Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε 5600G


VaggD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν 2400G πάνω σε MSI b450i itx gaming plus ac με 2x8GB Ram (G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000) & 2 SSDs.

Το PC χρησιμοποιείται για γενική χρήση, αρκετά tab σε Firefox - Edge  και coding σε python & c#. Το τελευταίο διάστημα στα c# projects έχει γίνει λίγο laggy όταν ανοίγει το VS Studio και στα build χωρίς βέβαια να γίνεται ανυπόφορο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming τουλάχιστον όχι σε σύγχρονους τίτλους.

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αναβάθμιση σε 5600G και αναρωτιέμαι θα χρειαστούν και νέες μνήμες και γενικά αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει με 1000, θα δεις τεράστια διαφορά.

Αν σου είναι επαρκής η παρούσα χωρητικότητα μνημών, δε θα χρειαστούν αλλαγή.

Πιθανώς να χρειαστείς bios update για να βάλεις τον 5600g

https://www.msi.com/Motherboard/B450I-GAMING-PLUS-AC/support#cpu

Βεβαιώσου οτι δε λαγκάρεις για κάποιον άσχετο λόγο με την "αδυναμία"/παλαιότητα του cpu

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, VaggD said:

Έχω έναν 2400G πάνω σε MSI b450i itx gaming plus ac με 2x8GB Ram (G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000) & 2 SSDs.

Το PC χρησιμοποιείται για γενική χρήση, αρκετά tab σε Firefox - Edge  και coding σε python & c#. Το τελευταίο διάστημα στα c# projects έχει γίνει λίγο laggy όταν ανοίγει το VS Studio και στα build χωρίς βέβαια να γίνεται ανυπόφορο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming τουλάχιστον όχι σε σύγχρονους τίτλους.

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αναβάθμιση σε 5600G και αναρωτιέμαι θα χρειαστούν και νέες μνήμες και γενικά αν αξίζει.

Εάν βλέπεις από task manager ότι δεν ξεπερνάει τα 16gb είσαι κομπλέ.Εαν τα ξεπερνάς πάρε 2x16gb =32gb.

Όσο για το 2400g->5600g σίγουρα αξίζει, υπερδιπλασιάζεις παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, @topos said:

Εάν βλέπεις από task manager ότι δεν ξεπερνάει τα 16gb είσαι κομπλέ.Εαν τα ξεπερνάς πάρε 2x16gb =32gb.

Όσο για το 2400g->5600g σίγουρα αξίζει, υπερδιπλασιάζεις παντού.

Ευχαριστώ, η μνήμη είναι συνήθως στο ~60% και αυτό κυρίως λόγω Firefox, βέβαια πλέω ένα σετ 2x16gb κοστίζει όσο πήρα εγώ την μια 8αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, VaggD said:

Ευχαριστώ, η μνήμη είναι συνήθως στο ~60% και αυτό κυρίως λόγω Firefox, βέβαια πλέω ένα σετ 2x16gb κοστίζει όσο πήρα εγώ την μια 8αρα.

Μην ξεχνάς ότι και η igpu σου τρώει ram(υποθέτω πως τώρα έχεις 1 οθόνη fhd?)

Υ.γ Έχεις τσεκαρεις ότι η μητρική σου παίρνει σίγουρα τον 5600g?Σχεδον όλες οι am4 παίρνουν αλλά υπήρξαν και ελάχιστες εξαιρέσεις..

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, VaggD είπε

βέβαια πλέω ένα σετ 2x16gb κοστίζει όσο πήρα εγώ την μια 8αρα.

Οι ddr4 έφτασαν στο ιστορικό χαμηλό τους πριν 1-2 μήνες, πλέον έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν.

Δε θα ήταν κακή κίνηση να ανεβάσεις και ram με τον cpu.

Από την άλλη βάζεις το cpu και βλέπεις εν καιρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, @topos said:

Μην ξεχνάς ότι και η igpu σου τρώει ram(υποθέτω πως τώρα έχεις 1 οθόνη fhd?)

Υ.γ Έχεις τσεκαρεις ότι η μητρική σου παίρνει σίγουρα τον 5600g?Σχεδον όλες οι am4 παίρνουν αλλά υπήρξαν και ελάχιστες εξαιρέσεις..

Έχω 2GB σε 2k οθόνη. Είναι στην λίστα με τους συμβατούς επεξεργαστές. Θα ρίξω και μια ματιά να δω αν υπάρχουν δοκιμασμένες υλοποιήσεις.

45 minutes ago, nickol-us said:

Οι ddr4 έφτασαν στο ιστορικό χαμηλό τους πριν 1-2 μήνες, πλέον έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν.

Δε θα ήταν κακή κίνηση να ανεβάσεις και ram με τον cpu.

Από την άλλη βάζεις το cpu και βλέπεις εν καιρώ

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να το ανεβάσω στα 32.

 

@@topos @nickol-us 

Κάτι βασικό που ξέχασα να ρωτήσω. Δοθέντος ότι είμαι στο τελευταίο stable bios. Η αλλαγή cpu θα είναι plug & play ή θα χρειαστεί κάποιο CPU ενδιάμεσης γενιάς όπως γινόταν στις αρχές του AM4 socket;

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VaggD είπε

Έχω 2GB σε 2k οθόνη. Είναι στην λίστα με τους συμβατούς επεξεργαστές. Θα ρίξω και μια ματιά να δω αν υπάρχουν δοκιμασμένες υλοποιήσεις.

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να το ανεβάσω στα 32.

 

@@topos @nickol-us 

Κάτι βασικό που ξέχασα να ρωτήσω. Δοθέντος ότι είμαι στο τελευταίο stable bios. Η αλλαγή cpu θα είναι plug & play ή θα χρειαστεί κάποιο CPU ενδιάμεσης γενιάς όπως γινόταν στις αρχές του AM4 socket;

O cpu είναι συμβατός, το είχα ελέγξει και γι'άυτό έδωσα πιο πίσω το cpu list της μητρικής σου.

Tο τελευταίο stable bios είναι και το συμβατό για τον 5600g (7A40vAG), οπότε απλά θα βγάλεις-βάλεις cpu

https://www.msi.com/Motherboard/B450I-GAMING-PLUS-AC/support#cpu

https://www.msi.com/Motherboard/B450I-GAMING-PLUS-AC/support#bios

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το ιδιο σύστημα σκέφτομαι για τον γιο μου. Ερώτηση: ο 5600g δεν υποστηρίζει pci 4.0. Αν στην μητρικη b550 βαλουμε nvme δισκο m2 pc pci4 0 θα δουμε διαφορα στις ταχύτητες? Η περιορίζεται καπως απο τον 5600g? Επισης σε μελλοντική αναβαθμιση με gpu pci 4.0,θα αξιοποιείται αυτο με την b550m και 5600g ? Ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεχομένως τις μνήμες να μπορέσεις να τις πας και στα 3200MHz (δεν είναι σιγουρο, θέλει δοκιμή και memtest), χωρίς να αλλάξεις voltage και timings, λόγω καλύτερου memory controller στον 5600G. Απλά ενεργοποιώντας το XMP και βάζοντας τον χρονισμό χειροκινητα στα 3200MHz.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, karalis1978 said:

Ακριβως το ιδιο σύστημα σκέφτομαι για τον γιο μου. Ερώτηση: ο 5600g δεν υποστηρίζει pci 4.0. Αν στην μητρικη b550 βαλουμε nvme δισκο m2 pc pci4 0 θα δουμε διαφορα στις ταχύτητες? Η περιορίζεται καπως απο τον 5600g? Επισης σε μελλοντική αναβαθμιση με gpu pci 4.0,θα αξιοποιείται αυτο με την b550m και 5600g ? Ευχαριστώ 

 

 

Όχι και στα 2.Το b550 υποστηρίζει pci-e 4.0 αλλά όχι με τον 5600g(αυτός υποστηρίζει pci-e 3.0)

Eαν βάλεις pci-e 4.0 nvme απλά θα ρίξει την ταχύτητα των read/writes στα ~3500mb/s.

Σε κάρτα γραφικών εάν πας σε κάποια με 16 pci-e lanes θα είναι οκ με μικρό/αμελητεο hit στις επιδόσεις(μέχρι κάρτες μεσαίας κατηγορίας).

Εάν πας σε κάποια με 8 η ακόμα και 4 το hit θα είναι αναλογικά μεγαλύτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επανέρχομαι μετά από μήνες. Είχα παγώσει την αναβάθμιση λόγω υποχρεώσεων.

Καθώς το σύστημα θα το κρατήσω για τουλάχιστον 4 ακόμα χρόνια αποφάσισα να αναβαθμισς ram & ssd (βλέπω αύξηση τιμών). Όποτε ψαχνω ένα σετ 2x16GB που να «συνεργάζεται» καλά με την μητρική & με xmp profile και ίσως λίγο tweaking να βοηθήσει το σύστημα.

Η MSI αναφέρει ταχύτητες μέχρι 3400 αν και έχω διαβάσει ότι πάει αρκετά παραπάνω(δεν ξέρω ποσό νόημα έχει για non gaming tasks).

Με ενδιαφέρουν καθαρά real word επιδόσεις και όχι απλά να πετύχω υψηλές συχνότητες χωρίς ουσιαστικές διάφορες. Στο forum συχνά προτείνουν G.Skill Ripjaws V 3600Ripjaws 3200 ή Kingston Fury Beast 32GB 3200.

Αναφορικά με τον δίσκο δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις πέρα από αξιοπιστία και εγγύηση (5ετη) καθώς με την μετάβαση σε m2 nvme σίγουρα θα δω μεγάλη διαφορά σε σύγκριση με τον  256 hyperX savage. Κοιτάω τον Adata XPG SX8200, φαίνεται vfm καθώς πιστεύω ότι δύσκολα  θα καταλάβω διαφορά σε σύγκριση πχ με 970 evo plus ή 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, VaggD είπε

Επανέρχομαι μετά από μήνες. Είχα παγώσει την αναβάθμιση λόγω υποχρεώσεων.

Καθώς το σύστημα θα το κρατήσω για τουλάχιστον 4 ακόμα χρόνια αποφάσισα να αναβαθμισς ram & ssd (βλέπω αύξηση τιμών). Όποτε ψαχνω ένα σετ 2x16GB που να «συνεργάζεται» καλά με την μητρική & με xmp profile και ίσως λίγο tweaking να βοηθήσει το σύστημα.

Η MSI αναφέρει ταχύτητες μέχρι 3400 αν και έχω διαβάσει ότι πάει αρκετά παραπάνω(δεν ξέρω ποσό νόημα έχει για non gaming tasks).

Με ενδιαφέρουν καθαρά real word επιδόσεις και όχι απλά να πετύχω υψηλές συχνότητες χωρίς ουσιαστικές διάφορες. Στο forum συχνά προτείνουν G.Skill Ripjaws V 3600Ripjaws 3200 ή Kingston Fury Beast 32GB 3200.

Αναφορικά με τον δίσκο δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις πέρα από αξιοπιστία και εγγύηση (5ετη) καθώς με την μετάβαση σε m2 nvme σίγουρα θα δω μεγάλη διαφορά σε σύγκριση με τον  256 hyperX savage. Κοιτάω τον Adata XPG SX8200, φαίνεται vfm καθώς πιστεύω ότι δύσκολα  θα καταλάβω διαφορά σε σύγκριση πχ με 970 evo plus ή 980.

Αυτες εχω εγω σε 5800X3D και δουλευουν αψογα στα 3600 με το προφιλ.

Σκεψου και το ενδεχομενο να πας σε 5700G αν σου φτανει το μπατζετ, μιας και λες πως θα το κρατησεις χρονια το ιδιο συστημα, γιατι αναβαθμιση δεν παιζει πιο πανω σε AM4.

0 980 σκετος νομιζω ειναι dramless, οποτε καλυτερα το 980 pro η 970 evo plus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Ntinaras said:

Αυτες εχω εγω σε 5800X3D και δουλευουν αψογα στα 3600 με το προφιλ.

Σκεψου και το ενδεχομενο να πας σε 5700G αν σου φτανει το μπατζετ, μιας και λες πως θα το κρατησεις χρονια το ιδιο συστημα, γιατι αναβαθμιση δεν παιζει πιο πανω σε AM4.

0 980 σκετος νομιζω ειναι dramless, οποτε καλυτερα το 980 pro η 970 evo plus.

Έστω ότι καταφέρω να τρέξουν στα 3600 θα καταλάβω διαφορά από τον αν έτρεχαν στα 3200; Να δώσω τα επιπλέον ~20€ αλλά να έχει και νόημα σε daily tasks.
Το σκέφτηκα για 5700G αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζει τα επιπλέον 60€ μιας και δύσκολα θα αξιοποιήσω τα όφελοι του των 2 επίπλων πυρήνων, τουλάχιστον σε καθημερινή βάση.

Δοθέντος ότι δεν μεταφέρω συχνά μεγάλα αρχεία και δεν παίζω παιχνίδια θα δω διαφορά μεταξύ 970 και adata sx8200;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, VaggD είπε

Έστω ότι καταφέρω να τρέξουν στα 3600 θα καταλάβω διαφορά από τον αν έτρεχαν στα 3200; Να δώσω τα επιπλέον ~20€ αλλά να έχει και νόημα σε daily tasks.

Δε θα καταλάβεις διαφορά και μιλάμε για συχνότητα που δε θα σου εγγυηθεί κανείς.

Ούτε στον δίσκο θα καταλάβεις μεγάλες διαφορές. Την διαφορά που είδες από hdd -> ssd δε θα την νιώσεις κι ας ανεβαίνεις 5 φορές σε ταχύτητα....σίγουρα βελτιώνει κάποια πράγματα μα σε καθημερινή χρήση είναι μάλλον αδιάφορο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...