Προς το περιεχόμενο

Μελάνια εκτυπωτών και διάρκεια


Dimitra__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν απλό εκτυπωτή HP. Δεν εκτυπώνω και πολύ συχνά. Όταν πάψει το μελάνι να δουλευει αγοράζω άλλο. Σήμερα κατέβασα την εφαρμογή της HP και είχε μέσα και μετρητή στάθμης μελανιών. Είδα λοιπόν ότι καινούργιο μελάνι που έβαλα πρόσφατα είχε την στάθμη κάτω από την μέση! Επικοινώνησα με το Πλαίσιο και μου είπαν να το πάω να μου δώσουν άλλο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι ίσως και τα άλλα μελάνια που τόσα χρόνια άλλαζα να μην είχαν τελειώσει και επειδή μερικά τα έχω κρατήσει για την ανακύκλωση τα έβαλα στον εκτυπωτή να τα μετρήσει. Ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι όσα μπόρεσε να ελέγξει (γιατί κάποια μου τα έβγαζε ελαττωματικά ίσως λόγω παλιάς ημερομηνίας) τα έβρισκε μισογεμάτα! Και αναρωτιέμαι, γιατί ενώ είχαν μέσα τόσο πολύ μελάνι δεν δούλευαν; Και αντε και μου πείτε ότι είχαν ξεραθεί, πως γίνεται και τα μετράει αφού είναι ξερά; Στην τελική πόσο καιρό κρατάει χωρίς πολλή  χρήση ένα μελάνι που έχει ανοιχτεί; Θυμάμαι το πρώτο μου μελάνι που είχε μέσα ο εκτυπωτής με την αγορά, ενώ έδειχνε γεμάτο μετά από 3-4 εκτυπώσεις δεν δούλευε πια και αγόρασα άλλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητή Δήμητρα, καλημέρα. Να υποθέσω πως είναι inkjet, σωστά; Κοίταξε, αυτή είναι η πολιτική των περισσότερων εταιρειών εδώ και χρόνια, με επικεφαλής φυσικά την HP: Κάνουν ό,τι είναι δυνατόν να αγοράζουμε όσο το δυνατόν περισσότερα ORIGINAL μελάνια. Ο λόγος είναι εξαιρετικά απλός: Το κόστος τους ανά λίτρο είναι διπλάσιο/τριπλάσιο από το πιο ακριβό άρωμα παγκοσμίως ή την πιο ακριβή σαμπάνια. Δεν υπάρχει πιο ακριβό υγρό στον πλανήτη από το original μελάνι. Και το κερασάκι στη τούρτα; Το original μελάνι που αγοράζουμε εμείς 20, 30, 40 ή και 50 ευρώ, στην εταιρεία κοστίζει μόλις και μετά βίας 2,50€, μαζί με τα μεταφορικά.

Αν συνήλθες από το σοκ, άκου και τη συνέχεια: Στα πλαίσια λοιπόν αυτής της ληστρικής πολιτικής, χρησιμοποιούν κάθε έντιμο και ανέντιμο μέσο για να το πετύχουν. Κλασικό παράδειγμα τα πολυμηχανήματα που ΔΕΝ σκανάρουν, αν δεν έχει μελάνι το μηχάνημα!!! Έτσι λοιπόν και στο δικό σου μηχάνημα. Η εφαρμογή που κατέβασες είναι ο "δεσμοφύλακας" της HP, ο οποίος σε υποχρεώνει να αλλάζεις μελάνι, όχι όποτε τελειώνει, αλλά όταν έχει ανάγκη από λεφτά η εταιρεία!😒 Και για να το πετύχει αυτό, απλά μετράει αριθμό σελίδων. Όταν ξεπεράσεις το όριο, σου ζητάει ανερυθρίαστα να το αλλάξεις, κι ας έχεις μελάνι για πχ 200 ή 300 σελίδες ακόμα.

Ηθικό δίδαγμα: ΠΟΤΕ δεν κάνουμε UPDATE στις εφαρμογές των εκτυπωτών/πολυμηχανημάτων ούτε κατεβάζουμε εφαρμογές ούτε παίρνουμε καινούριους drivers από τις ιστοσελίδες των εταιρειών. Κρατάμε φυλαγμένους τους drivers της συσκευασίας και πορευόμαστε με αυτούς.

Όσο για τη συνέχεια, πες μας ποιο είναι το μοντέλο του μηχανήματος να δούμε αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς περαιτέρω ή αν θα το αλλάξεις.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Χρησιμοποιώ το μηχάνημα πολύ λίγο οπότε δεν πιστεύω να εκτυπώνω τις σελίδες που γράφει πάνω το μελάνι για να σταματά να λειτουργεί βάσει σελίδων. Και από ότι κατάλαβα το μελάνι θα πάψει να δουλεύει μόλις φτάσει στην μέση ή λίγο πιο κάτω. Δεν μπορεί όλα τα μελάνια που μέτρησα να ήταν μισογεμάτα και να μην δούλευαν όπως είπα. Όταν έβλεπα ότι δεν εκτύπωναν πλέον τα καθάριζα με οινόπνευμα αλλά τίποτα. Πριν καιρό διάβασα κάπου πως αν το μελάνι δεν βγάζει θέλει ξέπλυμα με νερό. Το έκανα και η αλήθεια πέτυχε για λίγο καιρό αλλά μετά όσο και να το ξέπλενα δεν εκτύπωνε. Και που το μέτρησα είδα πως είναι μισογεμάτο. Αν η Hp θέλει να μας αναγκάζει να αγοράζουμε μελάνια όπως λες, τότε δεν θα έπρεπε να έχει μετρητή μελανιού γιατί είναι εις βάρος της. Βλέπω ότι είναι μισά και δεν λειτουργούν. Και όπως είπα αν είναι ξερά μέσα, πως μπορεί ο μετρητής και τα μετράει;;;; Αυτό που γίνεται σε μένα γίνεται σε όλους ή παίζει ρόλο η μάρκα;  Το μηχάνημα μου ειναι το πιο απλό της HP αλλά την κάνει την δουλεία μου. Τα μελάνια που παίρνω είναι το 650. Ξεκίνησα να τα αγοράζω στα 10 ευρώ και τώρα κάνουν 16. Οπότε το να χάνω άδικα το μισό μελάνι είναι ενοχλητικό. Βγαίνει πλέον πιο ακριβά η εκτύπωση στο σπίτι από το να πάω σε βιβλιοπωλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dimitra__K είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Χρησιμοποιώ το μηχάνημα πολύ λίγο οπότε δεν πιστεύω να εκτυπώνω τις σελίδες που γράφει πάνω το μελάνι για να σταματά να λειτουργεί βάσει σελίδων. Και από ότι κατάλαβα το μελάνι θα πάψει να δουλεύει μόλις φτάσει στην μέση ή λίγο πιο κάτω. Δεν μπορεί όλα τα μελάνια που μέτρησα να ήταν μισογεμάτα και να μην δούλευαν όπως είπα. Όταν έβλεπα ότι δεν εκτύπωναν πλέον τα καθάριζα με οινόπνευμα αλλά τίποτα. Πριν καιρό διάβασα κάπου πως αν το μελάνι δεν βγάζει θέλει ξέπλυμα με νερό. Το έκανα και η αλήθεια πέτυχε για λίγο καιρό αλλά μετά όσο και να το ξέπλενα δεν εκτύπωνε. Και που το μέτρησα είδα πως είναι μισογεμάτο. Αν η Hp θέλει να μας αναγκάζει να αγοράζουμε μελάνια όπως λες, τότε δεν θα έπρεπε να έχει μετρητή μελανιού γιατί είναι εις βάρος της. Βλέπω ότι είναι μισά και δεν λειτουργούν. Και όπως είπα αν είναι ξερά μέσα, πως μπορεί ο μετρητής και τα μετράει;;;; Αυτό που γίνεται σε μένα γίνεται σε όλους ή παίζει ρόλο η μάρκα;  Το μηχάνημα μου ειναι το πιο απλό της HP αλλά την κάνει την δουλεία μου. Τα μελάνια που παίρνω είναι το 650. Ξεκίνησα να τα αγοράζω στα 10 ευρώ και τώρα κάνουν 16. Οπότε το να χάνω άδικα το μισό μελάνι είναι ενοχλητικό. Βγαίνει πλέον πιο ακριβά η εκτύπωση στο σπίτι από το να πάω σε βιβλιοπωλείο.

Αγαπητή φίλη, ο γάμος αυτός (εσύ και ο inkjet) κατά την ταπεινή μου άποψη είναι αταίριαστος, με την έννοια πως ΔΕΝ τυπώνεις συχνά και οι εκτυπώσεις είναι λίγες. Αν μάλιστα δεν ξεπερνούν τις 10-20 σελίδες το μήνα, τότε... διαζύγιο και βιβλιοπωλείο!!!😉

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι είπε ο georgeole μακριά από εφαρμογές των εταιρειών που δήθεν θέλουν να μας βοηθήσουν. Να μας τα πάρουν είναι ο μοναδικός σκοπός τους.😜

Σκέφτηκες ποτέ να γεμίζεις μόνη σου τα άδεια μελάνια και να κερδίζεις όσο γίνεται περισσότερα 20ευρα 30ευρα 40ευρα.

Και μιας που το εφερε η συζήτηση χαζολογώντας ειδα σήμερα στο ali τα συγκεκριμένα μελάνια με εμφανή στα σφουγγαράκια τους και ταπούλα να τα γεμίζεις μόλις τελειώσει το μελάνι τους. Θα παραγγείλω ένα ετσι από περιέργεια αλλα ήθελα να ρωτήσω έχει αγοράσει κανείς κάτι παρόμοιο να μας πει τις απόψεις του;;

https://nl.aliexpress.com/item/1005006144016722.html?spm=a2g0o.productlist.main.23.14d725d9T2iXB8&algo_pvid=95aa6f5e-06c4-4306-a3cd-a68d3430653f&algo_exp_id=95aa6f5e-06c4-4306-a3cd-a68d3430653f-11&pdp_npi=4%40dis!EUR!24.22!11.87!!!25.27!!%402103297516998581825051692e364d!12000035958557551!sea!GR!0!AB&curPageLogUid=E025mzJWkEu3

Στις 9/11/2023 στις 12:31 ΠΜ, Dimitra__K είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Χρησιμοποιώ το μηχάνημα πολύ λίγο οπότε δεν πιστεύω να εκτυπώνω τις σελίδες που γράφει πάνω το μελάνι για να σταματά να λειτουργεί βάσει σελίδων. Και από ότι κατάλαβα το μελάνι θα πάψει να δουλεύει μόλις φτάσει στην μέση ή λίγο πιο κάτω. Δεν μπορεί όλα τα μελάνια που μέτρησα να ήταν μισογεμάτα και να μην δούλευαν όπως είπα. Όταν έβλεπα ότι δεν εκτύπωναν πλέον τα καθάριζα με οινόπνευμα αλλά τίποτα. Πριν καιρό διάβασα κάπου πως αν το μελάνι δεν βγάζει θέλει ξέπλυμα με νερό. Το έκανα και η αλήθεια πέτυχε για λίγο καιρό αλλά μετά όσο και να το ξέπλενα δεν εκτύπωνε. Και που το μέτρησα είδα πως είναι μισογεμάτο. Αν η Hp θέλει να μας αναγκάζει να αγοράζουμε μελάνια όπως λες, τότε δεν θα έπρεπε να έχει μετρητή μελανιού γιατί είναι εις βάρος της. Βλέπω ότι είναι μισά και δεν λειτουργούν. Και όπως είπα αν είναι ξερά μέσα, πως μπορεί ο μετρητής και τα μετράει;;;; Αυτό που γίνεται σε μένα γίνεται σε όλους ή παίζει ρόλο η μάρκα;  Το μηχάνημα μου ειναι το πιο απλό της HP αλλά την κάνει την δουλεία μου. Τα μελάνια που παίρνω είναι το 650. Ξεκίνησα να τα αγοράζω στα 10 ευρώ και τώρα κάνουν 16. Οπότε το να χάνω άδικα το μισό μελάνι είναι ενοχλητικό. Βγαίνει πλέον πιο ακριβά η εκτύπωση στο σπίτι από το να πάω σε βιβλιοπωλείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, papoys1 said:

ότι είπε ο georgeole μακριά από εφαρμογές των εταιρειών που δήθεν θέλουν να μας βοηθήσουν. Να μας τα πάρουν είναι ο μοναδικός σκοπός τους.😜

Σκέφτηκες ποτέ να γεμίζεις μόνη σου τα άδεια μελάνια και να κερδίζεις όσο γίνεται περισσότερα 20ευρα 30ευρα 40ευρα.

Και μιας που το εφερε η συζήτηση χαζολογώντας ειδα σήμερα στο ali τα συγκεκριμένα μελάνια με εμφανή στα σφουγγαράκια τους και ταπούλα να τα γεμίζεις μόλις τελειώσει το μελάνι τους. Θα παραγγείλω ένα ετσι από περιέργεια αλλα ήθελα να ρωτήσω έχει αγοράσει κανείς κάτι παρόμοιο να μας πει τις απόψεις του;;

https://nl.aliexpress.com/item/1005006144016722.html?spm=a2g0o.productlist.main.23.14d725d9T2iXB8&algo_pvid=95aa6f5e-06c4-4306-a3cd-a68d3430653f&algo_exp_id=95aa6f5e-06c4-4306-a3cd-a68d3430653f-11&pdp_npi=4%40dis!EUR!24.22!11.87!!!25.27!!%402103297516998581825051692e364d!12000035958557551!sea!GR!0!AB&curPageLogUid=E025mzJWkEu3

 

Καλύτερα να γεμίσεις τα γνήσια.

Αυτά έχουν πολύ χαμηλότερης ποιότητας σφουγγάρια και θα

χαλάσουν γρήγορα.Δεν θα περνάει η σωστή ποσότητα μελάνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Καλύτερα να γεμίσεις τα γνήσια.

Αυτά έχουν πολύ χαμηλότερης ποιότητας σφουγγάρια και θα

χαλάσουν γρήγορα.Δεν θα περνάει η σωστή ποσότητα μελάνης.

Συμφωνω σε αυτό στα γνήσια πάντα έκανα περισσότερα γεμίσματα αλλά άσε που τα γνήσια 301 έχουν σχεδόν εξαφανισθεί και να πετύχεις κάποιο η τιμή του είναι πλέον στο Θεό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2023 στις 9:08 ΠΜ, gatos74 είπε

Mπορείς να μας πείς το μοντέλο του εκτυπωτή?

Είναι το 1510. Μίλησα με εκπρόσωπο της Hp και είπε πως αυτό που βλέπω εγω στον μετρητή μπορεί να μην είναι αληθινό. Ότι αυτό που βλέπω στον μετρητή είναι κατά προσέγγιση. Να κάνω αναβάθμιση λογισμικού στον εκτυπωτή είπε. Ότι αν κάνω καθαρισμό στα μελάνια μέσω της εφαρμογής και συνεχίζουν να μην εκτυπώνουν άρα τελείωσαν. Ότι μπορεί και να ξεράθηκαν. Ότι από τις 360 σελίδες που γράφει το κουτάκι το προσδοκώμενο είναι 5%. Πολλά μου είπε. Ότι και 3 γραμμές να εκτυπώσεις αυτό θεωρείται μια σελίδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dimitra__K said:

Είναι το 1510. Μίλησα με εκπρόσωπο της Hp και είπε πως αυτό που βλέπω εγω στον μετρητή μπορεί να μην είναι αληθινό. Ότι αυτό που βλέπω στον μετρητή είναι κατά προσέγγιση. Να κάνω αναβάθμιση λογισμικού στον εκτυπωτή είπε. Ότι αν κάνω καθαρισμό στα μελάνια μέσω της εφαρμογής και συνεχίζουν να μην εκτυπώνουν άρα τελείωσαν. Ότι μπορεί και να ξεράθηκαν. Ότι από τις 360 σελίδες που γράφει το κουτάκι το προσδοκώμενο είναι 5%. Πολλά μου είπε. Ότι και 3 γραμμές να εκτυπώσεις αυτό θεωρείται μια σελίδα. 

Κάνε αυτό μήν τυχών και υπάρχει ακόμη μελάνη μέσα.Αυτά που σου είπε

ο εκπρόσωπος είναι σωστά (εκτός της αναβάθμισης).

Εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αλλάξεις εκτυπωτή

καλό θα ήταν να το κάνεις.Αυτός που έχεις συμφαίρει όταν μπορείς

να γεμίσεις τα μελάνια μόνη σου.

Ενας laser (όπως σου έχουν πεί και παραπάνω) πιστεύω θα σε βολέψει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dimitra__K είπε

Είναι το 1510. Μίλησα με εκπρόσωπο της Hp και είπε πως αυτό που βλέπω εγω στον μετρητή μπορεί να μην είναι αληθινό. Ότι αυτό που βλέπω στον μετρητή είναι κατά προσέγγιση. Να κάνω αναβάθμιση λογισμικού στον εκτυπωτή είπε. Ότι αν κάνω καθαρισμό στα μελάνια μέσω της εφαρμογής και συνεχίζουν να μην εκτυπώνουν άρα τελείωσαν. Ότι μπορεί και να ξεράθηκαν. Ότι από τις 360 σελίδες που γράφει το κουτάκι το προσδοκώμενο είναι 5%. Πολλά μου είπε. Ότι και 3 γραμμές να εκτυπώσεις αυτό θεωρείται μια σελίδα. 

Ότι θέλουν λένε ή ότι τους βολεύει. Δήμητρα έχω τον ίδιο πολλά  χρόνια. Βέβαια πλέον χρησιμοποιώ μελάνια συμβατά ή αναγεμισμένα γνήσια , (ένα διάστημα δεν έβρισκες αλλα πλέον υπάρχει πληθώρα) γιατί τα γνήσια άσε που είναι δυσεύρετα οι τιμές ειδικά των XL είναι απαγορευτικές. Φυσικά και δεν ακολουθώ τις εντολές της hp ούτε τις ενημερώσεις της γιατί ο μοναδικός σκοπός τους είναι να μου ακυρώσουν τα συμβατά μελάνια ειδικά με παραπλανητικές ερωτήσεις μόλις τα τοποθετήσεις.

Τα γεμίζω με σύριγγα μόνος αν αδειάσουν και όσο αντέξουν.Θα πρότεινα αν θες να συνεχίσεις με inkjet να πας σε ένα καινούργιο που θα βρίσκεις εύκολα πιο φτηνα γνησια μελάνια.

Αν έχουν η δεν έχουν μελάνι μέσα δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιείς προγράμματα. Βγάλε το μελάνι πάρε μία καθαρή χαρτοπετσέτα δίπλωσέ την στα 4 και ταμπονάρησε πάνω της από την πλευρά που βγαίνουν τα χρώματα. Αν είναι άδειο δεν θα αφήσει μελάνι.

16 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Κάνε αυτό μήν τυχών και υπάρχει ακόμη μελάνη μέσα.Αυτά που σου είπε

ο εκπρόσωπος είναι σωστά (εκτός της αναβάθμισης).

Εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αλλάξεις εκτυπωτή

καλό θα ήταν να το κάνεις.Αυτός που έχεις συμφαίρει όταν μπορείς

να γεμίσεις τα μελάνια μόνη σου.

Ενας laser (όπως σου έχουν πεί και παραπάνω) πιστεύω θα σε βολέψει καλύτερα.

καλός ο laser ειδικά για κάποιον τον θέλει για απλές  καθημερινές ασπρόμαυρες εκτυπώσεις είναι μονόδρομος. Για κάποιους όμως που τον έχουν για οικιακή χρήση για λίγες ασπρόμαυρες εκτυπώσεις καθώς και για χόμπυ όπως εγώ , έχουν παιδιά ή εγγόνια που θέλουν και καμία έγχρωμη δεν τον αλλαζουν τον  inkjet.

Τον 1510 αν και λειτουργικός τον είχα παροπλίσει γιατί δεν έβρισκα μελάνια και χρησιμοποιούσα έναν 2630. Πριν μια βδομάδα βρήκα συμβατά φτηνά πήρα δύο XL ταβαλα πάνω και δουλεύει μια χαρά και πάλι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, papoys1 said:

καλός ο laser ειδικά για κάποιον τον θέλει για απλές  καθημερινές ασπρόμαυρες εκτυπώσεις είναι μονόδρομος.

Υπαρχουν και έγχρωμοι laser....😄😄😄

PS  Georgeole εγώ πρότεινα laser......θα βάλω πιπέρι στο πληκτρολόγιο....😁

 

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Υπαρχουν και έγχρωμοι laser....😄😄😄

PS  Georgeole εγώ πρότεινα laser......θα βάλω πιπέρι στο πληκτρολόγιο....😁

 

Δεν θα έχουμε ψωμί σήμερα... Κάποιος φούρνος θα γκρεμίσει!!!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gatos74 είπε

Υπαρχουν και έγχρωμοι laser....😄😄😄

PS  Georgeole εγώ πρότεινα laser......θα βάλω πιπέρι στο πληκτρολόγιο....😁

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν και εγχρωμοι , δεν ζω ακόμη σε σπηλιές 🤣 απλά δεν εκτυπώνουν σε χοντρό χαρτί φωτογραφικό.😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...