλλά ένα 18αρι unmanaged. Οι κάμερες συνήθως έρχονται με POE booster ή η αγορά του είναι με ελάχιστα χρήματα.

Στον πίνακα ηλεκτρικού του σπιτιού έβαλα από πριν ένα βασικό kit της legrand για μελοντικό smart home (Δεν το γουστάρω αλλά ας υπάρχει)

Βασικό για καλό smart home είναι όλες οι πρίζες να έχουν από πίσω τους 3 καλώδια. Δηλαδή ρευμα-γείωση-ουδέτερο κάτι που όμως νομίζω είναι πλέον standard.

Μέσα στο rack έβαλα και το ups, πιο πολύ για το καταγραφικό (που δεν έχω βάλει) έχει κατι ειδικά ο καφκας που είναι μούρλια.

Από χαλασμένο τηλέφωνο (κακή συνενόηση, ναι θα έχεις πολλές από αυτές) ανέβηκε στο διαμέρισμα μου μόνο το 8κλωνο που ζήτησα αποκλειστικά για μένα (το οποίο καταλήγει και αυτό στο rack)  και όχι και αναμονή για οπτική. Αρα vdsl μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Το διαμέρισμα δεν το τρυπάω.

Έχεις περιθώριο να αποφασίσεις το που θα πάει που, μέχρι και όταν τελειώσουν τα τούβλα και ΠΡΙΝ το πρώτο χοντρό σοφά. Στο σημείο αυτό ο ηλεκτρολόγος σημειώνει και περνάει τις παροχές. Και μετά θα μπορέσεις να κάνεις αλλαγές αλλά με επιπλέον κόστος, επιπλέον γκρίνια  και πολλά μερεμέτια.

Νομίζω πως το σημείο αυτό είναι καταλυτικό για τα θέλω σου στο σπίτι ακόμα και από τον υδραυλικό και πλακατζή. Τον ηλεκτρολόγο από κοντά δλδ.

Κόστος; παραδόξως δεν πήγαν πολλά. Πολλά τα κάλυπτε ο κατασκευαστής, διάβασε προσεκτικά λοιπόν το προσύμφωνο κατασκευής και τι σου παρέχεται. Μίλα για τα πρόσθετα με τον ηλεκτρολογο σου. Αν τα πεις νωρίς σχεδόν όλα θα γίνουν με μικρό κόστος και το βασικό χωρίς γκρίνια. Αν αργήσεις, συγνώμη έχασες.

Βασικά πλήρωσα περί τα 1000 ευρώ (μαζί το rack, ups, switch, patch panel κλπ.)

Προς Θεού δεν λέω ότι έφτιαξα το τέλειο σπίτι με τις uper-duper-super καλωδιώσεις κλπ. Απλά νομίζω ότι με λίγα χρήματα πήρα πολλά από αυτά που ήθελα.

Αν σου περισσεύουν η καλύτερη λύση είναι ο αρχιτέκτονας. Εμένα δεν μου περίσσευαν.

Edit: ξαναδιαβάζοντας κατάλαβα ότι το σπίτι είναι ήδη χτισμένο. Sorry, αλλά αρκετά από τα πολλά και άχρηστα που έγραψα ίσως σου φανούν χρήσιμα.

Σου εύχομαι καλά τελειώματα.

Επεξ/σία από Interpan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιήσεις καλώδιο cat 7 SFTP πληροφοριακά θα πρέπει να το γειώσεις,και θα πρέπει να το τερματίσεις σε module η σε πρίζα sftp που δυστυχώς βγάζει μόνο η Legrand και κάνει 25 Ευρώ η μια!!! Η επιλογή δικιά σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...