Προς το περιεχόμενο

Αγορά από ΕΕ mpb.con Europe


dks1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, πρωτάρης και στο  insomnia όπως και στον χώρο της φωτογραφίας . Κάτοχος μιας canon 250d και ψάχνομαι για αναβάθμιση , ψάχνοντας στο mpb.com είδα καλές τιμές και στην canon r6 αλλά κ στην Sony a7iii . Η ερώτηση μου είναι εξής , σε περίπτωση αγοράς από το συγκεκριμένο site θα πληρώσω τελωνείο η είναι θα είναι ότι βγάλει στο τέλος με τα μεταφορικά ; 
 

υγ. Δεν έχω ξανακάνει αγορά από εξωτερικό οποτε θα ήθελα την επιείκεια σας αν η ερώτηση μου είναι άκυρη. 
 

Ευχαριστω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dks1987 είπε

Καλημέρα σας, πρωτάρης και στο  insomnia όπως και στον χώρο της φωτογραφίας . Κάτοχος μιας canon 250d και ψάχνομαι για αναβάθμιση , ψάχνοντας στο mpb.com είδα καλές τιμές και στην canon r6 αλλά κ στην Sony a7iii . Η ερώτηση μου είναι εξής , σε περίπτωση αγοράς από το συγκεκριμένο site θα πληρώσω τελωνείο η είναι θα είναι ότι βγάλει στο τέλος με τα μεταφορικά ; 
 

υγ. Δεν έχω ξανακάνει αγορά από εξωτερικό οποτε θα ήθελα την επιείκεια σας αν η ερώτηση μου είναι άκυρη. 
 

Ευχαριστω. 

Δεν πληρώνεις τελωνείο. Περισσότερα στο παρακάτω thread. 

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/794734-mpbcom-και-διάφορα/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δύο παραρτήματα αν θυμάμαι καλά. Γερμανία και Αγγλία. Επειδή η Αγγλία πλέον είναι εκτός Ε.Ε. προσέχεις να διαλέξεις από το γερμανικό . Οπότε πληρώνεις μόνο μεταφορικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dks1987 είπε

Καλημέρα σας, πρωτάρης και στο  insomnia όπως και στον χώρο της φωτογραφίας . Κάτοχος μιας canon 250d και ψάχνομαι για αναβάθμιση , ψάχνοντας στο mpb.com είδα καλές τιμές και στην canon r6 αλλά κ στην Sony a7iii . Η ερώτηση μου είναι εξής , σε περίπτωση αγοράς από το συγκεκριμένο site θα πληρώσω τελωνείο η είναι θα είναι ότι βγάλει στο τέλος με τα μεταφορικά ; 
 

υγ. Δεν έχω ξανακάνει αγορά από εξωτερικό οποτε θα ήθελα την επιείκεια σας αν η ερώτηση μου είναι άκυρη. 
 

Ευχαριστω. 

    https://www.mpb.com/en-eu 

    αυτό θες ........ χωρίς τελωνείο , με μεταφορικά μέσω DHL τα φθηνά στα 16.90 , αρκεί να έχεις κατά νου ότι θα πάει στις 2 εβδομάδες χοντρικά για να φτάσει στα χέρια σου , έξω τα Σαββατοκύριακα .

   Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου , τα περί αναβάθμισης τα προσπερνάω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, babisskg είπε

    https://www.mpb.com/en-eu 

    αυτό θες ........ χωρίς τελωνείο , με μεταφορικά μέσω DHL τα φθηνά στα 16.90 , αρκεί να έχεις κατά νου ότι θα πάει στις 2 εβδομάδες χοντρικά για να φτάσει στα χέρια σου , έξω τα Σαββατοκύριακα .

   Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου , τα περί αναβάθμισης τα προσπερνάω .

Υπάρχει κάποιος λόγος που προσπερνάς τα περί αναβάθμισης ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dks1987 είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος που προσπερνάς τα περί αναβάθμισης ; 

     Η Canon 250D είναι ένα ιδιαίτερα καλό σώμα στην crop κατηγορία . Θα το άφηνα αν ας πούμε άλλαζα σε μεγαλύτερο αισθητήρα σε διαστάσεις . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κολλήσει να παω σε full frame και να πειραματιστώ σε video γιαυτο και είμαι ανάμεσα στα 2 αυτά σώματα , μ’αρεσουν τα χρώματα της canon αλλά η Sony έχει το παρα πολύ καλό για την επιλογή φακών ενώ η canon έχει τους rf που δεν πλησιάζονται εάν δεν βγάζεις λεφτά από την φωτογραφία και οι ef είναι απλά λιγότερες επιλογές. Εάν εχεις κάποιο tip θα ήθελα παρα πολύ να ακουσω. 
Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dks1987 είπε

Εχω κολλήσει να παω σε full frame και να πειραματιστώ σε video γιαυτο και είμαι ανάμεσα στα 2 αυτά σώματα , μ’αρεσουν τα χρώματα της canon αλλά η Sony έχει το παρα πολύ καλό για την επιλογή φακών ενώ η canon έχει τους rf που δεν πλησιάζονται εάν δεν βγάζεις λεφτά από την φωτογραφία και οι ef είναι απλά λιγότερες επιλογές. Εάν εχεις κάποιο tip θα ήθελα παρα πολύ να ακουσω. 
Ευχαριστώ. 

Απο την στιγμή που θες βίντεο πήγαινε σε Sony
Πληθώρα φακών στο σύστημα, και απο τρίτους κατασκευαστές, ενώ και πολύ καλή διαχείριση iso αλλά και eye detect focus.

Καλή η Canon, αλλά θέλεις RF φακούς. Οι τρίτοι κατασκευαστές είναι μπλοκαρισμένοι

Επίσης (και εκ πείρας) μην μπλέξεις με αντάπτορες και παλιούς EF φακούς για βiντεογραφία. Το face detect χάνει απο την ταχύτητα του σε σχέση με τους native φακους.

Πάντως για βιντεο ειδικά δεν θα προτιμούσα FF μηχανή. Δεν έχεις κάποιο πλεονέκτημα, ίσα ίσα δίνεις και παραπάνω χρήματα και θα ζεσταίνεται και πιο γρήγορα η μηχανή με αποτέλεσμα να σβήνει απο υπερθέρμανση συγκριτικά γρηγορότερα απο ότι μια APS-C ή Μ4/3.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, dks1987 είπε

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες 

Η 250d τραβάει μέχρι και 4k. Crop μεν αλλά 4k. Για μένα σημαντική διαφορά αν εξαιρέσουμε το full frame κάνει μόνο η a7s. Αλλιώς πάρε μια blackmagic pocket 4k που κουμπώνουν 4/3. Θες ν' ανέβεις στα λεφτά της a7 iii??? Πάρε blackmagic ursa 4.6k με ef κούμπωμα και αλλάζεις με την δικιά σου οπότε θες φωτογραφία. Στο mbp στα ίδια λεφτά πάει με αυτή που θες σε excellent κατάσταση. Τελωνείο δεν περνάνε όπως είπε και ο μπαμπης έχω πάρει πολλές φορές πράγματα...

3 ώρες πριν, dks1987 είπε

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες 

Η 250d τραβάει μέχρι και 4k. Crop μεν αλλά 4k. Για μένα σημαντική διαφορά αν εξαιρέσουμε το full frame κάνει μόνο η a7s. Αλλιώς πάρε μια blackmagic pocket 4k που κουμπώνουν 4/3. Θες ν' ανέβεις στα λεφτά της a7 iii??? Πάρε blackmagic ursa 4.6k με ef κούμπωμα και αλλάζεις με την δικιά σου οπότε θες φωτογραφία. Στο mbp στα ίδια λεφτά πάει με αυτή που θες σε excellent κατάσταση. Θες βέβαια περιφερειακά για ursa αλλά δεν πετάς φακούς. Θα δώσεις και άλλα 500 (για μπαταρία και βάση), αν θες viewfinder, rig, τρίποδο κλπ... αλλά είναι κάμερα για παραγωγές. Τελωνείο δεν περνάνε όπως είπε και ο μπαμπης έχω πάρει πολλές φορές πράγματα...

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimis_vts ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σου , είμαι πολύ αρχάριος στον χώρο της φωτογραφίας και για βίντεο θέλω μόνο να πειραματιστώ… ο κύριος λόγος για αλλαγή κάμερας είναι μόνο για το full frame και μια αναβάθμιση που θα κρατήσει χρόνια (ελπίζω) το να έχω 2 μηχανές είναι όμως too much για χόμπι πιστεύω. Όπως κ να έχει ευχαριστώ για τον χρόνο σου και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dks1987 είπε

Jimis_vts ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σου , είμαι πολύ αρχάριος στον χώρο της φωτογραφίας και για βίντεο θέλω μόνο να πειραματιστώ… ο κύριος λόγος για αλλαγή κάμερας είναι μόνο για το full frame και μια αναβάθμιση που θα κρατήσει χρόνια (ελπίζω) το να έχω 2 μηχανές είναι όμως too much για χόμπι πιστεύω. Όπως κ να έχει ευχαριστώ για τον χρόνο σου και πάλι. 

Έγραψες για αναβάθμιση γι' αυτό έκανα πρόταση. Δεν είπες για μια μηχανή (που σημαίνει λογικά ότι θα πουλήσεις την 250d). Εκφράζοντας πάντα προσωπική άποψη δεν αξίζει να πουλήσεις μια μηχανή που τραβάει 4k αν και crop απλά για να λες έχω μια sony. Και ειδικά κάτι λιγότερο από μια a7s iii. Επειδή το βίντεο είναι κάτι διαφορετικό από τη φωτογραφία εγώ προτείνω καλύτερα μείνε στην 250d. Να πιάσει πόσο 500€??...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 € σαν σώμα με τον κιτ φακο και με τους άλλους φακούς και τα τριγύρω σύνολο 1000€ . Καταλαβαίνω πως μιλάς από εμπειρία κ χαίρομαι που τα μοιράζεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dks1987 είπε

500 € σαν σώμα με τον κιτ φακο και με τους άλλους φακούς και τα τριγύρω σύνολο 1000€ . Καταλαβαίνω πως μιλάς από εμπειρία κ χαίρομαι που τα μοιράζεσαι 

Δεν ξέρω καθόλου πόσο πιάνει να σου πω την αλήθεια... Για μένα κάνε υπομονή να πέσει η a7s και μην πας σε κάτι λιγότερο. Στο mbp πιστεύω σε κάνα χρόνο θα τη βρίσκεις με 1.5κ άντε 1.7κ. Κάνε ανταλλαγή και τη δική σου να γλυτώσεις τα πήγαινε-ελα κάνα 30αρι (βελόνα στ' άχυρα θα μου πεις σε τέτοια ποσά). Εγώ κοιτάω τη μηχανή αυτή και κλαίω. Μιλάμε για βίντεο όχι αστεία. Το 10bit raw σε πάει σε άλλο επίπεδο... Μιας που το ανέφερες τι φακούς έχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...