Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε 5600G


VaggD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 minutes ago, nickol-us said:

Δε θα καταλάβεις διαφορά και μιλάμε για συχνότητα που δε θα σου εγγυηθεί κανείς.

Ούτε στον δίσκο θα καταλάβεις μεγάλες διαφορές. Την διαφορά που είδες από hdd -> ssd δε θα την νιώσεις κι ας ανεβαίνεις 5 φορές σε ταχύτητα....σίγουρα βελτιώνει κάποια πράγματα μα σε καθημερινή χρήση είναι μάλλον αδιάφορο.

 

Όποτε να αρκεστώ σε Ripjaws 3200 και ας ελπίσω ότι με XMP θα πιάσει 3000+;  Αναφορικά με ssd εφόσον δεν θα δω διάφορες >30% σε καθημερινή βάση θα κρατήσω τον savage 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, VaggD said:

Όποτε να αρκεστώ σε Ripjaws 3200 και ας ελπίσω ότι με XMP θα πιάσει 3000+;  Αναφορικά με ssd εφόσον δεν θα δω διάφορες >30% σε καθημερινή βάση θα κρατήσω τον savage 😁

Ναι, δεν χρειαζετε να πας σε παραπανω συχνοτητα αυτες ειναι μια χαρα->https://www.skroutz.gr/s/8001844/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-32GVK.html

Εαν σε καλυπτει η χωρητικοτητα του ssd που εχεις τωρα, εχεις min ενα ~15% κενο + εχει καλη υγεια ακομα, μεινε σε αυτον εφοσων σε βολευει.

Οσο για 5600g vs 5700g, ναι μεν θα ειναι λιγο πιο γρηγορος ο 2ος σε multithreaded εφαρμογες , ομως το vfm δεν υπαρχει οταν κοστιζει 60 ευρω παραπανω.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, @topos said:

Ναι, δεν χρειαζετε να πας σε παραπανω συχνοτητα αυτες ειναι μια χαρα->https://www.skroutz.gr/s/8001844/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-32GVK.html

Εαν σε καλυπτει η χωρητικοτητα του ssd που εχεις τωρα, εχεις min ενα ~15% κενο + εχει καλη υγεια ακομα, μεινε σε αυτον εφοσων σε βολευει.

Οσο για 5600g vs 5700g, ναι μεν θα ειναι λιγο πιο γρηγορος ο 2ος σε multithreaded εφαρμογες , ομως το vfm δεν υπαρχει οταν κοστιζει 60 ευρω παραπανω.

 

Ο ssd έχει 94% υγεία και πρακτικά χρησιμοποιείται μόνο για τα windows, καθώς υπάρχει και δεύτερος ssd για αρχεία.

 

Ευχαριστώ @@topos & @nickol-us

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2023 στις 12:22 ΠΜ, VaggD είπε

Έχω έναν 2400G πάνω σε MSI b450i itx gaming plus ac με 2x8GB Ram (G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000) & 2 SSDs.

Το PC χρησιμοποιείται για γενική χρήση, αρκετά tab σε Firefox - Edge  και coding σε python & c#. Το τελευταίο διάστημα στα c# projects έχει γίνει λίγο laggy όταν ανοίγει το VS Studio και στα build χωρίς βέβαια να γίνεται ανυπόφορο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming τουλάχιστον όχι σε σύγχρονους τίτλους.

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αναβάθμιση σε 5600G και αναρωτιέμαι θα χρειαστούν και νέες μνήμες και γενικά αν αξίζει.

καλησπέρα σας, εγώ που κοίταξα την μητρική σας την MSI B450 τον υποστηρίζει τον 5600g αλλά υποστηρίζει και τον ryzen 7 5700g τον 8πύρινο, για τσεκάρετε τον 5700g, γιατί είμαι κοντά να φτιάξω καινούριο pc με τον ryzen 7 5700g με MSI MAG B550 Tomahawk και 32gb ddr4(προερχόμενος από AMD FX-6200 socket AM3+) https://www.msi.com/Motherboard/B450I-GAMING-PLUS-AC/support#cpu

Επεξ/σία από panagossss13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, panagossss13 said:

καλησπέρα σας, εγώ που κοίταξα την μητρική σας την MSI B450 τον υποστηρίζει τον 5600g αλλά υποστηρίζει και τον ryzen 7 5700g τον 8πύρινο, για τσεκάρετε τον 5700g, γιατί είμαι κοντά να φτιάξω καινούριο pc με τον ryzen 7 5700g με MSI MAG B550 Tomahawk και 32gb ddr4(προερχόμενος από AMD FX-6200 socket AM3+) https://www.msi.com/Motherboard/B450I-GAMING-PLUS-AC/support#cpu

Προχώρησα με 5600G στα 118€ και Ripjaws 3200 2x16GB. Κατά την προσωπική μου άποψη οι δυο παραπάνω πυρήνες του 5700G δύσκολα δικαιολογεί τα επιπλέον 60€. Αν όντως έχεις ανάγκη για 8 πυρήνες ίσως τότε ίσως πρέπει να κοιτάξεις για διαφορετικό επεξεργαστή! 
Με gaming δεν ασχολούμαι στο pc. Θεωρώ όμως αστείο εν έτη 2024 να βάζουμε στην ίδια πρόταση gaming και apu του 2021.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...