Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Ραδιοενισχυτή Home-cinema


Gvalaor
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PC_Science_Lefkada,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Πριν λίγο καιρό είπε το ποίημα ο ενισχυτής Onkyo TX-SR707 που είχα εδώ και 15 χρόνια. Το σύστημα που είχα φτιάξει ήταν 5.1 με ηχεία της Teufel:

image.png.78095c84673fbbe25435db471ddb40fc.png

 

O χώρος στον οποίο βρίσκεται το σύστημα είναι περίπου 15 τ.μ., αν και το σαλόνι συνεχίζει εκ των δεξιών για συνολικά 60 τ.μ. (δεν έχω απαίτηση να καλύπτω όλο το χώρο).

 

Η χρήση που κάνω είναι κατά κύριο λόγο ταινίες/σειρές και πολύ λιγότερο μουσική.

 

Μετά από μια πρώτη έρευνα που έκανα, ξεχώρισα τον παρακάτω ενισχυτή:

 

https://www.skroutz.gr/s/24582316/Yamaha-RX-V6A-Radioenischytis-Home-Cinema-4K-8K-7-2-Kanalion-100W-8O-160W-6O-me-HDR-kai-Dolby-Atmos-Mayros.html

 

Βασικό κριτήριο είναι επίσης και η υποστήριξη μετά την πώληση γιατί με τον Onkyo είχα ταλαιπωρηθεί λίγο είναι η αλήθεια.

 

Ενδεχομένως, θα μπορούσα να ανέβω κι άλλο στο budget αν αξίζει τον κόπο. Ποια είναι η γνώμη σας; Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Gvalaor είπε

Μετά από μια πρώτη έρευνα που έκανα, ξεχώρισα τον παρακάτω ενισχυτή:

 

https://www.skroutz.gr/s/24582316/Yamaha-RX-V6A-Radioenischytis-Home-Cinema-4K-8K-7-2-Kanalion-100W-8O-160W-6O-me-HDR-kai-Dolby-Atmos-Mayros.html

Δεν κάνει αυτός ο yamaha για 5.1 που να αποτελείται από τετράωμα, όπως τα Teufel σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι αρκετά αρχάριος, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο δεν κάνει;

 

Επίσης, στα τεχνικά του χαρακτηριστικά (Teufel M 450 FCR) αναφέρει Impedance: 4-8 Ohm. Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να λειτουργήσει και στα 8; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
36 λεπτά πριν, Gvalaor είπε

Επειδή είμαι αρκετά αρχάριος, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο δεν κάνει;

Κάνει. Συγνώμη είναι αργά και έκανα λάθος. Είναι ΟΚ ο yamaha RX-V6A στα 4ohm τώρα που διαβάζω τις προδιαγραφές του προσεκτικότερα και είναι ΟΚ και σαν watt.

 

Θα προσθέσεις ηχεία και θα χρειαστείς 7.2 ενισχυτή; Έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή με τους 5.1. Αν σε κάλυπτε 5.1 ενισχυτής θα μπορούσες ίσως να βάλεις φτηνότερο ή πιο ισχυρό. Είναι ΟΚ τα watt του, αλλά παίρνουν λίγα watt ακόμα τα ηχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σκοπεύω να προσθέσω ηχεία, με καλύπτουν τα 5.1. Σε σχέση με τον Yamaha RX-V4A, προτίμησα τον V6A γιατί οι 4 είσοδοι HDMI του V4A είναι λίγο οριακοί, τα watt στον V6A είναι περισσότερα ενώ έχει και DTS:X.

 

Αλλά όπως είπα και παραπάνω, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Πιθανόν το σκεπτικό μου να μην είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγα σε τεχνικό που το κράτησε 4 μήνες σχεδόν. Μου είπε ότι κάηκε η πλακέτα που δίνει τις εντολές. Ο ενισχυτής άναβε για 1-2 δευτερόλεπτα και έσβηνε. Κάποια στιγμή μου είπε ότι κατάφερε και δούλεψαν κάποια κανάλια, αλλά μετά ξανά το ίδιο. Η πλακέτα αυτή λέει και είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί και θα κοστίσει πολλά, οπότε δεν αξίζει να επισκευαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έχει πάθει και ο δικός μου 707. 
Από το service της αντιπροσωπείας μου είχαν πεί ότι το συγκεκριμένο μοντέλο παρουσιάζει αυτή την βλάβη σχετικά συχνά μετά από κάποια χρόνια χρήσης, αλλά δεν παρουσιάζει καμμία άλλη βλάβη. 
Και τι να το κάνω που δεν παρουσιάζει καμμία άλλη βλάβη όταν με αυτή που έχει πρακτικά δεν επισκευάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι κάτι αντίστοιχο μου είχε συμβεί και στην 5-ετία μετά την αγορά του. Τότε είχε βγει ότι υπήρξε ελαττωματική παρτίδα και θα άλλαζαν την πλακέτα δωρεάν, ακόμα και αν είχε λήξει η εγγύηση. Έτσι και έγινε τότε και με έβγαλε άλλα 10 χρόνια. Μάλλον λοιπόν όντως πρόκειται για κάποιο θέμα γενικότερο του μοντέλου αυτού.

Τελικά εσύ τι έκανες; Αγόρασες κάποιον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τελικά δεν θέλω παραπάνω από 5.1 ηχεία και δεν ήθελα να δώσω πολλά χρήματα, πήρα έναν μεταχειρισμένο SONY STR-DB840 QS. 
Τουλάχιστον τον πήρα από φίλο και ξέρω ότι δεν είχε κάποιο πρόβλημα. 
Τον έχω περίπου δύο χρόνια και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. 
Ελπίζω να μην μου βγάλει στην πορεία κάποια βλάβη όπως του ONKYO, γιατί είναι παλαιό μοντέλο και μάλλον θα είναι δύσκολη ή ασύμφορη η επισκευή του. 

Είδα ότι έχεις βάλει σε αγγελία τον 707 για ανταλλακτικά. 
Μακάρι να πουληθεί αλλά μάλλον δύσκολο το βλέπω όταν όλοι βγάζουν την ίδια βλάβη και χρειάζονται το ίδιο ανταλλακτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω παλαιότητας αλλά και διάδοσης που είχε τότε, υπέθεσα ότι θα υπάρξει ζήτηση και για τα υπόλοιπα ανταλλακτικά του. Όλο και κάποια άλλη βλάβη θα προκύπτει. Ίδωμεν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/11/2023 στις 2:40 ΠΜ, Gvalaor είπε

Δεν σκοπεύω να προσθέσω ηχεία, με καλύπτουν τα 5.1. Σε σχέση με τον Yamaha RX-V4A, προτίμησα τον V6A γιατί οι 4 είσοδοι HDMI του V4A είναι λίγο οριακοί, τα watt στον V6A είναι περισσότερα ενώ έχει και DTS:X.

 

Αλλά όπως είπα και παραπάνω, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Πιθανόν το σκεπτικό μου να μην είναι σωστό.

@Gvalaor, σε ευχαριστώ πολύ για τη λύση, δυστυχώς όμως δεν καταφέραμε να βοηθήσουμε αρκετά με προτάσεις για άλλους ενισχυτές.

Τι έκανες; Κατέληξες στον yamaha RX-V6A ή σε κάποιον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@PC_Science_Lefkada Ναι, φίλε μου, κατέληξα όντως στον Yamaha RX-V6A. Έχω μείνει πολύ-πολύ ικανοποιημένος ως τώρα. Βλέπω μεγάλη διαφορά, έχοντας τα ίδια ηχεία με πριν!

 

@PC_MAGAS Τι είναι το recap; Όπως ανέφερα και παραπάνω, τον είχα αφήσει τον ενισχυτή σε τεχνικό που το έψαχνε για αρκετό καιρό. Θεωρώ ότι δοκίμασε ότι μπορούσε να κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Gvalaor είπε

@PC_Science_Lefkada Ναι, φίλε μου, κατέληξα όντως στον Yamaha RX-V6A. Έχω μείνει πολύ-πολύ ικανοποιημένος ως τώρα. Βλέπω μεγάλη διαφορά, έχοντας τα ίδια ηχεία με πριν!

 

@PC_MAGAS Τι είναι το recap; Όπως ανέφερα και παραπάνω, τον είχα αφήσει τον ενισχυτή σε τεχνικό που το έψαχνε για αρκετό καιρό. Θεωρώ ότι δοκίμασε ότι μπορούσε να κάνει.

Οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτές έχουν μέσα οξύ που με το καιρό βγαίνουν στην πλακέτα και την διαβρώνουν. Μπορείς να ξεκολλήσεις του πυκνωτές καθαρισμό με Οινόπνευμα (Ισοπροπυλική Αλκοόλη) και να τους αντικαταστήσεις.

Πχ ενα σχετικο αρθρο ειναι: https://antiqueradio.org/recap.htm

 

Αλλα 15 χρονια ειναι λιγα για να χαλασουν οι πυκνωτες. Πχ. θα δεις θέμα σε ηλεκτρονικά του '80.

 

Στις 6/11/2023 στις 5:18 ΜΜ, FaliriotisGr είπε

Επειδή τελικά δεν θέλω παραπάνω από 5.1 ηχεία και δεν ήθελα να δώσω πολλά χρήματα, πήρα έναν μεταχειρισμένο SONY STR-DB840 QS. 
Τουλάχιστον τον πήρα από φίλο και ξέρω ότι δεν είχε κάποιο πρόβλημα. 
Τον έχω περίπου δύο χρόνια και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. 
Ελπίζω να μην μου βγάλει στην πορεία κάποια βλάβη όπως του ONKYO, γιατί είναι παλαιό μοντέλο και μάλλον θα είναι δύσκολη ή ασύμφορη η επισκευή του. 

Είδα ότι έχεις βάλει σε αγγελία τον 707 για ανταλλακτικά. 
Μακάρι να πουληθεί αλλά μάλλον δύσκολο το βλέπω όταν όλοι βγάζουν την ίδια βλάβη και χρειάζονται το ίδιο ανταλλακτικό. 

Εδω το λαπτοπ μου δεν μπορω να δωσω για ανταλλακτικα. το G70-70 εμεινε απουλητο.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...