Προς το περιεχόμενο

Opel corsa d κραδασμοί στο πεντάλ συμπλέκτη


basilisgate13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα προχθές πήρα το αμάξι από συνεργείο όπου το είχα πάει για αλλαγή λαδιών φίλτρο , έλεγχο καδένας γιατί κάτι χτυπούσε αλλά μάλλον είναι από τα ωστηρια και βάλαμε ένα ενισχυτικό στο λάδι της liquid Molly για τα ωστηρια. Μαζί με αυτά του είπα να αλλάξει και βαλβολινες σασμάν προκλητικα μιας και έχει 155000 και δυσκολευόταν λίγο καμιά φορά στο κούμπωμα ταχυτήτων ειδικά από πρώτη σε Δευτέρα. Τώρα από προχθές που το πήρα κάθε φορά που αφήνω σιγά τον συμπλέκτη με πρώτη μέσα για να ξεκινήσω μόλις φτάνει στο μέσο περίπου κάνει κραδασμούς από κάτω από το πεντάλ. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα κάνει σαν κραδασμό και θόρυβο σαν μπέρδεμα. Μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το ξανά πάω πάλι στον μάστορα από Δευτέρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλά μέχρι προχθές ήταν όλα κομπλέ με την αλλαγή άρχισε να κάνει έτσι ;  εκτός αν ήταν να παραδώσει πνεύμα πάνω στην αλλαγή για βαλβολινες 

Ταχύτητες κουμπωνουν κανονικά ,ούτε πατιναρει ,ούτε είναι μαλακός συμπλέκτης η να μην ανεβαίνει σωστά και να μαγκωνει . Όλα λειτουργούν όπως και πριν την αλλαγή με εξαίρεση ότι κάνει αυτουτς τους κραδασμούς όταν φτάνει στο μισό για να αφήσω συμπλέκτη . Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω πριν το πάω από Δευτέρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

Καλησπέρα προχθές πήρα το αμάξι από συνεργείο όπου το είχα πάει για αλλαγή λαδιών φίλτρο , έλεγχο καδένας γιατί κάτι χτυπούσε αλλά μάλλον είναι από τα ωστηρια και βάλαμε ένα ενισχυτικό στο λάδι της liquid Molly για τα ωστηρια. Μαζί με αυτά του είπα να αλλάξει και βαλβολινες σασμάν προκλητικα μιας και έχει 155000 και δυσκολευόταν λίγο καμιά φορά στο κούμπωμα ταχυτήτων ειδικά από πρώτη σε Δευτέρα. Τώρα από προχθές που το πήρα κάθε φορά που αφήνω σιγά τον συμπλέκτη με πρώτη μέσα για να ξεκινήσω μόλις φτάνει στο μέσο περίπου κάνει κραδασμούς από κάτω από το πεντάλ. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα κάνει σαν κραδασμό και θόρυβο σαν μπέρδεμα. Μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το ξανά πάω πάλι στον μάστορα από Δευτέρα ;

Και γω απορια σε ενα παλιο ιαπωνικο οταν πατας σε ολη την διαδρομη αισθανεσαι στο πενταλ γουργουρισμα και οταν τον αφηνεις το ιδιο! Με στροφες οταν πατας να αλλαξεις το κανει πολυ πιο εντονα..! Το πενταλ που το επιασα με το χερι κουνιεται/τζογο αριστερα,δεξια. Οι ταχυτητες μπαινουν νερο.. ουτε πατιναρει.. ουτε τρεμει στο ξεκινημα.. ουτε ειναι σκληρος(υδραυλικος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

Καλησπέρα προχθές πήρα το αμάξι από συνεργείο όπου το είχα πάει για αλλαγή λαδιών φίλτρο , έλεγχο καδένας γιατί κάτι χτυπούσε αλλά μάλλον είναι από τα ωστηρια και βάλαμε ένα ενισχυτικό στο λάδι της liquid Molly για τα ωστηρια. Μαζί με αυτά του είπα να αλλάξει και βαλβολινες σασμάν προκλητικα μιας και έχει 155000 και δυσκολευόταν λίγο καμιά φορά στο κούμπωμα ταχυτήτων ειδικά από πρώτη σε Δευτέρα. Τώρα από προχθές που το πήρα κάθε φορά που αφήνω σιγά τον συμπλέκτη με πρώτη μέσα για να ξεκινήσω μόλις φτάνει στο μέσο περίπου κάνει κραδασμούς από κάτω από το πεντάλ. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα κάνει σαν κραδασμό και θόρυβο σαν μπέρδεμα. Μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το ξανά πάω πάλι στον μάστορα από Δευτέρα ;

Ο συμπλέκτης λίγο δύσκολο να συνδέεται με τις βαλβολινες στο κιβώτιο, ειδικά εάν οι ταχύτητες κουμπωνουν καλά και χωρίς δυσκολία όπως λες.

Βέβαια ποτέ μη λες ποτέ... Εγώ σε πρώτη φάση θα ξαναλλαζα βαλβολινες με πιο επώνυμες και προδιαγραφών σύμφωνα με αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής.

Αξίζει μια προσπάθεια μήπως και γλυτώσεις την αλλαγή δίσκο πλατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bill999r είπε

Ο συμπλέκτης λίγο δύσκολο να συνδέεται με τις βαλβολινες στο κιβώτιο, ειδικά εάν οι ταχύτητες κουμπωνουν καλά και χωρίς δυσκολία όπως λες.

Βέβαια ποτέ μη λες ποτέ... Εγώ σε πρώτη φάση θα ξαναλλαζα βαλβολινες με πιο επώνυμες και προδιαγραφών σύμφωνα με αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής.

Αξίζει μια προσπάθεια μήπως και γλυτώσεις την αλλαγή δίσκο πλατό.

Αυτές που προτείνει βάλαμε τις GM της οπελ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα ενισχυτικά ρε παιδιά κάποιοι τα έχουν σαν τα ντεπόν και τις ασπιρίνες λες και θα λύσουν το πρόβλημα. όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ποτέ δεν είδα κάποια διαφορά ή αποτέλεσμα.Προσωπικά θα άλλαζα τελείως τα λαδια και θα πήγαινα σε κάποια άλλη μάρκα.

Αν και ποτέ δεν τα χώνεψα ύστερα από παρότρυνση του γιού είχα βάλει στης συζύγου τα 10/40 της liquimoly ,το οποίο έχει πρόβλημα ήχου με ωστήρια και καδένα και με αυτά κοπανούσε περισσότερο. Τα άλλαξα πήγα σε κάποια άλλα και ο ήχος μειώθηκε αρκετά. Δεν πιστεύω ότι κάποιο ενισχυτικό θα μειώσει τον ήχο και  τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

Καλησπέρα προχθές πήρα το αμάξι από συνεργείο όπου το είχα πάει για αλλαγή λαδιών φίλτρο , έλεγχο καδένας γιατί κάτι χτυπούσε αλλά μάλλον είναι από τα ωστηρια και βάλαμε ένα ενισχυτικό στο λάδι της liquid Molly για τα ωστηρια. Μαζί με αυτά του είπα να αλλάξει και βαλβολινες σασμάν προκλητικα μιας και έχει 155000 και δυσκολευόταν λίγο καμιά φορά στο κούμπωμα ταχυτήτων ειδικά από πρώτη σε Δευτέρα. Τώρα από προχθές που το πήρα κάθε φορά που αφήνω σιγά τον συμπλέκτη με πρώτη μέσα για να ξεκινήσω μόλις φτάνει στο μέσο περίπου κάνει κραδασμούς από κάτω από το πεντάλ. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα κάνει σαν κραδασμό και θόρυβο σαν μπέρδεμα. Μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το ξανά πάω πάλι στον μάστορα από Δευτέρα ;

Θα έλεγα για δίσκο πλατό . Αλλά τα τρομπακια συμπλέκτη είναι εντάξει ; Υγρά έχεις . Τουλάχιστον το προηγούμενο Corsa C το κάτω τρόμπακι συμπλέκτη το έχει εντός κιβωτίου ταχυτήτων.

Ενισχυτικό έριξα και εγώ σε Corsa C για τα ωστηρια και στα πρώτα 600 χιλιόμετρα σταμάτησαν . Βέβαια έχω αλλάξει καδένα χρονισμού, έχει περίπου 240000.

Λάδια κιβωτίου ταχυτήτων είχαν αλλοιωθεί τα παλιά ; 

Θέλω και εγώ να αλλάξω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Θέλω και εγώ να αλλάξω . 

Όταν κάτι λειτουργείς καλά δεν το πειράζεις... Κ εγώ είχα κάτι τέτοιες ιδέες να αλλάξω βαλβολινες σε vectra b οι οποίες θεωρητικά δεν αλλάζουν ποτέ αλλά μετά από ανάγνωση διαφόρων εμπειριών στο Σκρουτζ αποφάσισα να το αφήσω έτσι όπως είναι είναι κ να μην το σκαλίζω... 247.000 χλμ κ ούτε θέμα στο κούμπωμα ούτε στις αλλαγές έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Όταν κάτι λειτουργείς καλά δεν το πειράζεις... Κ εγώ είχα κάτι τέτοιες ιδέες να αλλάξω βαλβολινες σε vectra b οι οποίες θεωρητικά δεν αλλάζουν ποτέ αλλά μετά από ανάγνωση διαφόρων εμπειριών στο Σκρουτζ αποφάσισα να το αφήσω έτσι όπως είναι είναι κ να μην το σκαλίζω... 247.000 χλμ κ ούτε θέμα στο κούμπωμα ούτε στις αλλαγές έχω.

Εμένα έχει αρχίσει να κάνει βουητό όταν έχει 4η ή 5η . Υποτίθεται ο προηγούμενος είχε αλλάξει σετ συμπλέκτη πριν 70,000.

Τουλάχιστον θα κάνω έλεγχο στάθμης που έχει από τη βαλβίδα όπισθεν . Γιατί του έχω κάνει 70,000 και με το κιβώτιο δε έχω ασχοληθεί πέρα από το παλαντζο που με άφησε ξαφνικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/11/2023 στις 10:08 ΜΜ, meletis_m είπε

Εμένα έχει αρχίσει να κάνει βουητό όταν έχει 4η ή 5η . Υποτίθεται ο προηγούμενος είχε αλλάξει σετ συμπλέκτη πριν 70,000.

Τουλάχιστον θα κάνω έλεγχο στάθμης που έχει από τη βαλβίδα όπισθεν . Γιατί του έχω κάνει 70,000 και με το κιβώτιο δε έχω ασχοληθεί πέρα από το παλαντζο που με άφησε ξαφνικά .

Ενημερωνω . Υποτίθεται είχε αλλάξει συμπλέκτη πρίν 120,000 .

Εγω του έχω κάνει 75000 και κακώς δεν το είχα δει αυτό .

Στο Opel Corsa C θέλει κατέβασμα το λεκανάκι και νέα φλάντζα .  Δε είναι όπως σε άλλα μοντέλα .

Μπήκαν γνήσιες της Opel ( 16 € / λτ ) , είδα μια διαφορά στο κούμπωμα  έχω κάνει 300 χιλιόμετρα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...