Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Μητρικής και επεξεργαστή


alexx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω το εξης σύστημα. 6600K , 3070Ti, 16GB ram (https://www.gskill.com/product/165/168/1536199015/F4-3000C15D-16GTZB-EOL)  Evga 750w , 27'' 2k monitor.

Η χρήση είναι all around (λίγο Photoshop, virtual Dj ,προγραμματισμός,  και παιχνίδια όπως COD, Max Payne, Forza Horizon, GTA5 . Σκέφτομαι να κάνω οικονομική αναβάθμιση σε mobo και cpu (5700x και MSI B550-A Pro) αλλά δεν ξέρω με τις μνήμες αν θα είμαι οκ μιας και είναι στα 3000.Στο σαιτ της μητρικής δεν τις βρίσκω σ αυτές που υποστηρίζει. Αν είναι οκ αυτές, θα μπορέσω να προσθέσω στο μέλλον κάποιοες με ίδια χαρακτηριστικά ώστε να φτάσω τα 32GB η όχι ? Πείτε καμία γνώμη εσείς που ασχολείστε λίγο παραπάνω με τις αναβαθμίσεις.  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To qvl είναι πάντα ενδεικτικό και όχι απόλυτο.

Οι μνήμες κατά 99,9% θα είναι μια χαρά και δε θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα.

Ο 5700x δε θα έχει κανένα πρόβλημα σε αυτές τις συχνότητες και ούτε η μητρική.

3000/c15 έχουν ίδιο latency με 3200/c16, κατά συνέπεια με προσθήκη ενός τέτοιου κιτ, δε θα έχεις πρόβλημα να χρονίσεις και τα δύο σε 3000/c15.

Πάντα υπάρχει η πιθανότητα αστοχίας, ωστόσο οι πιθανότητες είναι ξεκάθαρα υπέρ σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, εχω το εξης σύστημα. 6600K , 3070Ti, 16GB ram (https://www.gskill.com/product/165/168/1536199015/F4-3000C15D-16GTZB-EOL)  Evga 750w , 27'' 2k monitor.

Η χρήση είναι all around (λίγο Photoshop, virtual Dj ,προγραμματισμός,  και παιχνίδια όπως COD, Max Payne, Forza Horizon, GTA5 . Σκέφτομαι να κάνω οικονομική αναβάθμιση σε mobo και cpu (5700x και MSI B550-A Pro) αλλά δεν ξέρω με τις μνήμες αν θα είμαι οκ μιας και είναι στα 3000.Στο σαιτ της μητρικής δεν τις βρίσκω σ αυτές που υποστηρίζει. Αν είναι οκ αυτές, θα μπορέσω να προσθέσω στο μέλλον κάποιοες με ίδια χαρακτηριστικά ώστε να φτάσω τα 32GB η όχι ? Πείτε καμία γνώμη εσείς που ασχολείστε λίγο παραπάνω με τις αναβαθμίσεις.  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για τον 5700x θα χρειαστείς ψήκτρα , προφανώς έχεις για τον 6600K αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει σε AM4.

Για τις μνήμες θα είσαι ok και αν δεν είσαι ok στα 3000 θα τις χαμηλώσεις και θα βρεις την χρυσή τομή , εκεί που είναι σταθερό.

 

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

 

Ψύκτρα έχω την Kraken X62, νομίζω πώς κάνει για ΑΜ4. Αν αλλάξω μνήμες σε 3600 θα έχει μεγάλη διαφορά με αυτές που έχω η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexx είπε

 Αν αλλάξω μνήμες σε 3600 θα έχει μεγάλη διαφορά με αυτές που έχω η όχι?

Δεν αξίζει , ούτως η άλλως o memory controller του 5700X πάει μέχρι 3200 ,οτιδήποτε πάνω από αυτό ρισκάρεις τις μπλε οθόνες , θέλει ψάξιμο αν θες παραπάνω και σιγά την διαφορά ειδικά στα παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...