Προς το περιεχόμενο

Μελάνια εκτυπωτών και διάρκεια


Dimitra__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Dimitra__K είπε

Ότι από τις 360 σελίδες που γράφει το κουτάκι το προσδοκώμενο είναι 5%. Πολλά μου είπε. Ότι και 3 γραμμές να εκτυπώσεις αυτό θεωρείται μια σελίδα. 

Όχι, δεν σου ειπε αυτό. Η ο εκπρόσωπος έλεγε χαζομάρες, ή δεν κατάλαβες καλά.
Αν γράφει 360 σελίδες, σημαίνει 360 σελίδες με 5% επικάλυψη (δηλαδή εκτύπωση μιας παραγράφου πάνω κάτω)
Αν εσύ έχεις εκτυπώσει 100 σελίδες με 20% επικάλυψη (δηλαδή ολόκληρο κείμενο στην σελίδα, πιθανόν και με λογότυπο ή εικόνα) έχεις χρησιμοποιήσει την επικάλυψη των σελίδων Χ4, μιας και τετραπλασίασες την επιφάνεια που καλύπτει το μελάνι πάνω στην σελίδα.

Τι γίνεται τώρα με αυτό;
Εσύ νιώθεις προδομένη απο 2 μεριές.
Μια απο το ότι σου είπε πάνω στο μελάνι 360 σελίδες και σου έβγαλε το 1/4 απο αυτές
Δύο, απο το γεγονός πως βλέπεις την στάθμη του μελανιού στην μέση

Παρόλα αυτά δεν ισχύει τίποτα απο τα δύο.
Για τις σελίδες είναι σαφές. 360 σελίδες με 5% επικάλυψη. Δηλαδή αν εκτυπώσεις με 10% επικάλυψη υπολόγισε τις μισές σελίδες. Με 20% επικάλυψη υπολόγισε το 1/4 των σελίδων (μιας και 5% επι 4 κάνει 20%)
Στο θέμα της στάθμης πάλι δεν σε εξαπάτησαν. Η στάθμη μετριέται ηλεκτρονικά με βάση τις 360 αυτές σελίδες για να έχεις έναν μπούσουλα που βρίσκεται το μελάνι σε στάθμη. Κάνει δουλειά μόνο αν εκτυπώνεις όντως κατα μέσο όρο κάτω απο 10% επικάλυψη. Όταν όμως εκτυπώνεις 20% επικάλυψη, ο μετρητής δεν μπορεί να ξέρει αν τύπωσες 2 γραμμές ή φωτογραφία και το μετράει σελίδα. Οπότε με 100-150 σελίδες εκτυπωμένες εσύ μπορείς να έχεις τελειώσει πρακτικά το μελάνι και η στάθμη να δείχνει στην μέση ή και παραπάνω.

Υ.Γ Κι αν διαβάζει κανας HR manager της HP, i'm open for hire. Για να μην φεύγει ο κόσμος που απευθύνεται στην HP πιο μπερδεμενος απο ότι ήρθε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω την εντύπωση ότι ο εκτυπωτής μπορεί να ανιχνεύει πόσο υγρό ή στεγνό είναι το σφουγγαράκι στην άκρη του μελανιού. Σε παλαιότερο εκτυπωτή που τα γνήσια μελάνια του ήταν σε διαφανές δοχείο, όταν έδινε σήμα ότι τελείωσε, το έβλεπες ότι είχε αδειάσει... Τώρα βέβαια ίσως τα πράγματα τα κάνουν διαφορετικά και γι'αυτο τα δοχεία είναι αδιαφανή...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mitsos_z said:

Έχω την εντύπωση ότι ο εκτυπωτής μπορεί να ανιχνεύει πόσο υγρό ή στεγνό είναι το σφουγγαράκι στην άκρη του μελανιού. 

Δέν μπορεί....μακάρι να μπορούσε.

3 hours ago, mitsos_z said:

 Σε παλαιότερο εκτυπωτή που τα γνήσια μελάνια του ήταν σε διαφανές δοχείο, όταν έδινε σήμα ότι τελείωσε, το έβλεπες ότι είχε αδειάσει... Τώρα βέβαια ίσως τα πράγματα τα κάνουν διαφορετικά και γι'αυτο τα δοχεία είναι αδιαφανή...  

Και τώρα αδειάζουν (τα γνήσια).Τα δοχεία είναι αδιαφανή για να κάνουν

πιό δύσκολο το επαναγέμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 16/11/2023 στις 4:07 ΠΜ, papoys1 είπε

Ότι θέλουν λένε ή ότι τους βολεύει. Δήμητρα έχω τον ίδιο πολλά  χρόνια. Βέβαια πλέον χρησιμοποιώ μελάνια συμβατά ή αναγεμισμένα γνήσια , (ένα διάστημα δεν έβρισκες αλλα πλέον υπάρχει πληθώρα) γιατί τα γνήσια άσε που είναι δυσεύρετα οι τιμές ειδικά των XL είναι απαγορευτικές. Φυσικά και δεν ακολουθώ τις εντολές της hp ούτε τις ενημερώσεις της γιατί ο μοναδικός σκοπός τους είναι να μου ακυρώσουν τα συμβατά μελάνια ειδικά με παραπλανητικές ερωτήσεις μόλις τα τοποθετήσεις.

Τα γεμίζω με σύριγγα μόνος αν αδειάσουν και όσο αντέξουν.Θα πρότεινα αν θες να συνεχίσεις με inkjet να πας σε ένα καινούργιο που θα βρίσκεις εύκολα πιο φτηνα γνησια μελάνια.

Αν έχουν η δεν έχουν μελάνι μέσα δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιείς προγράμματα. Βγάλε το μελάνι πάρε μία καθαρή χαρτοπετσέτα δίπλωσέ την στα 4 και ταμπονάρησε πάνω της από την πλευρά που βγαίνουν τα χρώματα. Αν είναι άδειο δεν θα αφήσει μελάνι.

καλός ο laser ειδικά για κάποιον τον θέλει για απλές  καθημερινές ασπρόμαυρες εκτυπώσεις είναι μονόδρομος. Για κάποιους όμως που τον έχουν για οικιακή χρήση για λίγες ασπρόμαυρες εκτυπώσεις καθώς και για χόμπυ όπως εγώ , έχουν παιδιά ή εγγόνια που θέλουν και καμία έγχρωμη δεν τον αλλαζουν τον  inkjet.

Τον 1510 αν και λειτουργικός τον είχα παροπλίσει γιατί δεν έβρισκα μελάνια και χρησιμοποιούσα έναν 2630. Πριν μια βδομάδα βρήκα συμβατά φτηνά πήρα δύο XL ταβαλα πάνω και δουλεύει μια χαρά και πάλι.

Τώρα αγόρασα από το Πλαίσιο τα αναγεμισμένα τα δικά τους και είναι μια χαρά. Όταν αγόρασα αυτόν τον εκτυπωτή είχα κοιτάξει να δω το κόστος των μελανιών και έπαιρνε από τα πιο οικονομικά. Το οριτζιναλ μαύρο έκανε 12 ευρώ και το χρωματιστό 10 και τώρα κάνουν 16 ευρώ! Το Πλαίσιο τότε δεν είχε αναγεμισμένα για τα νούμερα που θέλω. Τώρα έχουν και τα αγόρασα. Έκανα βλακεία και το χρωματιστό που είχε αδειάσει το πήγα στην ανακύκλωση ενώ δεν μου χρειάζεται χρώμα ποτέ και ο εκτυπωτής με ένα μελάνι δεν δουλεύει και αναγκάστηκα να ξαναγοράσω και χρωματιστό. Για το γέμισμα που λες δεν ασχολούμαι. Πριν χρόνια για έναν άλλο εκτυπωτη που έπαιρνε το 301 νομίζω δοκίμασα να μου τα ξαναγεμίζει μαγαζί για πιο φτηνά και δεν κρατούσαν ούτε βδομάδα. Μου έλεγε αυτός που τα γέμιζε πως ξεραίνονταν  και έπρεπε κάθε βδομάδα να εκτυπώνω κάτι. Οπότε δεν ξαναδωσα σε μαγαζί να μου γεμίσει. Το Πλαίσιο μου δίνει ένα χρόνο εγγύηση αν δεν λειτουργούν οπότε δεν παίρνω από αλλού. 

 

Στις 16/11/2023 στις 11:52 ΠΜ, highpriest είπε

Όχι, δεν σου ειπε αυτό. Η ο εκπρόσωπος έλεγε χαζομάρες, ή δεν κατάλαβες καλά.
Αν γράφει 360 σελίδες, σημαίνει 360 σελίδες με 5% επικάλυψη (δηλαδή εκτύπωση μιας παραγράφου πάνω κάτω)
Αν εσύ έχεις εκτυπώσει 100 σελίδες με 20% επικάλυψη (δηλαδή ολόκληρο κείμενο στην σελίδα, πιθανόν και με λογότυπο ή εικόνα) έχεις χρησιμοποιήσει την επικάλυψη των σελίδων Χ4, μιας και τετραπλασίασες την επιφάνεια που καλύπτει το μελάνι πάνω στην σελίδα.

Τι γίνεται τώρα με αυτό;
Εσύ νιώθεις προδομένη απο 2 μεριές.
Μια απο το ότι σου είπε πάνω στο μελάνι 360 σελίδες και σου έβγαλε το 1/4 απο αυτές
Δύο, απο το γεγονός πως βλέπεις την στάθμη του μελανιού στην μέση

Παρόλα αυτά δεν ισχύει τίποτα απο τα δύο.
Για τις σελίδες είναι σαφές. 360 σελίδες με 5% επικάλυψη. Δηλαδή αν εκτυπώσεις με 10% επικάλυψη υπολόγισε τις μισές σελίδες. Με 20% επικάλυψη υπολόγισε το 1/4 των σελίδων (μιας και 5% επι 4 κάνει 20%)
Στο θέμα της στάθμης πάλι δεν σε εξαπάτησαν. Η στάθμη μετριέται ηλεκτρονικά με βάση τις 360 αυτές σελίδες για να έχεις έναν μπούσουλα που βρίσκεται το μελάνι σε στάθμη. Κάνει δουλειά μόνο αν εκτυπώνεις όντως κατα μέσο όρο κάτω απο 10% επικάλυψη. Όταν όμως εκτυπώνεις 20% επικάλυψη, ο μετρητής δεν μπορεί να ξέρει αν τύπωσες 2 γραμμές ή φωτογραφία και το μετράει σελίδα. Οπότε με 100-150 σελίδες εκτυπωμένες εσύ μπορείς να έχεις τελειώσει πρακτικά το μελάνι και η στάθμη να δείχνει στην μέση ή και παραπάνω.

Υ.Γ Κι αν διαβάζει κανας HR manager της HP, i'm open for hire. Για να μην φεύγει ο κόσμος που απευθύνεται στην HP πιο μπερδεμενος απο ότι ήρθε.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα τα μελάνια είχαν τελειώσει και η στάθμη με παραπλανούσε. Πάντως μια φορά που μελάνι δεν τύπωνε το ξέπλυνα με νερό όπως διάβασα κάπου  και συνέχισε να τυπώνει για λίγο καιρό. Ενώ με καθάρισμα με οινόπνευμα δεν τύπωνε.

Θυμάμαι όταν αγόρασα το μηχάνημα το μαύρο μελάνι με 5 σελίδες σταμάτησε να τυπώνει και το άλλαξα. Ενώ το χρωματιστό άντεξε χρόνια. Νόμιζα πως απλά είχαν βάλει δείγμα. Αλλά νομίζω πως απλά ήθελε ξέπλυμα με νερό και δεν θα πήγαινε χαμένο.

Για όποιον δεν ξέρει ας δοκιμάσει ξέπλυμα με νερό μπορεί να τον βοηθήσει.

Πρόσφατα βρήκα πεταμένα δυο μελάνια πεταμένα στο νούμερο το δικό μου και από περιέργεια τα πήρα και τα δοκίμασα στον εκτυπωτή μου να δω τι θα δείξει. Μου έκανε εντύπωση ότι το μηχάνημα μου έβγαλε ένδειξη πως δεν υπάρχει καν μελάνι! Δεν τα αναγνώρισε καν. Αναβόσβηνε το λαμπάκι. Ενώ τα δικά μου τα άδεια τα αναγνωρίζει και όπως είπα τα βγάζει να έχουν και μελάνι. Μήπως ξέρεις γιατι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dimitra__K είπε

Πρόσφατα βρήκα πεταμένα δυο μελάνια πεταμένα στο νούμερο το δικό μου και από περιέργεια τα πήρα και τα δοκίμασα στον εκτυπωτή μου να δω τι θα δείξει. Μου έκανε εντύπωση ότι το μηχάνημα μου έβγαλε ένδειξη πως δεν υπάρχει καν μελάνι! Δεν τα αναγνώρισε καν. Αναβόσβηνε το λαμπάκι. Ενώ τα δικά μου τα άδεια τα αναγνωρίζει και όπως είπα τα βγάζει να έχουν και μελάνι. Μήπως ξέρεις γιατι; 

Όταν σε κάποιο μελάνι αναβοσβήνει το λαμπάκι έχει καεί το τσιπάκι. Τέρμα . Μην ασχολείσαι πέταμα. Τώρα για τελειωμένα που είναι ακόμη οκ αφού δεν γεμίζεις τι να σου πω πέταμα ή δώστα σε κάποιον που γεμίζει με σύριγγα.

Πάντως στο σκρουτζ αυτή την εποχή έχει συμβατά XL από 11 με 12 ευρώ. Τέτοια έχω πάνω στον 1510 το δικό μου αρκετό καιρό και εκτυπώνουν μια χαρά. Μάλιστα το ένα τύπωσε καμιά βδομάδα και τα έπαιξε , πήρα τηλέφωνο το κατάστημα που τα αγόρασα σε τρεις μέρες μου έστειλε άλλο και δουλεύουν μια χαρά εδώ και 2-3 μήνες με αρκετές ασπρόμαυρες και έγχρωμες εκτυπώσεις. 

https://www.skroutz.gr/c/925/symvata-anakataskevasmena-melania-inkjet.html?keyphrase=hp+301

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...