Προς το περιεχόμενο

[GPU] Soyo RX580 8GB @AliExpress 49.72 € [ΤΕΛΟΣ]


madmikex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι ρεύμα τραβάει αυτό το πράμα. Την έβαλα σε έναν AMD FX-8320 και Corsair PSU 550W δεν άνοιγε καν το μηχάνημα, βρήκα ένα MS-Tech 700W (τις κακιάς ώρας λογικά), ανοίγει το σύστημα αλλά μόλις πάει να δώσει γκάζια (game, video)...τσουφ σβήνει το μηχάνημα.

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kamui said:

Ρε παιδιά τι ρεύμα τραβάει αυτό το πράμα. Την έβαλα σε έναν AMD FX-8320 και Corsair PSU 550W δεν άνοιγε καν το μηχάνημα, βρήκα ένα MS-Tech 700W (τις κακιάς ώρας λογικά), ανοίγει το σύστημα αλλά μόλις πάει να δώσει γκάζια (game, video)...τσουφ σβήνει το μηχάνημα.

Προβληματικη ισως και αυτη η καρτα, δεν φταιει το τροφοδοτικο σου,
(Εκτος αν το τροφοδοτικο σου ειναι το "Corsair PSU CV Series 550 W 80+ Bronze", αυτο δεν σηκωνει τιποτε, μονο για igpu μηχανακια συστηνεται),
τις 4 που ειχα παρει τις ειχα δοκιμασει σε απλο cm elite 500w. Δοκιμαζεις και σε αλλο μηχανημα/τροφοδοτικο και οπωσδηποτε stress test.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας που να παρέλαβε και να τρέχει κανονικά υπάρχει;  😅
Εμένα στον δρόμο είναι ακόμα αλλά με αυτά που διαβάζω μακάρι να χαθεί ή να γυρίσει πίσω...

Νταξ, με 50ε δεν περιμένεις να πάρεις κάτι σπουδαίο, αλλά να βγάλει κανένα χρόνο και ας καεί μετά. Αν ήταν να πάρω στοπ πόρτας έβρισκα και φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε την πρώτη φορά, φάνηκε ότι πήγε να κάνει κάποια αυτόματη εγκατάσταση drivers, πέταξε μπλε οθόνη και δεν ξανάνοιξε. Για να δούμε αν θα βγάλουμε άκρη με τον Κινέζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την εγκατεστησα στον γιο μου και ομολογω ότι εχω εντυπωσιαστεί. Την δοκιμασε σε fortnite, gta 5, shadow of tomb raider και καποια αλλα σε 1080p .

Επεξ/σία από vlgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vlgeor είπε

την εγκατεστησα στον γιο μου και ομολογω ότι εχω εντυπωσιαστεί. Την δοκιμασε σε fortnite, gta 5, shadow of tomb raider και καποια αλλα σε 1080p .

Drivers για την RX 580 8GB απο το site της AMD ή κάποια συγκεκριμένα για την έκδοση 2048sp από κάπου αλλού; 

Επεξ/σία από Nick23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nick23 είπε

Drivers για την RX 580 8GB απο το site της AMD ή κάποια συγκερκιμένα για την έκδοση 2048sp από κάπου αλλού; 

Amd

Την αναγνωρίζει κανονικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται, σε καποιες όλα δουλεύουν ΟΚ από την αρχή, σε κάποιες θέλει τον patcher που modαρει τους drivers, ή σε καποιες περιπτωσεις μπορεί να βοηθήσει και το bios reflash, ειδικά αν η gpu προέρχεται από mining.

Ψάξτε στο διαδίκτυο για πληροφορίες, tutorials, videos.

Τώρα επειδή μάλλον πρόκειται για salvaged GPUs, ενδεχομενως να ψοφανε με μεγαλυτερη συχνότητα.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Εξαρτάται, σε καποιες όλα δουλεύουν ΟΚ από την αρχή, σε κάποιες θέλει τον patcher που modαρει τους drivers, ή σε καποιες περιπτωσεις μπορεί να βοηθήσει και το bios reflash, ειδικά αν η gpu προέρχεται από mining.

Ψάξτε στο διαδίκτυο για πληροφορίες, tutorials, videos.

Τώρα επειδή μάλλον πρόκειται για salvaged GPUs, ενδεχομενως να ψοφανε με μεγαλυτερη συχνότητα.

Εμένα δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει μάλλον φταίνε οι drivers. Ξαναπέρασα τους drivers την δέχτηκε κανονικά έπαιξε η κόρη μου Fortnite κανα 2ωρο μια χαρά με καλες θερμοκρασίες μάλιστα και αργότερα εκεί που έβλεπε youtube πετάει το crash tool. Με restart επανέρχεται  αλλά σήμερα χρειάστηκε να ξαναεγκαταστησω τους drivers γιατί με restart δεν έφτιαχνε.

Refund πηρε κανένας; γιατί εμένα μου το παίζουν κινέζοι

IMG_02781.jpeg

IMG_02601.jpeg

Επεξ/σία από teosard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε να ζητήσεις απο το support της Soyo να σου δωσουν νεο bios/firmware για την καρτα γραφικων, μπας και ξαναφλασάροντας το, η καρτα ζωντανεψει/διορθωθει.

Όσοι δεν παίρνετε εικόνα δοκιμάστε τις άλλες εξοδους της κάρτας (HDMI, DP και DVI-D  -  δεν θυμαμαι αν η συγκεκριμένη έχει DVI και βαριέμαι να τσεκάρω -  κάποιες RX 570/580 είχαν DVI-D, κάποιες όχι).

Υπόψιν ότι RX 570 = RX 580 2048SP, με ίσως μικροδιαφορά στα ρολόγια. Π.χ. η δική μου RX 570 έχει 8GB και boost περιπου 1284MHz, άρα ισάξια μιας RX 580 2048SP, αλλά επειδή είναι Sapphire, μάλλον καλύτερη.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...