Προς το περιεχόμενο

Google Pixel 7 (8GB/128GB) με 399€ @ Amazon UK


intruder99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άχαστη τιμή για το Pixel 7. 

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B0BDK63RF3

Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται τελωνείο και μεταφορικά. 

Εδώ από 433€

https://www.bestprice.gr/item/2157991259/google-pixel-7-128gb.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή περιλαμβάνεται τελωνείο και μεταφορικά αλλά έχετε υπόψη σας ότι σε περίπτωση βλάβης, πρέπει να στείλετε το κινητό πίσω Αγγλία, άρα εκεί ίσως να υπάρχει θέμα με τελωνείο.

Επίσης μιας και μιλάμε για Pixel κινητό, έχετε υπόψη σας για βλαβες εκτός εγγύησης(αλλαγή μπαταρίας, σπασμένη οθόνη κλπ),δεν υπάρχει αντιπροσωπεία/επίσημο service στην χώρα μας, ούτε το Amazon αναλαμβάνει επισκευές.

Και τέλος, πέραν των παραπάνω, μιας και τα pixel δεν εισάγονται επίσημα στην χώρα μας, υπάρχουν τα γνωστά θέματα με 5G/Volte κλπ.

Πέραν του stock android των pixel, το Xiaomi 13t του δίπλα θέματος ειναι συνολικά καλύτερο.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fulgore said:

Στην τιμή περιλαμβάνεται τελωνείο και μεταφορικά αλλά έχετε υπόψη σας ότι σε περίπτωση βλάβης, πρέπει να στείλετε το κινητό πίσω Αγγλία, άρα εκεί ίσως να υπάρχει θέμα με τελωνείο.

Επίσης μιας και μιλάμε για Pixel κινητό, έχετε υπόψη σας για βλαβες εκτός εγγύησης(αλλαγή μπαταρίας, σπασμένη οθόνη κλπ),δεν υπάρχει αντιπροσωπεία/επίσημο service στην χώρα μας, ούτε το Amazon αναλαμβάνει επισκευές.

Και τέλος, πέραν των παραπάνω, μιας και τα pixel δεν εισάγονται επίσημα στην χώρα μας, υπάρχουν τα γνωστά θέματα με 5G/Volte κλπ.

Πέραν του stock android των pixel, το Xiaomi 13t του δίπλα θέματος ειναι συνολικά καλύτερο.

 

Ισχύουν όλα, φωτογραφίες λογικά θα βγάζεις πιο συχνά καλύτερες με το pixel και το miui εμένα προσωπικά με έχει κουράσει αρκετά αλλά και πάλι θα πήγαινα στο Xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geomrk είπε

Σε κανένα συμπαν

Μάθετε να μιλάτε με επιχειρήματα όταν διαφωνείτε με κάτι......

Xiaomi 13T

+Καλύτερη οθόνη(ανάλυση/φωτεινότητα/panel 144hz). Το pixel 7 είναι με μια φτωχή 1080p 90hz οθόνη με κοντά 30% λιγότερη μέγιστη φωτεινότητα

+παραπάνω χώρο(256gb)

+καλύτερη ταχυφόρτιση και φορτιστή στο κουτί

+θα πάρει μέχρι Android 17 ενώ το pixel μέχρι Android 16

+καλύτερα στέρεο ηχεία

+έχει telephoto κάμερα(2x zoom)

+κανονικά 5G/volte κλπ από όσους παρόχους πωλείται

+service και υποστήριξη στην χώρα μας(Infoquest)

+εχει καλύτερη αυτονομία/μπαταρία

+έχει IR blaster

+ελαφρώς καλύτερο τσιπάκι

-δεν έχει ασύρματη φόρτιση που έχει το pixel 7

-άντε να δώσουμε και το πάνω χέρι στις φωτογραφίες στο pixel 7

Οντως σε κανένα σύμπαν δεν είναι το Xiaomi συνολικά καλύτερο... τι ώρα....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Fulgore said:

Xiaomi 13T

+Καλύτερη οθόνη(ανάλυση/φωτεινότητα/panel 144hz). Το pixel 7 είναι με μια φτωχή 1080p 90hz οθόνη με κοντά 30% λιγότερη μέγιστη φωτεινότητα

+παραπάνω χώρο(256gb)

+καλύτερη ταχυφόρτιση και φορτιστή στο κουτί

+θα πάρει μέχρι Android 17 ενώ το pixel μέχρι Android 16

+καλύτερα στέρεο ηχεία

+έχει telephoto κάμερα(2x zoom)

+κανονικά 5G/volte κλπ από όσους παρόχους πωλείται

+service και υποστήριξη στην χώρα μας(Infoquest)

+εχει καλύτερη αυτονομία/μπαταρία

+έχει IR blaster

+ελαφρώς καλύτερο τσιπάκι

-δεν έχει ασύρματη φόρτιση που έχει το pixel 7

-άντε να δώσουμε και το πάνω χέρι στις φωτογραφίες στο pixel 7

Οντως σε κανένα σύμπαν δεν είναι το Xiaomi συνολικά καλύτερο... τι ώρα....

Και όλα αυτά έρχονται και ακυρώνονται επειδή έχει MemeUI

  • Like 17
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, MrRush είπε

Και όλα αυτά έρχονται και ακυρώνονται επειδή έχει MemeUI

Μιλάμε για τις ίδιες τις συσκευές, όχι τι προτιμάει ο καθένας. Το ξεκαθάρισα και πιο πάνω λέγοντας ''συνολικά''.

Ούτε εγώ προτιμώ το miui απο stock android, αλλά προσπερνώντας αυτό, το 13T είναι συνολικά καλύτερη συσκευή hardware wise.

Και μιας και είμαστε σε τεχνολογικό forum, εγώ ενημερώνω τι παίζει, μην πάει ο κόσμος και αγοράσει στα τυφλά και μετά έρχεται και κάνει παράπονα.

Οι υπόλοιποι ας μείνουν σε προσωπικές προτιμήσεις, λόγια του αέρα και likes.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Στην τιμή περιλαμβάνεται τελωνείο και μεταφορικά αλλά έχετε υπόψη σας ότι σε περίπτωση βλάβης, πρέπει να στείλετε το κινητό πίσω Αγγλία, άρα εκεί ίσως να υπάρχει θέμα με τελωνείο.

Δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο. Έχω επιστρέψει στο amazon UK κινητό. Δηλώνεται ως "return" και περνάει αέρα το τελωνείο.

51 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ούτε εγώ προτιμώ το miui απο stock android, αλλά προσπερνώντας αυτό, το 13T είναι συνολικά καλύτερη συσκευή hardware wise.

hardware wise είναι αλλά τι να κάνεις το hardware όταν το software είναι ΓΤΠ.

Και αυτό είναι κάτι που δεν προσπερνάται ;)

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Μάθετε να μιλάτε με επιχειρήματα όταν διαφωνείτε με κάτι......

Xiaomi 13T

+Καλύτερη οθόνη(ανάλυση/φωτεινότητα/panel 144hz). Το pixel 7 είναι με μια φτωχή 1080p 90hz οθόνη με κοντά 30% λιγότερη μέγιστη φωτεινότητα

+παραπάνω χώρο(256gb)

+καλύτερη ταχυφόρτιση και φορτιστή στο κουτί

+θα πάρει μέχρι Android 17 ενώ το pixel μέχρι Android 16

+καλύτερα στέρεο ηχεία

+έχει telephoto κάμερα(2x zoom)

+κανονικά 5G/volte κλπ από όσους παρόχους πωλείται

+service και υποστήριξη στην χώρα μας(Infoquest)

+εχει καλύτερη αυτονομία/μπαταρία

+έχει IR blaster

+ελαφρώς καλύτερο τσιπάκι

-δεν έχει ασύρματη φόρτιση που έχει το pixel 7

-άντε να δώσουμε και το πάνω χέρι στις φωτογραφίες στο pixel 7

Οντως σε κανένα σύμπαν δεν είναι το Xiaomi συνολικά καλύτερο... τι ώρα....

Επιχειρήματα θέλεις.

Αναφέρεις 10 πράγματα "καλύτερα" που στην πράξη είναι αμφίβολο πόσο καλύτερα είναι.

Π.χ. η οθόνη έχει υψηλότερη φωτεινότητα και είναι υψηλότερης ανάλυσης αλλά σε ppi παίζει ναι είναι χειρότερη λόγω μεγαλύτερου μεγέθους. Συχνότητα ανανέωσης ναι αλλά πρέπει να έχουμε στοιχεία και για touch/input lag, τομείς που παραδοσιακά τα Pixel είναι κορυφαία.

"Θα πάρει Android 17" αλλά μέχρι τότε με πόση καθυστέρηση τις νέες εκδόσεις Android; Σε 1 χρόνο να δούμε κάθε ΠΟΤΕ (ή ποτέ) θα παίρνει ενημερώσεις το Xiaomi. Το Pixel κάθε μήνα όπως πάντα.

Μεγαλύτερη μπαταρία αλλά όχι αυτονομία από ότι διαβάζω

Καλύτερο τσιπάκι αλλά χειρότερη εμπειρία στην πράξη. Είχα Pixel 6 Pro με Tensor G1 και η συσκευή είναι ταχύτερη από SD 888+ και SD 8 Gen 1 σε 2-3  άλλα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου τον τελευταίο καιρό. Τι σου κάνει το θεϊκό software της Google. Δουλεύουν όλα σωστά και χωρίς διαφημίσεις 🤣

Ξέχασες το πλαστικό πλαίσιο του Xiaomi vs αλουμίνιο στο Pixel. Στο παρελθόν τα Xiaomi με πλαστικό πλαίσιο είχαν ευπάθειες.

Καλά, για τα IR και ηχεία κτλ κτλ δε σχολιάζω καν.

Αλλά θέλω να σταθώ στο software. Αν ήταν Pixel software vs OneUI ή EMUI θα σου έλεγα ότι μπορεί και να έχεις δίκιο καθώς η διαφορά δεν είναι τόoooσο μεγάλη.

Αλλά εδώ μιλάμε για το καλύτερο android shell/GUI/software vs του χειρότερου. Δε θα δώσεις μόνο 1 πόντο υπέρ του Pixel, θα δώσεις την Άρτα και τα Γιάννενα. SD 8 Gen 4 να έχει το Xiaomi και SD 695 το Pixel πάλι πιο smooth και στρωτό θα είναι. ΤΟΣΟ μεγάλη η διαφορά. Εδώ ... Pixel 5 είχα με τον ταπεινό 765G και ήταν πιο smooth από το OnePlus 9 Pro που έχω τώρα. τι να λέμε...

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

Αναφέρεις 10 πράγματα "καλύτερα" που στην πράξη είναι αμφίβολο πόσο καλύτερα είναι.

Στα περι hardware που αναφέρω δεν ειναι καθόλου αμφίβολα τα πράγματα, όπως δεν είναι πχ αμφίβολη η υποστήριξη στην Ελλάδα που δεν υπάρχει σε google μεριά. Για ταχυφόρτιση δεν χρειάζεται να γράψω κάτι.

Και ούτως ή άλλως και από τα δικά σου γραπτά, πάλι σε software μεριά γυρνάμε(δεν νομίζω κανένα να περιμένει πιο γρήγορα updates σε xiaomi από google).

Τουλάχιστον σε ευχαριστώ που έγραψες 2 λόγια παραπάνω, σε σχέση με τους πιο πάνω.

Εγώ έγραψα πέντε γενικά πράγματα , με ιδιαίτερη έμφαση στην εδώ υποστήριξη στην Ελλάδα(επειδή την έχει πατήσει κόσμος σε αυτό), από εκεί και πέρα ο καθένας ότι θέλει ας αγοράσει.

Ανέκαθεν από παλιότερα πάντως, ακόμα και κάτοχοι Pixel τονίζανε ότι οι συσκευές αυτές απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό που ξέρει τι ψάχνει/θέλει.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει η μετάβαση από oneplus nord 2; στο μόνο που θα πήγαινα με κλειστά μάτια είναι το nord 3, τώρα με τρώει να πάω σε pixel μιας κ με ενδιαφέρει η camera. Δεν έχω κανένα θέμα με nord 2 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νεξουσακιας και πιξελακιας είμαι αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν αξίζει το Pixel και ας είναι η τιμή στα 399€.

Η έλλειψη wifi calling και 5G είναι μεγάλα deal breakers.

Φοβερή κάμερα ναι, αλλά στα 400€ βρίσκεις συσκευή που θα είναι συνολικά καλύτερη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kkatzos, @Fulgore συμφωνώ με την τοποθέτηση και τα επιχειρήματα σας κύριοι. 

Είμαι τις άποψης του να έχω κάτι καλό, ποιοτικό κ αξιόπιστο και σε κάθε στιγμή και ανάγκη να ανταποκρίνεται με το παραπάνω κάνοντας αυτά που μπορεί ως προς τις δυνατότητες του, χωρίς παραχωρήσεις κ εκπτώσεις.

Το θέμα της ευρείας κάλυψης ως προς την εγγύηση (σε κάποια δύσκολη στιγμή) ως προς τα δίκτυα 5G, voLTE, voWiFi και wifi-calling  όμως είναι deal breaker για μένα.

Δέχομαι το smoothness κ την εμπειρία χρήσης που δίνει η συσκευή (τα έχουμε δει κ στα iphone αυτά.... χωρίς πανίσχυρο hardware... ελέω καλογραμμένου κ ερμητικά κλειδωμένου software, δουλεύει σωστά και αξιόπιστα) ...τι να το κάνω όμως όταν βγαίνοντας απο σπίτι μαζεύω ειδοποιήσεις/μηνύματα για χαμένες κλήσεις (η κατασκευή της οικίας έχει απίστευτα πολύ σίδερο - οπλισμό...σε ελάχιστα σημεία κ μόνο κοντά σε παράθυρα και μπαλκόνια υπάρχει κάλυψη δικτύου....το voWiFi είναι ικανή κ αναγκαία συνθήκη για εμένα και την οικογένειά μου).

Ναι, δέχομαι ότι λύνεται κατά ένα ποσοστό με beta version... αλλά δεν θέλω είμαι beta-tester (συνήθως οι beta φτιάχνουν/δοκιμάζουν κάτι μετά διαπιστώνεις ότι κάτι δεν λειτουργεί/ λειτούργησε σωστά).

Ούτε το shizuku είναι λύση γιατί το root θα μου αποτρέπει να λειτουργήσω την συσκευή και επαγγελματικά (λογαριασμοί εταιρικής πύλης) πορτοφόλια κλπ.

Επίσης, απο την άλλη πλευρά, το MIUI δεν μου ταιριάζει καθόλου επειδή ανήκω στην κατηγορία που θέλω όσο περισσότερο stock Android γίνεται, χωρίς bloat, χωρίς διαφημίσεις (όσο είναι εφικτό).

Τα υπόλοιπα σημεία υπεροχής (αυτονομίες, πυκνότητες οθόνης, οπτικά με ois η eis κ μέγεθος αισθητήρων, ταχύτητα ρολογιών στα soc, μνήμες κ εκδόσεις ufs κλπ) τα άφησα σκόπιμα εκτός τοποθέτησης γιατί είναι σημεία που εύκολα καταρρίπτονται από έκδοση σε έκδοση κ όσο εξελίσσεται η τεχνολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, και στη σύγκριση pixel vs Xiaomi προφανώς για τους πολλούς η απάντηση είναι pixel.

Αλλά αυτόν τον ρημαδι τον fingerprint sensor τον φτιάξανε? Γιατί με το pixel6 έχω φτύσει το γάλα της μάνας μου 2 χρόνια τώρα σε κάτι τόσο αστείο αλλά και τόσο σημαντικό στην εμπειρία χρήσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, και στη σύγκριση pixel vs Xiaomi προφανώς για τους πολλούς η απάντηση είναι pixel.

Αλλά αυτόν τον ρημαδι τον fingerprint sensor τον φτιάξανε? Γιατί με το pixel6 έχω φτύσει το γάλα της μάνας μου 2 χρόνια τώρα σε κάτι τόσο αστείο αλλά και τόσο σημαντικό στην εμπειρία χρήσης...

Εχεις ακόμα πρόβλημα;Εχεις τζαμάκι;

Mια χαρά δουλευει ο αισθητήρας ,στην αρχή είχε κάτι προβλήματα αλλά πάνω απο ενάμιση χρόνο αυτά έχουν λυθεί.Με 6 είμαι εγώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πάρω xiaomi τηλέφωνο;

Μόνο που το σκέφτομαι μου έρχεται μία μυρωδιά των κινεζικών προϊόντων...

Να μου διαβάσει ο Κινέζος ποια μηνύματα στέλνω και να μου αντιγράφει όλες τις κινήσεις μου!

Και 10 ευρώ να κάνε,ι δεν τον παίρνω, γεια σας!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...