Προς το περιεχόμενο

Αναδρομή στο παρελθόν - Σαν εχθές η ανακοίνωση των πρώτων Windows


JPaxilleas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν εχθές πριν 40 χρόνια, τα Microsoft Windows ανακοινώθηκαν από τον Bill Gates. Συγκεκριμένα στις 10 Νοεμβρίου 1983. Η Microsoft εισήγαγε τα Windows ως γραφική διεπαφή χρήστη (graphical user interface / GUI) για το MS-DOS, το οποίο είχε εισαχθεί δύο χρόνια νωρίτερα. Η σειρά προϊόντων εξελίχθηκε τη δεκαετία του 1990 από ένα λειτουργικό περιβάλλον σε ένα πλήρως πλήρες, σύγχρονο λειτουργικό σύστημα που σήμερα καταλήγει στα Windows 11 και την ερχόμενη χρονιά πιθανώς στα Windows 12.

1985-1996

image.png.e041744d648aa2467733f1ad427011c8.png

1998-2006

image.png.2ba71188daf0fd4941b7333a7a6b2ee0.png

2008-2023

image.png.17a070cea5c2563fb7648ac18de46949.png

Εάν με ρωτούσε κάποιος ποιο είναι το πιο αγαπημένο και το πιο σταθερό λειτουργικό μου σύστημα των Windows θα έλεγα τα Windows XP με το Service Pack 3.  Οι εποχές όμως αλλάζουν, οι τεχνολογίες τρέχουν με χίλια και το λογισμικό πρέπει απλά να τις ακολουθεί.

Εσάς ποιο είναι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Εάν με ρωτούσε κάποιος ποιο είναι το πιο αγαπημένο και το πιο σταθερό λειτουργικό μου σύστημα των Windows θα έλεγα τα Windows XP με το Service Pack 3.

Windows 7 χρησιμοποιούσα από το '10 που πήρα το πρώτο μου laptop μέχρι το '20 που έληξαν και πήγα στα Windows 10. Δεν είχα κάποιο παράπονο από το λειτουργικό (blue screen ή κάποιο κόλλημα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα winxp serv pack 2 γιατί με το 3 εκτινάχθηκε η αναγκαία μνημη για να τρέξει άνετα πηγαμε στα >512mb ενώ πριν 256 ήταν άνετα 

 Και τα win7 διατήρησαν αρκετά στοιχεία για να μπορείς να τρέξεις παλιές εφαρμογές και παιχνίδια όχι όμως στο επίπεδο των xp κάνεις δεν ξεχνάει υπήρχε έτοιμο περιβάλλον από την Microsoft να φορτώνεις xp τώρα πλέον θες vm γιατί δεν υπαρχουν drivers η emulator για w98 dos 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2023 στις 5:21 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Εσάς ποιο είναι;

το πιο επιδραστικο τα windows 95. ηταν επανασταση

αγαπημενο; παντα το πιο τελευταιο μιας και εχει τα πιο καινουργια features (τα μόνα που σκιπαρα ήταν Vista και 8)

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...