Προς το περιεχόμενο

Η Nintendo κατέθεσε αίτηση διπλώματος ευρεσιτεχνίας για μία παιχνιδοκονσόλα με δύο οθόνες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δες τις πωλήσεις για αρχή… ;)

Γιατί δεν πατεντάρισε τις δυο οθόνες αλλά τον μηχανισμό…

Ακριβώς πατεντάρει τον μηχανισμό

Έναν μηχανισμό που χρησιμοποιείται από πολλές εταιρείες και εκτός Video Gaming Industry

(Είσαι ευφυής AtiX)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Ακριβώς πατεντάρει τον μηχανισμό

Έναν μηχανισμό που χρησιμοποιείται από πολλές εταιρείες και εκτός Video Gaming Industry

(Είσαι ευφυής AtiX)

Είμαι τόσο, όσο να καταλάβω μερικά σχέδια… 

ΥΓ: δεν σταματάς καλύτερα το hit or miss γιατί εκτίθεσαι…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dawnvibe said:

Βγάζουμε

Μόνο που τα παιδιά δίνουν περισσότερα βάρος στα γραφικά και το κάνουν τεράστιο θέμα. 

8 hours ago, orionas said:

Παιχνιδάρες

Ναι ρε φίλε και εγώ είμαι ο πρώτος που θα πει gameplay πάνω από τα γραφικά αλλά εκτός από τους συνήθεις τίτλους όλα τα άλλα είναι για κλάματα και σε γραφικά και σε gameplay. Άμα σκεφτείς πως έπαιζε το starfox στο snes με 128 kb ram δεν υπάρχει δικαιολογία. 

7 hours ago, Bourdoulas said:

Δεν

Και κατάλαβες όλα αυτά από μια φράση που είπα; Διαφώτισε με. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, dawnvibe said:

Ναι με γραφικά από SNES

Εμπιστευόμαστε την Nintendo με κλειστά μάτια.... Μάλιστα

Δλδ αν ο Aonuma χορέψει τον χορό του Ζαλόγγου...θα τον χορέψεις και εσύ

Έχω να πω τόσα πράγματα αρνητικά για την Nintendo που θα πιάσω όλο τον Server του Insomnia

Αλλά θα σε αφήσω στην άγνοια σου

Το δήλωσαν οι Άνθρωποι

Βγάζουμε παιχνίδια μόνο για παιδιά... μέχρι 16 ετών 

Και τώρα μπορείς να ξανά παίξεις τους παλιούς τίτλους στο Switch... απλά η εταιρεία θέλει να τους ξανά πληρώσεις

Εντομεταξύ από το Nintendo DS (Fat) είχαν 2Χ οθόνες... τώρα θυμήθηκαν να κάνουν αίτηση ευρεσιτεχνίας

Άρα το κάνουν για να ζητήσουν κόμιστρα από Samsung...Google...OnePlus 

Και πάλι στην Π...στιά η Nintendo

Έκαναν χαμό με το Mortal Kombat και το Night Trap για να χτυπήσουν την Sega και έφεραν το PEGI στα games

Έκαναν χαμό με τους Emulators για να σηκώσουν τα Roms...και να εξαναγκάσουν τον κόσμο να ξανά αγοράσει τα ήδη αγορασμενα παιχνίδια

Κυνήγησαν και κυνηγάνε όλες τις σελίδες με Torrents

Οι Developers τους δουλεύουν σε άθλιες συνθήκες (κυριολεκτικά)

Και υπάρχουν ακόμα υπνοτισμενοι που τους υποστηρίζουν

Για να μην μιλήσω για την ταινία Super Mario Bros (2023) (γιατί θα με δείρετε)

Καλά το post είναι για γέλια και για κλάματα. Το μαγευτικό είναι ότι χρησιμοποιείς και τη λέξη άγνοια για άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Hit or miss ??? 🤔

Ξεκινάμε με το πιο απλό…

9 ώρες πριν, dawnvibe είπε

Εντομεταξύ από το Nintendo DS (Fat) είχαν 2Χ οθόνες... τώρα θυμήθηκαν να κάνουν αίτηση ευρεσιτεχνίας

Άρα το κάνουν για να ζητήσουν κόμιστρα από Samsung...Google...OnePlus 

Και πάλι στην Π...στιά η Nintendo

Το οποίο αφού σου το υπέδειξα το λάθος σου το γύρισες με ένα εννοείτε και στο καπάκι ειρωνία…

θέλεις και αλλά miss σε αυτά τα 7 post σου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, dawnvibe said:

κόμιστρα

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται αυτό αλλά και να γίνεται εσύ δεν θα το έκανες;

10 hours ago, dawnvibe said:

PEGI

Οι συντηρητικοί το έκαναν θέμα και η Ν πήρε τη σωστή απόφαση για την πάρτη της 

10 hours ago, dawnvibe said:

Κυνήγησαν

Βάλτους και χέρι που ζητάνε τα νόμιμα, άμα φτιάξεις εσύ, άστα να το πειρατέυουν. 

10 hours ago, dawnvibe said:

Οι Developers

Δεν το πιστεύω για Ιάπωνες αλλά και αλήθεια να είναι έτσι κάνουν και όλοι οι άλλοι. 

10 hours ago, dawnvibe said:

υποστηρίζουν

Ναι γιατί ότι υπάρχει η Ν το έφτιαξε. 

10 hours ago, dawnvibe said:

Super Mario Bros

Κι εγώ έλεγα ότι θα είναι μάπα αλλά ήταν πολύ δυνατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Nintendo που με ανέθρεψε, δυστυχως για εμενα και ισως κ αλλους, παει κοντρα στο κατεστημενο' στην περπατημενη μεθοδο χειρισμου.

αφαινως δυσκολευει τους emulators, αφαιτερου με ξενερωνει οσο κι αν θελω να τερματισω ολα τα zelda.(μονο τα 2 του switch μου λείπουν)

παντως υποσχέθηκα στον εαυτο μου, κονσολα μονο για zelda δεν αγοραζω ξανα. ζητω το μέλλον των emulators  και το ps4 slim 😎

υγ: Time stamp: NES ειχα στο γυμνασιο..και ολα τα μετα πλην switch λιγο πολυ

Επεξ/σία από charis_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Ξεκινάμε με το πιο απλό…

Το οποίο αφού σου το υπέδειξα το λάθος σου το γύρισες με ένα εννοείτε και στο καπάκι ειρωνία…

θέλεις και αλλά miss σε αυτά τα 7 post σου???

Να συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε

Και απλώς να επισημάνω ότι δεν υπήρξε πουθενά ειρωνεία σε ότι έχω γράψει 

4 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται αυτό αλλά και να γίνεται εσύ δεν θα το έκανες;

Οι συντηρητικοί το έκαναν θέμα και η Ν πήρε τη σωστή απόφαση για την πάρτη της 

Βάλτους και χέρι που ζητάνε τα νόμιμα, άμα φτιάξεις εσύ, άστα να το πειρατέυουν. 

Δεν το πιστεύω για Ιάπωνες αλλά και αλήθεια να είναι έτσι κάνουν και όλοι οι άλλοι. 

Ναι γιατί ότι υπάρχει η Ν το έφτιαξε. 

Κι εγώ έλεγα ότι θα είναι μάπα αλλά ήταν πολύ δυνατό. 

Οι συντηρητικοί το έκαναν θέμα μετά από υπόδειξη της Nintendo

Αν θέλουμε να σταματήσουμε την πειρατεία απλώς ρίχνουμε τις τιμές 

Το ότι υπάρχει η Nintendo το έφτιαξε (πραγματικά δεν το κατάλαβα)

Πάντως η Nintendo έχει χρηματοδοτήσει πολλά περιοδικά (ειδικά στην εποχή μου) όπως GamePro και Electronics Games Monthly... ώστε να παίρνει περισσότερα αστέρια σε games που σε άλλες κονσόλες ήταν καλύτερα (και δεν κολλάω μόνο στην Sega...τα ίδια έκανε και στην Atari)

Έκανε Reverse Engineering στο Sega 32X για να μπορέσει να φτιάξει το Nintendo64

Χρησιμοποίησε το Sega Mattress για να φτιάξει τους Controllers του Wii

Έφερε την Sony στο προσκήνιο του Gaming (το σκέφτονταν η Sony... αλλά κανένας μας δεν είναι σίγουρος ότι θα το έκαναν κιόλας)

Και γενικότερα φέρεται σαν την Coca Cola (στο Gaming) ή σαν την Microsoft (στα PC)

 

Ναι είμαι προκατειλημμένος πλέον... αλλά κάποια πράγματα τα έζησα κιόλας

Το σίγουρο είναι ότι... ότι και να πω Εγώ...ο καθένας θα ασχοληθεί με την κονσόλα που γουστάρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ @dawnvibe, χαραμιζεσαι!!!!

Εχεις τόσα ταλεντα, διαβάζεις το κόσμο πισω απο αυτα που φαίνονται, μας ανοίγεις τα μάτια, γνωρίζεις τεχνικα θεματα (θα γεμίσεις όλο το Σερβερ του Ινσομνια), ανοιξε ενα Καφέ να κονομήσεις και ασε τη Νιντεντο να κοροιδευει τον υπόλοιπο πλανήτη. 

Εγω ενα φρεντο εσπρέσο θα ερθω να το  πιω και να σε ακούσω να μου εξηγείς απο κοντα τι κάνει λάθος η Νιντεντο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dawnvibe said:

Οι

Και πως το ξέρεις αυτό; Κι εγώ που νόμιζα ότι οι γονείς το έκαναν θέμα βλέποντας τα παιδιά τους να παίζουν mortal kombat, θα ερχόταν ρυθμίσεις έτσι κι αλλιώς εκεί που οδηγούνταν τα πράγματα (βλέπε thrill kill) και να λέμε και του στραβού το δίκιο, μάπα ήταν και χρησιμοποίησε τη βία για να πουλήσει.

Αυτό είναι αλήθεια αλλά δεν το κάνει κανείς (βλέπε YouTube, υπηρεσίες streaming, υψηλές τιμές ενώ δεν υπάρχουν φυσικά αντίγραφα). 

Ότι καλή εφεύρεση στα βιντεοπαιχνίδια. Και σε ότι κακό (microtransactions κλπ) μόνο η Ν αντιστέκεται. 

Το κάνουν όλοι και δεν το είχα δει ποτέ, ολοι έγραφαν ότι το street fighter ήταν πιό γρήγορο στο sega αλλά είχε καλύτερα γραφικά στο snes, που ήταν αλήθεια, για ποιό παιχνίδι το έκανε; και τι ήταν καλύτερο στο ατάρι από το χειρότερο της Ν; 

Πρώτη φορά το ακούω και τι σχέση έχει το 32 bit add-on του sega που ήταν και μάπα στο 3D με τα 64 bit του Ν64, source; αλλά και πάλι reverse engineering τον ανταγωνισμό είναι κάτι που κάνουν όλοι. 

Τι είναι το sega mattress; η Ν είχε ήδη το γάντι στο nes για motion control. 

Πυροβόλησε τον εαυτό της στο πόδι με τη sony, τι να κάνουμε; πολλοί είχαν πάει να μπουν, panasonic, apple, amiga αλλά φάγανε τα μούτρα τους, η sony κυριάρχησε με αυτά που της έδωσε η Ν και με την πειρατεία. 

Όλοι θα φερόμασταν σαν τη microsoft και την κόκα-κόλα αν ήμασταν στη θέση τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Shinji ikari said:

Πάλι gimmick? Δεν κοιτάνε να βελτιώσουν τα γραφικά που είναι ακόμα σε επίπεδο game cube...

Έπρεπε να εμπιστεύονται όλους εσάς γιατί πάει κατά διαόλου είναι αλήθεια.

https://gr.ign.com/metroid-prime-4/111937/news/to-nintendo-switch-semeionei-nea-rekor-poleseon-sto-telos-tou-kuklou-tes-zoes-tou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μου έκανε εντύπωση πως "παλιοί" στον χώρο δεν έχουν μυριστεί ακόμα γιατί η εταιρία δεν πεθαίνει και δεν πρόκειται να πεθάνει ποτέ. 

Δύο τα τινά, είτε υπάρχει ασχετοσύνη (το νούμερο ένα χαρακτηριστικό του "παλιού" που "ξέρει") είτε δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά μεταξύ μήλου και πορτοκαλιού. 

Η εταιρία πάντα κοιτούσε να προσφέρει ένα νέο χαρακτηριστικό στην αγορά. Αυτό είναι κόστος που κάπως πρέπει να απορροφηθεί για να είναι το μηχάνημα σε λογικά επίπεδα κόστους.

Όποιος έχει την ψευδαίσθηση ότι η Nintendo "κοροϊδεύει" ενώ οι άλλοι κάνουν κάτι καλύτερα ας κουνήσουν λίγο το κεφάλι τους διότι ανέκαθεν η Nintendo ήταν η εταιρία που αντιγράφεται περισσότερο από όλους, τουλάχιστον στο hardware κομμάτι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dawnvibe said:

Πάντως η Nintendo έχει χρηματοδοτήσει πολλά περιοδικά (ειδικά στην εποχή μου) όπως GamePro και Electronics Games Monthly... ώστε να παίρνει περισσότερα αστέρια σε games που σε άλλες κονσόλες ήταν καλύτερα (και δεν κολλάω μόνο στην Sega...τα ίδια έκανε και στην Atari)

  Πολλα διαμαντια κυκλοφορησαν (και) σε Nintendo συστηματα, οπου ελαβαν καλων κριτικων. Επισης, πολλες μεταφορες ηταν ανωτερες πχ στο SNES εναντι του Mega Drive οπου προφανως ειχαν και ανωτερες βαθμολογιες/παρουσιασεις.

Και τα δυο περιοδικα σε εκεινη την εποχη επαιζαν στο 50/50 μεταξυ των δυο μεγαλων εταιρειων.
Πες μας εδω παραδειγματα λοιπον οπου υπερθεματιστικαν στη Nintendo και αδικηθηκαν στη Sega. Εστω ενα.

5 hours ago, dawnvibe said:

Έκανε Reverse Engineering στο Sega 32X για να μπορέσει να φτιάξει το Nintendo64

Δεν εγινε ποτε αυτο. Που το ειδες ειπαμε;

Η Silicon Graphics ξεκινησε την αναπτυξη του Project Reality το 1993:
https://gametyrant.com/news/a-brief-history-of-the-nintendo-64-pre-launch
https://steveshepard.com/blog/making-the-nintendo-64/
 

και η αναπτυξη του Project Mars ξεκινησε το 1994:
https://segaretro.org/History_of_the_Sega_32X
https://www.videogameconsolelibrary.com/pg90-32x.htm#page=reviews

Οπως καταλαβαινεις, η Nintendo δεν μπορει να αντεγραψε κατι που ειδε στο μελλον..... συνηθως συμβαινει το αντιστροφο.........

6 hours ago, dawnvibe said:

Χρησιμοποίησε το Sega Mattress για να φτιάξει τους Controllers του Wii

Δεν υπαρχει το "Sega Mattress" η καποιο εμπορικο προιον με αντιστοιχο η παραπλησιο ονομα.
Μηπως εννοεις τα Sega Activator και Sega Action Chair;

Σε καθε περιπτωση, καμια σχεση. Τα Nintendo Power Mat και NES Zapper, οπου τα παραπανω εχουν βασικες λειτουργιες τους, προυπηρχαν σχεδον μια δεκαετια πριν. Η τεχνολογια δεν ηταν σε καμια περιπτωση κατι νεο, αλλα το επιχειρησε ξανα.  Ας προσπαθουσε πχ η Sega με το Fishing Controller οπου η ιδεα ηταν αρκετα κοντα, οπου δεν την υλοποιησαν καταλληλως.

6 hours ago, dawnvibe said:

Έφερε την Sony στο προσκήνιο του Gaming (το σκέφτονταν η Sony... αλλά κανένας μας δεν είναι σίγουρος ότι θα το έκαναν κιόλας)

Ειχε ηδη χρονια στην αγορα. Οντως ομως αλλαζονικα οδηγησε στη δημιουργια και κυκλοφορια του PS1.

6 hours ago, dawnvibe said:

Ναι είμαι προκατειλημμένος πλέον... αλλά κάποια πράγματα τα έζησα κιόλας

Οπως;

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...