Προς το περιεχόμενο

Αγορά από ΕΕ mpb.con Europe


dks1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, dks1987 είπε

Έχω ένα sigma 17-50 f2.8 , canon 50mm f1.8 και τον κιτ 18-50 νομίζω f 4-5.6. Μόνο τον sigma δουλεύω και μ’αρεσει πολύ. 

Σε παρακαλώ μη πουλάς τη μηχανή.  Δώσε μόνο το σώμα με κάνα 500αρι και αν θες να κάνεις βίντεο πάρε ursa. Έχεις γ@μω τους φακούς ειδικά ef κούμπωμα να πάνε χαμένοι αμαρτία. Πούλα σώμα δώσε αλλά 700-800€ και πάρε ursa με μπαταρία θα βρεις άνετα. Sigma τέτοιο και  canon στον 1.8 τα σκοτώνεις. Δεν θέλω να σε τσιγκλάω άλλο γιατί είναι δικιά σου τσέπη αλλά θα πω πάλι : έχεις μηχανή που τραβάει 4Κ αν δεν αλλάξεις σε ότι ανώτερο πετάς λεφτά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2023 στις 10:18 ΠΜ, dks1987 είπε

Καλημέρα σας, πρωτάρης και στο  insomnia όπως και στον χώρο της φωτογραφίας . Κάτοχος μιας canon 250d και ψάχνομαι για αναβάθμιση , ψάχνοντας στο mpb.com είδα καλές τιμές και στην canon r6 αλλά κ στην Sony a7iii .

H Sony a7iii βγάζει γνωστό πρόβλημα στο κλείστρο το οποίο η  Sony δεν καλύπτει παρά τα χιλιάδες παράπονα (έχει γίνει ακόμα και ειδική ομάδα στο facebook "Sony a7iii shutter problem"/

Γενικά η Sony ζητά πολλά χρήματα συνεχώς και δεν έχει καλά χρώματα στις φωτογραφίες, ενώ στο βίντεο είναι άλλη κουβέντα γιατί υπάρχουν και τα camcorders που ειναι καλά: αν έχεις κάποιο συμβολαιο που σε πληρωνει με το μ'ηνα πήγαινε σε Sony αλλιώς μπορείς να μου πεις για τι χρήση την θες και θα σου προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mercier την καμερα την θέλω καθαρά για ερασιτεχνική χρήση , καθαρά για χόμπι και τίποτα άλλο , είμαι ανάμεσα σε Sony a7iii και canon r6 , ξέρω ότι τα χρώματα της canon πολύ πιο πανω από της Sony και ο μονος λόγος που έχω δίλημμα ανάμεσα στις 2 είναι μόνο η επιλογή φακών και μόνο. Όσο όμως ψάχνω σε forums και σε review στο YouTube οι ef φακοί με έναν ανταπτορα παιζουν κανονικά και απροβλημάτιστα και μιας αυτό που θέλω πιο πολύ είναι μα βγάλω φωτο και να τις κρεμάσω στο τοίχο μου τείνω προς την canon απλά θα ήθελα να πειραματιστώ στο βίντεο. O jimis_vts πρότεινε να μην αλλάξω σώμα μιας κ η 250d για την χρήση που θέλω κάνει μια χαρά απλά έχω φάει σκάλωμα για να πάω σε full frame 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dks1987 είπε

Mercier την καμερα την θέλω καθαρά για ερασιτεχνική χρήση , καθαρά για χόμπι και τίποτα άλλο , είμαι ανάμεσα σε Sony a7iii και canon r6 , ξέρω ότι τα χρώματα της canon πολύ πιο πανω από της Sony και ο μονος λόγος που έχω δίλημμα ανάμεσα στις 2 είναι μόνο η επιλογή φακών και μόνο. Όσο όμως ψάχνω σε forums και σε review στο YouTube οι ef φακοί με έναν ανταπτορα παιζουν κανονικά και απροβλημάτιστα και μιας αυτό που θέλω πιο πολύ είναι μα βγάλω φωτο και να τις κρεμάσω στο τοίχο μου τείνω προς την canon απλά θα ήθελα να πειραματιστώ στο βίντεο. O jimis_vts πρότεινε να μην αλλάξω σώμα μιας κ η 250d για την χρήση που θέλω κάνει μια χαρά απλά έχω φάει σκάλωμα για να πάω σε full frame 

Αν έχεις σκοπό να επεξεργάζεσαι RAW αρχεία δεν έχει κάποια σημασία το τι χρώματα δίνει ο κάθε κατασκευαστής. Θα μπορείς να τα φέρεις εκεί που θες έτσι και αλλιώς.

Σχετικά με την επιλογή φακών θα βοηθήσει αν σκεφτείς τι περίπου χρειάζεσαι.

Αν π.χ. η χρήση είναι τοπία και κλειστά διαφράγματα γενικότερα τότε (και) η Canon είναι καλή επιλογή γιατί έχει τους δύο "βασικούς" φακούς για τοπία 15 - 30mm και 100 - 400mm σε πολύ νορμάλ για την αγορά τιμές. Αν όμως θες ανοιχτά διαφράγματα σε σχετικά απλωμένο εύρος σταθερών φακών τότε ναι μεν έχει κάποιους αλλά δε θα ήταν η επιλογή μου. Π.χ. ναι οκ υπάρχουν οι 24mm, 35mm, 50mm f/1.8 που μια χαρά φωτεινοί είναι προφανώς αλλά δε μου αρέσουν κατασκευαστικά. Θα προτιμούσα να είμαι σε Sony για τέτοια εστιακά μήκη. 

Οπότε δες τι περίπου θες και αποφασίζεις. Πάντως σε γενικές γραμμές για εύρος επιλογών σχετικά με τους φακούς μεταξύ των δύο αυτών συστημάτων η Sony κυριαρχεί. Δε θα διάλεγα τη λύση του αντάπτορα επίσης αλλά αυτό είναι υποκειμενικό και σίγουρα για ερασιτεχνική χρήση δεν είναι προβληματικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...