Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά Macbook Pro 16" 2019 i7/16GB/512GB


nikosgkil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε σε όλους.

Έχω βρει σε καλή τιμή (~900€) ένα Macbook Pro 16" 2019 i7/16GB/512GB. 

Η χρήση που το θέλω είναι για web development, και τώρα λόγω ενός μεταπτυχιακού θα παίξουμε με blender, adobe suite, vr, ar. 

Είναι μια καλή επιλογή το συγκεκριμένο, όσον αφορά τις δυνατότητες για τη χρήση που το θέλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikosgkil είπε

Χαίρετε σε όλους.

Έχω βρει σε καλή τιμή (~900€) ένα Macbook Pro 16" 2019 i7/16GB/512GB. 

Η χρήση που το θέλω είναι για web development, και τώρα λόγω ενός μεταπτυχιακού θα παίξουμε με blender, adobe suite, vr, ar. 

Είναι μια καλή επιλογή το συγκεκριμένο, όσον αφορά τις δυνατότητες για τη χρήση που το θέλω; 

αυτό έχει και ξεχωριστή κάρτα, σωστά; μέχρι το '21 ήταν από τις ναυαρχίδες τις apple. νομίζω στα 900€ δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο. εκεί γύρω βρίσκεις macbook air M1 αλλά δεν ξέρω η μικρή οθόνη και τα 8gb μνήμη μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα M1 air ή mini με 16αρα ram στα ίδια λεφτά+/- (used). Ανεβαίνουν και εδώ κατά καιρούς. Η διαφορά θα είναι τεράστια. 
Δεν αξίζει να δώσεις 1k για i7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Θα πρότεινα M1 air ή mini με 16αρα ram στα ίδια λεφτά+/- (used). Ανεβαίνουν και εδώ κατά καιρούς. Η διαφορά θα είναι τεράστια. 
Δεν αξίζει να δώσεις 1k για i7

Το θέμα είναι ότι με το air έχω μικρή οθόνη και δεν βολεύει για αυτά που θέλω να κάνω και με το mini πρέπει να κουβαλάω οθόνη παντού.

 

2 ώρες πριν, liospi είπε

αυτό έχει και ξεχωριστή κάρτα, σωστά; μέχρι το '21 ήταν από τις ναυαρχίδες τις apple. νομίζω στα 900€ δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο. εκεί γύρω βρίσκεις macbook air M1 αλλά δεν ξέρω η μικρή οθόνη και τα 8gb μνήμη μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις που θες

Κι εγώ για αυτό το σκέφτομαι ρε συ. Θα πηγαινα σε air με m1 αλλά με την 13αρα οθόνη και 8gb ram δεν θα βολέψει σίγουρα. 

 

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

έγκλημα λες και συμφωνώ αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να περάσω το ποσό των 900€ αυτή τη στιγμή και είναι ανάγκη να πάρω laptop. Το 13αρι δεν θα με βόλευε σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα! 

σεβαστη η γνώμη σου και θα έλεγα ότι συμφωνώ. Το θέμα είναι πως δεν βολεύει λόγω μικρής οθόνης το 13αρι, mac mini δεν παίζει ως επιλογή γιατί θα πρέπει να κουβαλάω και οθόνη μαζί και τα Μ θέλουν αρκετά παραπάνω χρήματα. Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nikosgkil είπε

χαχαχα! 

σεβαστη η γνώμη σου και θα έλεγα ότι συμφωνώ. Το θέμα είναι πως δεν βολεύει λόγω μικρής οθόνης το 13αρι, mac mini δεν παίζει ως επιλογή γιατί θα πρέπει να κουβαλάω και οθόνη μαζί και τα Μ θέλουν αρκετά παραπάνω χρήματα. Ευχαριστώ πάντως

Πόση δουλειά θα κάνεις στη σχολή ή εκτός; Πάρε ένα 13αρι M1 αν θες portability για τα βασικά και τα υπόλοιπα σπίτι σε external. Θα το ευχαριστηθείς. Διαφορετικά πήγαινε σε 16αρι intel αλλά σε πολύ χαμηλότερη τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα, δεν είναι τόσο θέμα ο επεξεργαστής αλλά η παλαιότητα του μηχανήματος. Είσαι εκτός εγγύησης και γενικότερα δεν μπορείς να ελέγξεις κάποια βασικά κι απλά ζητήματα όπως η μπαταρία. Φούσκωμα μπαταρίας σημαίνει 300Ε το λιγότερο για αλλαγή. Και θα συμβεί. Οπότε τα 900Ε ξαφνικά παύουν να είναι δελεαστική επιλογή. Προσωπικά, θα έκανα λίγο υπομονή, θα πήγαινα σε air με 16gb RAM (13άρι) και για το σπίτι ένα εξωτερικό monitor. Γενικά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα (μέγεθος οθόνης, modern and updated specs, φθηνό). Επιλογές υπάρχουν όπως έχουν ήδη αναφερθεί, αλλά πρέπει να ανέβεις σε τιμή.

Αν όμως αποφασίσεις να ρισκάρεις, το μηχάνημα ασχέτως αν είναι intel είναι πολύ καλό, άνετα θα κάνεις δουλειά σου για πολλά χρόνια και σαφέστατα δεν βρίσκεις κάτι αντίστοιχο καινούριο (16ίντσες) κάτω από 2Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...