Προς το περιεχόμενο

Subwoofer στη τηλεόραση


alexcha92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Πρόσφατα μου έδωσε φίλος ένα Sony bdv-e2100 το οποίο συνέδεσα στην τηλεόραση μέσω hdmi arc και παίζει κομπλέ, αλλά λείπει το subwoofer (SS-WSB122). Προσπαθώ να βρω μεταχειρισμένο το δικό του woofer πράγμα το οποίο είναι από απίθανο ως αδύνατο. 

Είναι δυνατό με κάποιο τρόπο να αγοράσω μεμονωμένο woofer και να το κάνω να παίξει σε συνεργασία με την τηλεόραση και το υπάρχον ηχοσύστημα; (επισυνάπτω και σε φωτογραφία το βύσμα μήπως μπορεί να γίνει κάποια πατέντα) 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Screenshot_2023-11-05-15-16-15-15_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέραν του να βρει κανείς το συγκεκριμένο βύσμα, (ας πούμε ότι το βρίσκει κάπου), θα πρέπει να ´χει τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης εξόδου. Παρεχόμενη ισχύς (Watt), και σε ποια αντίσταση φορτίου (Ohm).

Η εκτίμηση μου είναι ότι και τα δύο θα είναι αρκετά χαμηλά. 
 

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαζόσουν ένα από αυτά 

https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers/f/873018/pathitiko.html?o=subwoofers+παθητικο&order_by=pricevat&order_dir=asc

μια και θα πρέπει να πάρει ισχύ από το εσωτερικό ενισχυτή (η οποία δεν θα επαρκεί κιόλας). 
Από τις τιμές τους καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αξίζει τον κόπο γιατί ένα μέσο παθητικό subwoofer έχει υψηλότερη τιμή από την αξία του όλου συστήματος. 
Οπότε μάλλον θα πρέπει να ξεχάσεις αυτήν την λύση, ή να βρεις το δικό του μεταχειρισμένο, που όπως σωστά παρατήρησες είναι πολύ δύσκολο. 
 

Αν το χρειάζεσαι τόσο πολύ, θα πρέπει να προσανατολιστείς σε μία άλλη (συνολικά) λύση. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2023 στις 3:19 ΜΜ, alexcha92 είπε

Πρόσφατα μου έδωσε φίλος ένα Sony bdv-e2100

Με πέντε καλώδια στο έδωσε; Δεν υπάρχει πιθανότητα να έχει φυλάξει το έκτο; Είναι prioprietary βύσμα και τα βλέπω στο 40 βάλε ευρώ εκτός Ε.Ε., ~30 ευρώ universal ιμιτασιόν με μια ματιά γρήγορη.

Για τηλεόραση (τατιάνα & co), άσε το χωρίς sub, καημένε.

Για ταινίες με έχει καλύψει ο @Jiakometi:

Στις 5/11/2023 στις 4:02 ΜΜ, Jiakometi είπε

θα πρέπει να προσανατολιστείς σε μία άλλη (συνολικά) λύση. 

 

Μεσοβέζικη λύση θεωρώ δεν υπάρχει. Το να βρεις ή να παραγγείλεις το βύσμα / σετ καλώδια μαζί με το φτηνότερο της λίστας του @Jiakometi:

Στις 5/11/2023 στις 4:02 ΜΜ, Jiakometi είπε

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαζόσουν ένα από αυτά 

https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers/f/873018/pathitiko.html?o=subwoofers+παθητικο&order_by=pricevat&order_dir=asc

δηλαδή το Kef Ci200QSb-THX στα 385 ευρώ (τα άλλα δεν κάνουν), στερείται νοήματος. Δε νομίζω να είχες κατά νου να δώσεις τόσα χρήματα.

Έχουν σχεδόν εκλείψει τα μικρά παθητικά sub από την αγορά και το να τα βλέπω ακριβότερα από τα ενεργά είναι σοκαριστικό και θα μου φαινόταν αδιανόητο πριν από κάμποσα χρόνια. Με sub ιδιοκατασκευή πάντως, θα μπορούσες να γλιτώσεις κάποια χρήματα, ειδικά αν μπορείς να κάνεις το βάψιμο ή τις σίτες μόνος ή με βοήθεια φίλου βγαίνει πολύ φτηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Με sub ιδιοκατασκευή πάντως, θα μπορούσες να γλιτώσεις κάποια χρήματα, ειδικά αν μπορείς να κάνεις το βάψιμο ή τις σίτες μόνος ή με βοήθεια φίλου βγαίνει πολύ φτηνά.

Η ίδιο κατασκευή δεν είμαι καθόλου κακή ιδέα ειδικά αν μπει ένας driver της προκοπής. 
Αλλά ο TS θα πρέπει:

-να βρει σχέδια για την καμπίνα

- να μελετήσει - κατασκευάσει τα δεσίματα (cross braces)

και να ταιριάζει το κατάλληλο μεγάφωνο αναλόγως του σχεδίου της καμπίνας (sealed / reflex). 
Οπότε αν δεν «πιάνουν τα χέρια του» ή δεν είναι της δουλειάς, μάλλον είναι δύσκολη η άσκηση. 
 

Στην θέση του θα ξεκινούσα από την αρχή για ένα οικονομικό μεν, αξιοπρεπές δε, σύστημα home cinema. 
 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Αλλά ο TS θα πρέπει:

-να βρει σχέδια για την καμπίνα

- να μελετήσει - κατασκευάσει τα δεσίματα (cross braces)

και να ταιριάζει το κατάλληλο μεγάφωνο αναλόγως του σχεδίου της καμπίνας (sealed / reflex). 
Οπότε αν δεν «πιάνουν τα χέρια του» ή δεν είναι της δουλειάς, μάλλον είναι δύσκολη η άσκηση. 

Η μέθοδος κατασκευής αλλάζει παραμέτρους του σχεδιασμού, άρα είναι μεταξύ τους αλληλοεξαρτώμενα. Τα subwoofer είναι χαμηλότερης δυσκολίας από τους δορυφόρους. Και πάλι είναι καλύτερα σχέδιο και κατασκευή να γινόταν από κάποιον που ξέρει για να μη δαπανηθεί χρόνος και χρήμα άσκοπα.

36 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Στην θέση του θα ξεκινούσα από την αρχή για ένα οικονομικό μεν, αξιοπρεπές δε, σύστημα home cinema. 

Συμφωνώ απολύτως. Όσο διαβάζω τις προδιαγραφές του BDV-E2100, τόσο περισσότερο. Οι δορυφόροι λέει είναι ενός δρόμου, δεν το είχα προσέξει. Πιθανότατα τρίιντσα, αν όχι δυομισόιντσα. Τι sub να προτείνουμε ή να φτιάξουμε και τι να διορθώσει το sub. Μικροσκοπικοί ενισχυτές και μεγάφωνα, δεν έχει ούτε ποιότητα ούτε ένταση. Χάνει και στα δύο από ακριβά 5.1 pc speakers.

@alexcha92, βολέψου ως έχει ένα διάστημα και ξεκίνα με δυο στοιχειωδώς σοβαρούς δορυφόρους (πεντάιντσο+tweeter) και ενισχυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Έχω έναν γνωστό ηλεκτρονικό ο οποίος ξέρει κόσμο με ανταλλακτικά, οπότε θα το κρατήσω αρχικά έτσι και αν βρω καλώς. Αργότερα θα πάω προς αγορά καινούργιου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν νομιζω να αξιζει να ασχοληθείς αλλα αν παρ' ολα αυτα το θες μπορεις.

πρεπει να παρεις ενα ενεργο sub που στον ενισχυτή του θα εχει εισοδους HI LEVEL SPEAKERS οπως στη φωτογραφια που εβαλα. εκει θα συνδεσεις τις εξοδους απο τα  εμπρος ηχεια του sony και μετα απο το sub στα εμπρος ηχεια.

με αυτο τον τροπο δεν θα ασχοληθεις καθολου με το βισμα απο το sony.

300-802_ALT_0.jpg

Επεξ/σία από str1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

@alexcha92, μήπως να επεσήμανες ως λύση την απάντηση που βοήθησε καλύτερα;

Δε συνηθίζω τέτοιες παρεμβάσεις, νομίζω όμως ότι ο @Jiakometi με την παρακάτω έδωσε μια πολύ εύστοχη απάντηση:

Στις 5/11/2023 στις 4:02 ΜΜ, Jiakometi είπε

Πέραν του να βρει κανείς το συγκεκριμένο βύσμα, (ας πούμε ότι το βρίσκει κάπου), θα πρέπει να ´χει τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης εξόδου. Παρεχόμενη ισχύς (Watt), και σε ποια αντίσταση φορτίου (Ohm).

Η εκτίμηση μου είναι ότι και τα δύο θα είναι αρκετά χαμηλά. 
 

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαζόσουν ένα από αυτά 

https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers/f/873018/pathitiko.html?o=subwoofers+παθητικο&order_by=pricevat&order_dir=asc

μια και θα πρέπει να πάρει ισχύ από το εσωτερικό ενισχυτή (η οποία δεν θα επαρκεί κιόλας). 
Από τις τιμές τους καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αξίζει τον κόπο γιατί ένα μέσο παθητικό subwoofer έχει υψηλότερη τιμή από την αξία του όλου συστήματος. 
Οπότε μάλλον θα πρέπει να ξεχάσεις αυτήν την λύση, ή να βρεις το δικό του μεταχειρισμένο, που όπως σωστά παρατήρησες είναι πολύ δύσκολο. 
 

Αν το χρειάζεσαι τόσο πολύ, θα πρέπει να προσανατολιστείς σε μία άλλη (συνολικά) λύση. 

Ενημέρωσέ μας αν θες και για το αν είχες κάποια εξέλιξη και αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε άλλη άποψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PC_Science_Lefkada

Καλησπέρα! Λοιπόν μίλησα με ηλεκτρονικό, αγόρασα από εδώ ένα μεταχειρισμένο subwoofer samsung και θα μου κάνει μετατροπή σε ένα καλώδιο για να ταιριάζει στο βύσμα στον ενισχυτή. Δεν έχω προλάβει ακόμα να το δω. Όταν ολοκληρωθεί η πατέντα θα ενημερώσω αν έπαιξε. 

Ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...