Προς το περιεχόμενο

Κόστος εισαγωγής xml προϊόντων


aidonoxori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα...θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει και μπορεί να απαντήσει κάποιος πόσο κοστίζει η εισαγωγή ενός xml αρχείου προϊόντων που θα ενημερώνεται αυτόματα και πόσο επηρεάζει ο όγκος των προϊόντων στη τιμή.

Υπάρχει αγορασμενο το wp import.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ... Τι εννοείς;; εάν πχ είναι 10, 100, ή 1000 τα προϊόντα; 

Όχι δεν επηρεάζει. Εκτός αν είσαι η Αμαζον και έχεις xml κάτι gigabyte, οπότε εκεί, ναι, θέλει διαφορετική προσέγγιση.

Επίσης, εάν οποιοδήποτε dev σε χρεώσει με το πόσα προϊόντα έχει το xml, τρέχα όσο πιο μακριά μπορείς.

Παρόμοια δουλειά που είχα κάνει εγώ σε φίλο μου , του είχα πάρει 400€ (μαζί με κάτι άλλα ψιλο-μαζεματα στο site) . Αλλά ήταν πολύ φιλική τιμή. (Στη δική του περίπτωση έπαιρνα το xml από big commerce, έκανα τις μετατροπές που ήθελε για να το δέχεται το Σκρουτζ, και ανέβαζα το xml σε έναν server, για να μπορεί να το τραβήξει κατευθείαν το Σκρουτζ).

Εάν πας σε κάποιον άγνωστο (και καλό dev), πιστεύω 600-1000 είναι μια λογική τιμή, ανάλογα τι μετατροπές θέλεις να κάνεις, αν το θέλεις σε cloud η όχι, κλπ κλπ κλπ.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω WooCommerce eshop και θέλω να περάσω ένα xml από προμηθευτή που είναι ετοιμο, αυτό θέλω να κάνω 

Μήπως δεν κατάλαβες τι ήθελα γιατί η τιμή μου φαίνεται λίγο ακραία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ϊσως πρέπει να θέσεις την τιμή που επιθυμείς, για να σου πει κάποιος αν θα βρεις βοήθεια.

Μια χαρά απάντησε ο @filip123go, εξαρτάται από τι δουλειά θα γίνει για να έρθει το XML στη μορφή που πρέπει. Μπορεί να είναι τίποτα, μπορεί να έχει δουλίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, aidonoxori said:

Έχω WooCommerce eshop και θέλω να περάσω ένα xml από προμηθευτή που είναι ετοιμο, αυτό θέλω να κάνω 

Μήπως δεν κατάλαβες τι ήθελα γιατί η τιμή μου φαίνεται λίγο ακραία;

Ναι βρε συ, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες. Το xml είναι έτοιμο;; παρε-βαλε; 

Επίσης, δεν θέλεις "να το περάσεις εσύ" απ' ότι κατάλαβα. Θέλεις να περνιέται αυτόματα, κάθε βράδυ πχ. 

Αυτό, είναι custom υλοποίηση. 

Edit: είδα λίγο το plug-in. Φαίνεται να έχει και scheduling και field mapping. Την custom υλοποίηση δεν τη γλυτώνεις, αλλά μπορεί να γλιτώσεις τον custom κώδικα. 

Εάν το plugin δουλεύει σωστά , και 200-250 ευρώ να σου πάρει κάποιος senior,  καλά είναι. 

(Μπορεί να βρεις και με λιγότερα, απλά πολλοί senior, δεν θα καθίσουν να ασχοληθούν καν για λιγότερα χρήματα.)

Επίσης πρέπει να σκεφτείς και το support. Το wc δεν φημίζεται για την σταθερότητα του, σε ότι αφορά τα plugins

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ανάλογα το XML και το setup σου.

Έχεις ήδη eshop? Αν ναι έχεις ήδη κατηγορίες? Το mapping των κατηγοριών του XML στις δικές σου πρέπει κάποιος να το κάνει, σε ΚΑΘΕ ΜΙΑ κατηγορία. Οπότε ναι, καταλαβαίνω τί λέει ο @filip123go ότι δεν παίζει ρόλο ο αριθμός προϊόντων, αλλά ενδεχομένως να παίζει κιόλας. Αν ο άλλος έχει XML με 10.000 προϊόντα, προφανώς αυτά θα ανοίκουν σε καμιά 200αριά κατηγορίες. 

Επίσης θες να στο οργανώσει να κάνει sync κάθε βράδυ πχ, μόνο την τιμή και το στοκ. 

Γενικά έχει κάποια δουλειά, δεν είναι άντε έτσι. Οτιδήποτε μέχρι 400-500€ είναι οκ θεωρώ.

Εμείς στην εταιρεία πάντως παίρνουμε από 250 έως και 500€ ανάλογα. Το 500άρι ήταν για XML με έπιπλα, που είχαν εκτός των άλλων και αριθμό κουτιών (πχ παιδικό δωμάτιο 5 διαφορετικές κούτες), οπότε έπρεπε να εισάγουμε και αυτό σε custom fields και ανάλογα να οργανώσουμε και τα μεταφορικά. 

Πιο πάνω ίσως είναι λίγο extreme, ανάλογα βέβαια με τις ανάγκες σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2023 στις 5:51 ΜΜ, filip123go είπε

Edit: είδα λίγο το plug-in. Φαίνεται να έχει και scheduling και field mapping. Την custom υλοποίηση δεν τη γλυτώνεις, αλλά μπορεί να γλιτώσεις τον custom κώδικα. 

Μα και έτοιμο plugin να είναι αν δεν ειναι συμβαντο με το XML θα πρέπει να του βάλεις χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, PC_MAGAS said:

Μα και έτοιμο plugin να είναι αν δεν ειναι συμβαντο με το XML θα πρέπει να του βάλεις χέρι.

Ναι ναι, το mapping δεν το γλυτώνεις. Απλά δεν θα χρειαστεί να γράψεις κώδικα. Το κάνει το plugin. (Σου βγάζει από τη μια τα δικά σου fields και από την άλλη που θέλεις να τα mappareis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...