Προς το περιεχόμενο

Η είδηση που περιμέναμε χρόνια: Η πρώτη FF κάμερα με global shutter είναι γεγονός από την Sony


mercier

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, CanonTux said:

Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι αλλάζοντας την έκθεση και αυξάνοντας την ταχύτητα κλείστρου, σε κάποιες περιπτώσεις μειώνεται, ελαφρώς έστω, η ποιότητα εικόνας. Ορατά το έχω διαπιστώσει σε πολύ μεγάλες ταχύτητες κλείστρου, π.χ. 1/4000. Είναι θέμα ίσως συμπεριφοράς του αισθητήρα, ίσως θέμα φυσικής, επειδή σε μεγάλες ταχύτητες ο αισθητήρας δεν εκτίθεται ενιαία στο φως, αλλά σταδιακά. 

Προσωπικά εμένα θα με ενοχλούσε αρκετά να ξεκινάει από το 250 iso.

Λογικό αυτό αλλά πλέον με το global shutter δεν υπάρχουν τέτοια θέματα. 

Θα ηθελα να δω διαφορά 250 με 100 και 64 iso αν έχει αισθητή διαφορά. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, imr είπε

Λογικό αυτό αλλά πλέον με το global shutter δεν υπάρχουν τέτοια θέματα. 

Θα ηθελα να δω διαφορά 250 με 100 και 64 iso αν έχει αισθητή διαφορά. 

 

 

    Αν είχες φορτωμένο φίλμ το οποίο ήταν από χέρι 100αρι ISO χωρίς καμία δυνατότητα αλλαγής , ποιοί θα ήταν οι παράμετροι , οι λόγοι που μπορεί να έβλεπες διαφορά στις εικόνες , έχοντας κατά νου το τεχνικό μέρος μόνον και αφήνουμε στην άκρη το αισθητικό . 

   Βρώμικος φακός , κακή ποιότητα οπτικών γενικά , κακή επιλογή διαφράγματος , κακή εστίαση , κούνημα   ....... βάλε λοιπόν ένα στάνταρ ISO στο σώμα που χρησιμοποιείς και δούλεψε μ' αυτό . Μπορείς να βάλεις 250 ISO ( 200 μάλλον ) και να δείς κατά πόσον σε εξυπηρετεί η όχι . 

   Όπως δήλωσα , η παρουσίαση του global shutter είναι σαφώς ένα βήμα μπροστά σε τεχνικό επίπεδο , αν και δεν με αφορά τεχνικά μιλώντας , οικονομικά μιλώντας , σίγουρα όμως αφορά αρκετούς άλλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, babisskg said:

    Αν είχες φορτωμένο φίλμ το οποίο ήταν από χέρι 100αρι ISO χωρίς καμία δυνατότητα αλλαγής , ποιοί θα ήταν οι παράμετροι , οι λόγοι που μπορεί να έβλεπες διαφορά στις εικόνες , έχοντας κατά νου το τεχνικό μέρος μόνον και αφήνουμε στην άκρη το αισθητικό . 

   Βρώμικος φακός , κακή ποιότητα οπτικών γενικά , κακή επιλογή διαφράγματος , κακή εστίαση , κούνημα   ....... βάλε λοιπόν ένα στάνταρ ISO στο σώμα που χρησιμοποιείς και δούλεψε μ' αυτό . Μπορείς να βάλεις 250 ISO ( 200 μάλλον ) και να δείς κατά πόσον σε εξυπηρετεί η όχι . 

   Όπως δήλωσα , η παρουσίαση του global shutter είναι σαφώς ένα βήμα μπροστά σε τεχνικό επίπεδο , αν και δεν με αφορά τεχνικά μιλώντας , οικονομικά μιλώντας , σίγουρα όμως αφορά αρκετούς άλλους .

Γενικά έχω μάθει να μην με ενδιαφέρει τόσο το iso εκτός από υψηλές τιμές που έχεις αισθητό θόρυβο.

Βάζω κλείστρο και διάφραγμα που θέλω και συνήθως αφήνω auto iso μέχρι ένα σημείο. Έτσι και αλλιώς συνήθως σε υψηλά iso ειμαι

Να χρειαστώ οπωσδήποτε 100 iso μου έχει συμβεί μόνο se long exposures, που εκει έτσι και αλλιώς θέλεις ND filter για να κανεις σωστή δουλειά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, imr είπε

Γενικά έχω μάθει να μην με ενδιαφέρει τόσο το iso εκτός από υψηλές τιμές που έχεις αισθητό θόρυβο.

Βάζω κλείστρο και διάφραγμα που θέλω και συνήθως αφήνω auto iso μέχρι ένα σημείο. Έτσι και αλλιώς συνήθως σε υψηλά iso ειμαι

Να χρειαστώ οπωσδήποτε 100 iso μου έχει συμβεί μόνο se long exposures, που εκει έτσι και αλλιώς θέλεις ND filter για να κανεις σωστή δουλειά. 

 

   Αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά ΟΚ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, babisskg said:

   Αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά ΟΚ !

Δεν το χρειάζομαι, ούτε global shutter χρειάζομαι φυσικά, ουτε καν πλησιάζει το budget μου. 

Έχω την απορία που μπορεί να περιορίσει κάποιον το 250 base iso Σε Τι είδους φωτογραφία που να μην μπορεί να ανεβάσει λίγο το κλείστρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, imr είπε

Λογικό αυτό αλλά πλέον με το global shutter δεν υπάρχουν τέτοια θέματα. 

Θα ηθελα να δω διαφορά 250 με 100 και 64 iso αν έχει αισθητή διαφορά. 

 

 

Μονο σε συνθηκες studio και με μετρησεις ακριβειας θα παρατηρησεις διαφορα σε αυτες τις τιμες. 

Με το ματι με τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα το χαμηλότερο ISO "μεταφράζεται" τουλάχιστον σε λιγότερο DR. 
Τουλάχιστον από τα samples που είδα σε διάφορα σάιτ και από ότι επιβεβαιώνουν και άλλοι χρήστες.

Όπως και να έχει, το ISO250 για κάποιο λόγο πήγε εκεί, όχι γιατί "δεν πειράζει, τι 100 τι 250".
Φυσικά, μιλάμε για εργαλείο για ορισμένες χρήσεις και είναι η πρώτη γενεά.
Τελικά συμπεράσματα, μόνο όταν το έχουν για κάποιο καιρό πραγματικοί/ιδιώτες χρήστες, όχι οι τηλεπαπαγάλοι του μάρκετινγκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα θα έχει χαμηλότερο δυναμικό εύρος, πιθανά κοντά σε αισθητήρα APSC μεγέθους. Για να διαβάσεις τόσο γρήγορα την πληροφορία από τον αισθητήρα κάνεις μια έκπτωση στην ακρίβεια με την οποία τη διαβάζεις. Είναι καινοτόμο προϊον 1ης γενιάς και υπάρχουν κάποιοι συμβιβασμοί. Αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι καινοτόμο!!

Πρέπει να σημειωθεί ότι τέτοια τεχνολογία από όσο ξέρω δεν υπάρχει ακόμα στα κινητά (που γενικά σε επίπεδο τεχνολογίας προηγούνται των κλασσικών μηχανών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...