Προς το περιεχόμενο

eshop: KINGSTON KC3000 2TB NVME - 106.90€ Αναμένεται νέα παραλαβή


StavrosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Καθαρά για χρήση "Πετάω μέσα ότι παιγνίδι υπάρχει και δεν σκέφτομαι το χώρο", υπάρχει λόγος για κάτι καλύτερο/ακριβότερο?

Θα μπει σε gen5 θύρα, με Win10 (οπότε το περίφημο direct storage αδιάφορο).

Σε σχέση με έναν sn850x, ας πούμε?

Όχι, αλλά περίμενε BF.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Όχι, αλλά περίμενε BF.

Ρίσκο θα πω εγώ...

Οι nvme  και  ram είναι σε ανοδική πορεία εδώ κι ένα μήνα, ακούγεται ότι "ρυθμίζεται" η τιμή τους βάσει παραγωγής και ότι θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν.

Όποιος βρει αντίστοιχα περσινά θέματα θα δει ότι σε αυτά τα χρήματα έβγαινε προσφορά το 1tb.

https://forums.guru3d.com/threads/high-price-increase-on-nvme-and-ssd-drives-coming-soon-if-you-need-storage-buy-it-right-now.449681/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ρίσκο θα πω εγώ...

Οι nvme  και  ram είναι σε ανοδική πορεία εδώ κι ένα μήνα, ακούγεται ότι "ρυθμίζεται" η τιμή τους βάσει παραγωγής και ότι θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν.

Όποιος βρει αντίστοιχα περσινά θέματα θα δει ότι σε αυτά τα χρήματα έβγαινε προσφορά το 1tb.

https://forums.guru3d.com/threads/high-price-increase-on-nvme-and-ssd-drives-coming-soon-if-you-need-storage-buy-it-right-now.449681/

Κοίτα επειδή οι ssd είναι εύκολα προϊόντα για προσφορές μπορεί να παίξει κανένας sn850x, 990 pro, κανένας 530 ίσως σε αυτές τις τιμές ή κοντά εκεί. Από την άλλη όπως είπα, ο ssd είναι πολύ εντάξει. Και να τον επιλέξει τώρα δε χάνει σε τίποτα.

Το μόνο που δε με βόλεψε είναι το πρόγραμμα μετεγκατάστασης του λειτουργικού. Πολύ πρωτόγονο το Acronis και δεν κάνει και δουλειά. Το Magician της Samsung πολύ καλύτερο και απείρως ευκολότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, comfuzio said:

Καλή τιμή και αξιόπιστος δίσκος! Έχω έναν ήδη για main drive και πήρα τώρα και 2ο για να αντικαταστήσω τον 970 evo plus 1TB. 
Αν και από τιμή δεν φαίνεται να είναι προσφορά, έχει τα θετικά του λόγο e-shop και ότι θα είναι έτοιμο για παραλαβή σχετικά γρήγορα σε σχέση με το (γκούχου) jm....όπου θα πάρει κάνα 2μηνο για αποστολή

Πάντως σε amazon έχει αρκετές κακές κριτικές αναφορικά με την αξιοπιστία και την υπερθέρμανση του συγκεκριμένου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, giantzeron said:

Πάντως σε amazon έχει αρκετές κακές κριτικές αναφορικά με την αξιοπιστία και την υπερθέρμανση του συγκεκριμένου 

Αυτά πάντα πρέπει να τα βλέπεις και το τι κουτί έχει ο καθένας, τι airflow και τι ψύξη κτλ.
Εμένα στο κουτί της υπογραφής και με την ψύχτρα της μητρικής ακόμα και στο silent mode των unifans δεν είχε θέμα. Φαντάσου ότι πιο πριν είχα έναν 512GB της Gigabyte που έπαιζε κομπλέ, τον μετέφερα στο ASRock DeskMeet B660 (mini pc) και εκεί έλεγα θα πάρω φωτιά! Κάτι 77c έφτανε σε χαμηλό load.
Τώρα long term δεν μπορώ να το απαντήσω καθώς τον πήρα Ιούνιο, θα φανεί πως θα τα πάει σε βάθος χρόνου αλλά και πάλι εγώ έχω πάρει έναν φθηνο ssd που του έχω πάει τα temps/windows updates αλλά και τα temp από browsers εκεί, οπότε γενικά έχω λίγα writes. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα προιόντα , και στο amazon , μπορεί να τύχουν και ελαττωματικά . Η θερμοκρασία λειτουργίας είναι αυτή που αναφέρεται επίσημα .

Μπορει να φαίνεται υψηλή ,αλλα θεωρητικά δεν έχεις θέμα και χωρίς ψύκτρα  ,αν είναι μέσα στα όρια . Εχει ήδη μια προστασία για την θέρμανση.

Αλλιως θα έγραφαν  υποχρεωτικά με ψύκτρα ή θα τον πουλουσαν με ψύκτρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Όχι δεν είναι χαρτόνι, είναι όμως heat spreader κι όχι heatsink

https://www.kingston.com/en/ssd/kc3000-nvme-m2-solid-state-drive

Αλουμήνιο ωραιο.. και ας μην ειναι cooler, hetsink πως το λετε.

οfftopic: https://www.e-shop.gr/ssd-adata-aleg-710-256gcs-legend-710-256gb-m2-2280-pcie-gen3-x4-nvme-p-PER.331733.  Σε αυτο το ειναι? Διακοσμιση ή shreader?

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καθαρά για χρήση "Πετάω μέσα ότι παιγνίδι υπάρχει και δεν σκέφτομαι το χώρο", υπάρχει λόγος για κάτι καλύτερο/ακριβότερο?

Θα μπει σε gen5 θύρα, με Win10 (οπότε το περίφημο direct storage αδιάφορο).

Σε σχέση με έναν sn850x, ας πούμε?

Διαβάζοντας κάποια άρθρα είδα ότι το DS υποστηρίζεται και στα Win10 ή όχι;

"Ενώ η τεχνολογία DirectStorage ενσωματώθηκε αρχικά στις κονσόλες Xbox Series X/S, η Microsoft τη διέθεσε αργότερα για τα Windows 11 (και τα Windows 10)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mcgerger είπε

Διαβάζοντας κάποια άρθρα είδα ότι το DS υποστηρίζεται και στα Win10 ή όχι;

"Ενώ η τεχνολογία DirectStorage ενσωματώθηκε αρχικά στις κονσόλες Xbox Series X/S, η Microsoft τη διέθεσε αργότερα για τα Windows 11 (και τα Windows 10)."

Στη θεωρία πλέον έχει περάσει και στα 10, αλλά όχι σαν φουλ υλοποίηση αν θυμάμαι σωστά.

Στην πράξη, πουθενά δεν χρησιμοποιείται (είχαμε 1 παιγνίδι?) τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως επειδη δεν πολυ εμπιστευομαι την εγγυηση μεσω eshop προτιμησα να τον αγορασω 20 ευρω περισσοτερα μεσω σκρουτζ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Δεν δειχνουν και πολυ reliable σε βαθος χρονου απο οσο διαβαζω...

2 hours ago, CisPan said:

Υπόψιν πως έρχεται χωρίς βίδα για την μητρική.

τραγικο αυτο. Οι βιδες που εχει η μητρικη για την m2 ψυκτρα δεν ειναι οι ιδιες που κουμπωνουν και ssd και ψυκτρα ; η χρειαζεται αλλες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...