Προς το περιεχόμενο

Ποίος είναι ο καλύτερος Τζειμς Μποντ?


achileesxi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πούμε για την ιστορία ότι ο Γιώργος Φούντας είχε πρόταση από τους παραγωγούς (Saltzman και Broccoli) να ενσαρκώσει τον 007 στην ταινία On Her Majesty’s Secret Service (1967), αντικαθιστώντας ουσιαστικά τον Σον Κόνερι, χάνοντας τον ρόλο τελικά από τον Λάζεμπι - κυρίως λόγω της γλώσσας που δε μιλούσε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικά, προτιμώ Roger Moore και μετα Sean Connery. Μου άρεσαν που οι χαρακτήρες ήταν πολύ κουλ και το μεγάλο ατού τους ήταν η εξυπνάδα.

Οι υπόλοιποι μου βγάζουν ότι είναι στην τσίτα συνέχεια. Καλό το ξύλο που βγάζουν, αλλά προτιμώ έναν κατάσκοπο να μην είναι μόνο αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jpaokx said:

Προσωπικά, προτιμώ Roger Moore και μετα Sean Connery. Μου άρεσαν που οι χαρακτήρες ήταν πολύ κουλ και το μεγάλο ατού τους ήταν η εξυπνάδα.

Οι υπόλοιποι μου βγάζουν ότι είναι στην τσίτα συνέχεια. Καλό το ξύλο που βγάζουν, αλλά προτιμώ έναν κατάσκοπο να μην είναι μόνο αυτό 

Μα δεν είναι οι κλασσικοί κατάσκοποι όπως τους έχουμε στο μυαλό μας. Είναι και δολοφονικές μηχανές συνάμα. Γι΄αυτό ξέρουν να οδηγάνε από μηχανές, μέχρι να πιλοτάρουν αεροπλάνα. Γι' αυτό γνωρίζουν να χειρίζονται οποιόδηποτε όπλο κι αν τους δώσεις. Γι' αυτό έχουν γνώσεις πολεμικών τεχνών. Γι' αυτό ξέρουν να λύνουν προβλήματα ανά πάσα στιγμή και ώρα σε μια δύσκολη κατάσταση κι ότι κάνουν είναι κινήσεις ακριβείας. Κάτι αντίστοιχο με τους δολοφόνους της κυβέρνησης στα Bourne identity. Ειδάλλως αν θέλαμε να δούμε απλούς κατασκόπους, θα βλέπαμε το Tinker Tailor soldier Spy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά μιλώντας, είμαι μεγάλος fan των ταινιών James Bond από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και έχω δει όλες τις ταινίες πάμπολλες φορές - σε φάση όταν δε παιζει τίποτα ενδιαφέρον στην TV απλα θα μπει ταινία Bond.

Ως χαρακτήρας ο Bond μου βγάζει κάτι αριστοκρατικο, elegant, γεμάτος αυτοπεποίθηση που τίποτα δεν είναι δύσκολο ή απίθανο για εκείνον αλλά ταυτόχρονα έχει και μια πλευρά ρομαντισμού, gentleman και ευαίσθητου.

Ο αγαπημένος μου και προσωπικά αυτός που πιστεύω πως ταιριαζε καλύτερα στον ρόλο είναι ο Brosnan. Το όλο στυλ μου κάνει πολυ Bond, σε όποιες ταινίες και να τον δω κατευθείαν το μυαλό μου τον φέρνει στον ρόλο του 007.

Ο Craig, ενώ όταν είχε πρωτοπαρει τον ρόλο δε μου είχε κάτσει καλά, νομίζω πως έγινε από τους πιο αγαπημένους μου 007. Στην αρχη ειχα την αισθηση πως δε του καθοταν καλα ο ρολος και σαν να μην το πιστευε και ο ιδιος, αλλά στην συνέχεια σαν να ωριμασε μέσα του και να απέδωσε πολύ καλύτερα και αυτό φάνηκε προς τα έξω.

Κλασσικά Connery από τους πολύ καλούς, στην πρώτη 3αδα των προτιμήσεων μου.

Από εκεί και πέρα, όλοι οι υπόλοιποι μου πέρασαν σχεδόν απαρατήρητοι με χειρότερο συγκεκριμένα τον Lazenby.

Φυσικά τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις και δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσετε μαζί μου :rolleyes:

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το πως πλασσαρεται ο χαρακτήρας του James Bond νομίζω ότι ο καλύτερος με διαφορά είναι ο Roger Moore

Είχε ακριβώς όλα όσα υποτίθεται ότι έπρεπε να έχει η ενσάρκωση του σουπερ-πρακτορα

Μια σημαντική σημείωση , μετά την εποχή Moore για κάποιο λόγο ο Bond έγινε απο 1 δυνατο παλικάρι κάτι σαν σουπερμαν χωρίς κάπα με υπερβολές που άγγιζαν το γελοίο

Μια κατάταξη

Moore 

Brosnan

Connery

Craig

Dalton

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
13 hours ago, Ukforthemoment said:

Tom Hiddleston

 

Πολύ καλός ηθοποιός αλλά νομιζω ότι δεν έχει την κατάλληλη σωματοδομή.  Πολύ ελαφρύς και δεν βγάζει απειλη (intimidating)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mike299 είπε

Πολύ καλός ηθοποιός αλλά νομιζω ότι δεν έχει την κατάλληλη σωματοδομή.  Πολύ ελαφρύς και δεν βγάζει απειλη (intimidating)

Η άλλη επιλογή μου είναι ο Hugh Jackman. Νομίζω του το είχαν προτείνει μια φορά και την απέρριψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...