Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro M3- M3 Pro - M3 Max - Πρώτη φορά Real time Raytracing σε Mac - Ισχυρότερο από M2 Ultra


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Macbook Pro M3- M3 Pro - M3 Max - Πρώτη φορά Real time Raytracing σε Mac - Ισχυρότερο από M2 Ultra

Ασχετο, αλλα κακη επιλογη το μαυρο χρωμα.

Το ασημι ειναι οτι καλυτερο.

Μακαρι καποτε να ξαναεπιστρεψει το glowing logo στην οθονη.

Δυνατα μηχανηματα τα macbook pro, και κυριως πολυ αποτελεσματικα. Η Apple δειχνει το δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το βίντεο λέει την αλήθεια δυστυχώς..

https://www.youtube.com/watch?v=yN_0WS6d7Tk

 

55% μείωση των πωλήσεων. Δεν μπορεί να πουλάς ίδιο σχεδιο+ιδια οθονη με το Μ1 max στα 4.000$ 

ο αλλος δεν ειναι χαζός οταν μπορεί να αγοράσει ενα m1 max 1600+ h m2 2500+ να δώσει 4000 για να παρει βελτιωση 30% 

για να κανει λιγα δευτερολεπτα πιο γρήγορα τη δουλεία του. scary overpriced

https://www.theverge.com/2023/11/11/23955727/apple-m3-pro-macbook-chip-mid-small-upgrade

 the M3 Pro and M2 Pro perform almost identically overall. However, one clear advantage the M3 Pro did have is battery life, bringing better sense to the efficiency-forward makeup of the silicon.

Apple’s new M3 Pro chip is looking like an odd duck in an otherwise solidly improved MacBook Pro laptop. For most people who need a computer with a bit of oomph over dreary office tasks and need multiple external monitors, the M3 Pro will serve their needs and have great battery to boot. But year-over-year computer upgraders who might already have a Mac with an M2 Pro chip or even an M1 Pro might not see many (if any) performance improvements unless they shell out more dough for an M3 Max.

Υ.Γ. Οσοι ειστε Θεσσαλονικη και μπορειτε αγοράστε στα εγκαίνια το M1 macbook pro 10core  32ram/1 tb.με 1500 ευρώ θα χετε επαγγελματικο λαπτοπ που θα κανετε και δουλεια σπίτι σαν σταθερο με μια εξωτερική οθόνη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μενα αξιζει να αναβαθμιζεις/αλλαζεις το macbook σου, καθε 5-8 χρονια. Ετσι κανω. Με αυτο τον τροπο, και αποσβεση κανεις τα πολλα χιλιαρικα που εδωσες, και οντως μετα απο τοσα χρονια παιρνεις ακομη και ενα 100% των επιδοσεων παραπανω.

Το να αλλαζει καποιος απο γενια σε γενια, το θεωρω βλακεια. Συνηθως ειναι incremental changes. Οποτε θα συμφωνησω, δεν εχει νοημα να δωσεις 1000 ευρω, για να παρεις πχ 20% παραπανω επιδοσεις.

Εγω εχω το M1 pro, 2022 αγορα. Επομενη αντικατασταση-αγορα, το 2030. Να ειμαστε καλα, πρωτα ο Θεος!

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5~8 χρόνια ήταν την εποχή που μπορούσες να αλλάξεις δίσκο.

Τώρα ο δίσκος είναι κολλημένος στην μητρική θα πρέπει να το αλλάξεις στα 3~4 χρόνια.

Αν κάποιος ασχολείται επαγγελματικά με video editing και δεν έχεις εξωτερικούς δίσκους θα πρότεινα αλλαγή στα 2 έτη.

Το ίδιο συστήνω και για επαγγελματίες προγραμματιστές. Κάθε φορά που κάνουν clean build γίνονται χιλλιάδες εγγραφές στον δίσκο. Μπορεί τα αρχεία κώδικα να είμαι μικρά αλλά η ελάχιστη εγγραφή που γίνεται στον δίσκο είναι 4KB οπότε γράφονται εκατοντάδες MB στον δίσκο.

Αν χαλάσει ο δίσκος, δεν φορτώνει ούτε το BIOS για να φορτώσεις λειτουργικό από εξωτερικό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, StavrosD είπε

Τα 5~8 χρόνια ήταν την εποχή που μπορούσες να αλλάξεις δίσκο.

Τώρα ο δίσκος είναι κολλημένος στην μητρική θα πρέπει να το αλλάξεις στα 3~4 χρόνια.

Αν κάποιος ασχολείται επαγγελματικά με video editing και δεν έχεις εξωτερικούς δίσκους θα πρότεινα αλλαγή στα 2 έτη.

Το ίδιο συστήνω και για επαγγελματίες προγραμματιστές. Κάθε φορά που κάνουν clean build γίνονται χιλλιάδες εγγραφές στον δίσκο. Μπορεί τα αρχεία κώδικα να είμαι μικρά αλλά η ελάχιστη εγγραφή που γίνεται στον δίσκο είναι 4KB οπότε γράφονται εκατοντάδες MB στον δίσκο.

Αν χαλάσει ο δίσκος, δεν φορτώνει ούτε το BIOS για να φορτώσεις λειτουργικό από εξωτερικό δίσκο.

To workaround για τα παραπάνω είναι το εξής.

Με την αγορά ενός νέου Apple υπολογιστή με Μ processor, επιλέγει παραπάνω μνήμη (16/24 GB) αλλά το μικρότερο εσωτερικό δίσκο.

Αγοράζει  και ένα Thunderbolt 4 (40 Gbps) NVMe enclosure, όπως και έναν NVMe SSD 2TB (Gen 4 ή Gen 5), και τον ορίζει ως startup disk. Οι ταχύτητες Read/Write είναι εξ ίσου καλές με τον εσωτερικό SSD,  και δεν ανησυχεί όσο και να κάνει swap η μνήμη, η πόσα ΤΒ θα γράψει.  Και ο εσωτερικός SSD παραμένει ανέγκιχτος και καινούργιος. 

Με την χρήση Time Machine έχει πάντα το κεφαλι του ήσυχο ότι εάν χαλάσει ό SSD, (εξωτερικός), τον αλλάξει σε 2 λεπτά με μικρό κόστος και επαναφέρει το σύστημα του σε περίπου μισή ώρα.

Ασφάλεια, μικρότερο κόστος και μακροημέρευση του υπολογιστή από θέματα αστοχίας και χωρητικότητας  δίσκου. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μια πολύ καλή λύση αλλά βολεύει μόνο όταν έχεις σταθερό υπολογιστή (ή macbook που το χρησιμοποιείς ως σταθερό).

Αν θες φορητότητα δυστυχώς δεν είναι εφικτό να έχεις παντού ένα καλώδιο να κρέμεται και έναν εξωτερικό δίσκο, χώρια που υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει ζημιά από αφηρημάδα ή από περαστικούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ενταξει, δεν ξερω ποσο χρηστικη λυση ειναι, να μην χρησιμοποιεις τον εσωτερικο σκληρο.

Εγω εχω εξωτερικο σκληρο, για τα backup μου.

Βεβαια, δεν κανω video editing. Δεν ξερω αν το video editing, σε σχεση με αλλες υπολογιστικες εργασιες, ιδιαιτερα ζοριζει το δισκο. Δηλαδη οταν εχω εναν firefox με 100 tabs ανοικτα, word και photoshop και illustrator ανοικτα, δεν ζοριζεται ο δισκος;

Εγω ειδα παντω, οτι η 8ετια βγαινει ανετα. Φυσικα προσεχω τα μηχανηματα μου, τα σκεπαζω για τη σκονη οταν δεν τα χρησιμοποιω (σκονη=θανατος!), κλπ

Το προηγουμενο μου mbp κλεινει 10ετια, ακομη ειναι αψογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mindreader

Στο προηγούμενο mbp, έχεις ακόμα τον εργοστασιακό δίσκο;

 

Το video editing τρώει τα GB για πλάκα, ιδιαίτερα αν κάποιος είναι επαγγελματίας και δουλεύει σε RAW format. Αν δουλεύει με συμπιεσμένο βίντεο, σε κάθε φίλτρο ή εφέ που προσθέτει μειώνεται η ποιότητα από την αποσυμπίεση και επανασυμπίεση.

Ενδεικτικά, RAW video 4K 60fps 10bpp θέλει 3840 pixels x 2160 pixels x 60 fps x (10bits per pixel / 8 bits per byte * 3 colors) * 3600 seconds/hour = 6.718.464.000.000 bytes/hour.

6.7 TB ανά ώρα βίντεο δεν είναι και λίγα, τα TBW του δίσκου τρώγονται για πλάκα.

Θα μου πείτε δεν έχουν τα macbook τόσο χώρο αλλά καταλαβαίνετε το μέγεθος. Και 5 λεπτά βίντεο ασυμπίεστο να αποθηκεύσει κάποιος στον δίσκο για να το επεξεργαστεί τρώει αρκετά από τα TBW.

Ακόμα και συμπιεσμένο βίντεο να δουλεύει κάποιος, θέλει περίπου 40~50GB/ώρα βίντεο.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

StavrosD ναι, στο προηγουμενο mbp εχω ακομη τον εργοστασιακο δισκο, ssd.

Δεν ηξερα οτι το raw video ειναι ο μονος τροπος για να δουλευεις χωρις αλλοιωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mindreader

Σε αντίθεση με τα ZIP, RAR, 7Z, κλπ, η συμπίεση βίντεο είναι απωλεστική.

Στην καλύτερη περίπτωση, όταν όλη η επεξεργασία γίνεται στο ίδιο πρόγραμμα, κατά το export αποσυμπιέζει το κάθε καρέ στην μνήμη, εφαρμόζει όλα τα εφέ και τα φίλτρα και μετά το συμπιέζει ξανά οπότε έχεις μόνο δύο φορές συμπίεση, μια φορά στην κάμερα που έκανε την αρχική εγγραφή και μια φορά στο export.

Αν όμως η επεξεργασία θα γίνει σε διαφορετικές εφαρμογές τότε η ποιότητα θα είναι και λίγο χειρότερη σε κάθε βήμα.

Σε επαγγελματική παραγωγή, ιδιαίτερα όταν προορίζεται για το σινεμά, η κάθε ατέλεια φαίνεται. Στην πράξη υπάρχουν lossless πρωτόκολλα συμπίεσης βίντεο αλλά και πάλι χρειάζεται πολύ μεγάλος όγκος δεδομένων της τάξης των εκατοντάδων GB ανά ώρα. Θα μου πείτε ότι ένας τέτοιος επαγγελματίας θα έχει 2~3 Mac Pro αλλά ένας χομπίστας που θέλει από μεράκι να κάνει ποιοτικό βίντεο θα πρέπει να έχει υπ'όψιν ότι θα πρέπει να το αποθηκεύει σε εξωτερικό δίσκο.

Από προσωπική εμπειρία τώρα, το δικό μου (MacBook Pro 2019 i9 16G 1T) άντεξε 47 μήνες, μετά παρέδωσε πνεύμα.

Το είχα dual boot, μισό ΤΒ MacOS και μισό Windows. Έκανα συχνά compile σε ότι μπορείς να φανταστείς. Xcode, Visual Studio Professional, VScode, KeilMdk, ... . Έβγαλε τα λεφτά του, δεν έχω παράπονο.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...