Προς το περιεχόμενο

[GPU] Soyo RX580 8GB @AliExpress 49.72 € [ΤΕΛΟΣ]


madmikex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακομα και η ιδια Soyo να ειναι που καποτε εφτιαχνε μητρικες πλεον μαλλον καποιος απλα χρησιμοποιει το λογοτυπο τους.

Βεβαια για 50ε σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε [GPU] Soyo RX580 8GB @AliExpress 49.72 €
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τυχον δεν γνωριζει κανεις, αυτες ειναι refurbished με τσιπακια δουλεμενα στο επακρο και για χρονια απο τις κρυπτοφαρμες που εκλεισαν και τα σκοτωνουν σαν νεες vga cards. Με μια απλη αναζητηση πχ με το τσιπακι τους rx580 στο αλι θα βρεις δεκαδες παρομοιες "μαρκες"...
Μερικοι πωλητες ειναι "σωστοι" και το γραφουν στα σχολια/περιγραφες.
Αλλοι το παιζουν κινεζοι και τις πουλανε για καινουργιες.

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 20
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίναι το official store της Soyo και στην περιγραφή γράφει ότι είναι new, οπότε νομίζω βαράμε άφοβα. Προσοχή στην κατανάλωση 230W.

Επεξ/σία από madmikex
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι σας εγραψα.
Εχω παρει 4 στην αρχη του ετους και ξερω. Σε παρομοια προσφορα στα 49 και 52 και 55 €.

Τις πηρα εν γνωση μου οτι ειναι μαιμουδες, λογω χαμηλης τιμης.

Η μια βγηκε φαουλ, στο στρες τεστ που τις περασα ολες μια μια, εσβηνε το σημα απο την οθονη.
Οχι πως δεν αξιζουν τα λεφτα αυτα, αν δεν ειχα, παλι θα επαιρνα, απλα να ξερετε τι ειναι.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν δε δουλευουν τα ανεμιστηρια θα ψηθει και θα χαλασει αφου θα λιωσουν οι κολησεις πολυ γρηγορα .Φανταζομαι τα τσιπακια εσκαβαν δεκαετιες στα ορυχεια της Moria και ειναι οτι σου τυχει :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, Federacion said:

Να προσθέσω πως στα αρνητικά σχόλια έχει πολλές αξιολογήσεις πως δεν δουλεύουν τα ανεμιστηρακια... 

Δεν ειναι κανονικα προιοντα που εχουν περασει εργοστασιακα τεστ και ο Θεος βοηθος να αντεξουν.
Ανεμιστηρακια βαζουν καινουργια, οπως και καινουργια πλακετα, φαινεται οτι δεν ειναι εργοστασιακη κατασκευη, οποιος παραλαβει θα καταλαβει, τωρα τα ανεμιστηρακια ειναι απλα κινεζικα και αυτα, οτι κατσει. Και παλι βεβαια αξιζουν το ρισκο, στα λεφτα αυτα ομως και αναλογα την χρηση.

19 minutes ago, Mhlogiatros said:

Aν δε δουλευουν τα ανεμιστηρια θα ψηθει και θα χαλασει αφου θα λιωσουν οι κολησεις πολυ γρηγορα .Φανταζομαι τα τσιπακια εσκαβαν δεκαετιες στα ορυχεια της Moria και ειναι οτι σου τυχει :P

Τι να τα κανουν δεκαδες, ισως εκατονταδες χιλιαδες τσιπακια οταν εκλεισαν οι κρυπτοφαρμες στην Κινα απο την κυβερνηση τους, να τα πεταξουν?
"Νεες" vga cards. Υπαρχουν και σε μεγαλυτερα/ακριβοτερα τσιπακια, παλι πιο συμφεροντα απο τις γνωστες μας μαρκες στην Δυση.
Οι πιο πολλες μαιμουδες ομως ειναι επι του παροντος σε rx580/8gb.

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να χαμογελασουμε, αυτο το "official" μαγαζι της Soyo, εχει ολα και ολα διαθεσιμα 4 προιοντα προς πωληση, με τα 2 απο αυτα να ειναι RX580.
Υπαρχουν αλλα 2 "official" μαγαζια της Soyo στο Ali, τα SOYO Global Store και SOYO Exclusive Store, αυτα εχουν τουλαχιστον παραπανω διαθεσιμα προιοντα 😋

Οι σελιδες τους ειναι στα Βιετναμεζικα σε ολα αυτα.

Και 3 φωτο απο τα κεντρικα γραφεια της Soyo στο Βιετναμ:

funny vga 1.png

funny vga 2.png

funny vga 3.png

Με το κιλο, χαχα!
Οι φωτο ειναι απο Βιετναμεζο εμπορο vga (Lê Thành, αυτοαποκαλουμενο 'King of VGA,'), που αυτοτρολαρε στο fb του, την κατασταση με τις vga απο τις φαρμες, περισυ τετοια εποχη).

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και RX 5700 XT που βγαίνει στα 127.73€ και είμαι στο τσακ να την κάνω την βλακεία μου. Έχω διαβάσει ότι τα τσιπάκια είναι αυθεντικά αλλά οι επιδόσεις λίγο πιο κάτω από τις καλές μάρκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nek4d είπε

 

funny vga 1.png

funny vga 2.png

funny vga 3.png

Με το κιλο, χαχα!
Οι φωτο ειναι απο Βιετναμεζο εμπορο vga (Lê Thành, αυτοαποκαλουμενο 'King of VGA,'), που αυτοτρολαρε στο fb του, την κατασταση με τις vga απο τις φαρμες, περισυ τετοια εποχη).

Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια πινακίδα θα γράφει στα βιετναμέζικα "μην τα ζουλατε δεν κορνάρουν" 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...