Προς το περιεχόμενο

Adapter Viltrox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Την εμπειρία σας.

Έχω τον TAMRON 35-150/2,8-4 για Nikon FF ,θα δουλέψει πλήρως (AF,stab. κλπ) με Viltrox αντάπτορα (https://www.adophoto.gr/fotografia/fakoi/lens-adapters/viltrox-nf-z-auto-focus-adapter-for-nikon-f-mount-lens-to-nikon-z-mount-cameras )

σε Z5;

Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, konkarien είπε

Καλημέρα.

Την εμπειρία σας.

Έχω τον TAMRON 35-150/2,8-4 για Nikon FF ,θα δουλέψει πλήρως (AF,stab. κλπ) με Viltrox αντάπτορα (https://www.adophoto.gr/fotografia/fakoi/lens-adapters/viltrox-nf-z-auto-focus-adapter-for-nikon-f-mount-lens-to-nikon-z-mount-cameras )

σε Z5;

Σας ευχαριστώ.

     Αν ο αντάπτορας έχει ηλεκτρονική επικοινωνία με το σώμα , θα δουλέψει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ηλεκτρονική επικοινωνία Μπάμπη, είναι αντίστοιχος του FTZ της Nikon.

@konkarien Πρέπει να δεις στη σελίδα που θα σου στείλω που μου έστειλε η Viltrox αν συμπεριλαμβάνεται ο φακός αυτός, αν όχι πας με δοκιμή.

Αρκετοί λένε πως δούλεψαν φακοί μια χαρά που δε συμπεριλαμβάνονταν στη λίστα.

Ήμουν έτοιμος να τον πάρω για τον sigma 105 macro αλλά επειδή δεν ηταν στη λίστα τους ο φακός και επειδή είναι σφραγισμένος ο αντάπτορας (η συσκευασία του) δε μπορούσα να τον δοκιμάσω στο κατάστημα adophoto που πήγα, δεν τον πήρα. Μπορεί και να δούλευε μια χαρα.

Λίστα εδώ: 

Δε δουλεύει το link τους έληξε, το ξαναζήτησα με τη λιστα και θα στο βάλω μολις το στείλουν.

Δες την εικόνα μέχρι τότε:

NF-Z_-2022_05_13.jpg.50c497c573f87edacab57435e47c0f3f.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη λίστα μου έστειλαν. 

Τους λέω είναι από το 2022 δεν υπάρχει κάποιο update ? Όχι αυτή η λίστα είναι διαθέσιμη προς το παρόν μου απάντησαν.

Screenshot_2023-11-10-08-13-02-952_cn_wps.xiaomi.abroad_lite.jpg.9dc795eb07637c3803d3afa274cccd6e.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/11/2023 στις 12:49 ΜΜ, konkarien είπε

Καλημέρα.

Την εμπειρία σας.

Έχω τον TAMRON 35-150/2,8-4 για Nikon FF ,θα δουλέψει πλήρως (AF,stab. κλπ) με Viltrox αντάπτορα (https://www.adophoto.gr/fotografia/fakoi/lens-adapters/viltrox-nf-z-auto-focus-adapter-for-nikon-f-mount-lens-to-nikon-z-mount-cameras )

σε Z5;

Σας ευχαριστώ.

Έχω τον ίδιο φακό Tamron 35-150 2,8-4 κ σήμερα ήρθε o ανταπτορας Viltrox. Τον έβαλα στην Ζ6ii κ στην Ζ5 ,δουλεύει ρολόι. Κ το autofocus κ το VC. 

IMG20231211110656.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gotthard είπε

Υποθέτω λόγω διαφοράς τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μικρή η διαφορά δεν είναι. Κανονικές τιμές είναι 149 ο Viltrox 235 ο Νίκον. 

Το Ozon αυτό είναι βουλγαρικό στην ουσία.

Και εγώ ήμουν ανάμεσα σε Viltrox και Nikon για να δουλέψω έναν sigma 105 macro. Τελικά βρήκα καινούριο από bundle (τους είχε μείνει ο ανταπτορας έδωσαν από το bundle μηχανή και φακό) σε κατάστημα τον ανταπτορα ftz ii στα 160 και έτσι είπα για τέτοια διαφορά θα πάω στο μαμά Νίκον. Τελικά είχα θέμα και ξεκίνησε τα περίεργα με το φακό την τρίτη μέρα.. Πήγα στο μαγαζί βάλαμε και άλλον νέο πάλι ftz ii και μετά από λίγο το έκανε και με τον άλλον... Δε μπορείς να είσαι σίγουρος με τους ανταπτορες.. μπορεί με Viltrox τώρα να ήμουν οκ.. ποιος ξέρει...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...