Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Windows Update σε Windows 11


panos-
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε..

Τον τελευταίο καιρό, το Windows Update στα 11αρια ξεκινάει ένα update, στο μεσοδιάστημα αποτυγχάνει την εγκατάσταση (κανει δηλαδή επαναφορά πίσω και ανοίγει όπως ήταν πριν), στο windows update βγάζει για μια στιγμή πως η εγκατάσταση απέτυχε και κατόπιν προσπαθεί να την εγκαταστήσει ξανά. 
Το πρόβλημα σε όλο αυτό είναι ότι αν πας στο ιστορικό ενημερώσεων, τις έχει όλες επιτυχημένες. Ο υπολογιστής θεωρεί ότι εγκαθιστά τις ενημερώσεις χωρίς όντως να γίνεται. Αποκορύφωμα σήμερα που δεν μπορούσε να εγκαταστήσει driver για να διαβάσει έναν USB σκληρό δίσκο. 
Οι κωδικοί σφάλματος που γυρνάνε συνήθως είναι οι 0x80070003.

Όσες λύσεις έχω βρει στο internet τις έχω κανει. Οι troubleshooters δεν βρίσκουν κάποιο σφάλμα αφού δεν υπάρχει κάτι στο ιστορικό. Υπάρχει κάτι άλλο που πάει το μυαλό σας, μήπως γλιτώσω το format; 
Ο υπολογιστής είναι Dell laptop του 2022 και τα 11 ηταν προεγκατεστημένα 

ευχαριστώ!

ΥΓ: Στις λύσεις που έχω προσπαθήσει είναι το stop των services-διαγραφή του distribution folder και ξανά start, sfc scan, DISM. 

Επεξ/σία από panos-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις ότι στις λύσεις που έχεις προσπαθήσει είναι το stop των services-διαγραφή του distribution folder και ξανά start, SFC scan, DISM. Φαντάζομαι ότι αφού δεν μας είπες κάτι πρόσθετο, το DISM δεν αναγνώρισε κάποια προβλήματα. 

Δοκίμασες να κάνεις το update μόνος σου να δεις εάν θα παίξει; 

Για να το κάνεις πήγαινε εδώ στο Microsoft Update Catalog. Στo πεδίο αναζήτησης βάλε το ΚΒ####### της ενημέρωσης που σου δημιουργεί το πρόβλημα και αφού το βρείς κατέβασέ το και δοκίμασε να το εγκαταστήσεις. 

image.png.e39a5a7747c7e172b88152d46f094827.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, comfuzio είπε

κοίτα τώρα που βγήκε και το .iso της 23Η2, δεν του κάνεις ένα inplace upgrade να δεις μήπως στρώσει;

Inplace είναι αυτό που τρέχουμε το setup μέσω των windows ε; Θα το δοκιμάσω, δεν έχω να χάσω κάτι. 

 

2 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Για να το κάνεις πήγαινε εδώ στο Microsoft Update Catalog. Στo πεδίο αναζήτησης βάλε το ΚΒ####### της ενημέρωσης που σου δημιουργεί το πρόβλημα και αφού το βρείς κατέβασέ το και δοκίμασε να το εγκαταστήσεις. 

Όλες το δημιουργούν. Πολλές σαν την 23Η2 δεν έχουν KB εμφανές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 minutes ago, panos- said:

Inplace είναι αυτό που τρέχουμε το setup μέσω των windows ε; Θα το δοκιμάσω, δεν έχω να χάσω κάτι. 

 

Όλες το δημιουργούν. Πολλές σαν την 23Η2 δεν έχουν KB εμφανές. 

Ναι αυτό, θα κατεβάσεις το .iso το κάνεις mount με διπλό κλικ και τρέχεις μετά το setup.exe από μόνο του σε μένα τουλάχιστον σε 2 pc που το έκανα ήταν από μόνο του να κρατήσει αρχεία και προγράμματα αλλά να το σιγουρέψεις και εσύ μην πατήσεις next next στα τυφλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@comfuzio ευχαριστώ άπειρα. Έσωσες τον SSD από άπειρα writes γιατί παίζει να είχε κατεβάσει την 23H2 πάνω από 40 φορές 😛 

Έστρωσε με τον update assistant, τώρα φαίνεται πως πάει μια χαρά. Για να δούμε 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, panos- said:

@comfuzio ευχαριστώ άπειρα. Έσωσες τον SSD από άπειρα writes γιατί παίζει να είχε κατεβάσει την 23H2 πάνω από 40 φορές 😛 

Έστρωσε με τον update assistant, τώρα φαίνεται πως πάει μια χαρά. Για να δούμε 😛

Καλά και γω μην νομίζεις από το topic των windows 11 το είδα για το inplace update μιας που δεν μου το έβγαζε σαν update. Δεν ήταν πρωτότυπη δική μου ιδέα, χαίρομαι όμως που ξεπεράστηκε το πρόβλημα και δεν θα έχεις άλλα άσκοπα writes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...